Obrazek

Hatsan 95 tuning

ODPOWIEDZ
RR1111
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2010, 21:24

Post autor: RR1111 »

Dodam jeszcze, że podkładka od rusznikarza ma za dużą średnicę zewnętrzną i żeby tłok zaskoczył trzeba ją zmniejszyć.
A jeżeli chodzi o moc, to wymiana prawie nowej uszczelki lufy na dwa oringi (lub dodatkowa podkładka pod fabryczną uszczelkę) dała u mnie około +20 m/s.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2010, 12:39 przez RR1111, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

cris pisze:Kop to nie tylko sprężyna to wiele innych składowych :dopasowanie prowadnicy dobra uszczelka tłoka ,a nawet podkładki ślizgowe itp.
Ponad to, jeszcze masa tłoka ma wpływ na odrzut i energię.
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
SirPrzem
Posty: 32
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: SirPrzem »

eclip2. pisze:
cris pisze:Kop to nie tylko sprężyna to wiele innych składowych :dopasowanie prowadnicy dobra uszczelka tłoka ,a nawet podkładki ślizgowe itp.
Ponad to, jeszcze masa tłoka ma wpływ na odrzut i energię.
Wydaje mi się, że masa tłoka jest w tym aspekcie kluczowa. W swoim hatsanie mam prowadnicę długości 10cm, dobrze spasowaną, podkładki pod sprężynę (na prowadnicy, jedna metalowa druga gumowa). Robiłem też doświadczenia różnego typu, wkładałem podkładki gumowe do tłoka, zamieniłem oryginalną sprężynę na sprężynę od slavi i kop jaki był taki był, (zero różnicy). Poza tym fizyka nie kłamię drugie i trzecie prawo Newtona wyjaśniają sprawę :) Myślę, że jeżeli chcemy znacznie zmniejszyć odrzut to pozostaje tylko stoczenie tłoka lub zrobienie nowego z innego materiału (o ile wytrzyma). Nie polecam nawiercania wiertłem :) ja podziurawiłem go jak ser szwajcarski i udało mi się zmniejszyć wagę do 300g z 340 :) różnica jest ale nie wielka niestety wujka/mamy/taty tokarza nie mam i dawanie go do firmy zewnętrznej wiązało by się dodatkowymi kosztami, dlatego kupiłem Slavie :) teraz mam dwa :P
Slavia 634 + WALTHER 6x42
QB78+TASCO 3-9x50 (nie polecam)
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Pamiętaj tylko, że zmniejszając masę tłoka, zmniejszasz energię wiatrówki.
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
SirPrzem
Posty: 32
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: SirPrzem »

no właśnie nie jestem tego pewien slavia ma słabszą sprężynę lżejszy tłok a osiąga 16J. Być może się mylę ale nie mogę na razie logicznie powiązać masy tłoka z energią :) Tzn biorąc pod uwagę wór Einsteina E=mc^2 to masa ma jak najbardziej związek z energią ale czy w tym przypadku ma wpływ na prędkość śrutu?W końcu tłok spręża powietrze które wypycha śrut ale mogę się mylić :)
Slavia 634 + WALTHER 6x42
QB78+TASCO 3-9x50 (nie polecam)
Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: snajper1986 »

Gdyby tłok był leciutki to z dużo większym oporem wpychałby powietrze w "dziurkę" co wpływało by na czas strzału.

Pierwszy przykład jaki mi wpadł do głowy:

Zapaśnik sumo Vs chuderlak 60kg , który kogo przepcha ???

Nie postawiłbym na chudego;)

Pozdrawiam Daniel.
H70 QT SAS +Walther ZF 6x42AO
BSA R-10 FAC +RM 10-40x50 AO
HW97k +(jak na razie goło ale wesoło)
SirPrzem
Posty: 32
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: SirPrzem »

Ale tłok poruszany jest przez sprężynę i to ona nadaję mu prędkość i siłę potrzebną do sprężenia powietrza ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez wzorów i doświadczenia, ja bym się skłaniał że moc zmalała by nieznacznie natomiast odrzut tak, ale mogę się mylić errare humanum est :)
Slavia 634 + WALTHER 6x42
QB78+TASCO 3-9x50 (nie polecam)
rifleman

Post autor: rifleman »

SirPrzem pisze:Ale tłok poruszany jest przez sprężynę i to ona nadaję mu prędkość i siłę potrzebną do sprężenia powietrza
Pamiętaj, że energia tłoka zależy właśnie od masy i prędkości jaką nadaje mu sprężyna.
Zostaje tylko takie dobranie sprężyny (lub zwiększanie czy zmniejszanie masy tłoka) żeby system pracował w optymalnych widełkach energii.
Awatar użytkownika
robert_z
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2010, 22:39
Lokalizacja: Sejny
Kontakt:

Post autor: robert_z »

