Obrazek

Obcinać czy nie?

Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

stworek5 pisze:w wiatrówce niestety śrut nie jest napędzany przez całą długosć lufy.
W PCP jest napędzany przez całą długość lufy :)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

tomaschek30 pisze:
stworek5 pisze:w wiatrówce niestety śrut nie jest napędzany przez całą długosć lufy.
W PCP jest napędzany przez całą długość lufy :)
w PCP nikt jej nie obcina ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

No to rano użynam ją na trzydziestym drugim centymetrze, zobaczymy co z tego wyniknie :)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

stworek5 pisze:Szereg uznanych i cenionych firm w swoich karabinkach stosuje lufy krótsze niż 30cm.
Jakkolwiek spędziłem sporo czasu przy kompie na przeglądaniu wiatrówek to nie spotkałem się z karabinkiem z tak krótką lufą. Jeśli takie są to raczej odosobnione przypadki.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

a są są, i to bardzo uznane marki, np:

http://militarne.pl/store/index.php/ite ... 83xyCKJzWq
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Oki, przepraszam, zwracam honor. Po prostu nie patrzyłem na sprężynówki tylko na PCP.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

własnie w PCP nie obcina sie lufy bo tam nie występuje zjawisko podżutu karabinka wywołane udeżeniem tłoka w dno cylindra, zabieg ten jest uzasadniony tylko w sprężynówkach.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Co jednak nie zmienia mojego poglądu że jednak oprócz wyglądu CZYMŚ się musiał producent kierować, dobierając taką a nie inną długość lufy.
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Ja w swoim hatsanie 100-ten chromowany, skróciłem lufę na długości 25 cm!!!. Na zakończeniu zrobiłem pogłębienie stożkowe 120 stopni, na głębokości 5 mm. Karabinek jest o jakieś 30 % celniejszy niż w wersji fabrycznej, ale oprócz obcinki i tłumika zrobiłem szereg innych modyfikacji, że trudno mi dokładnie stwierdzić, co miało wyraźny wpływ na wyniki.
Jednego jestem pewien, mam też drugiego hatsana 100, w którym obcinka jest mniejsza-lufa ma długość 30 cm, tłok jest nowy, lżejszy, cały karabinek jest trochę słabszy od "chromowanego". Całe bebechy są identyczne. Zakładałem obydwa do tego samego łoża, te same hoganowe tłumiki. Wynik jest taki, że ten krótszy, z większą mocą jest troszkę celniejszy ( a teoretycznie powinno być odwrotnie).
Zastanawiam się teraz, czy nie skrócić lufy z 30 cm na np. 23 cm.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

jasne ale to dość kontrowersyjny temat, na przykład wyliczono że w Slavi 631 mocy 7,5J lufa ma w oryginale 53cm długości, śrut po przebuciu 25-30cm już zaczyna chamować w lufie także jedynym uzasadnieniem długości lufy jest wygląd karabinka bo nie walory strzeleckie, druga rzecz: każdy uznany na forach fachowiec od dmuchawek poleca ten zabieg i przy okazji tuningu stosuje. Trzecia rzecz: czy pomógł mojemu Hatsanowi?-raczej nie zauważyłem, natomiast wizualnie z separatorem podoba mi się bardziej :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Wojtan pisze:Co jednak nie zmienia mojego poglądu że jednak oprócz wyglądu CZYMŚ się musiał producent kierować, dobierając taką a nie inną długość lufy.
Jasne, kierował się fizyką. Lufa spełnia funkcję dzwigni do naciągania :) Próbowałem łapać lufę w swoim Hatsanie na dwudziestym piątym centymetrze i bardzo ciężko jest ją złamać.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Dlatego trzeba zakładać tłumik. Obcięta lufa na 25 cm, rzeczywiście jest trudna do złamania. Założony tłumik jest idealny do "łapania" przy naciąganiu. Wizualnie karabinek ma długość lufy większą o długość tłumika, a w rzeczywistości lufa kończy się kilka cm w tłumiku.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
wuki
Posty: 131
Rejestracja: 05 maja 2006, 16:50
Lokalizacja: K-Koźle

Post autor: wuki »

tomaschek30 pisze:
Wojtan pisze:Co jednak nie zmienia mojego poglądu że jednak oprócz wyglądu CZYMŚ się musiał producent kierować, dobierając taką a nie inną długość lufy.
Jasne, kierował się fizyką. Lufa spełnia funkcję dzwigni do naciągania :) Próbowałem łapać lufę w swoim Hatsanie na dwudziestym piątym centymetrze i bardzo ciężko jest ją złamać.
I rozumowaniem marketingowym: dla laika długa lufa = celna lufa (jak w palnej).
H70 STG (t) + rdza + Albar 8X56
Logan

Post autor: Logan »

Zależy... zauwazcie że w przypadku fabrycznych karabinków mamy otwarte... a wtedy dłuższa lufa daje większą odległość pomiędzy muszką a szczerbinką... Przy krótszej lufie mamy krótszą linię celowania i błędy bardziej przekładają się na wyniki...
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Identycznie jak przy wyczynowych pistoletach sportowych, gdzie szczerbinka jest umieszczona jak najdalej z tyłu, linia celowania jest dłuższa od lufy.
Weźmy choćby taki CZ260.
ODPOWIEDZ