Obrazek

Porównanie Leapers 3-9x32 AO vs 3-9X40

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
warmaster
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2009, 9:47

Porównanie Leapers 3-9x32 AO vs 3-9X40

Post autor: warmaster »

Proszę Was o pomoc w wyborze jak to w doświadczeniu wychodzi. Po dołożeniu pkt 13 gwarancji w zielonym sklepie odpuściłem sobie zakup PP i wybór mój padł na firmę Leapers. Teraz zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma lupkami:

http://kolba.pl/leapers-golden-image-se ... p-348.html

oraz

http://kolba.pl/leapers-series-39x40-mi ... p-854.html

Wiatróweczka to H 90 STG

Czy warto "okroić" średnicę obiektywu kosztem posiadania AO ? Nie miałem nigdy do czynienia ze zmienną paralaksą a czytając forumowe opinie ludzie sobie chwalą ten bajer. Oczywiście fajnie by było mieć obiektyw 40 mm oraz AO ale wtedy odpada już niestety cena. Również mam mały dylemat odnośnie mocowań - Leapers czy Accushot, średni czy wysoki, jednoczęsciowy ?
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc oraz wszelakie opinie.
Pozdrawiam
rifleman

Post autor: rifleman »

AO, bardzo przydatna rzecz. Bezstresowo postrzelasz na każdym dystansie.
Różnica w średnicy obiektywu będzie widać dopiero po zmierzchu. Mniejsze będzie oczywiście deko ciemniejsza, ale nie ukrywajmy nie są to nocne lunety i cudów nie oczekuj.
Co się tyczy montażu to obie wejdą na średni. Jeśli dają takie jak na fotkach to powinno być ok. :)
Nie wiem czy dobrze mówię, ale Accushot a Leapers to to samo. ;)
Awatar użytkownika
michau80
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2010, 15:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: michau80 »

Witam, kilka tygodni temu miałem ten sam dylemat... Też kupowałem optykę w kolbie.pl do mojego H90 STG. Wybór w ostatniej chwili padł na 3-9x32 AO. Choć wg. sprzedawców Kolby.pl ta lunetka bez paralaksy 40mm jest bardziej wytrzymała. Ja to widzę tak, jeśli masz zamiar strzelać z przybliżeniem 9x do celów oddalonych na 6-10m to bierz 3-9x32 AO. Bo lunetka bez AO nie będzie ostrzyć... Jeśli zależy ci na wytrzymałości i strzelasz na większe dystanse min. 15m (od tylu mniej więcej ostrzy Leapers 3-9x40 - wyczytane gdzieś na forum) to bierz bez AO.
Ps. Montaż Accoshot to Leapers...
Ps2. kolba.pl daje w gratisie średni dwuczęściowy montaż non name z reduktorem 1 cal na 30mm. Odziwo się nie ślizga na szynie :)

[ Dodano: Nie 31 Sty, 2010 18:44 ]
Ps3. Lunetka bez AO jest dłuższa o około 60mm (dla mnie to też miało znaczenie) i dodatkowo ma mniej poręczne pokrętła wieżyczek. (imbus do blokady)
HARRY 90 STG SAS QT + Leapers 3-9x32 AO MD TS
warmaster
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2009, 9:47

Post autor: warmaster »

Przepraszam chodziło mi o montaż delty. Właśnie chciałbym się jakoś z nimi dogadać żeby mi nie dawali tego noname tylko cosik by odjeli cosik dodali i bym wziął montaż albo accu albo delta. Delta tańsza trochę więc bardziej kusi :) Jak narazie to mimo, że raczej dalsze cele mam zamiar ustrzelać to bardziej jakoś za mną przemawia 3-9x32. Chociaż jak wiadomo wytrzymałość się dosyć liczy na tej wiatrówce :/ same dylematy :)
rifleman

Post autor: rifleman »

Nie piszesz czy to Hatsan z pudełka czy po tuningu.
Zrób tuning, to wytrzymałość lupek wzrośnie.
Mam montaż delty dwuczęściowy. Zupełnie wystarczający. ;)
warmaster pisze:Jak narazie to mimo, że raczej dalsze cele mam zamiar ustrzelać to bardziej jakoś za mną przemawia 3-9x32.
Tu lepiej sprawdzi się 3-9x40. ;)
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Jeżeli zdecydowałeś się na Leapersa to bierz 3-9x32AO i się nie zastanawiaj . Regulacja paralaksy to bardzo dobra sprawa . Możesz sam ustawić ostrość ,tak że widzisz wyraźnie cel i krzyż na tle celu. Z Leapersa 3-9x32AO możesz strzelać od odległości niecałych 6 metrów do nieskończoności(ograniczonym oczywiście zasięgiem wiatrówki i wielkością celów- powiększeniem 9x) taki jest zakres regulacji.

