Obrazek

HW 77K czy HW77 MATCH czy HW97K

Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

slavek_t pisze:Jeśli ktoś w Warszawie posiada Slavię 634 z uciętą lufą to ja chętnie "rozbebeszę" swoją dla eksperymentu.
Ale czy ten drugi też tak chętnie rozbebeszy Tobie zrobić dobrze :lol: :lol: :lol:
slavek_t pisze:Mnie jednak interesuje przede wszystkim wzrost energii w HW 77k względem 97k na tym samym systemie...........................................................................................................................................................................................................................................................
Dało by to odpowiedź na często stawiane pytanie: Czy lepiej kupić HW 97k czy 77k match.
Tylko ja dalej nie rozumiem -po co ?
Masz takie parcie na Szmoc ?
Celniejszy nie będzie ,prędkość też niewiele wzrośnie (jeśli w ogóle)
Ktoś kto projektował te karabinki chyba wiedział co robi ?
Weihrauch ma w swojej ofercie wiele podwersji tych samych modeli,różniących się osadą ,długością luf, kształtem baki ,separatorem (lub brakiem w 77) otwartymi---do wyboru do koloru.
Wiesz co i są one tak samo celne (jak napisał Jarek HW98-41cm)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

cris pisze:
slavek_t pisze:Jeśli ktoś w Warszawie posiada Slavię 634 z uciętą lufą to ja chętnie "rozbebeszę" swoją dla eksperymentu.
Ale czy ten drugi też tak chętnie rozbebeszy Tobie zrobić dobrze :lol: :lol: :lol:
To miało być zabawne?! :/ to chyba Ci nie wyszło, bo wyszło raczej trochę żałosne.
Popatrz na wkład pracy akasa, żeby "zrobić dobrze" wszystkim zastanawiającym się nad charakterystyką pracy wiatrówki.
cris pisze:
slavek_t pisze:Mnie jednak interesuje przede wszystkim wzrost energii w HW 77k względem 97k na tym samym systemie...........................................................................................................................................................................................................................................................
Dało by to odpowiedź na często stawiane pytanie: Czy lepiej kupić HW 97k czy 77k match.
Tylko ja dalej nie rozumiem -po co ?
Odpowiedź w moim poście, który cytujesz wyżej :)
cris pisze:Masz takie parcie na Szmoc ?
Celniejszy nie będzie ,prędkość też niewiele wzrośnie (jeśli w ogóle)
Ktoś kto projektował te karabinki chyba wiedział co robi ?
Weihrauch ma w swojej ofercie wiele podwersji tych samych modeli,różniących się osadą ,długością luf, kształtem baki ,separatorem (lub brakiem w 77) otwartymi---do wyboru do koloru.
Wiesz co i są one tak samo celne (jak napisał Jarek HW98-41cm)
Nie neguję, że ich celność jest taka sama. Tylko czytając, że po kupnie nowej HW 97k każdy zaczyna kombinowanie żeby z jej 12 J wyciągnąć te 16 J (patrz: wszyscy mają parcie na tą szmoc) albo oczywiście wysyła do fachowca.
Czytam, że szuka się każdego dodatkowego J np poprzez przycięcie wargi uszczelki, żeby nie pchać tyle podkładek pod sprężynę.
Z tego co mi wiadomo napięcie wstępne zwiększa "kopniaka".
Z symulatora akasa wynika, że te 10 cm dłuższej lufy może dać ok 1 J "szmocy".
Dzięki temu można zmniejszyć ilość podkładek pod sprężynę do minimum albo wogóle nie dawać. Powinno zaowocować to prawie bezodrzutowym karabinkiem.
Wniosek: HW 77k powinno mniej kopać przy zachowaniu takiej samej energii co 97k.
Tyle teoria. Teraz brakuje sprawdzenia tego w rzeczywistości.
Są na tym forum osoby mające HW 77k, są posiadacze 97k. Ba, są nawet osoby posiadające chrono :)
Nie kusi Was dowiedzieć się czy 97-ka jest lepsza czy 77-ka?
Dodam, że chyba nikt jeszcze tego doświadczenia nie zrobił, więc bylibyście długo cytowani.
Rozbrojony
Green_thunder
Posty: 104
Rejestracja: 22 lis 2006, 1:15
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: Green_thunder »

