Obrazek

Pilad 8x56L

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Pilad 8x56L

Post autor: Steve-o »

To bedzie taka mala prezentacja i kilka pytan. Luneta z siatka Dragunova/SWD z podświetlanym krzyzem na czerwono(5 stopni natężenia podświetlenia). Jest dosc lekka jak na te rozmiary a obraz wedlug mnie ladny. Niestety nie mam aparatu cyfrowego tylko komorke i makro obrazu i siatki z lunety srednio wyszlo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I teraz pytania:
Montaż – Podobno nie da się tej lunety osadzic na montażu jedno czesciowym jak to z tym jest? Poki co na oku mam ten na montaz mogę przeznaczyc 50zl http://allegro.pl/item121255114_dwuczes ... _srub.html
Regulacja – czy tutaj tylko krzyz się reguluje bo myślałem ze się przestawiaja soczewki w srodku (nie wiem jak wyglada zerowanie z lunecie bo to moja pierwsza)
Regulacja ostrości – jest tu cos takiego? Czytałem na iwebie chyba ze można krecic okularem(ostatnie zdjecie) do ustawiania ostrości tylko on ani drgnie – zabetonowany
Krzyz – Nie widze krzyza gdzies tak do 20m po prostu mi znika a na tych 20m jest nie ostry dalej jest ok czy to znaczy to ze luneta ostrzy od 20m na czym polega to zjawisko czy to znaczy ze pasowalo by ja przefokusowac?
I dlaczego ten obraz nie jest okragly tylko taki jajowaty :)?
Hatsan 70STG + P8x56L
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

To, że krzyż nie jest ostry poniżej 20 metrów oznacza właśnie, że luneta ostrzy od 20 metrów czyli masz ostry jednocześnie i obraz i krzyż. Aby móc strzelać na mniejszych dystansach należy przefokusować lunetę. Trzeba wykręcić trochę obiektyw (nie okular) tak żeby ostrość była odpowiednia. Jednak tak patrzę na tą Twoję lupkę i widzę, że ma SF (Side Focus) czyli trzecie pokrętło służące do regulacji ostrości. Pokręć nim a obraz powinien się poprawić na mniejszych odległościach. Jeżeli to nie pomoże to pozostaje Ci wspomniane wcześniej wykręcanie obiektywu.
Odnośnie tego jajowatego obrazu to jest to chyba jakaś wada układu optycznego. Może jedna z soczewek się trochę przestawiła.

EDIT
Ale ze mnie baran - pomyliłem pokrętło do regulacji intensywności podświetlenia siatki z SF :wysmiewacz: Też mi coś nie pasowało - SideFocus w ruskiej lupce? niemożliwe.... :P
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Steve-o pisze:Regulacja ostrości – jest tu cos takiego? Czytałem na iwebie chyba ze można krecic okularem(ostatnie zdjecie) do ustawiania ostrości tylko on ani drgnie – zabetonowany
Regulacja okularu służy do ustawienia optyki pod twoje oczy. Tzn jeśli nosisz okulary to możesz sobie tak pokręcić okularem, że będziesz widzał ostro krzyż i obraz jednocześnie. Regulacja jest w kole (już nie pamiętam ok -2 do +3,5 dioptrii - czy coś w tym stylu).
Tym pokrętłem regulujesz sobie ostrość krzyża. Najlepiej skieruj lunetę w jasne pole (biała ściana, niebo). Patrz się gołym okiem na np. niebo i zerkaj na krzyż lunety. Reguluj to pokrętło do momentu, aż przy "zerkaniu" Twoje oko nie będzie się musiało dopasowywać i krzyż będzie ostry za każdym razem.

Ostrzenie, to tak jak napisał Dude - dystans minimalny w którym w lunetce ostro widać obraz i krzyż. Jeśli jedno albo drugie rozmywa się i traci ostrość, to można powiedzieć, że na wybranym dystansie poprostu nie ostrzy.
AO (regulacja ostrości obiektywu). Możesz sobie dowolnie ustawiać ostrość (przefokusowywać pokrętłem) na każdym wybranym dystansie.
Dwie pozostałe wieże służą do regulacji krzyża w pionie (górna) i poziomie (prawa). A obraz jajowaty wychodzi wtedy, gdy krzyż nie jest ustawiony dokładnie osiowo względem osi lunety. Tak to już Vomzy mają.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Steve-o »

Wierzbin wlasnie zaowazylem juz rozszyfrowalem jajowaty obraz
tak jak w tym temacie
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=179 ... light=vomz
siatka jak nie jest na srodku to jej oprawa przyslania czesc obrazu ale jak bede zerowac lunete na hatsanie to raczej nie bedize na srodku :/ moze da sie zzerowac zeby siatka byla na srodku? I nie mam pokretla to zmiany ostrosci
tu jest ciekawy temat
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=200 ... light=vomz

