Obrazek

Gamo CFX

rafi243
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2023, 19:35

Re: Gamo CFX

Post autor: rafi243 »

Witam. Mam parę pytań odnośnie tego opisu. Jestem amatorem i dopiero zaczynam przygodę z wiatrówką.Niebawem kupuje CFX Royal i przy okazji przeglądu zerowego chciałbym coś udoskonalić. Zastanawia mnie ten PET na sprężynie. Jak go wykonać? Tłok ma szczelinę na górze i ten PET też musi mieć?Bo na zdjęciach nie widać. Czy poprostu musi się stykać na całej długości i czy w pracy wiatrówki to nie przeszkadza? Długość PET równy z długością tłoka?Czy końcówki tego "peta" trzeba zagiąć i ten grzybek musi go dociskać do tłoka? Czy ta dodatkowa podkładka 2mm między sprężyną a tym grzybkiem na końcu musi być z jakiegoś twardego materiału zrobiona? Mam w pracy wirtuoza tokarki, więc by mi dorobił 😁Sorrki za te pytania, dla was zaawansowanych strzelców są to pewnie banalne problemy, ale ja dopiero chce zacząć przygodę z wiatrówką i na starcie nie chce się zniechęcić jakimiś niepowodzeniami. 😉Na internecie nie mogłem znaleźć filmu jak wykonać tą osłonę sprężyny, zatem tutaj proszę o jakąkolwiek pomoc. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi 🙂
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

Re: Gamo CFX

Post autor: Corel »

Witam również,

0. Najpopularniejsze są butelki po napojach, jednak tutaj osłona jest z płaskiego kawałka PET (po opakowaniu montaży do lunety).
Butelki są łatwiejsze do zdobycia, ale są cylindrycznie zrolowane już na starcie. Mi zamarzyła się osłona zrobiona z płaskiego kawałka, aby po zwinięciu tworzywo, chcąc prostować się, zasklepiało się w tłoku.

1. Tłok ma szczelinę wzdłuż korpusu, w której porusza się końcówka dźwigni naciągu, to fakt pierwszy.
Osłona wykonana z tworzywa butelkowego PET [Poli(tereftalan etylenu)] ma za zadanie uszczelnić wnętrze tłoka, aby smar nie wyciekał w kierunku powierzchni wew. cylindra, to drugi fakt.
Trzeci fakt, którego nie widać w postach na zdjęciach, to że końcówka dźwigni naciągu tłoka w CFX nie wnika w przestrzeń wewnątrz tłoka, gdyż przecież tamże porusza się w tył i przód sprężyna (przy naciągu i przy strzale). Końcówka dźwigni nie może ocierać się o sprężynę i wchodzić do wnętrza tłoka. Aby naciągnąć tłok, końcówka ta współpracuje z tłokiem tylko na grubości ścianki tłoka.
Dlatego osłona sprężyny z PET może być cylindryczną tubą, zasklepiającą szczelinę tłoka, gdyż to właśnie tą szczeliną pan Molibden pryska na ścianę, na którą nie powinien.

2. Długość osłony dobrałem tak, aby osłona weszła cała do tłoka, z naddatkiem na dolną, ząbkowaną zakładkę pod korek,
JEDNAK aby otwór na zaczep "zęba bojowego" spustu w tłoku pozostał nie zasłonięty (..to ten mały otworek za szczeliną..:).
Na zdjęciu z prowadnicami na str. 2 ( 5 zdjęcie od góry ) widać, że otwór na ząb bojowy jest otwarty, natomiast nie widać, że osłona PET kończy się 1.5 mm przed tymże otworem.
TEN OTWÓR lepiej zostawić nietknięty, na jego tylnej ściance opiera się cała energia skumulowana w sprężynie. Jakiekolwiek ingerencje czy zasłonki są mocno ryzykowne, tak wyobrażam sobie. Dlatego, dla spokoju przy celowaniu naładowaną wiatrówką, osłona nie dochodzi do granic otworu.

3. Czyli długość osłony PET = długość tłoka - otwór zaczepu z zapasem + naddatek na dolną zakładkę pod korek (tutaj ok. 5-7 mm)
Na str. 2 w tym poście, na 3 zdjęciu od góry, widać tężę zakładkę, uformowaną w trójkątne ząbki. Ząbki są zagięte do środka i aby osłona trzymała się na miejscu, jest dociskana przez korek na przednim końcu sprężyny.

4. Podkładka MIĘDZY sprężyną, a korkiem musi być z dobrej, twardej stali, gdyż po każdym strzale podkładka ta jest miażdżona z dużą energią, a dodatkowo od tyłu jest stalowa sprężyna z (najczęściej) ostrą, nierówną końcówką. I dodatkowo sprężyna podczas rozkurczania się obraca się, więc te ostre końcówki dociskają, miażdżą i haratają z pół-obrotu bidną podkładkę, tak jak Chuck N. w bucie z ostrogą.

5. Kształt zapytań wskazuje, że znasz już temat i wiesz o co pytasz..

6. ...więc trzymam kciuki..:D

P.S. Rozbierałem ten system ze zdjęć w kwietniu '23 i wszyściutko było idealnie tak, jak włożyłem. Oczywiście, zmontowałem z powrotem i też działa.
rafi243
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2023, 19:35

Re: Gamo CFX

Post autor: rafi243 »

Super!! Wielkie Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź 🙂Chyba też będę musiał poszukać jakiegoś innego opakowania, niż butelka po napoju, bo nie mogę znaleźć w sklepie jakiejś prostej... Wszystkie jakieś wytłaczane i pofałdowane 😁Dać jakaś podkładkę z ertalonu między grzybek a te ząbki PET żeby grzybek nie ich nie uszkadzał? A temat dopiero poznaje, czytając posty i oglądając poradniki.Tak z ciekawości przed zakupem wiatrówki zacząłem zagłębiać się w sekrety strzelectwa i praktycznie wszędzie forumowicze piszą, iż trzeba poprawiać fabrykę.. Niestety.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Gamo CFX

Post autor: rokasa58 »

Materiał na PET: butelki z 2 litowych napojów, klisza rentgenowska, blacha mosiądz 0,2. Podkładka ślizgowa , obowiązkowo
rafi243
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2023, 19:35

Re: Gamo CFX

Post autor: rafi243 »

Tak to ma mniej więcej wyglądać?Czy lepiej zagięcie PETa dać jako ostatnie, czyli między podkładką z molibdenu a tłokiem? Sorrka za jakość 😁
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

Re: Gamo CFX

Post autor: Corel »

Pewnie musztarda po miesięcznym obiedzie obiedzie, ale takie bywają wakacje... w używanym przeze mnie egzemplarzu podkładka MIĘDZY korkiem, a dnem tłoka jest również nad ząbkami osłony PET, czyli podkładka dociska ząbki osłony do dna tłoka. Inaczej obracający się korek, wraz z obrotem sprężyny, może ocierać się o raczej delikatne ząbki osłony. Albo wręcz zmuszać całą osłonę do współ-obrotu, co ni ma sensu i jest niewskazane. Czyli, patrząc od przodu, 1. dno tłoka 2. ząbki osłony PET 3. podkładka ślizgowa 4. korek 5. podkładka ślizgowa sprężyny 6. sprężyna
ODPOWIEDZ