Obrazek

Wpływ wiatru na celność - Exact 4,51 i hw98

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Wpływ wiatru na celność - Exact 4,51 i hw98

Post autor: Jande »

Przez kilka ostatnich strzelań zauważyłem, że przestrzeliny uciekają coraz bardziej na lewo
strzelałem z garażu na zewnątrz, na 15m było praktycznie w punkt, ale na 25m już 1 do 2cm w lewo, a na 40 z 5cm.
zacząłem już myśleć - co mam nie osiowo, czyżby montaż BKL263 :hm: już miałem zamiar go odwrócić o 180stopni i sprawdzić czy będzie strzelał w prawo, ale strzeliłem dzisiaj rano jedną serię na 25m i drugą szybką na 40m – było bezwietrznie.
i wyszło szydło z worka :evil:
nie spodziewałem się że wiatr, (według mnie nie taki silny) powodował aż takie odchyłki na 25m że kilka śrutów wylądowało poza kz40
wielkość tarczy 7,5/15/25/40 – średnice okręgów

tarcza ze strzelania na wietrze:
25m pozycja siedząca ręka podparta o poręcz krzesła – można powiedzieć że stabilna na 90%
różowe punkty, reszta, zerowanie na 15 i próbne strzały.
Obrazek
tarcza z dzisiejszego strzelania bez wiatru, pozycja taka sama
25m, 10 strzałów, skupienie 9x11
Obrazek
i 40m 10 strzałów, skupienie 30x20 – była to szybka seria, chciałem zobaczyć czy nie ucieka w lewo, jakbym się postarał pewnie było by lepiej
Obrazek
Po dzisiejszym strzelaniu odetchnąłem - jest dobrze :)
Wystrzeliłem już z mojego HW około paczki śrucin, prędkość na exactcie ustabilizowała się na ok. 245m/s tak od16,5 do 17J liczyłem, że troszkę siądzie a tu nic, pewnie trzeba będzie ciachnąć z jeden zwój, jakby się chciało wystartować w zawodach
i mieć na uwadze wiatr bo sporo może namieszać :evil: :D

między 25m a 40m przestawiłem lunetę o 15 kliknięć.
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

w/g mnie każdy nawet lekki powiew ma wpływ na tor lotu, co zresztą widać na twoich tarczach :) Podobnie gdy strzelałem na 100m, wiatr był praktycznie niewyczuwalny a jednak na każdej tarczy skupienie wyglądało inaczej, bliżej lub dalej środka.
AA TX200 HC
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

50m a 100m wiadomo lekki ruch powietrza i ...............
a ,że na 25 to jestem zdziwiony :wow: bo czytałem na iwebie, że na takich odległościach wpływ wiatru jest znikomy przy prawie 17J
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

cóż, jak sam się przekonałeś niestety nie jest znikomy, też zauważyłem to zjawisko, niejednokrotnie kilka strzałów jest ładnie skupionych a wystarczy lekki lub mocniejszy podmuch niezależnie czy z przodu czy z tyłu czy z boku aby punkt trafienia był nie tam gdzie chcemy ;)
AA TX200 HC
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

zaciekawiło mnie jak wyglądają ruchy powietrza miejsca w którym strzelam
wbiłem co ok. 5m drut z uwiązaną nitką na końcu, wiaterek był lekki ale to co zobaczyłem było dość ciekawe.
strzelam z garażu wolno stojącego wzdłuż domu do płotu
w dwóch miejscach jest wyraźny silny ruch powietrza w lewą stronę (prześwit między domem i garażem i jak się kończy dom)
na 15m jest ruch w prawo ale lekki(na wysokości środka domu)
a od garażu do 10m raz z tyłu raz z przodu, po prostu czeski film
ale w tych dwóch miejscach jest wyraźny przeciąg, i już wiem dlaczego uciekało mi na lewo.
wcześniej nie brałem wiatru pod uwagę strzelając na 25m, myślałem, że mam gorszy dzień.
ale ostatnio kilka strzelań pod rząd wszystko w lewo, aż zacząłem podejrzewać sprzęt, a nie wpadło mi do głowy że każdego dnia był wiaterek i w tych dwóch miejscach dobrze wiał

i tak mi zleciał dzionek urlopu i nic nie zrobiłem :D
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
opusDead
Posty: 170
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:06
Lokalizacja: Czewa

