Obrazek

Boczne koło...

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noktrum
Posty: 84
Rejestracja: 10 cze 2006, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Boczne koło...

Post autor: noktrum »

Może mi ktoś wyjaśnić po co i do czego ono służy?
Hatsan 85 STG, prowadnica i sprężyna oteva.
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Służy do precyzyjnego regulowania paralaksy w lunecie (zapobieganie błędowi paralaksy) , może służyć za optyczny dalmierz, koło jest wyskalowane obracasz aż będziesz miał wyraźny obraz i odczytujesz ze skali na kole odległość, gdy znasz odległość po prostu ustawiasz na skali odpowiednią wartość i strzelasz. Trochę chaotycznie to napisałem mam nadzieję że będzie wiadomo o co mi chodziło.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Z innej strony:
SF wykorzystywany jest w dyscyplinie FT - i w zasadzie tylko w niej. To to samo co AO tylko z boku lunety - żeby było wygodniej i z reguły z dużym kołem z zaznaczonymi odległościami.
Lunety z dużą wejściową obiektywu (z dużą średnicą obiektywu) mają małą głębię ostrości. Ta niewielka głębia wykorzystywana jest do określania odległości - pewnego rodzaju dalmierz - im lepszy sprzęt tym dokładniej.
Kręcisz sobie tedy takim kołem, aż uzyskasz figurkę zupełnie ostrą (jak w aparacie fotograficznym). Na tym kole (bo Side focus z reguły ma duże koło do pomiaru) odczytujesz sobie wcześniej już zaznaczone odległości.
Dajmy na to, że wychodzi ci ostry obraz. Zerkasz na koło - wychodzi 35 metr. Patrzysz teraz na inną tabelę, gdzie masz pomierzone ile klików górną wierzą regulacji krzyża trzeba kliknąć, żeby środek krzyża celował w trzydziesty piąty metr. Klikasz tyle ile potrzeba.
Mierzysz i strzelasz...
Proste? :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
noktrum
Posty: 84
Rejestracja: 10 cze 2006, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: noktrum »

proste :D rozumiem dzięki
Hatsan 85 STG, prowadnica i sprężyna oteva.
ODPOWIEDZ