Obrazek

Simmons Blazer 3-9x32

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Simmons Blazer 3-9x32

Post autor: Mikrus »

Witam,
Od wczoraj jestem posiadaczem ww. lupki. Jest to moja 3 lupka, która posiadam. Wcześniej było Belomo i Point Precision. Również jako pierwsza posiada zmienne przybliżenie. Nie jest to żaden test tylko moje odczucia związane z tą lunetą. Praktycznie brak opisu na tym forum o niej więc co nie co postaram się napisać.
Simmons według większości nie jest lunetką na kopiące wiatrówki, mimo wszystko postanowiłem zaryzykować.
Listonosz dostarczył lunetkę ciut po 16. Drżącymi rękoma otworzyłem paczuszkę by moim oczom ukazać się mogła ona:
Obrazek
Lunetka jest dosyć lekka (250g według producenta) i nie taka długa (30,5 cm). W porównaniu z Point Precision 6x40 wygląda tak:
Obrazek
Wykonanie lupki stoi na przyzwoitym poziomie. Tubus matowy, bez przebarwień. Pokrętła regulacji krzyża chodzą z wyczuwalnym klikiem, lecz bez dźwięku kliknięcia, z lekkim oporem.
Obrazek
Regulacja powiększenia chodzi z dość dużym oporem. Samo pokrętło dzięki swojej budowie przekręca się wygodnie.
Obrazek
Krzyż w moim Simmonsie to duplex. Według mnie nie za cienki, nie za gruby. Po prostu w sam raz (tutaj na powiększeniu x9)
Obrazek
Obraz w lupce ładny z delikatnym, zółtawym przebarwieniem na brzegu. W porównaniu do moich poprzednich lunet, obraz to pierwsza liga. Niestety aparat mam kiepski więc zdjęcia nie oddadzą jakości obrazu.
Powiększenie x3:
Obrazek
Powiększenie x9:
Obrazek
Komin bez powiększenia:
Obrazek
Luneta na powiększeniu x3 ostrzyła od około 10m, a na x9 od 30-35. Nie ukrywam, że trochę się zdenerwowałem i postanowiłem wziąść sprawy w swoje ręce i przefokusować Simmonsika. Do tego celu użyłem suszarki do włosów oraz śrubokręta płaskiego, który posłużył mi do odkręcenia pierścienia. Podgrzałem więc obiektyw by klej puścił i śrubokrętem przekręciłem o 180 stopni (lunetka nie posiada pierścienia tak jak np. Point Precision, który luzujemy przed przefokusowaniem). Teraz ostrość na x9 łapie od około 20m (to zdjęcie z gałązkami jest po przefokusowaniu, a drzewko oddalone o ok. 20-25 m. ) Po tym zabiegu zostawiłem lunetkę w spokoju.
Na mojej HW 50 Simmonsik wygląda tak:
Obrazek
Bezbronny
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Fajna lupka. Zgrabna i lekka.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Cieszę się, że Ty się cieszysz ;)
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Witam.
Zmierzyłem średnicę okularu i obiektywu i nie jestem pewny, jaki rozmiar osłonek kupić.
Okular ma 37.7 mm co w/g tabeli odpowiada rozmiarowi 09A, ale czy nie lepiej wziąć rozmiar 09 - 37.3 mm ?
Średnica obiektywu to 38.7 mm i tutaj odpowiadają rozmiary 10 i 11.
Przerabiał ktoś ten temat na tej lunecie ?
Ponawiam pytanie (zadałem je również na beżowym ale tam cisza)
Bezbronny
09042
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2007, 15:37
Lokalizacja: POdkarpacie

Post autor: 09042 »

Właśnie mając rozmiar 09A w łapkach wziąłem suwmiarkę i go zmierzyłem- ma dokładnie 37,25 mm. Tworzywo to coś na wzór dość twardej gumy ale raczej sztywnej . po podgrzaniu suszarka zwiększa elastyczność dość dobrze tak że z 0,5 max 1 mm można to rozciągnąć podejrzewam.
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Więc na okular powinno pasować idealnie, a jak z obiektywem ?
Bezbronny
Awatar użytkownika
Vilder
Posty: 112
Rejestracja: 07 lis 2009, 10:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Vilder »

Witam
Ja troszkę inne pytanie mam. Jeżeli to nie byłaby tajemnica:
Za ile i gdzie kupiłeś tę lupkę?
Pozdrawiam
H90 + PP 3-9x40+full Alchemik ; )
Przyszłość: HW 50....
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Ja kupiłem ją z K/S na Iwebie, używaną za 150 zł. Ostatnio poszła tam za 160 zł prawie identyczna (3-9x40). Gdzie kupić nówkę, nie wiem.
Bezbronny
ODPOWIEDZ