Obrazek

Pomocy!! Uszczelka tłoka

Jakub W.
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2006, 8:24
Lokalizacja: B-stok

Post autor: Jakub W. »

Witam
Kolega Akas wymienił wymagania wobec materiału na uszczelkę. Moim zdaniem elastyczność i mozliwość obróbki skrawaniem wykluczają wzajemnie (sama nazwa wskazuję "skrawanie" ). Ale mogę o czymś nie wiedzieć. Takie detale są wykonywane z wtrysku.
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Jakubie zerknij na ten link http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=162 ... ight=zepto

Ten zielony poliuretan to najprawdopodobniej ECOPUR
Tutaj masz opisy materiałow i technologie wykonania uszczelek http://www.ggtrading.pl/material.htm

Na rynku od jakiegoś czasu jest już S-ECOPUR szary z znakomitymi własnosciami ślizgowymi
http://www.economos.com/economos_PL/fol ... 9&idSUB=46

[ Dodano: 2006-09-01, 11:25 ]
Mam jeszcze prosbe do Exterminatora.
Przy rozmowie z kolegą od uszczelnien , warto byłoby zapytać o sposób smarowania uszczelki.
Jakie materiały nadawałyby sie na pierścienie prowadzące.
Czy jest mozliwość obróbki tych tworzyw na tokarce, czy lepiej zlecic wyspecjalizowanemu zakladowi.
Tak myśle że warto by było zorientować sie jaki jest koszt wykonania np. 100 uszczelek do hatsana. Może znalazło by sie troche chetnych na forum na takie uszczelki , po kosztach produkcji.
Tutaj przykladowo podaje link do jednej z firm wykonujacych uszczelki na zamówienie http://www.polwent.com.pl/
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2006, 10:29 przez Akas, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub W.
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2006, 8:24
Lokalizacja: B-stok

Post autor: Jakub W. »

O tego postu nie widziałem, ale nie doszukałem się z jakiego materiału wykonana jest ta uszczelka.

Nie potrafię wyobrażić sobie obrókę np. gumy na tokarce z względną dokładnością no ale jeszcze dużo muszę się nauczyć.


A to tego jestem świeżynkiem na tym forum .


O teraz widze jaki to materiał.
Nigdy nie miałem takiego w łapkach, także nic w tym temacie nie mam do dodania.
Fajnie by było sprawdzić jak to sie ma w praktyce ( te własności materiału)
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

Akas pisze:Tak myśle że warto by było zorientować sie jaki jest koszt wykonania np. 100 uszczelek do hatsana. Może znalazło by sie troche chetnych na forum na takie uszczelki , po kosztach produkcji.
:brawo: dobry pomysł :hura:
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Jakby pasowała również do Slavi to pisałbym się na jedną ;)
Awatar użytkownika
virus
Posty: 250
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:30
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

A co ma tarcie do siły docisku ? :) tarcie zależy tylko od powierzchni i materiału z jakiego wykonany jest element (tak mnie przynajmniej uczono). Chyba, że podczas sciskania zmienia sie powierzchnia kontaktu uszczelki z powierzchnią tłoka. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tworzywa :)
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

v1ru5 pisze:Chyba, że podczas sciskania zmienia sie powierzchnia kontaktu uszczelki z powierzchnią tłoka.
Tak w istocie sie dzieje w tym konkretnym przypadku - uszczelnienie uzyskuje sie poprzez zwiekszenie powierzchni przylegania uszczelki do cylindra. Zwiekszenie powierzchni styku powoduje wzrost oporow ruchu tloka w cylindrze. W tej konstrukcji uszczelki wzrost powierzchni przylegania nastepuje niejako automatycznie wraz ze wzrostem cisnienia przed tlokiem. ( przy nie zniszczonej lub nie zuzytej uszczelce )
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
virus
Posty: 250
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:30
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

a no to wszystko jasne :) tak wlasnie myslałem ale wolałem wyjasnić tą sytutację :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Obrazek

Uszczelki tłoka wystepujace w hatsanach :
od lewej - bez rowka, w srodku - z płytkim rowkiem ok. 1mm, po prawej - z glebokim rowkiem ok.2,5mm.

Uszczelki pochodza z oryginalnych hatsanow, nie sa to czesci zamienne.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

no popatrz, nie wiedziałem że są 3 rodzaje :mysli: , trzeba będzie zwracać na to uwagę przy zakupie, stawiałbym na tą pierwszą od prawej-z głębokim rowkiem :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Trafny wybór stworku :) , taka uszczelka ma największą skuteczność uszczelniania komory podczas pracy tłoka
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Zapomniałem dodac ze ta z lewej jest bardzo twarda co w polaczeniu z brakiem tego rowka skutkuje słabym uszczelnianiem cylindra. Ta z prawej jest stosunkowo miekka i swietnie dopasowuje sie do powierzchni cylindra, a co za tym idzie - swietnie uszczelnia.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
Dread Rock
Posty: 127
Rejestracja: 03 maja 2006, 14:18
Lokalizacja: kuńcawioski

Post autor: Dread Rock »

A czy czasem to nie jedna i ta sama uszczelka, jak widzę tureckie maszyny raz taką wyplują a raz taką.
Obrazek
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Dread Rock pisze:A czy czasem to nie jedna i ta sama uszczelka
Kazda jest inna,roznia sie od siebie. Jak bedzie potzrba to zrobie makro i wtedy uwidocznia sie bardziej szczegoly. Maja tez rozna srednice zewnetrzna :
od lewej - 26,4mm, srodkowa - 27,3mm, po prawo - 27,0mm.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

szczerze powiem ze nie zwracałem nigdy uwagi na swoją uszczelkę, Hatsana kupiłem miesięcznego więc załóżmy że wypluł paczkę śrutu, u mnie już chyba ponad 40 i uszczelka raczej ma się dobrze, naturalnie niedługo trochę martwy sezon będzie także czas na poprawki-wymienię uszczelke, sprężynę itd :)
AA TX200 HC
ODPOWIEDZ