Obrazek

Luneta OPTISAN VIPER 8-32x60 IR

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Sprawdzaliście powtarzalność klików (znaczy kwadrata robiliście)?
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Robiłem coś takiego na modelu Viper 10x44. Działa to bez zarzutu. Można spokojnie kręcić pionową wieżą i wracać w to samo miejsce...

W Big Viper sprawdzę to po opisaniu koła....
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
mak107
Posty: 86
Rejestracja: 05 lut 2010, 16:16

Post autor: mak107 »

Troszeczkę czasu upłynęło jesteście na pewno bogatsi w doświadczenie dla tego chcę powrócić do tematu i troszeczkę go odświeżyć .
Wiele opinii już przeczytałem na temat tych celowników(beżowe) i moim zdaniem panuje troszeczkę informacyjny bałagan :maruda: .
Przeważają opinie negatywne ,ale jak to zazwyczaj bywa piszą je ludzie którzy raczej tych celowników nie posiadają jedynie powielają zasłyszane kiedyś opinie .Właściciele Viperów zazwyczaj w polemikę się nie wdają ze względu na bezsensowność dyskusji i tymi pierwszymi :zdziwko: :? (również opinia z beżowego)
W tym roku być może przezwyciężę swoje obawy i niezdecydowanie i spróbuję swoich sił w małych lokalnych zawodach HFT2.Do pełni szczęścia brakuje mi celownika który mógłby ustrzec mnie przed kompletnym blamażem :hihi: , poważnie rozważam Vipera ze stałym powiększeniem x 10, dodam tylko że chcę go posadzić na Tx 200 obawiam się o wytrzymałość tych celowników , co myślicie na ten temat drodzy koledzy?
Hw50s + Leapers 3-9x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Negatywne opinie biorą się nie dlatego, że celownik jest zły, czy coś, jedynie dlatego, że cena jest niezbyt adekwatna to tego co oferuje.
To bardzo solidne lunety, z przemyślanym mechanizmem w wieżach, całkiem niezłymi szkłami i bardzo przydatną siatką do HFT (w końcu projektowana przez mistrza HFT).

Problem jedynie w tym, że powłoki na szkłach pozostają w tyle za choćby Deltą Titanium czy Burrisem Timberline, które są w podobnej cenie i nie pozostawiają na Viperach suchej nitki pod tym względem (osobiście porównał bym je do "ciut lepszych" jak te, użyte w średnim BTrophy 4-12x40). Błędem paralaksy Optisan niestety też nie może się popisać, bo plasuje się w niechlubnej czołówce.
Są jednak tacy strzelcy, którym te wady nie przeszkadzają i chwalą sobie Optisany.

Wiesz, jedni wolą blondynki, inni brunetki. Jak się zdecydujesz czego oczekujesz od celownika, przeliczysz fundusze, to na pewno wybierzesz coś dla siebie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
mak107
Posty: 86
Rejestracja: 05 lut 2010, 16:16

Post autor: mak107 »

Nie ukrywam że głównym kryterium jakie skierowało moją uwagę jest krzyż celownika a raczej eeee krzyże, a raczej cały system połączonych krzyży celowniczych.
Do tego cena za najtańszy model coś około 750 zł to daje w sumie dość ciekawą propozycję.
Oczywiście jest DELTA zaprojektowana przez kolegę YARO ale cena za nią to SAJGON i krzyż też SAJGON :hm: .
Z podobnych to pozostają jeszcze Hawke Air Max (o ile się nie mylę) i to koniec.
Zaraz coś wyszukam o Burrisie i troszkę sobie poczytam.
Hw50s + Leapers 3-9x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Miałem na myśli Delta Optical Titanium 4-16x42 i Burris Timberline 4,5-14x32.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Wierzbin, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
AndrzejKr
Posty: 217
Rejestracja: 12 wrz 2009, 9:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejKr »

Marek bardzo obiektywnie ocenił Vipera , dodam jedynie spostrzeżenia z pozycji użytkownika (x10) na PCP.

Optycznie jest średniakiem i w tej kategorii bezdyskusyjnie ustępuje obu wymienionym przez Marka celownikom. Rozdzielczość jest obiektywnie od DOT-a i Burrisa gorsza. Na bardzo wymagających optycznie stanowiskach (bardzo duże kontrasty między światłem i cieniem , zaciemnione pomieszczenia czy bunkry) gdzie jakość szkieł ma kluczowe znaczenie Viper polegnie (jak wiele innych).
Wadą są również "bliki" pojawiające się w silnie operującym słońcu padającym w obiektyw , które utrudniają i dekoncentrują strzelca.

