Obrazek

HW 90 5,5 czy 4,5mm

Awatar użytkownika
firefighter81
Posty: 34
Rejestracja: 12 lis 2009, 22:41

HW 90 5,5 czy 4,5mm

Post autor: firefighter81 »

Witam! Mam zamiar kupić HW 90 ale nie wiem w jakim kalibrze. Bardziej jestem za 5,5mm. Zamierzam strzelać na większe dystanse ok. 70-100m do butelek,mniejszych celów rekreacyjnie. Energia ponad 20J.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

5,5 ma swój "urok" ze tak powiem, postrzelasz celnie nie przekraczając limitu ale "skrzydła" rozwija sporo powyżej. Jeśli ponad limit to wtedy dochodzi fakt rejestracji broni pneumatycznej, nie wiem czy jest potrzebne jakieś zaświadczenie że to jest właśnie broń w sensie prawnym. Wtedy też masz mniejsze pole do popisu, strzelać wolno tylko na koncesjonowanych strzelnicach. Cal. 4,5mm w limicie zachowuje się bardziej poprawnie, śrut jest tańszy i większy jego wybór. Z tych względów brałbym 4,5mm ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 118
Rejestracja: 25 kwie 2009, 14:38
Lokalizacja: Birmingham/Swindon
Kontakt:

Post autor: warchlaq »

Tylko i wyłącznie .22 Kto raz postrzela nie chce innego ;)
Obrazek Daystate MK3, Tikka T3, RAPID MKII i miejsce na AT44 .25
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Tylko i wyłącznie .22 Kto raz postrzela nie chce innego ;)
Muszę się nie zgodzić :P
Ja postrzelałem nie raz, nie dwa z 5,5mm i wolę jednak 4,5mm :)
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 118
Rejestracja: 25 kwie 2009, 14:38
Lokalizacja: Birmingham/Swindon
Kontakt:

Post autor: warchlaq »

Ostatnio zmieniony 20 cze 2012, 22:16 przez warchlaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Daystate MK3, Tikka T3, RAPID MKII i miejsce na AT44 .25
jpr
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2010, 19:06
Lokalizacja: Zamość

Post autor: jpr »

Moja Slavka 5.5, nie przekroczy limitu. :lol:
ben_sage
Posty: 69
Rejestracja: 18 kwie 2010, 21:29

Re: HW 90 5,5 czy 4,5mm

Post autor: ben_sage »

firefighter81 pisze:Witam! Mam zamiar kupić HW 90 ale nie wiem w jakim kalibrze. Bardziej jestem za 5,5mm. Zamierzam strzelać na większe dystanse ok. 70-100m do butelek,mniejszych celów rekreacyjnie. Energia ponad 20J.
Z taka energia polecam omijac z daleka ten karabinek i sprawić sobie TXa.
Hw90 nie jest stworzony do Faca.Wystarczy nabic 5,5 na 250m/s co da ci 245m/s i sie przekonać na wlasnej skorze.Mialem i szybko sprzedalem.

Tx w Fac 4,5 20-21J 5,5 23J Angielskie lufy naprawde dobrze sobie radza z facem.Naciag 2 razy lżej chodzi niż w hw90
Mialem patriota starego i txa na facu i wiem ze w sprezynie niema lepszej konkurencji - nie bijać sie o Julie.
Warto też porownać skupie hw90 fac i txa fac i wyciagnac wnioski :hm:
off
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

parametry HW90 jednoznacznie sugerują że jednak jest stworzony na FAC-a, w/g mnie to najlepszy karabinek ze stajni HW.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

ben_sage pisze:Tx w Fac 4,5 20-21J 5,5 23J Angielskie lufy naprawde dobrze sobie radza z facem.
A ja myślałem, że te brytyjki lufy mają niemieckie ;)

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
ben_sage
Posty: 69
Rejestracja: 18 kwie 2010, 21:29

Post autor: ben_sage »

stworek5 pisze:parametry HW90 jednoznacznie sugerują że jednak jest stworzony na FAC-a, w/g mnie to najlepszy karabinek ze stajni HW.
Hatsan też ma patametry facowe i to sugeruje ze jest stworzony pod fac?
W podobnej kategori cenowej mamy kilka razy wieksze pole do manewru w wyborze duzo lepszych facow.



Pozwole sobie skopiować ze strony Majstruka airguns pewien artykuł.

