Obrazek

Pomiar prędkości śrutu poprzez dźwięk

Spam, Archiwum Forum.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

po zwazeniu srutu dokładnie 7,52J :-P
srut 0.515grama
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Fishman
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2006, 20:36
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: Fishman »

Dodam jeszcze jedno, co do metody akustycznej z jednym mikrofonem - mikrofon wcale nie musi być w połowie odległości pomiędzy celem, a wylotem lufy. Wystarczy dokładnie zmierzyć odległości od obydwu do mikrofonu i wprowadzić poprawki na prędkość dźwięku. Tak robiłem, testując coilguna na pracę magisterską ;)
Czekam na wypłatę...
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no ale po co komplikowac, jezeli ustawimy mikrofon dokładnie po srodku opuznienia w czasie dzwieku wyrównuja sie i nie ma zadnego błedu pomiarowego.
tzn. czas, w którym dzwiek wystrzału podarza do mikrofonu, jest identyczny z tym którego potrzebuje dzwiek zeby wrócic od celu do mikrofonu.
wiem ze namieszałem ale ciezko to tak wyjasnic spróbujcie sobie to rozrysowac na osi czasu :roll:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Tak sobie patrzę na te wykresy dźwięku zamieszczone powyżej i nasuwa mi się pytanie. Czy nie powinno się czasem wziąć jakiejś poprawki odnośnie tego kiedy następuje hałas a kiedy śrut opuszcza lufę. Chodzi o ty, że według mnie pomiar powinno rozpocząć się trochę później. Na tak małych odległościach pewnie wyszłyby dość spore różnice.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no włąsnie według autora tekstu od ktorego zaczerpnełem wiedze na temat tego pomiaru "huk nie moze nastapic wczesniej niz srut opusci lufe" no dobra ale co ruchem tłoka i wibracja sprezyny do momentu "ustapienia" srutu pod wpływem narastajacego cisnienia :roll: ruch srutu w lufie obrazuje podobno dziwek o dosc niskiej amplitudze i niezbyt długi na samym poczatku strzału
poczytajcie tu:
http://www.airguns.budu.pl/porady/pomia ... predko.htm
a metoda z dwoma kartkami w odległosci metra to totalna porazka, nie da sie rozruznic cichego uderzenia o kartke z dzwiekami wystrzału
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Najlepiej strzelać w jakiś metalowy kulochwyt, widać wtedy bardzo dobrze na wykresie moment uderzenia. Ogi bardzo dobrze w poscie powyzej ,zaznaczyl na wykresie od jakiego momentu nalezy mierzyć czas przelotu.
Ja mierze w predkość śrutu na 10m ,mikrofon stawiam na 5m.
Taka odleglość pozwala juz na bardzo precyzyjne pomiary.
Później w programie AirGun tak zmieniam wartosć w julach tak aby na 5m od lufy uzyskac ten sam wynik i widze odrazu na wykresie ile m/s jest przy samej lufie.

Można też mierzyć takie rzeczy: jak start tłoka , uderzenie tłoka w dno cylidra i wylot śrutu z lufy.
Dzieki temu mozemy poznać jaki dlugi jest cykl strzalu i jak dlugi jest czas pracy tłoka, ile czasu trwa przelot śrutu przez lufę.
Aby to zrobić wystraczy mikrofon umiescic na 2m o środka wiatrówki tak aby odległosci poczatku cylindra i konca lufy były w podobnej odleglosci od mikrofonu.
Awatar użytkownika
sobekkk
Posty: 29
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:02
Lokalizacja: częstochowa (bl-ch)

Post autor: sobekkk »

niechce mi sie za kazdym razem liczyc wiec wymodzilem cos takiego...
spradzcie czy dziala dobrze !
dane wpiszcie swoje a reszta sie policzy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jak się nie chce liczyć to programik jest tutaj:
http://www.liga.airgun.com.pl/chairgun/ ... _Setup.exe :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
sobekkk
Posty: 29
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:02
Lokalizacja: częstochowa (bl-ch)

Post autor: sobekkk »

tylko jeszcze trzeba wiedziec co gdzie wpisac i co mi to obliczy.... dlamnie ten programik to czarna magia.... :/
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Dla mnie na początku też był czarną magią. Posiedzisz nad nim pół godzinki i będziesz wiedział jak się poruszać.
Na dobry początek dobrze jest zmienić wartości z calowych na metryczne. Jak się nie mylę są w dziale "setup".
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
sobekkk
Posty: 29
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:02
Lokalizacja: częstochowa (bl-ch)

Post autor: sobekkk »

to juz dawno zrobilem (program okolo tygodnia) i niewiele dalo .... moglbys opisac w skrocie co gdzie sie wpisuje i co on oblicza ...

aha to co ja wrzocilem to oblicza pretkosc srotu mierzona mikrofonem.... wpisujesz czestotliwosc probkowania, ilosc prubek miedzy uderzeniami i masz juz w m/s i moc w J
w chair gun2 tez to jest ?

aha wzor na J to Ek=1/2m*v2 ?? masa w kilogramach ? a predkosc w m/s ?
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

W Chair Gun'ie wyjdzie Ci to w teorii. A przez papier będziesz miał praktycznie.
Niestety nigdy tak nie mierzyłem Vo. Mam dostęp do chrono ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Tez mam teraz chrono , jednak czasy kiedy mierzyłem predkość mikrofonem mile wspominam. Przy dobrym stanowisku ta metoda jest moim zdaniem precyzyjniesza niz chronometry. A ile jeszcze mozna sie przy okazji dowiedziec. Przykladowo ustawiając mikrofon na metr od cylindra widac jak na dloni cykl strzalu. Zeskoczenie zatrzasku spustowego ,rozpędzanie tłoka ,jego odbicie na poduszce , wylot srutu z lufy , uderzenie srutu o tarcze.
Awatar użytkownika
sobekkk
Posty: 29
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:02
Lokalizacja: częstochowa (bl-ch)

Post autor: sobekkk »

mi na kolter FT wyszlo 218m/s co dalo 13.5 J
co sadzicie o tym wyniku ?

P.S. kolter FT to to samo co tomitex kula molet ?? gdzies takie cos wynalazlem .... ile z tego prawdy?

srobki mi sie odkrecaja :maruda: co z tym zrobic ? boje sie mocno dociagnac ze peknie drewno ;(
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

sobekkk pisze:mi na kolter FT wyszlo 218m/s co dalo 13.5 J
co sadzicie o tym wyniku ?
W zupełności wystarczający.
sobekkk pisze:srobki mi sie odkrecaja :maruda: co z tym zrobic ? boje sie mocno dociagnac ze peknie drewno ;(
Najlepiej zmień na ten sam rozmiar zamykane na klucz imbusowy i twardsze. Zmień też podkładki. Powinno pomóc. :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Zablokowany