Obrazek

Tawerniany Klub Miłośników Jeżyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Mariusz, ja miałem kiedyś w iż'u zwykłą pojedynczą prowadnicę ertalitową, ale, że była źle spasowana to zamieniłem na stalową kop zmalał (prowadnica włożona od strony spustu) Myślę, że tak naprawdę najlepsze rozwiązanie dla kopa to prowadnica łączona - 2 częściowa z częścią od strony tłoka ertalitową a tą od spustu stalową. Przy odrobinie szczęścia dowiem się niedługo jak pracuje sprężyna 2- częściowa ertalitowa.
Awatar użytkownika
virus
Posty: 250
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:30
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

Darku prowadnice już dawno obróciłem. FAktycznie kopniak zmalał ale daleko mu do tego, co widzialem na zlocie :-) uszczelka niby dobrze spasowana ale jeszcze raz go rozbiorę chyba. Jeśli to nie problem napisz mi gdzie i za ile kupiłeś skórzaną do iżyka ? :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Kupiłem w Vmax2 9 zł kosztuje.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
virus
Posty: 250
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:30
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

zaraz pisze priv :-) może to właśnie niecałkowite uszczelnienie przez skórę powoduje taką miłą pracę :)
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Teraz sobie pomyślałem, że przyczyną kopa lub nie kopa ;) w Иж'u może być rozmiar otworu przelotowego z komory do lufy. Nie wiem czy to ma sens, ale miło by było jakby Иж'owcy podali rozmiary tego otworu u siebie, u mnie jest koło 4mm.

i jeszcze jedno... Kiedy Zygmunt rozbierał mój karabinek na dnie komory sprężania znalazł kawał skóry z dziurką przelotową (nie była to uszczelka). Skracał on komorę sprężania o jakieś dobre 7mm i zmniejszał otwór przelotowy - mieliście może u siebie takie coś?
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

We wtorek otrzymałem przesyłkę jak można sie domyśleć z Iżem38. Obraz jaki zobaczyłem po rozpakowaniu paczki mnie przeraził, pokazała mi się jakaś rdza w brązowym polimerze, w dodatku samo strzelająca.
Po obejrzeniu i zrobieniu kilku fotek rozebrałem system, okazało się że jakiś zdolny majster podpiłował zaczep tłoka aby zmiękczyć spust, no przesadził ostro. Dodatkowo okazało się że sprężyna nie posiada prowadnicy. Szczerbinka śrubki regulacyjnej, no i całość jak widać na fotkach przeżarta przez korozję. Znalazłem jednak również plusy: gwint czyściutki i równy, brak luzów na kostce, no i polimer w odróżnieniu od naszych osad brzozowych chociaż brzydki to jednak cały. Wiatrówka ta już należy do ważnej osobistości na forum więc przyłożyć muszę się podwójnie coby nie narobić sobie obciachu czeka mnie sporo pracy a ja tu siedzę a to już 3:26

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Daras pisze:zdolny majster podpiłował zaczep tłoka aby zmiękczyć spust
Powiedziałbym "A nie mówiłem!", ale nie powiem, bo wiesz, że mówiłem :)

Powodzenia w pracy nad Иж'em, a Ważnej Osobistości powiem, że Иж będzie jak ta lala (albo jak tamta)


ps. Na śrubkę regulacji też jest sposób ;) - ale to jutro po padam na ryj.
Awatar użytkownika
Anokhi
Posty: 164
Rejestracja: 05 lut 2007, 18:58
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Anokhi »

Sorki za mały OT. Na zlocie strzelałem z czyjegoś iżyka 53 w starej "osadzie" - tej kanciatej :) (Robert wkleił jej zdjęcia). No po prostu jak chwyciłem w rękę to nie mogłem wypuścić, o mało się na pociąg nie spóźniłem :D. Jeśli ktokolwiek widział lub słyszał o takim iżyku chętnie odkupię.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Zgodnie z zapowiedzią opiszę jak zrobić śrubę regulacji w Иж'u domowym sumptem, bez wymyślnych narzędzi.

Potrzebna jest moneta lub dwie rozmiarów bliskich naszej jedno-groszówce, nie za duże, żeby nam się Иж-38 nie zamienił w ДП-27.
Nie może być to moneta polska, coby nie łamać prawa - chyba, że z przed denominacji.
Jeśli jest gruba wystarczy jedna, jeśli cienka będą potrzebne dwie.

Na papierze ściernym szlifujemy awers i rewers
Na jednej wyszlifowanej płaszczyźnie robimy nacięcia/rowki - pion, poziom i to samo obrócone o 45 stopni ("+" i "X"), które dzielą koło na 8 części.
Nacięcia/rowki mogą być zrobione pilnikiem, przecinakiem (może nawet piłką do metalu - nie sprawdzałem)
W środku monet/y wiercimy otwór i gwintujemy na M4 (o ile mnie pamięć nie myli!)
Szukamy śrubki M4 (12mm długości starczy); z jak najładniejszym łebkiem i jak najmniejszą/najpłytszą dziurą pod śrubokręt.
Nakręcamy śrubkę na monetę/y, jednocześnie spód łebka i górną część gwintu smarujemy dobrym klejem do metalu (gwinty można klejem do gwintów), jeśli monety były dwie to również je ze sobą sklejamy.
Na koniec zostało już tylko wedle uznania zeszlifować górną część łba śrubki, tak żeby wyglądało to ładnie.
Można też całość pomalować lub względnie oksydować (zależy z czego moneta).
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Piotr ładnie robisz te opisy chyba zaangażuję Cię do opisu zrobienia osady.


Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Daras, Ty piszesz ładniej ode mnie -to raz, a dwa, że to Ty umiesz robić osady z drewna (ja umiem robić tylko osad z kawy i papierosów -na zębach)
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

No dobra muszę zrobić to sam bo Piotr się na mnie wypiął.
Dzisiaj znów wpadł mi w ręce Iż tym razem to Iż22. Różnice jakie zauważyłem między iżami jest minimalna.
Zacznę od zewnętrznych różnic w osadzie Iża 22 jest wklejony taki plastik z logo firmowym.

Obrazek

Następna różnica to szczerbinka która jest delikatniejsza jak w Iżu 38

Obrazek

Muszka jest otwarta
Obrazek

Najistotniejszą różnicą jest jednak prowadnica sprężyny która jest całąścią z mechanizmem spustowym
Obrazek

I na tym wszelkie różnice się kończą średnica i długość tłoka w obu jest taka sama.
Komora sprężania również nie różni się od Iża 38
Długość lufy i ilośc zwoji gwintu również bez zmian.

Moc jaką miał ten Iż była oszałamiająca ale prawdziwa

Obrazek

Po zmianie spręrężyny zrobiło się lepiej

Obrazek

Po założeniu nowej uszczelki jeszcze lepiej

Obrazek

Osada do renowacji??? Czy ja wiem to wygląda na opał. Ale nowy właścielel tego zabytku ma złotą rączkę do drewna więc napewno zrobi cudo.

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Daras, powinieneś dostać honorowe obywatelstwo miasta Ижевск za promowanie produktów regionalnych :D
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

U mnie w iżu jest taka właśnie prowadnica zintegorwana, chociaż to 38... hm będę musiał się taqmu przyglądnać.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Panowie
Myślałem właśnie o wykorzystaniu
"Nowego pomysłu" Darka
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=2708
w swoim Jeżyku macie może pomysł jakie spręzyny zastosować?
ODPOWIEDZ