77 jest lepsza i tyle. Moja ma na exakcie 4,52 troche przed 15J i celna, jak głupia. Miałem 97k, więc mogę porównać. Do niczego więcej energii nie potrzeba, nie pomoże to, jak strzelec kiepski.
BSA R-10
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

cris pisze:Tylko ja dalej nie rozumiem -po co ?
Ja rozumiem po co!!!
Moim zdaniem, to w końcu udowodniło by, czy faktycznie dłuższa lufa = większa energia.
Należało by między systemami zmieniać także tłok z uszczelką - często są to także elementy tunerowane.
cris pisze:Wiesz co i są one tak samo celne (jak napisał Jarek HW98-41cm)
Zgadzam się
Pozostaje jeszcze kwestia "kopliwości" - kiedyś pisałeś, że ten aspekt w ogóle Cię nie interesuje. Innych i owszem (np. ja :) )
A jeśli prawdą jest, co wyszło Akasowi - to dla mnie wybór jest jasny.

Przy porównaniu HW97 i HW77 - odpadł by problem różnych jakościowo luf - tu można by przyjąć ich jednakową dobroć - kiedyś zwróciłeś na to uwagę. Osobiście nie wiem czy słusznie, ale w takim "teście" ten problem odpada.
slavek_t pisze:Z tego co mi wiadomo napięcie wstępne zwiększa "kopniaka".
I jest to najprawdziwsza prawda.
slavek_t pisze:Z symulatora akasa wynika, że te 10 cm dłuższej lufy może dać ok 1 J "szmocy".
Ja w to wierzę, ale nie każdy. Taki test jaki proponujesz (z moją podpowiedzią podmiany tłoka z uszczelką) wyjaśnił by to definitywnie. Tu nie ma przypuszczeń.
slavek_t pisze:Wniosek: HW 77k powinno mniej kopać przy zachowaniu takiej samej energii co 97k.
Tyle teoria. Teraz brakuje sprawdzenia tego w rzeczywistości.
Dlatego uważam Twój pomysł, za ciekawy.
slavek_t pisze:Dodam, że chyba nikt jeszcze tego doświadczenia nie zrobił, więc bylibyście długo cytowani.
Nie przypuszczam, raczej uznano by doświadczenie Akasa za potwierdzone (ta sama jakość luf!!!).


Od siebie:
Jasne, że właściciele TX'ów niespecjalnie rozumieją dlaczego tak kombinować z wiatrówką - lub specjalnie nie chcą rozumieć (bez urazy Krzysiu - to nie do Ciebie).
TX ma fabrycznie to (jakość pracy), do czego HW trzeba zmusić!
Różnica tkwi w pieniądzach na zakup i tuning.
Niedawno na beżowym były dwa HW77 na sprzedaż (za 750 i 800 pln - o ile się nie mylę). Do tego nowa sprężyna z prowadnicami + tuning uszczelki i tłoka (zepto) i mamy bardzo porównywalny w odczuciu karabinek do TX'a w kwocie 1000 pln.
Mój egzemplarz zakup + całkowity tuning + nowa osada + nowa oksyda (bo to stary i podniszczony karabinek był) to koszt 1050 pln (z czego - niepotrzebnie - kupiłem 2 uszczelki tłoka, które się nie sprawdziły). Oczywiście do tego praca własna.
Efekt jest (dla mnie) mocno zadowalający.

Test/porównanie kolegi slavek_t uważam za ciekawy nie tylko dla właścicieli HW (potwierdzenie/obalenie mitu długa lufa = wyższa energia) i wart przeprowadzenia. Zatem - jeśli są koledzy niedaleko siebie mieszkający z tymi systemami - to do dzieła :D.


