Obrazek

Kusza

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
Awatar użytkownika
cichyp
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2009, 21:34
Lokalizacja: WROCŁAW/Ołbin

Post autor: cichyp »

Jeśli chodzi o kusze to kupiłem sobie w Anglii coś takiego
KUSZA

Ale jak się dowiedziałem, że w Polsce kusze są nielegalne to mi mina zrzedła... ale poszukałem na necie i dowiedziałem się, ze repliki broni z przed 1845 roku (w tym kusze) można trzymać w domu legalnie (mam nadzieje że to prawda).


Kolega pisał, że 1mm blachy bełt przebija jak papier... moja przebiła 5cm płytę wiórową z 50 metrów.
Beretta Cx4 Storm,
Walther SG9000,
Walther CP-99 Sport,
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Ładne cacucho :) i do tego cholernie niebezpieczna i cicha broń!
Dowiedz się dokładnie jak to jest z tymi replikami, bo ta na replikę konkretnego modelu nie wygląda. A w prawie nie chodzi o samą ideę broni sprzed 1850 roku, bo w takim wypadku można by mieć zupełnie legalnie każdą palną.

"Każdą razą" - ładna rzecz!
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 755
Rejestracja: 27 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Starszy_Pan »

Podobny jest chyba Barnett :hm:
Sharp 1210+Barska 3-12x40 AO, Iż61 CPR* + CCCP, Gamo Compact, Walther CP99 GL :(
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Na kuszę masz pozwolenie jak na palną. To, że czarnoprochowce sprzed 1850r są legalne i bez pozwoleń nie ma nic wspólnego.

Tu masz cyctat z wikipedii:
"W myśl polskiego prawa (Dz. U. z 1999 roku Nr 53, poz. 549), w odróżnieniu od łuku i innej broni tego typu, posiadanie kuszy wymaga zezwolenia. W praktyce, wnioski o pozwolenia spotykają się niemal zawsze z odmową ze względu na treść Rozporządzenia MSWiA z dnia 20 marca 2000 r w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji, oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w którym może być wydane pozwolenie na broń."
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

Myśle ,że Naczelny Antyterrorysta PRL-u miał racje .W tym kraju szybciej dostanisz pozwolenia na Działa Nawarony ,niż na kuszę 8)
Yupikayey...Motherfruck.. ROZBROJONY :(
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Nasza ustawa o BIA to nie taka zła jest, tylko żebu WPA obecną diabli wzieli.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

Irku ...widzisz to ,aby na kusze u nas w kraju nie było pozwolenia? :zdziwko: Park Południowy wyglądałby jak las Sherwood i nie chodzi mi o ilość drzew a o ilość bełtów przelatujących. Jesteśmy trochę innym narodem ,niż Anglosasi .Zaraz by się znalezli Wilhelm Tell-owie czy inni Robin Hood-dzi ,co by chcieli zobaczyć ,jak to jest postawic komuś jabłko na głowie i...Obywatele mają dość 'sniperów' i juz od dawnna wieszają na nas psy,więc nie chce wiedziec ,co by było ,gdyby tabuny kuszników pojawily sie gdzieś na polach i łąkach :nie: Mam takich sąsiadów,że jak idę do auta z pokrowcem,to pytają się --na rybki ..na rybki? odpowiadam tak ...na rybki,może dlatego jeszcze nie wpadli do mnie Panowie 8) Jeszca troszkę tej demokracji musi upłynąć ---a wtedy ,może się uda zmienic mentalność partyzancko-konfidencko niektórych obywateli ;(
Yupikayey...Motherfruck.. ROZBROJONY :(
Awatar użytkownika
cichyp
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2009, 21:34
Lokalizacja: WROCŁAW/Ołbin

Post autor: cichyp »

@jamba, mówisz, że jak by można było mieć kusze to by było niebezpiecznie??

A łuki można mieć bez pozwolenia i jakoś nie boje się ze dostane strzałą w oko! A oglądałem z dwa tygodnie temu na Discovery program o orężu i z niego wynika, że łuk jest bardziej niebezpieczny bo bełty są cięższe i szybciej opadają mimo dużej prędkości, mają większe opory bo są bardziej "pękate" niż groty strzał...

