Obrazek

SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: Mamutowicz »

masa pisze: 08 lut 2022, 10:07 [...]
Nr. 1 i 2 to zupełnie inne lunety - kwestia wyboru za i przeciw, ew. zmiana założeń :D
Nr. 1 i 3 to pytanie o jakość optyki - jeżeli jest porównywalna, to Hawke ma duże fory.
[...]
Obiektyw x32 to większa głębia ostrości - czyli trudniejsza ocena po AO, więc teoretycznie nie powinieneś brać go pod uwagę jeśli tak chcesz oceniać odległość.

Co do optyki to nie wiem..
Patrzyłem przez mambę, jakiegoś vipera i connecta, no i trochę przez starsze wypusty hawke i wg mnie miały podobny obraz ale to było dawno... A poza tym optisan rozstał się z mtc i teraz robią swoje własne lupy.. Podobno optycznie takie same jak mtc ale to tylko opinie z forów angielskich nie moje.
Ważna sprawa to serwis...
Jeśli optisan nie ma dystrybutora w pl to moim zdaniem nie ma się co pchać, bo w razie czego zejdzie ci połowa lata na załatwienie serwisu....

PS.
Dochodzi jeszcze sprawa krzyża..
Ten MH10 (sfp czy ffp) przekombinowany trochę i łatwo się pogubić czy mierzysz dotem czy połówką szczególnie przy strzelaniu na wiatr.. Bo te kropki zawieszone w powietrzu słabo pomagają.. W/g mnie już lepszy jest SCB od MTC..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
bartusia
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 128
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: bartusia »

Airmaxa rozważalbym tego
https://www.hawkeoptics.com/airmax-30-t ... mx-ir.html
Bardzo fajna kompaktowa lupka. Błąd paralaksy nie istnieje.
Ale w związku z zero eye relief raczej tylko na PCP.
Krzyż AMX nie ma ćwiartek do domierzania.
Optisany są dostępne w PL w Olsztynie w sklepie i mają na stanie

Jak widać każdy ma swoje zdanie i potrzeby w kwestii tego czego oczekuje od lupy i jakie ma kryteria doboru. Nie popatrzysz i nie przetestujesz na sobie to się nie przekonasz 😎
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: rokasa58 »

bartusia pisze: 08 lut 2022, 20:01 Błąd paralaksy nie istnieje.
Ale w związku z zero eye relief raczej tylko na PCP.
Każda ma błąd paralaksy, odległość oka od okularu 3cm,czyli na springa spoko :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

Hawke ChairGun podaje dla obiektywu 44mm na 50 metrach coś koło +- 2,5cm błędu paralaksy, dla obiektywu 32mm +-1,8cm. Sporo. I w jednym i w drugim przypadku przy słabo wyrobionym oku i łapie spokojnie można chybić największą killzonę. :/ Oczywiście przy "zero touch" możliwość błędu drastycznie spada.... Powinna do 0 ;)
Panowie, jak jest z tym pomiarem odległości przy pomocy AO lub SF? Z mojego doświadczenia przy obiektywie AO 40mm spokojnie +-3~4m. To nadal sporo, ale wnioskując po opisie Optisana CP przy obiektywie 32mm głębia ostrości to jakieś kosmiczne 15-20m :zdziwko: , do HFT rewelacja, ale FT bez rangefindera albo "nabitego oka" masakra.... Czy SF robi dużą rożnicę na plus?? Wiem, że szkła itd...., ale z SF nie miałem do czynienia, więc pytam. :bobas:
Wczoraj pooglądałem sobie kilka filmików na kanale AirGun z zawodów w Polsce. Wniosek taki, że na karabinkach zawodnicy mieli posadzone chyba wszystko, co jest w sklepach. Jasne, że pewne modele powtarzały się częściej niż inne, ale lupki za 800zł na karabinkach za 5tyś. nie były rzadkością :zdziwko: , więc trening, trening i jeszcze wiadro śrutu ;)
Na razie Airmax 30 4-16x44 na wyraźnym prowadzeniu za uniwersalność. Drugie miejsce Optisan CP - kusi, bardziej serce niż rozum (trzeba by trochę dozbierać i naumieć się czegoś innego). :aniolek: No chyba, że ktoś jeszcze namiesza ;)
P.S. Sklep w Olsztynie znam. Kupiłem u nich Diankę za baaardzo dobre pieniądze swego czasu....
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: rokasa58 »