Nie oznacza to jednak , że na torze składającym się z 40 stanowisk Viper zostanie pożarty przez "konkurentów". Czas wymienić jego zalety , które powodują że niekiedy zostawi daleko w tyle celowniki optycznie go przewyższające.

Na torze HFT luneta powinna umożliwić nie tylko widoczność celu (ostrzelaną figurkę z trudną do zidentyfikowania strefą nieostrą na 8m). Warto też widzieć siatkę :) . Tu z kolei Viper daje łupnia wielu lunetom. Siatka SCB jest podświetlana. Nie ma mowy o zlewaniu się krzyża z KZ w czeluściach lasu na stanowisku silnie oświetlonym przez słońce. Cienką siatkę Vipera (np.podśw.7) widać zawsze i w każdych warunkach.
Drugim atutem siatki SCB (podziałka do 1/4 dot-a) jest jej wykorzystanie do oceny dystansu na podstawie wielkości KZ.
Trzeci atut to wykorzystanie ramion siatki SCB do poprawek na silnie wiejącym wietrze.

Głębia ostrości. Moje oko widzi "brzytewny" obraz w zakresie 15-34 m.

Nie zauważyłem "spacerującego" pod wpływem temperatury zera.

Viper ma bardzo dobrą "mechanikę" z blokadą nastaw , osłonę przeciwsłoneczną w komplecie i świetnie dopasowane (wręcz wzorcowo) metalowe osłony okularu i obiektywu.

Krytykowany powszechnie montaż załączony w komplecie okazał się osiowy i nie mam do niego najmniejszych zastrzeżeń.

Do głównych zalet zaliczam również SF. W rekreacyji działa wyśmienicie. Zmiana AO zajmuje sekundę. Z wykorzystaniem siatki (bez klikania przy zerze na 25m) strzelam na dystansie do 70m.
Czysta logika jest ruiną ducha
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Jako, że jestem użytkownikiem obu lunet to i ja zajmę głos...

Viper 10x44 jest lunetą, która w tej cenie nie ma konkurencji. Może i szkła są slabsze od markowych konkurentów, ale żaden producent nie da Ci tylu akcesoriów w zestawie.

Prównując jednak do modeli z krzyżem Mildot czy Dupleks należy sobie jednoznacznie powiedzieć, że krzyż SCB jest trudniej opanować. Przynajmniej ja miałem z tym większe problemy. Po wymianie karabinka / kurcze zbyt czzęsto to robię :maruda: / muszę troszkę postrzelać by opanować dystans HFT...

Odnośnie większego brata o powiększeniu 32x - czytając na kilku "znanych" portalach opis tej lunety znajdziesz krytykę dotyczącą np. mleka na najwyższym powiększeniu i parę innych bzdur...
Może ja jestem ślepy gdyż dla mnie obraz jest w zupełności wystarczający i przy największym powiększeniu na 50m można dobijać pinezki...

Generalnie uważam lunety Viper za klasę średnią, stojącą gdzieś pomiędzy tymi słabymi, a lepszymi lunetami. Natomiast sama mechanika jest na bardzo fajnym poziomie.
Problemem jest tu cena. Popieram wcześniejszą opinię, że tutaj producent troszkę przesadził...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
AndrzejKr
Posty: 217
Rejestracja: 12 wrz 2009, 9:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejKr »

Jaro pisze: Prównując jednak do modeli z krzyżem Mildot czy Dupleks należy sobie jednoznacznie powiedzieć, że krzyż SCB jest trudniej opanować.
Hmm. Bardzo często czytam opinie o problemie opanowania siatki tej czy innej. Od jakiegoś czasu zastanawiam się czemu tak jest. Dochodzę powoli do wniosku , że problem tkwi w precyzyjnym (dogłębnym) poznaniu balistyki (trajektorii).

Mil-dot. W mojej opinii praktycznie bezużyteczna siatka do HFT. Cały tor zazwyczaj zamyka się do pierwszej kropki. Poprawki zazwyczaj "pomiędzy" lub górę-dół KZ.

