Obrazek

La' dylemato: HW 90(gas-ram) vs HW 90K vs HW95 vs HW97K

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

Witam,

Byłem już w sklepie macać TX'a 200 MK3 - oddałem nawet parę strzałów.

Moje spostrzeżenia i uwagi:

- Karabinek na pewno cięższy od Hatsana 55 którego posiadałem

- świetnie i precyzyjnie wykonany

- dobrze wyważony

- miękki spust

- łatwy w naciąganiu

- czy celny ? tego nie wiem - strzelałem do kulochwytu z odległości 5m więc trudno powiedzieć

- w skali od 1-5 głośności (huku) daje mu 3

Moim zdaniem wady jakie przychodzą mi na myśl:

- port ładowania jest z prawej strony - ja jestem osobą leworęczną więc mam utrudnione ładowanie, ponieważ naciągam lewą ręką i lewą też wsadzam śrut - może i kwestia przyzwyczajenia lub wyrobienia odpowiedniego nawyku i wprawy

- jak dla mnie dość gruby chwyt - nie jestem jakiś mały i rączek nie mam malutkich - jednak chwyt jest grubszy niż w moim byłym Hatsanie (może z przyzwyczajenia do Harnasia tak twierdzę)

- dziwe zabezpiecznie z prawej strony - gdy naciągamy sprężynę, ładujemy śrut i dźwignia chcemy wrócić do lufy koniecznie jest trzymanie takiego podłużnego zabezpiecznia

Ogólnie

Gdyby nie prawostrony port ładowania oraz te dziwne zabezpiecznie - to stwierdziłbym że karabinek jest świetny jak na początek znajomości oceniam go 8/10

Chcąc załadować karabinek łapię go za korpus (osadę) przy tym bocznym zabezpieczeniu, naciągam dzwignią spręzynę lewą ręką - puszczam dzwignię biorę śrut i ZONK muszę bardzo wygiąć nadgarstek żeby wprowadzić śrut do portu ładowania lub po prostu po naciągnieciu przełożyć karabinek do lewej reki i ładować śrut prawą reką potem znów do prawej karabinek lewa ręką odciągnąć napinacz do lufu i wtedy strzelać.

Szczerze ? Dość kłopotliwa sprawa jak dla mańkuta. Pytałem w sklepie nie ma wersji dla lewusów.

Chyba pozostaje mi do wyboru HW90K które od samego początku obstawiałem, ale o tym jeszcze muszę się sam przekonać.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Jak to nie ma TX lewych? :zdziwko:

Chyba tylko w tym sklepie. Jeśli masz możliwość to podjedź albo kup przez internet.
AA ProSport w orzeszku 8)
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

W takim razie daj mi namiar ma lewego TX'a - w Angli pewnie są ale nie w PL
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Z tego co się orientuję to są w Militarii, ale nie wiem czy od ręki.

Aktualnie nie jestem na komputerze, więc szukał nie będę.

Zadzwoń do nich na infolinię i zapytaj. Według mnie mają.
AA ProSport w orzeszku 8)
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

tren90 pisze:Chcąc załadować karabinek łapię go za korpus (osadę) przy tym bocznym zabezpieczeniu, naciągam dzwignią spręzynę lewą ręką - puszczam dzwignię biorę śrut i ZONK muszę bardzo wygiąć nadgarstek żeby wprowadzić śrut do portu ładowania lub po prostu po naciągnieciu przełożyć karabinek do lewej reki i ładować śrut prawą reką potem znów do prawej karabinek lewa ręką odciągnąć napinacz do lufu i wtedy strzelać.
Źle to robisz. Też tak na początku zacząłem ładować i przyznaję, ze była tragedia a jestem praworęczny tylko miałem takie same nawyki ładowania lewą ręką jak ty po łamańcu.

Prawą łapiesz za karabinek od spodu i kciukiem naciskasz grzechotkę, w tym czasie lewą naciągasz dźwignię. Jak zaskoczy to PRAWĄ RĘKĄ WKŁADASZ ŚRUT kciukiem dociskając.
Prawa wraca na grzechotkę, cofasz dźwignie lewą.
Pozycja siedząca (nie FT tylko na krzesełku :D ), stopka oparta o prawe udo, lufa cały czas do góry. Podczas całego ładowania nie trzeba w tej pozycji wogóle przekładać karabinka.

