Obrazek

Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Hejka!
Ad1 - Średni.. ;)
Ad2 - Może mleczyć na mx powiększeniu.. ale x9 - x10 powinno być OK.
Ad3 - Nie.

Podświetlany krzyż - Moim zdaniem zbędny bajer.

Ad4 - Może nie przepaść.. Ale Leapers JEST pancerny a PP to już różnie.. Jakość szkieł lepsza będzie w Leapersie.
Ad5 - Jest się do kogo zgłosić z reklamacją w razie czego.. Ale jeśli nic się z nim nie stanie zanim wygaśnie sklepowa to mało prawdopodobne żeby coś gdzieś..

Ja mam Leapersa 3-9x40 używanego i już ponad rok siedzi na Hatsanie 55 i ma się dobrze.. ;)

Ale jak rzeczywiście chcesz coś dobrego na Hatsana to polecam DOCa 3-9x40.
Pod każdym względem lepszy od Leapersa i PP. Jedyna wada to brak AO .. ale to żaden problem..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
sandokan4
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: sandokan4 »

Podczas wyboru optyki do mojego H99, również kierowałem sie opiniami znalezionymi na różnych forach. Wybrałem własnie PP 3-12x42 AO i padł po miesiącu. Obecnie od trzech tygodni czekam na powrót z gwarancyjnej naprawy. Mój Hatsan jest po lekkich modach, ale jak najbardziej w limicie. Montaż średni Hawke.
Dzisiaj wybrałbym coś innego, lub posadził lupkę na Dampie.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

sandokan4 pisze:posadził lupkę na Dampie
Miałem parę lunet o dużym powiększeniu na sprężynach, ale wcześniej zakupiłem montaż Dampa. Żadnej się nic nie stało, chociaż HW98 troszkę kopał. Więc polecam ten montaż 8)
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Spidi
Posty: 38
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:11
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Spidi »

Dziękuje za podpowiedzi.

Zdaje sobie sprawę, że to budżetowe lupki i że ich żywotność zależy w dużej mierze od tego jaki trafi mi się egzemplarz. Sporo jest zadowolonych użytkowników zarówno pierwszej jak i drugiej opcji a wpadki również zdarzają się po obu stronach.
Tutaj, w razie biedy, nie pozostaje mi nic innego jak liczyć na gwarancję i sprawne załatwienie sprawy(przez Zielony tudzież Kolbę).

Tak więc krótko - zakładając, że trwałość/pancerność jest zbliżona i ten parametr pominiemy...
Czy dołożewnie jeszcze raz tyle ile kosztuje PP i wybór Leapersa ma uzasadnienie??
Czy jakość obrazu(szkieł) faktycznie jest na tyle lepsza, że będzie to wyraźnie odczuwalne nawet dla takiego amatora jak ja i warto za to "aż tyle" dopłacić?
Czy faktycznie Leapers mimo tej samej skali daje większe powiększenia czy to jakaś miejska legenda?

aha... jeszcze jeden detal na koniec - mam wadę wzroku(nie wielką ale jednak... :/ ) - czy w tych lupkach jest jakaś opcja ustawienia takiej poprawki/korekty jak np. w dobrych aparatach(lustrzankach) fotograficznych?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Real
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:49

Post autor: Real »