Pozdrawiam
Adam


PS I jednak TX mk3 i HC różnią się długością luf - nie mam pewności, ale zdaje się jest to odpowiednio 33,5 i 24,2 cm
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Koledzy, a może by poprosić kolegę Andrzeja? W końcu chyba On ma największą styczność z HW. I podejrzewam że mógłby się pokusić o taki eksperyment.
W końcu za niewielkie pieniądze można mieć niezły karabinek ;D


Choć dla mnie i tak AA lepsze, bez urazy :hihi:
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

a ja was nie rozumie ,robiłem osobiście moje 97 i kolegi SID77 z beżowego hw77 i obie chodziły tak samo to mojej operacji .
Marcina 77 miała przed robotą niecałe 13 J a moja jak kupiłem chyba niecałe 14 J i żadnych kosmicznych patentów tam nie zakładałem tylko w mojej ciąłem uszczelkę i podkładki miedziane dodałem ale ci co śledzą moje tematy to wiedzą o co biega obie radośnie wskoczyły na 16,5 J i tak nadal mają a kopniak jest znikomy i tu jest tylko jedna opcja która mnie zastanawia tzn jak ten pieroński TX kopie skoro jest taki lepszy ,no ale nic straconego przyjdzie czas i na niego 8)
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Chyba masz rację - nie rozumiesz :D :lol: :lol: :lol:
Sęk w tym aby tłok, sprężynę z prowadnicami zmieniać w komplecie, między systemami - i wtedy wyciągać jakieś wnioski.
patryk1981 pisze:radośnie wskoczyły na 16,5 J i tak nadal mają a kopniak jest znikomy
Subiektywne odczucie.
patryk1981 pisze:mnie zastanawia tzn jak ten pieroński TX kopie skoro jest taki lepszy
I tu by Ci pewnie koparka opadła.
Szkopuł w tym aby z HW zrobić tanio TX'a (w pewnym sensie - pracy i kopnięcia)- a da się.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

proste nie strzelajcie i kopniaka nie będzie a i na śrucie zaoszczędzicie ,wymyślacie jakieś "zimowe opony do roweru" przekładki i cuda inne ,pisać można wiele to tak jak z gadaniem powiedzieć można wiele ale liczą się czyny a nie pisanie gadanie miśianie ,daj cie jakieś konkrety to się człek zastanowi co i jak można zrobić a jak zauważyłem to nie ma ani grama konkretności jak sam nie wymyślę to już nikt tego nie zrobi .Adam opisz proszę co konkretnie zrobiłeś że masz prawie TXa ale konkret a nie tak żeby trzeba czytać między wierszami ,bo nie wieże że samo legalize i to pseudo zepto czyni cuda .

a tak na marginesie ,to nie atakujcie mnie z cytowaniem ,a w zamian tego napiszcie coś konkretnego ,Krzyś jak możesz to napisz co tam wyczarowałeś w TXe że taki nad wyraz lepszy od HW :maruda:

edit a zapomniałem , co niby ma dać zamiana bebechów skoro do dziś stwierdzone byłe że to te same systemy i kompletnie się niczym nie różnią ,, no tej klimy to już totalnie nie rozumie

a teraz czekam na bęcki :lol:
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Oj Patryk - ja nie miałem zamiaru Cię atakować - jeśli tak to odebrałeś, to bardzo przepraszam :zdziwko:
Co do konkretów - to nie mam u siebie lazaglide, mam natomiast zwiększony skok tłoka, co zwiększyło komorę sprężania do 42,5 ccm - teraz jest o 1 ccm mniej niż nowe HW97k!!
Ale mam "pseudo zepto" :PP , które daje pieruńsko dużo.
Sęk w tym, że nawet przycięta uszczelka oryginalna HW stanowi spory opór w ruchu tłoka w cylindrze (a moja w sumie była ucięta o 2,3 mm!!!) - w porównaniu do zepto - OGROMNY!!! Mam tłok z oryginalną uszczelką (tą przyciętą) i z uszczelką od TX'a (dwa tłoki z 2ma różnymi uszczelkami) - próba wsuwania i wysuwania jednego i drugiego z i do cylindra (ręcznie) pokazuje tę kolosalną różnicę!
Ja twierdzę, że zyskuję prędkość (zatem i energię) właśnie dzięki temu, że nie tracę na tarciu - ot i cała filozofia i tajemnica.

Prawdopodobnie oryginalną uszczelkę da się jeszcze lepiej dopasować, niż tylko przez docięcie wargi - może poprzez przetoczenie????
Uszczelka nie jest droga - na tokarnię z nią i pokombinuj.