Dzięki Ci cris. Trochę mi rozjaśniłeś sytuacje. Sprawdziłem jeszcze tą oryginalną sprężynę. Na chrono jest z nią 15-16 żuli. Miałeś rację ;) Kop jednak był nieprzyjemny a i celność miałem wrażenie, że gorsza ale testów nie robiłem. Dlatego wróciłem do tej słabszej sprężynki. Jednak się przyjemniej strzela i te 11 żuli nawet wystarczy. Do mocniejszego strzelania mam Dianę 31. Ogólnie Harnaś 95 jest spoko i mi się podoba ;)
Pozdrowienia wszystkim!
D31 + PP 6x40, H95 + Belomo 6x42, Gamo Kadet + Walther4x32, Gamo DeltaMax
Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: snajper1986 »

SirPrzem pisze:Ale tłok poruszany jest przez sprężynę i to ona nadaję mu prędkość i siłę potrzebną do sprężenia powietrza ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez wzorów i doświadczenia, ja bym się skłaniał że moc zmalała by nieznacznie natomiast odrzut tak, ale mogę się mylić errare humanum est :)
No to inny przykład;

(nie domknięte drzwi będą robić za poduszkę powietrzną z jaką zmaga się tłok jak najszybciej wciskając ciśnienie w "dziurkę")

Więc mamy wspomniane nie domknięte drzwi.

masz do dyspozycji kulę o masie 5kg
i kulę o masie 1kg

każdą z nich możesz rozpędzić do tej samej prędkości.

I jak myślisz? są dwie kule mimo tego samego źródła napędu tylko jedna domknie drzwi. I nie będzie to lżejsza;) wykorzysta swą masę...

Samochód z prędkości 50K/h hamuje na odcinku 25m
Pociąg ok 1kilometra z powodu masy

mimo napędu ma większą siłę "walnięcia" cokolwiek co ma większą masę.
Więc myślę ,że biorąc to na logikę można zrozumieć.

Ale jaki spadek energii będzie miał karabin i czas cyklu strzału nie wiem... Ale na pewno będzie słabszy i cykl dłuższy.
H70 QT SAS +Walther ZF 6x42AO
BSA R-10 FAC +RM 10-40x50 AO
HW97k +(jak na razie goło ale wesoło)
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Tak Daniel to wszystko prawda, jednak nie piszesz o tym ile owy pociag bedzie sie rozpędzał...

Ciezki tłok potrzebuje dużo czasu na rozpędzenie się, ale za to juz po rozpędzeniu ma wiecej energi by wcisnąć powietrze z cylindra do wnętrza lufy - Ek rośnie. Spręzyna staje się równiez mniej czuła na wage srutu. Jednak cieższy tlok zgodnie z zasadą akcji i reakcji powoduje wiekszy odrzut.

Sprawa nie jest taka prosta - nie da się powiedziec ze tlok powinien wazyc tyle i tyle i koniec.

Np. w Gamo (400, magnum, hunter 440 itp) tlok waży zaledwie 150gram. Strzał jest szybki, kopa jak na lekarstwo i mocy nie brak, sprawa zmienia się kiedy do akcji wkracza cieższy srut. Lekki tlok zbyt szybko wyhamowuje na poduszcze powodujac ubytek energii, wydluza się cykl strzalu. Zapewne po paczce ciezkiego srutu spręzyna siądzie lub pęknie.

Takiej sytuacji nie bedzie natomiast w krabinku z ciezkim tlokiem, za to kwestia czasu trwania calego cyklu no i nieszczesnego odrzutu, który przy 300g tlokach musi byc duzy i nic tego nie zmieni.

Cala zabawa w znalezieniu zlotego przepisu na wage tloka i sile sprezyny do danej wiatrowki dla pewnego przedzialu wagowego śrutu.

pozdrwaiam
Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: snajper1986 »

I ty tu rację masz więc jak widać plusy i minusy są w obie strony można by sie było rozpisywać godzinami nad tym ale pewnie do innych wniosków nie dojdzie;)

Tak jak piszesz zastosowanie miało by w tedy sens gdyby strzelec zdecydował by się na jedną masę śrutu wtedy może sie bawić z masą tłoka ;)

Pozdrawiam Daniel.
H70 QT SAS +Walther ZF 6x42AO
BSA R-10 FAC +RM 10-40x50 AO
HW97k +(jak na razie goło ale wesoło)
kucio1
Posty: 6
Rejestracja: 04 maja 2010, 12:24

Post autor: kucio1 »

Czy opłaca się z tłoka w H80 SAS QT zebrac troche materiału??Nie mowie o nawiercaniu tylko o zebraniu tokarką??
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

oczywiście.
AA TX200 HC
bestsiwy
Posty: 13
Rejestracja: 23 kwie 2010, 19:23

Post autor: bestsiwy »

może mi ktoś podać wszystkie wymiary prowadnicy do 95sas? zamierzam wykonać takową na tokarce i potrzebuje dokładnych wymiarów. znalazłem coś tu http://www.hatsan.iweb.pl/ ale optycznie wygląda to inaczej niż w pierwszym poście tego tematu.
ODPOWIEDZ