Witaj,
Miałem PP i mam Leapersa i powiem tyle, że Leapers jest te minimum pół kroku lepszy pod względem szkieł, wykonania, światła itd. Natomiast czy warto zapłacić 2 x więcej ??? Jak nie masz $ to przezimuj spokojnie na PP i dozbieraj na Deltę :)
Odnośnie korekty wady wzroku to każda luneta ma pokrętło, którym możesz je sobie wyregulować.
Walther lg300 + Zeiss C.
Daystate mk3 + Leupold mk3
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No, masz ciężki orzech do zgryzienia.. ;)
I powiem Ci że miałem identyczny.
Też myślałem że wezmę PP.. ale padło na Leapersa. Nie żałuję.. Naprawdę fajna lupka, wytrzymała i dobrze mi się strzelało.. Ale co to dobre szkiełko zobaczyłem dopiero jak dostałem w łapki DOCa.. cenowo jest pomiędzy obiema Twoimi opcjami.. ;)
Ale że apetyt rośnie w miarę strzelania.. teraz mam DOTa .. a i burek w drodze.. ( w celach porównawczo smakowych).. ;)
Mam nadzieję że nie do końca pójdziesz w moje ślady bo Cię będą czekały wydatki.. :hihi:
Zależy jak podchodzisz (będziesz podchodził) do strzelania, taki PP starczy Ci na rok, może mniej, ale jak będziesz miał zamiar przepuszczać więcej jak 1 paczkę śrutu na miesiąc to lepiej zawczasu pomyśl nad czymś porządniejszym.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Spidi
Posty: 38
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:11
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Spidi »

Heh... i weź tu bądź mądry i wybierz optymalnie!? ;)

Marku noża na gardle nie mam więc mogę sobie pozwolić na Leapersa ale jak większość z nas nie lubię przepłacać - dlatego tak dopytuje o wszystko... ;)

Piotrek przyznam się bez bicia, że zaintrygowałeś mnie tym zdaniem:
Mamutowicz pisze:co to dobre szkiełko zobaczyłem dopiero jak dostałem w łapki DOCa
Z czego wynikał ten "szok"?
Leapers/PP tak bardzo od niej odstają? Czego dokładnie to dotyczy...
O DOCach czytałem bardzo pobieżnie(a widzę, że powinienem bardziej się w ten temat zagłębić) bo zwyczajnie myślałem, że ta lupka jest chwalona przede wszystkim za solidność i wytrzymałość.
Ponad to trochę zniechęcił mnie do niej brak AO.

Jeśli chodzi o kwestię ceny to na Leapersa mam 20% rabat w Kolbie (ze względu na zakup karabinka u nich) więc na 3-12x40 musiał bym wydać u nich ok. 360zł.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Obejrzyj sobie parę fotek..DOCa i Leapersa i DOTa
I jeszcze wcześniejsze porównanieDOCa do Leapersa
Niestety robienie zdjęć przez lupki to wyższa szkoła jazdy.. a ja dopiero na kucykach próbuję.. ;)
Ale jak się przyjrzysz to dojrzysz różnicę.. ;) Ja widzę.. alebo to auto sugestia.. :hm:
Nie wiem kogo teraz zacytuję, ale DOCowi brakuje tylko AO żeby zdetronizować DOTa .. ;) Cienki krzyż, czysty, ostry obraz, duże pole widzenia..
Brak AO może być przeszkodą w rekreacji.. ale nie aż taką wielką..
W sumie najbardziej jego brak daje się we znaki na małych odległościach.. zwłaszcza na dużych powiększeniach.. Ja z powodzeniem tłukę w tarczę w ogródku na 13m przy pow 5-6x i z Leapersa i z DOCa i nie mam problemów.. a na większych dystansach to już w ogóle.. ;)
No, ale ja zaczynałem od Lepka bez AO i pewnie to dlatego.. ;) generalnie wystarczy zmniejszyć powiększenie żeby uzyskać wystarczającą ostrość krzyża i celu. Poza tym w HFT nie wolno kręcić nastawami na zawodach.. A jak się przyzwyczaisz i nauczysz powtarzalnie składać, to bez problemu poszalejesz na jakichś Tawernianych zawodach.. i nie tylko.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Mamutowicz pisze: DOCowi brakuje tylko AO żeby zdetronizować DOTa .. ;)
Piotrek chyba żartujesz albo to Twoja subiektywna ocena .
Mam też pytanie czy DOC-a trzeba przefokusować ?.
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

yamrt pisze:
Mamutowicz pisze: DOCowi brakuje tylko AO żeby zdetronizować DOTa .. ;)
Piotrek chyba żartujesz albo to Twoja subiektywna ocena .
Mam też pytanie czy DOC-a trzeba przefokusować ?.
Fakt, trochę chyba przesadziłeś z tym porównaniem DOC/DOT, Piotrek.
DOC'a można przefokusować, będzie się strzelało wygodniej na większych powiększeniach. Ale jak komuś nie przeszkadza np x6, to nie ma takiej potrzeby.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