Ale oczywiście każdego łamańca ładuje się łatwiej niż z dolnym naciągiem.
Jeśli kupisz zamiast TX-a HW 90k to też wielkiego błędu nie popełnisz. Obydwa są bardzo dobrymi karabinkami, wybierz ten, który Ci bardziej pasuje po prostu :)
Rozbrojony
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

slavek_t pisze: Prawą łapiesz za karabinek od spodu i kciukiem naciskasz grzechotkę, w tym czasie lewą naciągasz dźwignię. Jak zaskoczy to PRAWĄ RĘKĄ WKŁADASZ ŚRUT kciukiem dociskając.
Prawa wraca na grzechotkę, cofasz dźwignie lewą.
Pozycja siedząca (nie FT tylko na krzesełku :D ), stopka oparta o prawe udo, lufa cały czas do góry. Podczas całego ładowania nie trzeba w tej pozycji w ogóle przekładać karabinka.
Spoko w połowie kumam, ale zobacz.

Skoro łapie prawą ręką - ok jest OK, potem lewą naciągam dźwignię i skoro już ją naciągnę to karabinek dalej trzymam w prawej więc siłą rzeczy muszę go albo położyć albo przełożyć do lewej żeby sięgnąć po śrut i go prawą załadować - no chyba że czegoś tu nie kumam.

Bo napisałeś "Jak zaskoczy to PRAWĄ RĘKĄ WKŁADASZ ŚRUT kciukiem dociskając." Ale najpierw muszę mieć ten śrut w prawej a jak go mogę mieć skoro od dołu trzymam w prawej ręce karabinek ?
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

Ciężko się to opisuje, bo robi się to instynktownie :)
Jak naciągniesz to lewą ręką wystarczy lekko podtrzymać pod osadą (jak napisałem wcześniej stopka jest oparta na udzie a lufa w górze więc cały ciężar karabinka spoczywa na nodze), jak lewa naciągnie dźwignię to do drewienka ma 10 cm ;)
Ale ciężko to opisać, bo czynności te po pewnym czasie wykonuje się mechanicznie wogóle o tym nie myśląc :) Jest taki filmik na youtubie jak pewien anglik opisuje ten karabinek, tam możesz zobaczyć.
Rozbrojony
Awatar użytkownika
sKw
Posty: 335
Rejestracja: 28 lip 2009, 22:08
Lokalizacja: Goleniów
Kontakt:

Post autor: sKw »

Miałem swoje HW i swojego TX'a, ale łącznie strzelałem z 3ech HW 90 i z 2 TX'ów. Jak miałbym wybierać wziąłbym TX mk3 : )
Awatar użytkownika
mrk
Posty: 225
Rejestracja: 22 lut 2007, 19:13
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: mrk »

Mam TXa, strzelałem z HW90 i nie zamieniłbym mojego TXa na HW90.
AA S400
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

Piszecie tak koledzy - tylko dla tego, że jesteście praworęczni i nie macie pewnie pojęcia jak strzela się z lewej ręki. Może nawet nie chodzi o samo strzelanie, bo to nie problem, ale o samo przygotowanie sie do strzału.

Zróbcie sobie taki test: jeśli jesteście praworęczni, to spróbujcie chociaż raz załadować i naciągać wszystko lewą ręką - napiszcie jaki macie komfort ???

Rozumiem, że pewnie są ludzie którzy maja TX'a i są mańkutami, ale ja nie bardzo mam czas i ochotę zmieniać swoje przyzwyczajenia w taki wielkim zakresie.

