Obrazek

GasRam, czy PCP?

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
ODPOWIEDZ
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

GasRam, czy PCP?

Post autor: jarek m »

Droga Tawerno
Postanowiłem się przezbroić, a raczej dozbroić. Do moich H35 i H90 doszła HW97k, ale chciałbym jeszcze dokupić coś "na lata" w kalibrze 5,5, coś co ewentualnie można wykorzystać w przyszłości np. na zawodach HFT - to tylko opcja. W praktyce strzelam do tarcz na małe dystanse (15- 25m) i 50m na swojej strzelnicy, ale najchętniej jak tylko mogę (a mogę dzięki Bogu nie tak rzadko) strzelam w plenerze, trochę łażąc z dmuchawkami. Jak jest fajne miejsce to sobie pykam. Chodzi mi po głowie rejestracja FACa (i tak przechodzę przez mękę zdobywania pozowlenia na broń sportową i droga doń jeszcze daleka).
I teraz do rzeczy: zastanawiam się nad HW90 w kl. 5,5. Krótki cykl strzału, możliwość regulacji energii, ciężkie i duże (co lubię) PCP jakoś mi nie leży, choć kusi. Jeśli jednak zdobędę wreszcie pozwolenie na broń sportową bedę inwestował w nią i w strzelanie z niej (i tak już inwestuję), a poza strzelnicami warto własnie mieć celną i silną dmuchawkę. GasRam taką mi się widzi. Tym bardziej, że jednak strzał ze sprężyny (nawet gazowej) bardziej przypomina strzał z palnej więc przyjemne z pozytecznym - trening w postaci postawy, chwytu, pracy na spuście. Z drugiej strony PCP jest granicą możliwości celności, ale jakoś mimo wysiłków nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak wielkie są róznice między PCP, a GasRamem np. na 50. (np. 20, 30, czy 100 mm). Może raczej 20 niż 100? Poradźcie, bo już spać nie mogę. Ma sens inwestycja w GasRam?
Borys
Posty: 407
Rejestracja: 30 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Borys »

Może w dokonaniu wyboru pomoże przypomnienie Ci, że gasram jest killerem dla optyki. Ja bym optował za PCP, sprężynki już masz i to jakie :D
Pozdrawia Darek: Hatsan 55 S + Leapers 3-9x40 AOMDLTS + ИЖ-53 + Laguna II 2,2 dCi 150 KM i coś jeszcze będzie...
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Napiszę tak: nie można przystawiać GasRam do PCP. Sprężyna gazowa to nadal sprężyna, która szarpie i kopie, a w PCP w lunecie widać lecący śrut, gdzie podrzut i szarpnięcie jest praktycznie marginalna sprawą.
Przyrównania nie ma, to tak jakby chcieć porównać samochód terenowy 4x4 i auto sportowe. Oba zachowują się z goła odmiennie i trzeba postrzelać z jednego i drugiego, żeby móc wybrać. Nikt nie wybierze za Ciebie.

Fakt Gasram ma niezwykle, względem stalowej sprężyny, krótki cykl strzału, nic nie brzęczy, a kopniak jest krótki i głuchy.

Mój wybór tak czy inaczej pada na PCP. Jest dużo wygodniejszy w strzelaniu, nie trzeba naciągać sprężyny za każdym razem i jeśli jest możliwość można pykać z magazynka.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Z PCP FAC łatwiej osiągniesz lepsze skupienie i większą energię niż z HW90 26J FAC w kal. 5.5mm. HW90 ma sprawność 30-34%, przez co duża część energii powoduje odrzut. Najlepszą sprawność gas ram osiąga przy 25 ~ 26J. Optyka na HW90 narażona jest na duże przeciążenia <=200G, co powoduje wysokie ryzyko uszkodzenia. W wersji FAC naciąg wymaga przyłożenia siły odp. 17~18kg. HW90 to trwały i trudny w opanowaniu karabinek.


Tu masz strzelanie do ziemniaków z AAS410 FAC
http://www.youtube.com/watch?v=n2BHtua9ZtQ
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Dzieki i idę w PCP

Post autor: jarek m »

Dzięki wielkie
Z siłą argumentów trudno dyskutować. Idę w PCP. Nadmienię, że dziś w moim klubie przypadkowo spotkałem kolegę z HW90 napompowaną na max. Nie mogłem jej napiąć, a więc w dosłownie w przypadku FAC w GasRamie arguemntem jest siła. Rzeczywiście jest "krótko", ale kopniak jest i celność też jakoś tak:( - ale to moja wina.
Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Będziesz miał pozwolenie to po co się chcesz ładować w FAC. Nie ma sensu, bo obostrzenia prawei jak przy palnej. Strzału ze sprężyny/ gas ramu absolutnie nie można porównać do palnej, tutaj bliżej już do pcp, ale też nie to.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

FAC na drogę

Post autor: jarek m »

Pozwolenie bedę miał najwcześniej za dwa lata. W województwie, w którym mieszkam nawet po spełnieniu ustawowych wymogów pierwsze pozwolenie to cud i pewnie jeszcze trochę potrwa od momentu wystapienia o pozwolenie - tak z rok. Perspektywa 3 lat (chyba że zmieni się ustawa, lub podejście policji) to akurat świetny czas, by cieszyć się swoim, a nie klubowym FAC. Rzecz jasna, że żadna wiatrówka nie pracuje jak broń palna. Jednak sprężyna wymaga od strzelca więcej opanowania, powtarzalności, reguł oddechu, itd. Na co dzień strzlam z CP Navy 44 i 36 i wiem jak wiele daje traning rewolwerem - wiatrówką - chwyt i praca na spuście. Strzelam też okazjonalnie z długiej CP - to co umiem (podobnie jak z kbks) to dzięki swoim H i choć oczywiście nie da się tego porównać, to pewne nawyki można trenować, choć trzeba potem iść albo w pneumatyk, albo w palną - różne kultury strzału, różne zasady, itd. PCP, to własnie "pójście" w pneumatyk. Nie chodziło mi FAC jako moc dla mocy, ale o strzelanie np. z otwartych razem z kolegami z CP np. na 100 metrów. (Bo karabin CP na stałe zupełnie mnie nieciągnie, a żona by chyba już tego nie wytrzymała, gdybym po dwóch koltach, do wanny wkłdał jeszcze karabin). Gasram ma możliwość regulacji mocy, więc po zmniejszeniu można go wziąć do lasu. Tak +- rozumowałem, ale przekonaliście mnie do bezodrzutowca, a biorąc pod uwagę ich celność myślę, że i na 100 m. da się limitowym postrzelać (choć nie z otwartych). Bo jeśli miałbym brać FAC - i pozbawić się frajdy w plenerze, to wolę limit. PCP z regulacją? To chyba możliwe, choć nie bedę inwestował wielkich pieniędzy, więc pewnie coś w okolicach Falcona Prairie PF25.
ODPOWIEDZ