Obrazek

Czyżby Harnaś umiera?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz ozyrys
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2010, 23:22
Lokalizacja: Przemyśl

Czyżby Harnaś umiera?

Post autor: mariusz ozyrys »

Witam wszystkich maniaków pykania z Hatsana i nie tylko. Otóż mój problem polega na tym , że po wystrzeleniu w przeciągu 5 miesięcy ok. 2.500 sztuk Crosman Pointed 4.5mm wiatrówka sieje na tarczy jak jak rolnik na polu na wiosnę :/ .Najpierw rozebrałem go , okazało się że uszczelka tłoka Zeppo się wyszczerbiła w 2 miejscach, więc założyłem starą-oryginalną. Chwilkę było lepiej, i teraz to już całkiem jak z procy. Do tego przy jej łamaniu, czuć jakis dziwny zgrzyt i nienaturalny opór, tak jak by tłok z oporem i dużym tarciem poruszał sie w komorze. Dodam tylko że komorę czyściłem z opiłków na samym początku, ( przegląd zerowy ) oraz kilka dni temu , przy okazji wymiany uszczelki tłoka. W czym tkwi problem, bo mi nic już nie przychodzi do głowy... :hm: ....
Harnaś 90 STG QT 4.5mm + Alchemik +PP 3x12 42 AO
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Mariusz, to może być bardzo wiele spraw. Może być sprężyna, któa pękła, może być prowadnica, która też pękła i spręzyna się układa inaczej za każdym razem. Może być napinacz tłoka, który się wyrobił (ale raczej mało pp). Musisz harnasia rozebrać jeszcze raz i na dobrą sprawę włozyć jakiś zestaw tuningowy (Alechmik?). Napisz więcej co to za Hatsan, czy nowy, kiedy zakładałeś uszczelkę zepto i czy na oryginalne bebechy (prowadnica, spręzyna).
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

mariusz ozyrys pisze:Najpierw rozebrałem go , okazało się że uszczelka tłoka Zeppo się wyszczerbiła w 2 miejscach,
Poszukaj przyczyny wyszczerbienia się uszczelki, a znajdziesz najprawdopodobniej problem. Odkręć osadę, i złam lufę i obserwuj co i jak i to samo bez korka i sprężyny z samym tłokiem czy jest opór.
:hm: Może coś się jednak wyszczerbiło z tłoka albo reszty popatrz na miejsca gdzie łapie spust i pracuje ramię naciągu.
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

Z tyłu tłoka na pierścieniu prowadzącym w którym jest wcięcie na zaczep spustu tłok może bardzo cirochać o cylinder i się wycierać i robić opiłki. Miałem takie drzazgi na początku. Po wyrównaniu najpierw papierem ściernym nierówności na tłoku, potem polerce papierem wodnym tłoka i polerce cylindra naprzeciw otworu na ramię naciągu chrobotanie jako tako ustało i poprawiła się kultura pracy. U mnie to było już po jakimś 1000 strzałów.
Awatar użytkownika
mariusz ozyrys
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2010, 23:22
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: mariusz ozyrys »

jarek m pisze:Mariusz, to może być bardzo wiele spraw. Może być sprężyna, któa pękła, może być prowadnica, która też pękła i spręzyna się układa inaczej za każdym razem. Może być napinacz tłoka, który się wyrobił (ale raczej mało pp). Musisz harnasia rozebrać jeszcze raz i na dobrą sprawę włozyć jakiś zestaw tuningowy (Alechmik?). Napisz więcej co to za Hatsan, czy nowy, kiedy zakładałeś uszczelkę zepto i czy na oryginalne bebechy (prowadnica, spręzyna).
Ja Alchemika kompletnego założyłem na samym początku. Harnaś to 90 z tego roku 4.5mm. A rozbiorę go na pewno,ale dopiero po niedzieli bo jadę jutro się odstresować z rodziną do Zakopca...Mam nadzieję że to nic poważnego... :/
Harnaś 90 STG QT 4.5mm + Alchemik +PP 3x12 42 AO
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

To rzeczywiście zagadka :hm: Jak byś rozbierał daj foty. Może coś uradzimy. Popatrz na popychacz, jeśli reszta (prowadnica, tłok, sprężyna są OK).
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

Chopy powiem wam tak:

Miałem identyczna sytuację, wszystko było ok do momentu aż założyłem sam alchemika (nieumiejętnie). Był to mój debiut - dlatego przyznaję że sknociłem na całej linii.
Tak jakoś na odwal założyłem sprężynę i jakoś źle mi się spasowała z tłokiem.W wyniku czego po złożeniu sprzętu ( Hatsan 55 ) przy naciąganiu zauważyłem dziwny zgrzyt i dodatkowy opór oraz zwiększony o jakieś 200% kop.

Po ponownym rozebraniu sprzętu - zrozumiałem co zrobiłem i na nowo wszystko przeczyściłem, posmarowałem, spasowałem tak jak się należny i była gitara.

tu na forum gdzieś są moje posty wraz ze zdjęciami jak wyglądał mój tłok po 2 dniowym strzelaniu z takim oporem - po prostu masakra !!! w 2 miejscach tak wytarty że ciężko mi było go wypolerować znów na lusterko papierem ściernym :)

Proponuje tak jak moi przedmówcy - rozebrać karabinek przeczyścić go jeszcze raz i ładnie wszystko złożyć ze szczególnym zwróceniem uwagi na sprężynę tak by idealnie weszła do tłoka oraz jak będziesz na końcu zamykać wiatrówkę koreczkiem z bezpiecznikiem ( przy naprężeniu wstępnym) by sprężyna gdzieś się nie wyginała (a więc włóż dobrze prowadnice do sprężyny - tak w miarę ciasno, ale też bez przesady)
Awatar użytkownika
mariusz ozyrys
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2010, 23:22
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: mariusz ozyrys »

HA, rozebrałem dziś harnasia, i cyrk w środku .... :zdziwko: . Przyczyną tarcia i zgrzytów oraz siewu śrutem było tarcie tylnej górnej części tłoka o ściankę cylindra.... Nie wiem dla czego taki stan rzeczy się ujawnił. Wytarcie jest bardzo mocne. Prze polerowałem więc tłok, bo cylinder nie ma za bardzo jak.Umyłem wszystko w benzynie i wyczyściłem .Smarowanie i składanie. Wszystko działa,( przy okazji rozleciał się spust mimo bolca dorabianego, więc nauka składania ).Zastanawia mnie dlaczego tak pokaleczyło tłok i cylinder ??? :hm: Tak to by w teorii wyglądało by jak by prowadnica jej tylną częścią nie ułożyła się centralnie na środku cylindra... :?: Oddałem kilka strzałów i jest ok. Ale zastanawia mnie czy sytuacja nie daj Boże może się powtórzyć . Więc pytanko co się dzieje..... :hm:
Harnaś 90 STG QT 4.5mm + Alchemik +PP 3x12 42 AO
ODPOWIEDZ