Obrazek

Ucinka, czok - luźne opinie.

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Powiem tak
Po ucince lufy w moim Harnasiu mimo wszystko celność wzrosła
Może nie jakoś oszałamiająco -jakieś 10%.
Dla mnie to już coś.
Zresztą było to widać na Zawodach.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

Ba, żeby to wyniki na zawodach były miernikiem sprawności sprzetu, to nikt by nie startował ze sprzetem tańszym niż 6.500.
(aczkolwiek znane są przypadki, że Steyer po pomalowaniu kartusza na czerwono poprawił wyniki właściciela).
***** ***
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Zack pisze:Powiem tak
Po ucince lufy w moim Harnasiu mimo wszystko celność wzrosła
Może nie jakoś oszałamiająco -jakieś 10%.
Dla mnie to już coś.
Zresztą było to widać na Zawodach.
A może to po prostu kapkę więcej doświniaczenia? tak z 10%?
:hm:
I jak to stwierdziłeś?
Wcześniej na 50m strzelałeś skupienia na 2pln a teraz na złotówkę? np?

Ad Martiuszx ... Doświadczenie wykazuje że Cokolwiek pomalowane na czerwono zwiększa swoje możliwości.
Możesz spytać mojej żony jak nie wierzysz.
;-)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

Mamutowicz pisze:I jak to stwierdziłeś?
Wcześniej na 50m strzelałeś skupienia na 2pln a teraz na złotówkę? np?
Noo .. znaczy się ... to byłby dowód , że nie warto byłoby skracać ... :hihi:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

;-)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

hiszpan63 pisze: Noo .. znaczy się ... to byłby dowód , że nie warto byłoby skracać ... :hihi:
Bez przesady - ja po obcince nawet w 10 zł trafiałem.... :D
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Mamutowicz pisze:
A może to po prostu kapkę więcej doświniaczenia? tak z 10%?
:hm:
I jak to stwierdziłeś?
Wcześniej na 50m strzelałeś skupienia na 2pln a teraz na złotówkę? np?
50m :zdziwko: :hm: strzelałem tylko raz.
Piotrek, w moim marnym przekonaniu było to widoczne.
Być może to nowa korona i ucinka. Nie wiem. Lepiej mi się teraz strzla w każdym bądź razie ;D
A powiem jeszcze tyle. Popatrz na PSa. Przecież też ma krótką lufę. Coś w tym musi być.
Temat "Ucinać czy Nie" był wałkowany wielokrotnie więc uważam że nie ma sensu znowu go wałkować.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Mamutowiczu,
Jestem na tawernie od dłuższego czasu, naczytałem się sporo, a i doświadczenia bardzo dużo nabrałem.

Mimo, że moja wiedza jest marna w porównaniu do niektórych, coś tam chyba wiem.

Zostało udowodnione, że śrut w lufie przyspiesza do określonego momentu. Potem gwint już tylko go zwalnia.

Lufy skraca się właśnie po to, by uniknąć tego procesu i przyspieszyć cały cykl strzału. Prędkość może spaść gdy lufę obetniemy za bardzo.

Dlaczego producenci karabinków montują długie lufy?
Może dla uniwersalności giwery.
Im większa prędkość (czyt. moc) śrut przyspiesza dłużej? :hm:
Jeśli Pan X będzie chciał zrobić z giwery FAC to nie straci ona na wydajności.

Tylko dywaguję, na pewno gdzieś się myślę więc proszę o poprawkę.
Ale na "chłopski rozum" właśnie tak to wygląda.

Tak to rozumiem :hm:

Pozdrówka,
R.
AA ProSport w orzeszku 8)
Awatar użytkownika
beben1982
Posty: 267
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:23
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: beben1982 »

Witam u mnie po ucince lufy celność na pewno się poprawiła bez wątpienia. Za przykład mogę dać choćby nawet ostatnie zawody MM Małopolski. W których byłem 8 z moim Harnasiem a nawet jeden PS był za mną. Co nie Paweł 8) :D
Hatsan 85tg + Full Alchemizacja + Leapers 3-9x32 AO MD
E-TAWERNA Radomsko
rifleman

Post autor: rifleman »

Tak się przyglądam dyskusji, ale wtrącę swoje trzy grosze.
Zgodzę się tu z @Zetem. Optymalnym wykorzystaniem sprawności całego systemu karabinka było by rozwiązanie takie, w którym lufa ma taką długość, że śrut na jej końcu osiąga maksymalną możliwą prędkość. Poza tym idealnie byłoby, gdyby (w przypadku wiatrówki sprężynowe) śrut opuścił lufę zanim dojdzie do spotkania tłoka ze ścianą komory sprężania. Upraszczam, bo w dobrze zestrojonym systemie tłok odbija się od poduszki powietrznej powstałej w tłoku.
Celność w takim przypadku, teoretycznie, się poprawić.
Zbyt krótko obcięta lufa działa w drugą stronę. Rozpędzone "gazy" wypychają śrut poza lufę i jeszcze na niego działają chwilę po jej opuszczeniu. Może to powodować "turbulencje" skutkiem czego będzie niestabilny lot śruciny.
Tyle moich "przemyśleń".
Zainteresowanym polecam lekturę tematu kolegi Akasa, gdzie łopatologicznie są wyłożone i pokazane zachowania systemu przy różnych długościach lufy i różnych energiach.
LINK DO TEMATU
Ł.
Awatar użytkownika
hogan
Posty: 68
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: hogan »