masa pisze: 09 lut 2022, 12:27 Na razie Airmax 30 4-16x44 na wyraźnym prowadzeniu za uniwersalność.
Zanim zrobisz coś głupiego :D ,zadzwoń do Piotrka Buby z beżu i popytaj.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 09 lut 2022, 13:22
masa pisze: 09 lut 2022, 12:27 Na razie Airmax 30 4-16x44 na wyraźnym prowadzeniu za uniwersalność.
Zanim zrobisz coś głupiego :D ,zadzwoń do Piotrka Buby z beżu i popytaj.
Pozdrawiam.
Nie chcę zrobić czegoś głupiego, dlatego tyle pytam i jeszcze końca nie widać :D
Nie jestem żadnym fanem Hawke, i już nawet przemknęło mi przez myśl, żeby trochę wbrew sobie wykonać "jedyny słuszny" ruch i zakupić małego DOTa 4-16.
A tak bez dzwonienia, to czego bym się dowiedział? ;)
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: rokasa58 »

Tak naprawdę,do czego ma być luneta? HFT, FT,BR, czy tak jak w moim przypadku,ogród i czasami LaOs. Hawke są u nas mało chodliwe w razie odsprzedaży, mój Sidewinder kosztował mnie 1400 i na tą chwilę nawet 700 nie chcą dać,więc zostanie dla przyszłych pokoleń :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

Roman, w moim przypadku raczej tylko ogród (LaOs za daleko, chociaż nigdy nie wiadomo...), obecnie coś a'la BR, ale ciągnie mnie do zabawy w stylu FT. Do HFT jest mi zdecydowanie najdalej. Napisałem zabawy, bo nic innego nie planuję.

Pojawił się jeszcze jeden kandydat: FX 6-18X44 SFIR. Krzyż Mil Dot, wydaje się, że lupka ma wszystko, czego mi potrzeba, stąd pytanie - ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie..... To całkowita egzotyka póki co. Ciężko cokolwiek więcej wygrzebać, ale łapę na tym trzymają Szwedzi z FXa. Pewnie produkcja w Chinach - jak prawie wszystko w tych pieniądzach, chociaż gdzieś widziałem mało realne Made in Sweden na pudełku.
Jeżeli znacie kogoś, kto miał lub ma, albo miał z tym do czynienia proszę o opinię.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
bartusia
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 128
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: bartusia »

Ogród i benchrest to można spokojnie coś x24 albo i więcej.
Sporo osób BR strzela z Weavera x36.
Ale w ogrodzie spokojnie można sobie pokręcić raz mniej raz więcej... Wygodne koło do ustawienia paralaksy i jest zabawa.

Optisan czy SSman to stalki raczej do HFT.
FT to powiększenia x50 do domierzania a niektórzy nawet strzelaja na takim powiększeniu...

Uniwersalnych lunet do wszystkiego raczej brak 😎
Steyr Optisan CP 10x32
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

bartusia pisze: 09 lut 2022, 18:59 Ogród i benchrest to można spokojnie coś x24 albo i więcej.
Ale w ogrodzie spokojnie można sobie pokręcić raz mniej raz więcej... Wygodne koło do ustawienia paralaksy i jest zabawa.
Optisan czy SSman to stalki raczej do HFT.
Uniwersalnych lunet do wszystkiego raczej brak 😎
Mnie się też tak wydawało, stąd to ciśnienie na SF, ale z racji tego, że raczej max 50m i nie chciałbym nic większego niż obiektyw 44mm to dostępne powiększenia do x12~16 powinny mi spokojnie wystarczyć.
Tak, jak napisałeś - lunet "do wszystkiego" brak, ale z dwojga złego te, które brałem pod uwagę: obiektyw 40-44mm z SF to chyba taki złoty środek....

