Obrazek

Jak to z tym Exact'em jest.

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Jak to z tym Exact'em jest.

Post autor: maszotTC »

Może komuś się to przyda.
Wczoraj pobawiłem się po raz pierwszy w ważenie śrutu i posortowanie w kilku grupach wagowych. Na ruszt trafiła spora partia Exact'a 4,51. W sumie przeważyłem jakieś 800-850szt. Przyjąłem sobie następujące przedziały wagowe:
1. 0,543 - 0,546
2. 0,547 - 0,550
3. 0,551 - 0,555
4. 0,556 - 0,560
6. < 0,543
7. > 0,560
Obrazek
Najwięcej wyszło w grupach 1, 2 i 3 (po około 180-200szt) z nieznaczną przewagą w grupie 3. Nieco mniej było w grupie wagowej poniżej 0,543g ale rozrzut wagowy w tej grupie był największy. Najmniej natomiast było w grupie 4 (około 50szt.) oraz w grupie wagowej powyżej 0,560g - dosłownie 1 sztuka.
Ciekawostka są wybrane przeze mnie po dwie sztuki ze śrutów najlżejszych oraz najcięższych.
Poniżej fotki.
Od lewej dwa najlżejsze w kolejności 0,519g i 0,491g oraz dwa najcięższe 0,559g i 0,561g.
Obrazek
Obrazek
Oraz zestawienie najlżejszego (po lewej) oraz najcięższego.
Obrazek
Wyraźnie widać, że lżejszy śrut jest nieco głębiej wydrążony oraz ma cieńsze ścianki, jakby dwie warstwy. Natomiast cięższy ma grube i lite ścianki.
Lżejszy śrut ma dodatkowo inaczej ukształtowana główkę o wyraźnie mniejszej średnicy (4,32mm) niż pozostałe (średnio 4,51mm), a więc jest podkalibrowy i na pewno jak takie cudo przytrafiło by się na zawodach to na dalekich celach blacha gwarantowana.

Teraz zobaczymy jak się to ważenie śrutu sprawdzi w praktyce. Mówiąc szczerze jakoś nie przemawia do mnie zasadność ważenia śrutu. Jedną jednak ważną rzeczą jaka przy okazji ważenia śrutu zrobiłem to wyselekcjonowanie śrucin o wyraźnych defektach mających według mnie największy wpływ na celność. Uważam, że najbardziej decydującym czynnikiem nieprzewidzianych "odskoków" są właśnie uszkodzone (jak ten jeden lekki), podkalibrowe egzemplarze, których czasem nie dostrzeże się wyciągając z pudełka. Z dwóch paczek z defektami było prawie 100szt. (nacięcia i wgniecenia na główce, zagięte krawędzie kielichów itp.)
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Napisz jeszcze skąd kupiłeś śruty, a w szczególności jakim środkiem transportu trafiły do Ciebie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Post autor: maszotTC »

Śrut kupuje u siebie w Stargardzie w sklepie myśliwskim (wysyłkowe zakupy śrutu to nie dla mnie). Zawsze oglądam dokładnie każde kupione pudełko czy nie ma wgnieceń bądź innych śladów świadczących o nieodpowiednim obchodzeniu się z nim w transporcie. Nie da się jednak stwierdzić czy cały "wagon" nie zaliczył gleby. Wówczas pudełka w środku paczki nie będą naruszone ale przeciążenie jakie działa na śrut wewnątrz pudełka w czasie uderzenia jest na tyle duże, że śrut sam o siebie ulegnie odkształceniu. Taka paczka z tyloma defektami trafiła mi się jednak po raz pierwszy. Na denku pudełka jest naklejka z informacją o producencie, oraz że wyłącznym importerem jest "Incorsa".
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Hmm, to trochę może tłumaczyć dlaczego aż tyle śrutów jest pogniecionych. Jak śrut jest prosto od producenta, to przygniotków jest najwyżej 2-3 sztuki na paczkę.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

a więc stąd się bierze posiew w pionie :hm: ostatnimi czasy kupiłem paczkę śrutu AA, dwa razy prawie droższy ale i wyniki były lepsze od Exacta a pozornie to ten sam śrut.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

AirArms, podobnie jak Daystate to ten sam śrut co Exact tyle, że przeważony.
Dlatego taki śrut lepiej lata w pionie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Post autor: maszotTC »

AirArms, podobnie jak Daystate to ten sam śrut co Exact tyle, że przeważony.
No nie ten sam Marku. Śrut faktycznie jest bardzo podobny ale jego produkcja, poza podobnym wyglądem oraz parametrami balistycznymi, nie ma nic wspólnego z zakładami JSB. Takie jest przynajmniej oficjalne stanowisko dyrektora zakładów JSB.
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
RETROPER
Posty: 825
Rejestracja: 22 mar 2009, 11:28
Lokalizacja: Nowa Ruda/Wrocław

Post autor: RETROPER »

Nie wiem jak jest w przypadku Daystate, ale śrut Air Arms jest robiony na osobnych maszynach i matrycach,
tak jak wyżej wspomniał kolega, nie mają one nic wspólnego poza podobieństwem.

Proponuje także przeczytać temat poniżej "Exact-zagadka" i wypowiedzi Piopol'a
Steyr 110FT + Light Stream 4,5-14x44
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Napisałem do Pavla Kolebac'a w sprawie śrutu. Co prawda jest teraz na Shooting Show w Las Vegas, ale jak wróci, to pewnie da znać :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Już spieszę z odpowiedzą, dzisiaj dostałem tego maila:
Edit: Dodam, że chodziło mi o rozeznanie śrutów: Exact, AirArms i Daystate.
Pavel pisze:All of the pellets are produced in our factory in Bohumin. The Daystate pellets are absolutely the same – produced using the same matrix, identical quality inspection… However there is a little difference in Air Arms pellets. The Air Arms type do have a sharp edge in the point where the head becomes the skirt. JSB Exact has a small collum in this point. This little difference gives them the right to have it exclusively.
Czyli w skrócie: Daystate to dokładnie te same śruty co Exact. AirArms różni się jedynie tym, że ma bardziej ostrą krawędź gdzie główka przechodzi w fartuszek.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2010, 9:16 przez Wierzbin, łącznie zmieniany 2 razy.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

To ja już nic niewiem :zdziwko: Piotrek ,jakoś inaczej to opisał :hm:
Yupikayey...Motherfruck.. ROZBROJONY :(
ODPOWIEDZ