... Może troszkę przesadziłem.. :hm: ale Oczywiście to moja subiektywna opinia.. choć to o tym czego DOCowi do DOTa brakuje to akurat nie tylko moje zdanie.. Jak znajdę znowu tego co myślał podobnie to podlinkuję.
A czemu tak myślę? - Mam obydwa celowniki, i DOTa i DOCa .. i jak tak przez obydwa popatrzę..
DOC ma większe pole widzenia.. może złe określenie.. widać tyle samo ale przy DOCu to patrzenie przez rurę a w DOTcie przez rurkę.. No, może też rurę ale mniejszą. Poza tym DOC ma cieńszy krzyż. I tu będę się upierał wszystkimi rencami i nogami. A co do jakości obrazu.. miałbym problem wybrać który ostrzejszy czy ładniejszy.. Ale to pewnie dla tego że nie mam doświadczenia.. :/
Owszem, DOT ma większe powiększenie i AO, I po mojemu tylko tego AO DOCowi brakuje, bo powiększenie mu starczy w zupełności
No ale to oczywiście tylko moja subiektywna opinia ..
Może jak nabiorę więcej doświadczenia, zacznę bardziej doceniać walory "droższego brata" ale na razie.. Na szczęście mam 3 (na razie) karabinki i nie muszę wybierać którego lupka pogonić.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Na pierwszy karabinek lunetka x 6 to trochę mało . Moim zdaniem najlepszy na początek będzie leapers <bez problemowy> a póżniej " szukajmy przysłowiowego króliczka ", ale to tylko moje zdanie .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jak chcesz zobaczyć walory DOT względem DOC, to zerknij przez oba celowniki po zachodzie słońca ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
oszo
Posty: 66
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:22
Lokalizacja: Mszana Dolna

Post autor: oszo »

Mamutowicz pisze:... Poza tym DOC ma cieńszy krzyż.
Również posiadam oba celowniki, ale Marek ma rację, po zachodzie lepiej widać w DOT.
Krzyż w nowym DOT tez jest cienki, ale masz racje w starym był gruby.

Pozdrawiam
PS + DOT
Spidi
Posty: 38
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:11
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Spidi »

Dzięki panowie. Faktycznie te zdjęcia sporo wyjaśniają...

Jakość obrazu jaki daje DOC to niebo a ziemia w porównaniu z Leapersem.
Widzę, że tutaj z optyką jest trochę tak jak w fotografii. DOC to odpowiednik przywoitego obiektywu(czytaj drogiego) z ładnym, jasnym i ostrym obrazem a Leapers odpowiada przeciętnemu kitowemu (taniemu) z dosyć ciemnym i niezbyt ostrym obrazem... Przynajmniej ja tą różnicę wyraźnie dostrzegam...

Cały czas jednak nie daje mi spokoju brak AO. Gdyby było inaczej nie zastanawiał bym się ani chwili i wybrał bym DOCa.

Zadam wiec jeszcze jedno pytanko dotyczące samego AO.
Mimo, że sporo o tym czytałem to nie jest to dla mnie do końca jasne - pewnie zrozumiał bym gdybym poobcował z lupkami z i bez tego ustrojstwa.

AO eliminuje błąd paralaksy i czym jest to zjawisko również rozumiem.
Jednak AO oznacza "Adjustable Objective" - i to mi trochę miesza w głowie...
Mam rozumieć, że luneta pozbawiona AO nie posiada regulacji ostrości(manualnej)?

Na forum wyczytałem również, że "DOC na małych powiększeniach ostrzy już od ok. 9-10m a obraz jest ostry do ok.45m". A co dalej? Chcąc mierzyć na 50, 70 czy choćby 100m obraz będzie nie ostry? Ewentualnie obraz będzie ostry a krzyż tak rozmyty, że praktycznie nie widoczny(lub na odwrót)?
ODPOWIEDZ