Wiatrówkę nabyłem w firmie ASSA w Warszawie, kosztowała mnie 1800 zł.
Dostałem gwarancję oraz fakturę z zaznaczeniem, że posiada mniej niż 17J.Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu to zdziwienie, co za cholera? Nie mogę złamać lufy! W końcu uderzając niemal pełną siłą w koniec lufy zatrzask puszcza, lufa odchyla się, próbuję naciągnąć i znowu kicha, nie daję rady, przykucam, opieram kolbę o udo i z potworną siłą naciągam wiatrówkę. Pierwszy strzał, śrut przebija ściankę pustaka (dziurawki) i ginie gdzieś w jego wnętrzu.
Niesamowite, tak ciężkiego naciągu nie wyobrażałem sobie w najgorszych snach. Ustawiam chrono, na śrucie JSB Exact (1.025 g) Weihrauch HW-90 osiąga 28J, zaś na H&N Baracuda (1.38 g) 29J. Nie wiem ile ciśnienia jest w cylindrze, w każdym bądź razie mój wysilony w celach doświadczalnych Hatsan o energii 29J naciągał się przy tym jak bułka z masłem
Dalszy opis:
takim stanie karabinek nie nadaje się do rekreacji, ponieważ jego użytkowanie grozi awarią sprzętu oraz awarią ciała strzelca. ASSA ostatnio zadeklarowała się na bezpłatne ustawienie energii w ich serwisie.

Niestety ale fakty sa tylko takie.


Pozdrawiam
off
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

może inaczej: jest kilkanaście karabinków których optymalne parametry pracy są poza limitem. Pierwszym czynnikiem który o tym decyduje jest ilość powietrza który spręża dany model wiatrówki. Wśród nich jest hw90 z którego miałem okazję strzelać przy 25J i z napinaniem nie było tak wielkiej tragedii jak to ma miejsce w opisie który podałeś jako przykład, owszem trzeba włożyć trochę wysiłku ale bez przesady. Zresztą skończmy dyskusję na temat FAC...
AA TX200 HC
ben_sage
Posty: 69
Rejestracja: 18 kwie 2010, 21:29

Re: HW 90 5,5 czy 4,5mm

Post autor: ben_sage »

firefighter81 pisze:Witam! Mam zamiar kupić HW 90 ale nie wiem w jakim kalibrze. Bardziej jestem za 5,5mm. Zamierzam strzelać na większe dystanse ok. 70-100m do butelek,mniejszych celów rekreacyjnie. Energia ponad 20J.

Temat jest o Facu.
A wątek ktory tyczy sie faca i naciagu w tym modelu jest bardzo ważna informacja.
Nie jeden w tym ja naciołem sie na tym karabinku.
Niestety ale nikt poza mną nie wspomnial o najważniejszej kwesti która trzeba poruszyc to wlasnie naciąg.Nie mowimy tutaj o 18-19 czy 20 J tylko o mocy ponad 20J.
Hw90 w wersji FAC nie nadaje sie wogole do rekreacyjnego strzelania.
stworek5 pisze:parametry HW90 jednoznacznie sugerują że jednak jest stworzony na FAC-a, w/g mnie to najlepszy karabinek ze stajni HW.
Z taka wypowiedzią ktos kto nie mial nigdy tego karabinka może sie naprawde wkopać.... :/
off
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

ben_sage pisze:Z taka wypowiedzią ktos kto nie mial nigdy tego karabinka może sie naprawde wkopać.... :/
takiej zaś wypowiedzi może udzielić ktoś kto chyba nie miał do czynienia z innymi karabinkami HW ...
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

HW90 jest stworzony do FAC, a świadczy o tym obecność zefirów na dnie cylindra. Dodatkowo to gasram i nie ma kłopotu o spadki energii, brzęczenie sprężyny, czy w ogóle pasowanie jej do prowadnicy.
Jeśli jedynym kryterium czy karabin jest dobry do FAC czy nie, jest to z jaką siłą się naciąga sprężynę, to trochę mijamy się z rzeczywistością.
Karabiny AirArms mają lufy od Walthera.
Osobiście moim sprężynowym faworytem w FAC jest Theoben SLR98 - również gasram.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Patafil65
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2010, 15:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patafil65 »

Witam serdecznie Wszystkich.
Troszeczkę napisałem w temacie HW90 na IWEBie w temacie p/t Tuning HW90. Mogę z pełą odpowiedzialnością ztwierdzic, że karabinek działa b. dobrze w limicie jak i FAC ok25J. Siła naciągu w limicie jest znikoma przy 24J to jakieś 16-17 kg, natomiast cykl strzału jest niezwykle krótki. Nie można go porówna do TX200 bo tam praktycznie jest znikome napięcie wstępne sprężyny, lepszym porównaniem będzie HW80 o podobnych wymiarach systemu, lecz HW80 nie miałem. Czy jes to najlepsza sprężyna ze stajni HW? to trudno stwierdzic, każdy zagłosuje inaczej. Ale z pewnością jest b. dobry i przy znikomym nakładzie środków (smary) można z niego strzelac odrazu z pudełka, co nie jest regułą. Doskonale trzyma prędkośc raz ustawioną, ma świetną i celną lufę, b. dobry spust i jest niezniszczalny. Wadą i zaletą zarazem jest jego masa. Jest bardzo podatny na tuning i po zrbieniu go zgodnie z moim przepisem będzie się naciągał w limicie jednym palcem i będzie absolutnie bezobsługowy na długie lata. Czego chciec więcej? Mam Hw90 kal. 5,5.
Pozdrawiam.
Pat
ODPOWIEDZ