Wracając na chwilę do Hawke Airmax Touch - dogrzebałem się do opinii, że jednak tylko na PCP. Goście sygnalizowali wiele zgłoszeń reklamacyjnych na działanie SF (raczej brak) po przykręceniu lunety na karabinku. Podobno po dochodzeniu wykminili, że tubus jest bardzo delikatny i nie ma problemów kiedy śruby montażu przykręca się bardzo delikatnie - na PCP w sam raz. Problem dotyczył tylko sztuk montowanych na sprężynówkach i podobno nie było mowy o jakichkolwiek śladach czy wgniotkach na tubusie - tylko trochę mocniejsze dokręcenie, co by się nie przesuwało. Zjawisko występowało z montażami Hawke, SM i Leppers.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: Mamutowicz »

Skoro bliżej ci do FT i benchrest niż HFT to odpuść sobie lupy z małymi obiektywami i stałym powiększeniem.
Jak możesz poczekać - w marcu będzie Paul James BRC https://www.britishrecoilingchampionship.co.uk/
Tam będą strzelać tylko ze sprężyn i cały mix - FT/FT sporter/ HFT ( mamut np.. :D ) więc mogę się rozejrzeć i podpytać ..
A jak możesz sobie wziąć łikent wolnego i kopsnąć do mnie to ci zapewnię na miejscu transport i nocleg.. ( i karabinka użyczę jak co) to sam się rozejrzysz i podglądniesz lupki w ich naturalnym środowisku.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

Mamutowicz pisze: 09 lut 2022, 22:42 Skoro bliżej ci do FT i benchrest niż HFT to odpuść sobie lupy z małymi obiektywami i stałym powiększeniem.
Jak możesz poczekać - w marcu będzie Paul James BRC https://www.britishrecoilingchampionship.co.uk/
Tam będą strzelać tylko ze sprężyn i cały mix - FT/FT sporter/ HFT ( mamut np.. :D ) więc mogę się rozejrzeć i podpytać ..
A jak możesz sobie wziąć łikent wolnego i kopsnąć do mnie to ci zapewnię na miejscu transport i nocleg.. ( i karabinka użyczę jak co) to sam się rozejrzysz i podglądniesz lupki w ich naturalnym środowisku.. :D
Mogę poczekać, nie pali mi się.
Wielkie dzięki za zaproszenie, niestety muszę być na miejscu.... Wiesz, dużo się dzieje - prawie wojna, polski ład..... ;)
Proszę zatem o rozglądanie i rozpytywanie w kierunku Airmax 30 Compact i Optisan EVE/EVX ...-...x44.
Ze swej strony deklaruję trzymanie kciuków za mamuta - zdalnie niestety :up:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: Mamutowicz »

Heh.. Nie trzymaj.. palce ci zdrętwieję niepotrzebnie.. :)
Popatrzę co tam ludki mają ale..
Tak szczerze to w FT najważniejsze by lupa trzymała nastawy po kręceniu wieżami i ao a to niestety tylko drożsiejsze lupki zapewniają..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: masa »

Oj wiem, wiem.... Ale ja tak nie zawodowo i nie dla pucharków ;)
W sumie, to nie planowałem kręcić wieżami, bardziej SF i poprawki na krzyż.
Na moje umiejętności i częstotliwość strzelania droższe lupki były by "marnowaniem cennych zasobów" :D
Najwyżej zamiast spinerków 30 i 40mm na 50-ciu metrach poukładam sobie pudelka po Exacie :hihi:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: SWFA SS 12x42 czy Hawke Airmax 30 Compact 4-16x44

Post autor: Mamutowicz »

Myślę że na 50m spinnery 30mm są aż za duże nawet strzelając hft bez kręcenia optyką..
A przynajmniej nie wtedy gdy nie musisz trafić bezbłędnie za pierwszą razą.
Ale rozumiem bakcyla..
Sam mam burka a po przeczytaniu opisu tego hawka aż mię portfel zaświerzbiał i walczę z pokusą żeby kliknąć na kup teraz.. :D
A najlepsze że nie strzelam teraz nawet raz na miesiąc.. :D
Jednak.. Muszę zacząć bo PJ BRC nadchodzą i nie chcę zamknąć stawki.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