Obrazek

Pogromca mitów - "Destrukcyjność szpicu"

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pogromca mitów - "Destrukcyjność szpicu"

Post autor: debowy »

Cel- rozbić butelkę po szampanie z 50 m. Dysponujecie 9J energii. Co przychodzi na myśl? Śrut szpic prawda?

Ostatnio chciałem coś takiego zrobić więc zapakowałem Pointeda. Strzał... brzdęk. Butelka stoi jak stała. Drugi... brzdęk. To samo. Po piątej próbie Crossmanem bez efektu włożyłem Exacta. Trafiłem w szyjkę = najgrubszą część butelki, a ta grzecznie odpadła od całości (wcześniej strzelałem w sam środek butelki - więc to nie osłabienie materiału).

Wniosek nasunął się sam. Crossman Pointed - twardy śrut deformuje się nieznacznie, działając na przedmiot mniejszą powierzchnią- szpicem i odbija, a Exact jako śrut miękki oddaje całą swoją energię większą powierzchnią przedmiotowi w który trafi.

Mit destrukcyjności szpicu uważam za obalony. :)
Robson
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2007, 11:03
Lokalizacja: Bielowy (ok.Dębica)

Post autor: Robson »

Jeżeli chodzi o kruchy i łamliwy materiał to może i tak , ale na przykład twardy i sprężysty plastik ? w tym przypadku teoretycznie sprawdzić powinien się bardziej śrut szpiczasty
H 80 STG Leapers 3-9x40 AO MD
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Chodziło o destrukcję, czyli w tym przypadku chodzi o oddanie jak największej ilości energii na jak największą powierzchnię. Jeśli chodzi o przebijalność to twardy szpic jak najbardziej.

Takie moje laikowe obserwacje :P
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

jeśli exact się rozpłaszcza, to nie znaczy, że będzie lepiej przekazywał energię, ale odwrotnie - więcej energii pójdzie na deformację
Marcin chcesz bana za you?
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

A ja uważam, że najlepszy do tego celu wcale nie jest szpic, tylko śrut Hollow-Point z dziurką i właśnie od takiego bym zaczął...
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Brother_of_Steel pisze:tylko śrut Hollow-Point z dziurką
Ten śrut rozsadza od środka cele miękkie, na butelce jego właściwości nie zostaną docenione.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Anokhi
Posty: 164
Rejestracja: 05 lut 2007, 18:58
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Anokhi »

Mein Gott pisze:jeśli exact się rozpłaszcza, to nie znaczy, że będzie lepiej przekazywał energię, ale odwrotnie - więcej energii pójdzie na deformację
Jeżeli wyjdziemy z takiego założenia to śrut typu hollow point zupełnie się do tego nie nada bo on właśnie ma się rozpłaszczać.
Ogólnie przyjęte jest, że śrutem hollow point strzela się do miękkich celów.


edit:
No i Zygmunt był szybszy :)
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

hrym, hrym, a ja się będę upierał...
Pomimo, że teoretycznie przyznam Wam rację.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Moze poprostu butelka po kilku uderzeniach z pointeda zostala na tyle oslabiona ze puscila przy kolejnym uderzeniu :?:
Ja powiem szczerze ze nie znam bardziej destrukcyjnego srutu niz Ponted, na dodatek jest całkiem celny i w moim HW idealnie pasuje w port ladowania przez co ma największą sprawność. Dziś robilem pomiary dzwiękiem, na Pointedzie mam jakies 16,2J ale juz na Premierze ultra magnum zaledwie 12 -13J :!: Na Baracudzie to samo :!: Dlatego dziś juz wystawilem na Handel te sruty i wiecej ich do lufy nie bede pchal ;)
pozdrawiam
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Z butelkami jak z bokserami: nie ma naprawdę wytrzymałych, są tylko źle trafieni!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Mein Gott pisze:jeśli exact się rozpłaszcza, to nie znaczy, że będzie lepiej przekazywał energię, ale odwrotnie - więcej energii pójdzie na deformację
No, ale z obserwacji innych wynika, że na rozbicie jakiegokowiek szkła potrzeba mi 3-5 pointedów. Od Exacta zawsze padają po 1 strzale. :)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Śruty ze szpicem dużo łatwiej ześlizgują się z gładkich, obłych powierzchni butelki, stąd może wrażenie, że nie mógł przebić. Musiałbyś trafić idealnie w środek butelki, wtedy efekt byłby lepszy. Być może tak właśnie trafił Twój Exact.
I jeszcze jedno, czego sam się na sobie już nauczyłem: nie wyciągam wniosków po jednym podejściu. ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Mnie zastanawia jedno :bobas:
Jaka musi byc energia, i jaki śrut aby uzyskać efekt przestrzelenia szklanej butelki :hm:
U siebie próbowałem i choć energia chyba wystarczajaca (troszke ponad 16J),śrut rózny i trafialem centralnie efekt zawsze ten sam - butelka dosłownie zdmuchnięta i rozwalona w drobny mak :maruda:

Wydaje mi się ze energia musi byc w tym przydaku w ścisle okreslonym przedziale, ponieważ z mojego Gamo (14J) uzyskalem taki efekt ale dopiero przy trafieniu Crosmanem Pointedem z odleglosci 25-30m a wiec wedlug Airguna energia w momencie uderzenia to 7,6-8,3J :hm: A wiec aby uzyskac taką energie z HW musiałbym strzelac z odleglosci 32-37m - sprawdze.


Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
pozdrawiam
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

butelka od szampana i 9J z 50m to nie najlepszy pomysł, dziwić się można że w ogóle daje radę potłuc taką flaszkę a nie dlaczego tego nie robi... a efekt przestrzelenia miewałem z 50m, energia 14-15J, efektowi przestrzelenia także bardzo sprzyja...naklejka informacyjna o napoju który znajdował się w butelce ;)
AA TX200 HC
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Ja dziś sprawdzalem - wlasnie w okolicach 40-50m butelka była przestrzeliwywana, choć nie była to dziurka średnicy 5mm tylko dwie wyrwy średnicy 2-3cm ;)
Niestety dziś strzelałem zbyt dużo i kompletnie nie szło mi strzelanie ;( dzisiejsze tarcze wygladaly mniej wiecej tak: 4śruty to jedna przestrzelina, kolejne 3 takze jednak obok tej pierwszej a reszta to wogole gdzies po calej tarczy rozsiana :nie: Musze zmienic pozycje - stojąca nie jest dobra :cisza:
pozdrawiam
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
ODPOWIEDZ