Obrazek

Ucinka lufy - polemika

Awatar użytkownika
sherman
Posty: 28
Rejestracja: 08 mar 2007, 7:15
Lokalizacja: Łódź

Ucinka lufy - polemika

Post autor: sherman »

Wiem że ten temat wałkowany był chyba setki razy ale mam pytanie: uważacie - tak mi się wydaje - że obcięcie lufy powoduje zwiększenie prędkości wylotowej. Spotkałem się z opiniami iz śrut rozpędza się jedynie na pierwszych dwudziestu paru centymetrach lufy. Ale skoro tak to czy setki konstruktorów broni pneumatycznej się mylą? No to w końcu inżynierowie są i nie sądze aby kierowało nimi tylko poczucie estetyki ( że proporcje lufa - reszta karabinka powinny zostać zachowane ) ???
No i skoro śrut w 45cm lufie na końcu juz zwalnia to niby czemu tak ważne jest równe wykonanie korony lufy w stosunku do jej przewodu? Przecież śrut ma tam prędkość około 800 km/h a gazy za nim już ponoć maja zbyt małe ciśnienie aby go rozpędzać więc chyba nie powinny mieć na niego wpływu?

Pytam o to wszystko bo zastanawiam się nad taką operacją ( ucinka) ale nie jestem przekonany do jej sensowności. Czy te twierdzenia jakie tu publikujecie są poparte jakimiś badaniami "organoleptycznymi" ? :-)
No i pytanie trzecie - czy nie utrudnia Wam to napinania spręzyny - w końcu krótsza dźwignia?

pozdrawiam - Jacek
HATSAN 70S + Alchemik Set + Separator + ALBAR 8 x 56 :)))
Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Post autor: Springfield7.62 »

Przecież nawet, jeżeli śrut na końcu już się nierozpędza to ma swoją prędkość, a za nim rozpręża się jeszcze powietrze, które ma wpływ na to w jaki sposób śrut opuści lufę (i tu jest pogrzebany sens robienia korony). Ja poprostu zamierzam uciąć lufę dosłownie z 4 cm po to tylko, żeby pozbyć się wady fabrycznej(kiepski gwint na końcu).
Hatsan 80s + Belomo 6x42 Mil-Dot + Drwienko CUSTOM w budowie...
Awatar użytkownika
sherman
Posty: 28
Rejestracja: 08 mar 2007, 7:15
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sherman »

No widzisz i o to właśnie pytam: czy na wirujący śrut, poruszający się z prędkością 800km/h może miec wpływ ciśnienie gazu ( zbyt małe by go rozpędzać) przyłozone do jego końca delikatnie pod kątem? No bo o to chodzi z tą idealną prostopadłością zakończenia lufy w stosunku do osi jej przewodu.

Ale to drugorzędne dla mnie - pytanie podstawowe - skoro śrut od połowy lufy sie nie rozpędza a jedynie hamuje to po kiego grzyba wszystkie wiatrówki maja "za długie" lufy fabrycznie?
HATSAN 70S + Alchemik Set + Separator + ALBAR 8 x 56 :)))
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

prawdopodobnie dlatego aby bardziej przypominały wzorce czyli broń palną :) karabinki uznanych marek stosują lufy krótkie jak np. Theoben choć to nie jest reguła:

http://www.arobron.pl/product_info.php/ ... cts_id/545

czy ma to wpływ na celność :?: zapewne tak. Największym mankamentem karabinka sprężynowego jest jego podrzut. Jednak nie jest on aż tak duży jak w broni palnej ale i jego wpływ na celność jest inny. Głównie chodzi o to że po zwolnieniu tłoka następuje szarpnięcie karabinka a dopiero potem śrut opuszcza lufę - stąd tak duży wpływ szarpnięcia na celność. W przypadku Hatsana jak wyliczył Akas śrut rozpędza się w całym przewodzie lufy choć przyspieszenie to przy końcu jej przewodu jest już mniejsze-wszystko zależy od tego jaką pojemność komory sprężania ma karabinek. Dla przykładu Slavia 631 wypycha mniejszą ilość powietrza przy dłuższej lufie (53cm) więc ucinka jest jak najbardziej zasadna, w Hatsanie szczerze powiem nie zdecydowałbym się drugi raz na ucinkę chyba że miałbym na względzie walory estetyczne i praktyczne w postaci zastosowania tłumika. Dlaczego :?: Hatsan jest wiatrówką kopiącą dużej mocy i różnica czasów odpowiadających za cykl strzału (od zwolnienia tłoka do momentu opuszczenia lufy przez śrut) w/g wyliczeń Andrzeja jest minimalna , ja po zabiegu ucinki lufy w harym specjalnej poprawy celności raczej nie zauważyłem :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
sherman
Posty: 28
Rejestracja: 08 mar 2007, 7:15
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sherman »