Dupleks.Podobnie jak w mil-dot zazwyczaj dystans HFT zamyka się od środka do grubszej sekcji. Przejrzysta nic nie "przeszkadza"

SCB . Cienka nie zasłania celu. Wystarczy prawidłowo ocenić dystans , nanieść na cel poprawkę i skorygować na kąt i wiatr.

Balistykę i wynikające z niej poprawki mam takie (Vo=240m/s ,E~14,8J) :

7.5 m - 2 kreski
9 m - 1.5
10 m - 1
12 m - 1/2
30 m - 1/4
32-34 m - 1/2
36-38 m - 3/4
41 m - 1

I już :) Co tu opanowywać. Jeśli Vo się nie "wozi" z jakiegoś powodu , to trajektoria i wynikające z niej poprawki są niezmienne.

PS. Na letnich Tawerniakach kolega (nie pamiętam imienia przepraszam), który strzelał naprzemiennie z mojego i Roberta (Nikon) zestawu bez trudu opanował siatkę i z tego co pamiętam ostatni nie był :)
Czysta logika jest ruiną ducha
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jędrek... To gdzie Ty masz zero w lunecie :lol:
Z tym mildotem to jest tak, że niektórzy strzelają środkiem siatki wyżej lub niżej celu, obliczając poprawkę. Ja akurat zaliczam się do tych, którzy strzelają częścią siatki w miejscu gdzie wypada przewidziany opad. Dlatego np na 40m nie strzelam środkiem krzyża 2cm ponad strefę kz, tylko celuję 1 dotem w środek kz.
Ot i cała historyja :D
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

7.5 m - 2 kreski
9 m - 1.5
10 m - 1
12 m - 1/2
30 m - 1/4
32-34 m - 1/2
36-38 m - 3/4
41 m - 1
Nijak się to ma do mojej lupki :nie:
Na 7,5 m biorę poprawkę trzecim dotem. A zero mam ustawione na 25m.
Cel na 40m równieź w granicach 3 dotów...

Teraz założyłem na Prosporta / 241m / i jeszcze ćwiczę ... Na zawodach w Zabrzu byłem w połowie stawki, ale mogłem to znacznie poprawić. Poprostu poprawki przyjęte wcześniej z HW98 teraz są zupełnie inne :( Krótko mówiąc nie ma reguły i tyle ;)
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
AndrzejKr
Posty: 217
Rejestracja: 12 wrz 2009, 9:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejKr »

Wierzbin pisze:Jędrek... To gdzie Ty masz zero w lunecie :lol:
Pomiędzy 14 a 28m . Ty strzelasz na jedno zero :?:. Serio :?:
Nijak się to ma do mojej lupki :nie: Poprostu poprawki przyjęte wcześniej z HW98 teraz są zupełnie inne
No teraz mamy jasność. Jest dokładnie tak jak mówiłem. Nie znasz balistyki zestawu i żadna siatka to nie pomoże.

Na zawodach coś tam ustrzeliłeś , bo trudno o mniej niż 60 pkt na regulaminowym torze. Przy zerze na 25m i tak skosisz wszystko pomiędzy 14 i 34 m strzelając na zero jeśli nie popełnisz błędu. Śrut sam wlezie w KZ 40 i większość KZ 25.

Jarek podaj odległość między osiami dla Prosporta , określę poprawki na poszczególnych dystansach i zaproponuję dobór optymalnego montażu.

Oczywiście jeśli chcesz pamiętać kilka poprawek zamiast kilkudziesięciu. Łatwiej się będzie skupić nad "drobiazgami" typu spust , wiatr i takie tam :D.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 0:25 przez AndrzejKr, łącznie zmieniany 1 raz.
Czysta logika jest ruiną ducha
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Ja strzelam na 2 zera od zawsze kiedy bawię się HFT.
Z Twoich poprawek wnioskuję, że masz niski montaż, zgadza się? :hihi:
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
AndrzejKr
Posty: 217
Rejestracja: 12 wrz 2009, 9:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejKr »

Do 1" Weavera stosuję średni. Do 30mm Vipera tak jak pisałem (z kompletu). W obu przypadkach Scope Hight 44,5 mm ,dodaj 240m/s , 7.9gr , BC 0.023 i widzisz wszystko :) .

Dobrej nocy czas lulusi.
Czysta logika jest ruiną ducha
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Rozumiem, zakładałem, że strzelasz z Exact.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