Post autor: opusDead »

Ostatnie strzelanie w Morsku potwierdziło moje wrażenia co do poprawek na wiatr, że na 25m większe znaczenia ma wiatr, ale na strzelca i karabinek niż na śrut. Jeśli KZ ma 2,5cm to raczej nie powinno wywiać śrutu na tym dystansie- chyba, że halny wieje.
Pearl Jam - Chorzów 2007 - Spin the black...
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

opusDead pisze:Ostatnie strzelanie w Morsku potwierdziło moje wrażenia co do poprawek na wiatr, że na 25m większe znaczenia ma wiatr, ale na strzelca i karabinek niż na śrut. Jeśli KZ ma 2,5cm to raczej nie powinno wywiać śrutu na tym dystansie- chyba, że halny wieje.
no to już nic nie wiem ;(
siedzę sobie w garażu wiaterek na mnie jak i na karabinek nie wieje a śruciny uciekają mi w lewo na 25m w każdy wietrzny dzień.
a gdy strzelę serie bez wiatru jest OK
te serie bez wiatru strzelałem rano a serie uciekające po południu
wniosek:
chyba po południu coś mnie ciągnie na lewo :D :D

a tak na serio to pewnie na te większe rozjazdy nałożył się jakiś mój błąd, lub wadliwy śrut.
ale przeglądając swoje tarcze zauważyłem (te na 25m) że przestrzeliny w dni wietrzne układają się bardziej poziomo, gorsze skupienie a w dni bez wiatru mam gorsze skupienie pionowo.
wygląda na to, że od 25 metra trzeba myśleć o poprawce na wiatr.
w trafieniu z tej odległości kz25 mimo wiatru nie powinno być problemu, ale w kz15 już tak
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2007, 0:34 przez Jande, łącznie zmieniany 1 raz.
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
sla_lom
Posty: 32
Rejestracja: 12 maja 2006, 6:52
Lokalizacja: południe

Post autor: sla_lom »

opusDead pisze:Ostatnie strzelanie w Morsku potwierdziło moje wrażenia co do poprawek na wiatr, że na 25m większe znaczenia ma wiatr, ale na strzelca i karabinek niż na śrut. Jeśli KZ ma 2,5cm to raczej nie powinno wywiać śrutu na tym dystansie- chyba, że halny wieje.
Racja. Strzelałem dzisiaj sobie przy wiaterku na odl. 20 m z hw do spinerka 25 mm i nie zauważyłem zbyt wielkiego wpływu wiatru na śrut. Wczoraj, przy bezwiecznej pogodzie, z tej samej pozycji i tym samym śrutem uzyskałem taką samą średnią ilość trafień.
HW 97k + leap. 3-9x40 AO MD,
Hatsan 55s (reaktywacja by Hogan).
Slavia (2w1) 630+631 + AGS 4x40 MD
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

opusDead pisze:Ostatnie strzelanie w Morsku potwierdziło moje wrażenia co do poprawek na wiat
jakie poprawki brałeś w Morsku na wiatr i od którego metra ?
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
virus
Posty: 250
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:30
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

między innymi dlatego jak oduczyłem sie zerowac moją HW97 na podwórku z balkonu - dystans 50m. Zawsze tam wieje. Jak coś przestawie i czasami trafi się chwila ciszy to już mam znowu różnicę 3-4 klików w optyce.
Najlepsze jest to, że jak już wieje, to w miare równo i po przestawieniu da się trrafiać :D
ODPOWIEDZ