A widzisz i to jest odpowiedź na moje pytanko. Dziękuję bardzo. A tak mi sie tez właśnie wydawało. Bo różnica czasu przebycia przewodu lufy jest chyba liczona w milisekundach raczej. Bo przy tej prędkości śrut przebywa w ciagu sekundy jakieś 22 000 centymetrów czyli lufę 45-50 cm w mgnieniu oka. Serdeczne dzięki raz jeszcze.
HATSAN 70S + Alchemik Set + Separator + ALBAR 8 x 56 :)))
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

nie mniej te milisekundy czasami wystarczą aby spaprać wynik niekontrolowanym odskokiem, przekonasz sie o tym niejednokrotnie :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Jacku, w moim przypadku celność karabinka poprawiła się właśnie po obcięciu lufy (około 13 cm) i zalożeniu tłumika a w zasadzie tłumika pełniącego poniekąd rolę separatora. Obcinając lufe skracamy cykl strzału co w Harrym jest dość istotne. Tutaj są tarcze i krótki opis tłumika i efektu strzelania po skróceniu lufy http://www.hatsan.siecplay.pl/viewtopic ... c&start=15

Niestety nie posiadam fotek ze strzelania przed ucinką ale uwierz mi, że było gorzej :/

Może ma na to wpływ właśnie założony tłumik (pierwsza przegroda jest dość blisko wylotu lufy i ładnie odseparowuje rozprężające się powietrze pędzące za śrutem i mogące go wybić z toru lotu), może koronka, co prawda zrobiona totalnie amatorsko, może rzeczywiście skróciłem cykl strzału co w połączeniu z w/w przeróbkami dalo taki efekt na tarczy.

Ja właśnie tak to sobie tłumaczę, nie wiem czy to jest zgodne z zasadami fizyki :lol: ale działa.

Pozdrawiam.

Tomek
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Znaczenie korony lufy jest znane od stuleci i nie ma co w to wątpić. Rasowy strzelec strzeże koronę lufy przed urazami bardziej niż rodowe klejnoty. Zawsze wylatujace powietrze wyprzedza śrut tuż po opuszczeniu lufy.
Wystarczy krótka lufa, bo dalej śrut nie nabiera prędkości!
Fabryka wypuszcza wiatrówki z długą lufą, by ułatwić naciąganie łamańca i by muszkę oddalić od szczerbinki bo wtedy dokładność celowania jest większa.
Jeśli skracamy znacznie lufę, to równocześnie zakładamy tłumik dobrze osadzony, żeby móc napinać i montujemy lunetę zamiast otwartych.
Karabinki , które mają fabrycznie krótką lufę /ta jak wyżej wskazany Theoben/ nie mają w ogóle otwartych przyrządów, mogą mieć inny naciąg /a ten Theoben ma sprężynę gazową i to się ponoć lekko napina/
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
maciej77
Posty: 58
Rejestracja: 01 sie 2006, 16:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maciej77 »

U mnie koniec lufy był zepsuty jak w większości hatsanów, ale tragizm tego wykonania ujawnił się dopiero po obcięciu ok 10mm. Po obcięciu mogłem swobodnie zaobserwować "pod światło" jakość wykonania - tragedia, tak jak wszyscy opisują swoje przypadki. Już jest ładnie, korona te sprawy...
Awatar użytkownika
opusDead
Posty: 170
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:06
Lokalizacja: Czewa

Post autor: opusDead »

jigt pisze: Karabinki , które mają fabrycznie krótką lufę /ta jak wyżej wskazany Theoben/ nie mają w ogóle otwartych przyrządów, mogą mieć inny naciąg /a ten Theoben ma sprężynę gazową i to się ponoć lekko napina/
Theoben wcale się lekko nie napina. Ale harakterystyka napięcia jest inna- nie wiem czy to sprawka dźwigni czy samego gas-ramu; odnosi się wrazenie jakby koncówka naciągania była lżejsza (odwrotnie niż w sprężynie standardowej).
Napinanie karabinka z grubą lufą lub tłumikiem daje inne wrazenia przy napinaniu i wydaje się, że tak nie męczy jak ten sam system z 'cienką'/standardową lufą.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2007, 7:31 przez opusDead, łącznie zmieniany 2 razy.
Pearl Jam - Chorzów 2007 - Spin the black...
Awatar użytkownika
buli
Posty: 25
Rejestracja: 05 mar 2007, 17:58
Lokalizacja: Łask

Post autor: buli »