Dla mańkuta TX moim zdaniem ( dla mnie) jest nie wygodny) aczkolwiek bardzo ładny.
Awatar użytkownika
PanTimor
Posty: 81
Rejestracja: 08 maja 2010, 22:32
Lokalizacja: Krzewa

Post autor: PanTimor »

tren90 pisze:Zróbcie sobie taki test: jeśli jesteście praworęczni, to spróbujcie chociaż raz załadować i naciągać wszystko lewą ręką - napiszcie jaki macie komfort ???
Ja prawie zawsze robie w ten właśnie sposób- tak się przyzywczaiłem; nie rozumiem co niby w tym takiego nadzwyczaj niekomfortowego. Mowa o karabinku łamanym, nie wiem jak się sprawy mają z dolnym naciągiem.


Ogólnie w Twoich ostatnich wypowiedziach wyczuwam jakąś, hmmm, pretensje (?) do forumowiczów za to, że nie ma dostępu do "lewych" TX'ów lub, że niewygodnie będzie Ci się strzelac z wersji dla praworęcznych (obawiam się, że mimo szczerych chęci nikt Ci takiego nie wyczaruje). Rozumiem, że to nie jest mały wydatek i należy wszystko dobrze przemyśleć, czasem nawet wręcz pomarudzić, ale żeby aż tak...

Lekarstwem na Twój problem będzie jakakolwiek decyzja, byle męska, każda opcja bowiem Cię zadowoli.

Pozdrawiam B.
Na ten czas rozbrojony :poddajesie:
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

tren90 pisze:Piszecie tak koledzy - tylko dla tego, że jesteście praworęczni i nie macie pewnie pojęcia jak strzela się z lewej ręki. Może nawet nie chodzi o samo strzelanie, bo to nie problem, ale o samo przygotowanie sie do strzału.

Zróbcie sobie taki test: jeśli jesteście praworęczni, to spróbujcie chociaż raz załadować i naciągać wszystko lewą ręką - napiszcie jaki macie komfort ???

Rozumiem, że pewnie są ludzie którzy maja TX'a i są mańkutami, ale ja nie bardzo mam czas i ochotę zmieniać swoje przyzwyczajenia w taki wielkim zakresie.

Dla mańkuta TX moim zdaniem ( dla mnie) jest nie wygodny) aczkolwiek bardzo ładny.
Witaj Kolego,
Myślę że już sobie odpowiedziałeś co Ci najlepiej pasuje, więc teraz nie ma co się złości że każda sroczka swój ogonek chwali, itd, itp. tylko zakupić HW90 i cieszyć z zakupu. Teść posiada HW 90 i bardzo miło się go używa. A ta śrubka zaślepka z tyłu systemu :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

A może to Ciebie interesuje :hm:
http://sgs.waw.pl/viewtopic.php?p=22766
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Apofis
Posty: 201
Rejestracja: 30 cze 2010, 17:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Apofis »

Szczerze powiem, że nie bardzo wiem o co Wam chodzi i dlaczego tak atakujecie ?

Rozumiem że jesteście zagorzałymi fanami Tx'ów, ale co nie mam prawa stwierdzić, że jak dla mnie TX jest do bani ?

Mam zdanie takie a nie inne i już.

Łamaniec to łamaniec czy lewy czy prawy to nie mam z nim problemu. TX jest specyficznym karabinkiem i nie każdemu leży.

Nie mam do nikogo pretensji ani broń Boże żalów itp itd etc.

I macie racje - HW90K to mój wybór i na niego się zdecyduję.

A co do TX'a to po prostu zwyczajnie się rozczarowałem, ponieważ tak bardzo zachwalany a dla mnie mańkuta on po prostu nie leży i na dodatek jest znacznie cięższy niż HW 90K

To chyba na tyle woli wyjaśnienia, że nie mam do nikogo pretensji.

Ps. Oczywiście serdecznie dziękuje za tak liczne uczestnictwo w tym temacie , za pomoc, spostrzeżenia i rady.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

tren90 pisze:Szczerze powiem, że nie bardzo wiem o co Wam chodzi i dlaczego tak atakujecie ?
No teraz ja Ciebie nie rozumiem .....
Koledzy chcą Ci pomóc, a Ty odbierasz to jak atak :?:

Jeżeli nie jesteś zainteresowany opinią, życzliwych Ci ludzi, to nie pytaj więcej, Będziesz miał spokój :cisza:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
ODPOWIEDZ