Tak czy siak pozwolenia na kusze powinny być dawane, może nie byle komu, ale wystarczyło by zaświadczenie o niekaralności i rejestracja użytkownika.
Beretta Cx4 Storm,
Walther SG9000,
Walther CP-99 Sport,
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

@Wojtek
Ustawa mi pasuje, tylko chciałbym spełniając kryteria bez problemu na sportową dostać (i tak za 2 latka będę próbował).

Bloczek też mi łazi po głowie, jednak narazie inne wydatki. Jeden Kolega na łuczniczym pokazywał wynik na 140m, można to było nakryć dużym płąskim talerzem :).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Escorpio
Posty: 69
Rejestracja: 03 lip 2009, 18:38
Lokalizacja: Wrocław/Gryfów

Post autor: Escorpio »

Dużym, płaskim talerzem? To lepiej, niż niektóre wiatrówki na mniejszą odległość...
Fajna sprawa taki łuk bloczkowy, tyle, że droga :/ . Może kiedyś... 8)
Pozdrawiam,
G. "E".

AA S400 Classic + ZEISS Classic Diatal 6x42 T*
GSDZ
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

Też widziałem ten program,nie chodzi mi o energie strzały z łuku i energie bełtu,chodzi mi o to ,że kusza może być dozbrojona we wszelakie udziwnienia opyoelektroniczne i wtedy jest bardziej niebezpieczna . Pisałem kiedys o tym ,że byłem świadkiem testów kamizelek i kusz ,które miały wejść na uzbrojenie Jednostek specjalnych----byłem pod ogromnym szokiem .Nadmienie ,że nie były to kusze zrobione w piwnicy przez Pana Henia,tylko firmowe amerykańskie kusze myśliwskie używane przez Komandosów Marynarki NAVY SEAL-s. Kusza jest bardziej mobilna ,mniejsza -przez co łatwiej ją schować i praktyczniejsza niż łuk.Myśle ,że długo się nie zmieni procedura wydawania zezwoleń.Jestem za tym aby były zezwolenia na kusze,bo przypominam sobie hełm przebity bełtem z grotem wanadowo -molibdenowym i cierpnie mi skóra. :cisza:
Yupikayey...Motherfruck.. ROZBROJONY :(
ptasior360
Posty: 157
Rejestracja: 07 lip 2008, 13:38

Post autor: ptasior360 »

Ile średnio waży bełt? W internecie jest tego trochę ale tam wagi nie piszą, a nawet jeśli to tylko wagę grotu.
Awatar użytkownika
cichyp
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2009, 21:34
Lokalizacja: WROCŁAW/Ołbin

Post autor: cichyp »

bełt to jest grot dla strzały kuszy...Strzałą składa się z grotu (dla łuku) lub bełta (dla kuszy) trzony, lotek i siodełka (to co się opiera o cięciwę), więc pytanie:
W internecie jest tego trochę ale tam wagi nie piszą, a nawet jeśli to tylko wagę grotu.
jest bez sensu... Moje informacje pochodzą z popularno naukowego programu o budowaniu kuszy i wiem że na Wikipedi piszą inne informacje, ale ja jej nie ufam.

Tak swoją drogą strzała waży tyle ile chcesz, zależy jaki masz sprzęt do strzelania.
Beretta Cx4 Storm,
Walther SG9000,
Walther CP-99 Sport,
ptasior360
Posty: 157
Rejestracja: 07 lip 2008, 13:38

Post autor: ptasior360 »

Chciałbym porównać kusze do łuku bloczkowego o naciągu 25 kg, który nadaje strzale energię około 100-150 dżuli. No to może w ten sposób jaką energie nadaje bełtowi (czy jak wolisz strzale) kusza?
Awatar użytkownika
cichyp
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2009, 21:34
Lokalizacja: WROCŁAW/Ołbin

Post autor: cichyp »

25kg to jakieś 55Lbs, to kusza 150lbs daje 3 razy większą energie niż Twój łuk. Pewnie mniej ze względu na tarcie o łoże albo inne rzeczy, o których nie mam pojęcia :D
Beretta Cx4 Storm,
Walther SG9000,
Walther CP-99 Sport,
ODPOWIEDZ