Witam
Tak sobie jeszcze myślę że śrut (jego jakoś) ma nie bagatelne znaczenie. Niektóre gatunki śrutu mają taką budowę że gdy poukładamy go na stole to każdy jest pochylony. Przy użyciu takiego śrutu dokładność koronowanej lufy ma znaczenie? Pewnie tak ale celność chyba żadna. Na taki śrut szkoda męczyć sprężynę.
Taki mi przysłali pt. "MONSTRUM" Tomitex ładne pudełeczko.
Hatsan 70s Gamo7x50, Hatsan 90stg Tasco3x9x40
Dobry śrut to podstawa.
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Pytanie co daje ucinka lufy i ile ją ucinać to jedno z najważniejszych zagadnień tuningu.
1. śrut rozpędza się na całej długości lufy , jednak już na 25cm może mieć 95% swojej maksymalnej prędkości.
2. Jeżeli skrócimy lufę o 15cm , cyklu strzału skróci się o 0,0005s, co stanowi około 1/22 całego czasu.

Ludzie tną i efekty są różne , jedni widzą wyraźną poprawę i inni jej nie zauważają.
Jest tak ponieważ, po ucince zmienia się kilka czynników naraz.
Moim zdaniem najważniejsze są :
1. nowa korona
2. trafienie w lepszy lub gorszy odcinek lufy
3.Zmniejszenie i przesuniecie w czasie ,amplitudy drgań lufy ( tu dużo zależy od szczęścia , można to jednak korygować przesuwnym ciężarkiem)

W chodzą jeszcze takie czynniki jak zmiana wyważenia co dla niektórych strzelców może poprawić stabilność pozycji.
Należy jeszcze zwrócić uwagę kwestię sztywności zamka. Krótsza lufa to mniejsze przeciążenia na zamku.
Te wszystkie czynniki wydają się mi być ważniejsze niż te 0,0005s w czasie którego lufa podskoczy 0,1mm mniej.

Strzelając z TX200HC i zastanawiając sie dlaczego jest tak celny coraz bardziej skłaniam się ku twierdzeniu ,że wiatrówki sprężynowe powinny być jak najbardziej sztywne i krótkie.
Zwarta sztywna konstrukcja minimalizuje niekorzystne drgania , począwszy od łoża skończywszy na lufie. Trzeba pamiętać ,że hamowanie tłoka wywołuje niezwykle silną falę przeciążenia liczona w setkach G. Ta fala rozchodzi sie po wszystkich elementach karabinka.
Śrut wylatuje z lufy kiedy tłok jest odbity od dna , mogą wówczas pojawić się nie przewidywalne zjawiska rezonansowe .

Zwarta krótka konstrukcja powoduje ,że masa karabinka jest bardziej skupiona i mniej wrażliwa na siły bezwładności na końcu lufy i kolby. Zmniejsza się też czułość na niepowtarzalny chwyt. W niektórych pozycjach np. klęczącej krótki karabinek jest jakby bliżej strzelca i lżej się go trzyma.
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Akas pisze:Zwarta krótka konstrukcja powoduje ,że masa karabinka jest bardziej skupiona i mniej wrażliwa na siły bezwładności na końcu lufy i kolby.
Z tym stwierdzeniem nie moge się zgodzić. Masa skupiona ma mniejszy moment bezwładności i łatwiej spowodować jej obrót, wystarczy niewielki moment. A to właśnie obracanie karabinkiem jest powodem niecelności, bo sprowadza lufę z kierunku zamierzonej linii strzału. O dużym momencie bezwładności długiego drąga wiedzieli już dawni kuglarze linoskoczkowie, którzy po linie chodzili z długim drągiem. Od takiego drąga można się odepchnąć próbujac nim kręcić i to pomaga w złapaniu równowagi. Ta sama masa drąga, ale spakowana / skupiona/ do małej paczuszki nie wyratuje linoskoczka z opresji, bo sama łatwo się obróci.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Post autor: maszotTC »

Witam

No i ja mam juz za sobą ucinkę lufy (o 7cm). Z czystym sumieniem przyznaję, że skutek jest jak dla mnie zaskakujący. Przed obcięciem lufy robiłem jedynie koronowanie, lecz gwint na jej wylocie był tragiczny. Skutkowało to sporym rozrzutem na juz na dystansie 25m. Teraz rozrzut jest praktycznie o połowę mniejszy.

A tak wygląda lufa mojego Hatsana po obcięciu i koronowaniu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A to wynik na dystansie 15m, śrut JSB Exact 4,51mm, postawa siedząca ze splecionymi rękoma (oparłem się o drzewko) – ta siódemka prawo-duł to przypadek (za mocno podkręciłem spust i ....). Skupienie <18mm.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2007, 20:57 przez maszotTC, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

nieźle ale to jest 10 strzałów :?:
AA TX200 HC
ODPOWIEDZ