A może jednak PP 3-12 x42AO -mocny konkurent dla Leapersa 3-9x32AO ;)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
warmaster
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2009, 9:47

Post autor: warmaster »

Hatsan jeszcze niestety pudełkowy. Myślę, że wezmę jednak tego Leapersa 3-9x32. Nie zawsze jest możliwość znaleźć teren dalej niż 15 m a wtedy będę się wkurzał. A to 32 powinno wystarczyć. Wygodniej będzie też z bezpiecznikiem przy średnim montażu. No i chyba skuszę się na montaż jednoczęsciowy dla pewności, żeby stało w miejscu :) czy nie będzie różnicy między dwu-częściowym. A odnośnie PP to był on moim faworytem ale jak mam się jeszcze bawić i płacić za pieczątki to niech się bujają :) jeszcze tylko spirytus do kalafonii muszę kupić :)
dzięki bardzo za wszystkie opinie. gdyby coś komuś jeszcze wpadło do głowy to chętnie wysłucham bo wybór pewnie padnie za tydzień może dwa bo i tak średnio jest gdzie strzelać.
Pozdrawiam
rifleman

Post autor: rifleman »

warmaster pisze:o i chyba skuszę się na montaż jednoczęsciowy dla pewności, żeby stało w miejscu :) czy nie będzie różnicy między dwu-częściowym.
jeszcze tylko spirytus do kalafonii muszę kupić :)
Dobry montaż będzie trzymał, nieważne czy jedno czy dwuczęściowy.
Kalafonia też może okazać się zbędna.
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Nie wiem dlaczego wywnioskowałeś że Lps 3-9x32AO to jakaś,,krótkodystansowa" lupka.
warmaster pisze:Myślę, że wezmę jednak tego Leapersa 3-9x32. Nie zawsze jest możliwość znaleźć teren dalej niż 15 m a wtedy będę się wkurzał

To w pełni wartościowy celownik ,przy pomocy którego można bez problemu strzelać na 50 a pewnie i 70 metrów , a nie tylko do 15 m. Oczywiście jak lubisz to możesz i na 10 m pykać, ale szybko przyjdzie Ci ochota sprawdzić się na dalsze dystanse .
Bezwzględnie ucywilizuj,, Harego" i oczywiście montaż jednoczęściowy . Widziałem ten wynalazek z redukcją na 1" (dwuczęściowy ) i bardzo nie wzbudza zaufania :PP
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
michau80
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2010, 15:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: michau80 »

Dodam tylko że średni montaż utrudnia odbezpieczanie wiatrówki... ale można przywyknąć. H90 ma niską bakę więc średni montaż jest kompromisem.
HARRY 90 STG SAS QT + Leapers 3-9x32 AO MD TS
warmaster
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2009, 9:47

Post autor: warmaster »

Tzn na dalsze dystanse obie lupki pewnie się sprawdzają ale z AO będzie bardziej uniwersalna bo postrzelam sobie i do 10 metrów z ostrym widoczkiem.
Awatar użytkownika
michau80
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2010, 15:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: michau80 »

Ujmę to tak, na przybliżeniu 3x to na krótkich dystansach (10-15m) postrzelasz z obu lupek, no może bez AO z 6m będzie nieostry obraz, ale coś tam zobaczysz, Paralaksa sprawdza się jak sam mogłem się przekonać np gdy chcesz sobie pykać z 10m do tarczy na 9x powiększeniu, jeśli masz ustawioną fabrycznie 35 yardów to obraz będzie masakrycznie nieostry... (przybliżenie x9 "powiększy" nieostry obraz).

Osobiście jak już wspomniałem miałem ten sam dylemat, więc żeby się przekonać że wybrałem dobrze zrobiłem test. Ustawiłem swojego leapersa na 35Y i bawiłem się przybliżeniem na różnych dystansach, stąd moje spostrzeżenia.

PS. Używam swojej lupki na "nieodchamionym" Harrym, to będzie dla niej prawdziwy test :D dopiero na wiosnę planuję podpicować swoją strzelawkę.
HARRY 90 STG SAS QT + Leapers 3-9x32 AO MD TS
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Ja osobiście posiadam od lipca Leapers 3-9x32 AO MD TS i jestem bardzo zadowolony.. AO bardzo się przydaje.. gdy mamy srogą zimę i chcemy postrzelać np na strychu na 10m :] Jest po prostu bardziej uniwersalny... a i wagę ma chyba troszkę mniejszą co zmniejsza bezwład który przy tym "zabijającym odrzucie" redukuje odrobinę prawdopodobieństwo padnięcia :]
Mogę dodać że lupka ta leżała przez około 5 dni w garażu gdzie panuje -5 stopni i nic jej się nie działo :] ( głównie bałem się zerwania krzyża z powodu zmrożenia go)
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Mlodyferel pisze:a i wagę ma chyba troszkę mniejszą co zmniejsza bezwład który przy tym "zabijającym odrzucie" redukuje odrobinę prawdopodobieństwo padnięcia :]
Chyba jest na odwrót :hm: ???
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
arsen
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2010, 21:08
Lokalizacja: Skaryszew/Radom

Post autor: arsen »

Witam.
Zgadzam się z crisem.
poz
ODPOWIEDZ