Obrazek

Bezpiecznik do Hatsana

ODPOWIEDZ
wlodi
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2008, 15:11

Bezpiecznik do Hatsana

Post autor: wlodi »

Czy próbował może ktoś z kolegów zrobić bezpiecznik z prawdziwego zdarzenia do Hatsana 90STG lub podobnych ? Myślę o takim działającym na tłok jak ma np. HW lub Slavia. Ewentualnie może są inne rozwiazania bo ten fabryczny, ryglujący spust to wg mnie atrapa. Ponieważ lubię bezpieczeństwo zależy mi na zgłębieniu tematu.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Z tego co się orientuję to tutaj na Forum nikt tego nie próbował, prawde mówiąc nikt takiego tematu jeszcze nie rzucił :)
Kto wie... Poczekajmy aż przeczytają to nasze "złote rączki" :D
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

:hm: Niezły temat. Moim zdaniem jeśli mechanizm spustowy jest w porządku i zapadki nie są powycierane to firmowe rozwiązanie sprawdza się całkiem nieźle. W końcu tłok zaczepia się o zapadkę, a tę w odpowiednim położeniu trzyma właśnie blokada spustu. A nie słyszałem o samostrzałach z tego powodu, chyba że ktoś zdrowo napultał przy próbie "stjunowania" mechanizmu spustowago ;). Co więcej... wiem że sporo osób w ogóle pozbywa się tego dzyndzelka i prawdę mówiąc przy okazji robienia osady sam ma taki zamiar :).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Orginalny bezpiecznik jest do nieczego. Jak przyszło co do czego nie uchronił mnie przed samowystrzałem. Miałem taki moduł spustowy że przy zamianie smaru były samowystrzały. Teraz mój spust ma Tomaszek, spodobał mu się może niech się wypowie jak mu działa :P. A zerżnąć od slavi czy HW raczej się nie da :P ze względu na konstrukcje tłoka.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Zgadza się, bezpiecznika ze Slavii raczej nie da się zastosować w Hatsanie. Działa on mniej więcej tak: centralny trzpień tłoka pod koniec drogi naciągania wypycha wzdłuż osi bolec bezpiecznika, a tan swoją geometrią uniemożliwia wciśnięcie spustu. W zasadzie tylko blokuje go. W Haenelu 312 jest natomist listwa która blokuje spust gdy ramię naciągu nie jest zatrzaśnięte. Tych rozwiązań raczej nie starałbym się skopiować. Jedynym wartym według mnie jest tak zwana grzechotka (nazwa bierze się od charakterystycznego terkotu podczas naciągania). Nie blokuje ona spustu a bezpośrednio tłok i to już podczas naciągania.

Obrazek Obrazek Obrazek

Aby móc wystrzelić, należy przydusić zaczep tak aby znalazł się w pozycji neutralnej.

Obrazek

W Haenelu robi to ramię naciągu po zamknięciu.

Obrazek

Myślę, że jesto to jedno z najlepszych rozwiązań zabezpieczających. W Hatsanie można by zastosować podobne z tym że należałoby jakoś inaczej rozwiązać problem przełączania grzechotki w pozycję neutralną oraz wymyśleć w którym miejscu tłoka miałaby z nim współpracować.
wlodi
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2008, 15:11

Post autor: wlodi »

Brawo! Myślałem o czymś podobnym. Wydaje mi się, że można wykorzystać rowek na tłoku o który zaczepia się spust. W takim przypadku trzeba przewiercić cylinder na wskroś w górnej części np. w rejonie szyny pod lunetkę i próbować skonstruować mechanizm ze sworzniem, który wsunie się w ww. rowek.
ODPOWIEDZ