martiusx pisze:Bardzo miło zobaczyc Mistrza Waldka w dyskusji :king: .
Również miło :)
Mamutowicz pisze:Na zdrowy "chłopski" rozum:
Gdyby jakaś firma produkująca wiatrówki zauważyła, że klienci nagminnie tną lufy w celu polepszenia celności to czy nie zaczęła by produkować wiatrówek z odpowiednio krótszymi lufami? No chyba że nie zależy im na podniesieniu statusu i uzyskaniu jak największej liczby klientów. Myślę że przesadzacie.
Lufę to można w Norconii Germany uchlastać, moim zdaniem bez różnicy dla celności, a w przypadkach takich firm jak Weihrauch moim zdaniem rznięcie lufy to profanacja.
Powiem Ci tak : Firma Air Arms produkuje też wiatrówki i w najlepszych karabinkach jakie znam,właśnie tej firmy,lufy mają dł. około 250 mm ( zaokrągliłem trochę w górę ) :) i uwierz że są naprawdę bardzo celne,jak nie najcelniejsze.
Co Ty na to,tak na "chłopski" rozum ?

Myślę że w tym temacie zawsze będzie i za i przeciw.
www.airgunservice.pl
Pozdrawiam Waldemar.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Hej!, Fajnie Rifleman że zapodałeś ten link do prac kolegi Akasa,(not a bene qpę dobrej roboty zrobił) wynika z tego że dla wiatrówki "okołolimitowej" najbardziej optymalna wydaje się być 40stka.
Przynajmniej w kwestii prędkości. Co do celności to już niestety takich testów nie znalazłem...
A subiektywne opinie mogą być takie same jak znajomego w sprawie czerwonego poldka...
Misię też wydawało że śrut miałem do duszy, kupiłem inny, postrzelałem, kapkę się poprawiłem i stwierdziłem że poprzedni był badziew, ale jak z braku laku do niego wróciłem, to stwierdziłem że wcale nie jest tak źle, że po paru paczkach peletek się da skupienie z talerza do zupy na deserowy poprawić... ;-)
Hogan. Tak na ten mój "chłopski" rozum "Firma Air Arms produkuje" no, czyli że oryginalnie tak robią tam gdzie trzeba, krótkie, a tam gdzie trzeba długie, i założę się że i jedna i druga zachowywała by się tak samo na Hatsanie jakby przełożyć. Pewnie zauważyli że klienci nagminnie tną lufy i chcieli im tego oszczędzić. ;-)

Nie majcie Chłopaki urazy że się sprzeczam - taki żółtodziób- Jak Was to mierzi to dajcie znać, się przymknę.;-)
Po prostu takie "luźne opinie " nowicjusza w temacie "Ucinka, czok - luźne opinie."
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
hogan
Posty: 68
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: hogan »

Mamutowicz pisze:Hogan. Tak na ten mój "chłopski" rozum "Firma Air Arms produkuje" no, czyli że oryginalnie tak robią tam gdzie trzeba, krótkie, a tam gdzie trzeba długie, i założę się że i jedna i druga zachowywała by się tak samo na Hatsanie jakby przełożyć.
Kol. Mamutowicz na Twoim miejscu bym się nie zakładał :)
www.airgunservice.pl
Pozdrawiam Waldemar.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Zack pisze: 50m :zdziwko: :hm: strzelałem tylko raz.
Piotrek, w moim marnym przekonaniu było to widoczne.
Być może to nowa korona i ucinka. Nie wiem. Lepiej mi się teraz strzla w każdym bądź razie ;D
A powiem jeszcze tyle. Popatrz na PSa. Przecież też ma krótką lufę. Coś w tym musi być.
Temat "Ucinać czy Nie" był wałkowany wielokrotnie więc uważam że nie ma sensu znowu go wałkować.
50m to dla mnie abstrakcja na razie... ;( Cienizna jestem.
10 to wyzwanie. :/
Ale chciało by się choćby z "hardware`owej" strony jak najwięcej dostać...
Moim skromnym zdaniem to, że PS ma krótką lufę, nie znaczy że takie rozwiązanie jest dla wszystkich.
To w końcu jak to działa?
ProSport ma krótką lufę i celnie strzela, to ja w swoim harnasiu lufę upitolę i tez zacznę wyniki pykać?
To, że jedna wiatrówka ma krótką lufę i celnie strzela, nie znaczy że każda będzie...
Ferrari z reguły są czerwone, ale są kapkę szybsze od czerwonych "maluchów". ;-)
Od zielonych też kapkę.
Tak se zwoje wykućkały...

Ps.
Dla tych co na 50m pykają 1 grosz sqpienie ta rozmowa ni ma sensa, i tak pyckajom z PCP z czokiem w większości i ani im się śni czoka urzynać.
No qrde mylę się?
Już o harnasiu nie wspomnę...
Nie mam doświadczenia, tyle co foruma przewertowałem, ale tak se myślę, że taka Dianka kapkę lepsiejsza od Harnasia jest nawet po tuningach, a Harnaś po wszystkich manipulacyach wyjdzie drożej kapkę nawet...
Czyli że gdzie ciąć? i Po Co? I czy warto?
10% poprawy można uzyskać bez obcinki kosztem paru paczek śrutu jak ktoś nie jest takim beztalenciem jakja np;-)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Mamutowicz pisze:Moim skromnym zdaniem to, że PS ma krótką lufę, nie znaczy że takie rozwiązanie jest dla wszystkich.
Mamutowicz pisze:ProSport ma krótką lufę i celnie strzela, to ja w swoim harnasiu lufę upitolę i tez zacznę wyniki pykać?
:hm:
trening, trening, trening i jeszcze raz trening ;D
I PS nie pomoże jak strzelec d...pa. A przykład tego dałem w Krakowie ;(
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
ODPOWIEDZ