Jedyne co to tak jak w ostatnim linku Janusz_P napisal
"wykręcić obiektyw z przednią oprawą do końca, usunąć rozpuszczalnikiem resztę lakieru i smarem wielosezonowym do gwintów okularowych przesmarować ten gwint i wszystko spowrotem skręcić umożliwiając amatorską regulację AO"

To czym mozna w koncu regulowac okularem czy obiektywem?
Hatsan 70STG + P8x56L
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

siatka jak nie jest na srodku to jej oprawa przyslania czesc obrazu ale jak bede zerowac lunete na hatsanie to raczej nie bedize na srodku
Miałem też kiedyś Pilada 8x56 i pomimo, że nie miałem siatki na środku osi optycznej to obraz był idealnie okrągły...
A tak swoją drogą to coraz bardziej zaczynam utwierdzać się w opini że Vomz to nie to samo co Pilad. Vomzy w przeciwieństwie do Piladów są dużo cięższe, solidniejsze i ładniej wykonane...
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Steve-o pisze:To czym mozna w koncu regulowac okularem czy obiektywem?
AO jak sama nazwa wskazuje (adjustable objective) to regulacja obiekrywu, czyli ostrości na wybranym dystansie.
Regulacja okularu służy wyłącznie to widzenia ostrego krzyża na już widocznym ostrym obrazie. Tę regulację ustawiasz pod siebie raz i więcej tego nie ruszasz.
Obiekryw można w Vomzach przefokusować (przeogniskować) na bliższe dystanse podkładając cieniutką warstwę (np. cienki drucik w izolacji) pomiędzy tubus i kontrę.
Widziałem takie rozwiązanie opisane przez jednego z forumowiczów na "pierwszej" tawernie. Drucik jak dobrze pamiętam był koloru zielonego ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

No proszę, najciemniej pod latarnią.
Jak się okazuje był to kolega Akas i to na dodatek na sąsiednim, nadal czynnym, forum :).
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Steve-o »

Dzieki za odpowiedzi ale jeszcze nie wiem kilku zeczy
Obraz mam ostry od 15m ale wtedy krzyza nie widze dopiero po 20 zaczyna sie pojawiac. Wiec co powinienem odkrecic obiektyw czy okular zeby krzyz byl ostry tez o 15m.

No i co z tym montażem jedyne co moge kupic do 50zl co bedzie trzymalo na hatsanie to to zaden jedno czesciowy nie bedzie pasowac?
http://allegro.pl/item121255114_dwuczes ... _srub.html
Hatsan 70STG + P8x56L
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Wykonaj standardową procedurę:
1. Wkręć obiektyw na maksa.
2. Patrz jadnym okiem na bardzo odległy cel i drugim jednocześnie przez lunetę i dostosuj sobie okular tak abyś miał ostry krzyż. Kiedy będziesz tak spoglądał to jednocześnie patrząc przez lunetę i gołym okiem musisz mieć ostry obraz i krzyż.
3. Od tego momentu jedyną korekcę ostrości, na każdym dystansie, będziesz dokonywał wykręcając obiektyw. Okularu raz ustawionego się nie rusza.
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Steve-o »

O wlasnie o taka instrukcje mi chodzilo dzieki wielkie. Jeszcze montaz moge na to wydac do 50zl czy taki bedzie dobry czy on wogole bedize pasowac na ta lunete?
http://allegro.pl/item121255114_dwuczes ... _srub.html
moze lepszy kupie w tej kwocie?
Hatsan 70STG + P8x56L
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

A możesz podać jaką maksymalną długość mógłby posiadać montaż jednoczęściowy?
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Steve-o »

Jakies 9,5cm albo mniej zmierzylem te plaskie odcinki po obu stronach wiezyczek do momentu zgrubienia

Odkrecilem obiektyw teraz jest AO moge sobie wyostrzyc i na 5m moze nawet mniej :)
Hatsan 70STG + P8x56L
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Wyostrz sobie max 15 m. Na bliższe odległości praktycznie się nie strzela. Nawet na zawodach minimalna odległość to 10-12m (może jedna figurka na torze 40). Będziesz miał pewność, że na dalszych odległościach (50-60m) nie będziesz miał mydła.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Steve-o
Posty: 67
Rejestracja: 06 lip 2006, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Steve-o »

Montaz przyszedl luneta zamontowana :)
Mocno sie trzyma montaz jak i luneta po 80 srutach mam nadzieje ze dlugo tym postrzelam.
I to celowanie z luneta wcale nie jest takie proste jak mi sie wydawalo. Narazie przy celowaniu krzyz mi niezle lata :D
Obrazek
Obrazek
Hatsan 70STG + P8x56L
ODPOWIEDZ