Ale o lazaglide też pewnie trzeba pomyśleć :hm:

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Wto 21 Gru, 2010 17:21 ]
patryk1981 pisze:skoro do dziś stwierdzone byłe że to te same systemy i kompletnie się niczym nie różnią
Poza długością luf!!!

[ Dodano: Wto 21 Gru, 2010 17:25 ]
PS2 W moim wątku o próbie montażu uszczelki zepto do mojego karabinka - jest opisana cała droga przez mękę!!!
Są też porównania prędkości z uszczelką oryginalną (przyciętą) i z zepto.
Chcesz to wierz w otrzymane wyniki, nie chcesz nie wierz.
A różnica - to tylko większy skok tłoka (a i tak komora mniejsza, niż ta, jaką ma Twoje HW) i uszczelka zepto.
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

luzik Adam nic nie odebrałem źle :pokoj:

no widzisz sam że różnica jest tylko w lufie więc pytam po co przekładać tłoki sprężyny i prowadnice skoro to to samo jest :hm:

co do uszczelki, to nic nie mam do dodania bo nie miałem nie widziałem i zapewne masz racje ,a możesz mi napisać z jakiego modelu to zepto i co należy zrobić żeby ją zaszczepić do 97 ?
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Bo widzisz Patryk - właśnie o to nam chodzi, aby potwierdzić, bądź wykluczyć wpływ długości lufy na energię uzyskiwaną z systemu karabinka :) :lol: :lol: :lol:
Skoro HW97 od HW77 różni sie tylko długością lufy - to przekładając bebechy mamy dokładnie to, o co nam chodzi.

Co do uszczelki - ja mam mniejszą średnicę tłoka - 25mm - taką jak w AA TX200 i właśnie od tego modelu AA mam uszczelkę.
Do HW97 pewnie dopasuje się coś od diany. Przeróbka będzie polegać na dotoczeniu pierścienia prowadzącego i "talerzyka", który trzeba będzie dokręcić od czoła tłoka.
W nowym HW97 nie trzeba zwiększać skoku tłoka - jest on absolutnie wystarczający do naszego limitu.
Taką usługę oferuje Hogan - za 95pln - do HW97 właśnie. Do tego sam toczy uszczelkę, której jakość ponoć wyśmienita.

A co ja robiłem masz tu:
http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=6777

i trochę tu:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=68492
Warto doczytać do końca i zobaczyć porównanie prędkości na ori uszczelce i tej z AA na tej samej sprężynie i prowadnicy - daje do myślenia.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

Kilan pisze:
[
Chcesz to wierz w otrzymane wyniki, nie chcesz nie wierz.
A różnica - to tylko większy skok tłoka (a i tak komora mniejsza, niż ta, jaką ma Twoje HW) i uszczelka zepto.


Wieżę i absolutnie tego nie podważam ,a nawet chętnie zastosuję to u siebie 8)

Dzięki Adam biorę się za czytanie . Teraz tylko Krzysia brakuje i pojedzie po mnie jak złoto :lol: ale ja mam twarde plecy to jakoś to zniosę :D

A wie może ktoś tak konkretnie od jakiego modelu pasuje zepto do 97 :?:
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Wojtek1967
Posty: 193
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:41
Lokalizacja: Okolice- Kalisza

Post autor: Wojtek1967 »

Koledzy, może przełożyć tylko lufy z 77 do 97 i na odwrót i wtedy będzie wiadomo, w którym "szmoc "wzrosła, a w którym spadła :lol:
Ostatnio zmieniony 21 gru 2010, 20:25 przez Wojtek1967, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan 90 stg PP 3-12x42AO
Łucznik Kl. 187
Hatsan 95 Sas QT
Łucznik wz,1970
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

Wojtek1967 pisze:Koledzy, może przełożyć tylko lufy z 77 do 97 i na odwrót i wtedy będzie wiadomo, w którym "szmoc "wzrosła, a w którym spadła ;)

Wojtek to był żart tak :)
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Wojtek1967
Posty: 193
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:41
Lokalizacja: Okolice- Kalisza

Post autor: Wojtek1967 »

A to tak dla rozluźnienia atmosfery :lol:
Hatsan 90 stg PP 3-12x42AO
Łucznik Kl. 187
Hatsan 95 Sas QT
Łucznik wz,1970
ODPOWIEDZ