Obrazek

Historia

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Widzę, że masz dużo istotnych rzeczy do przekazania w tym dziale.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

Zygmunt to do mnie ta twoja wypowiedz byla skierowana?

Jesli tak to mam nadzieje ze komus sie te moje informacje przydadza. Bo ja uwielbiam takie opowiesi i moge je czytac/sluchac i potem opowiadac (jesli jest ktos kto poslucha) godzinami :)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Currahee! pisze:Bo ja uwielbiam takie opowiesi i moge je czytac/sluchac i potem opowiadac (jesli jest ktos kto poslucha) godzinami :)
Podobnie jak ja. Pod warunkiem, że są to opowieści prawdziwe...
Na prośbę wydzieliłem temat.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

To moze zalozymy osobne forum Historyczne :) :lol: :D Oczywiscie zostaniemy w bliskich stosunkach z forum o hatsanach :) :P
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Currahee! pisze:Albo jedynego czlowieka odznaczonego Złotym Krzyzem Rycerskim ze złotymi mieczami lisci debu i diamentami - Hansa Urliha Rudla i wielu wielu innych mozemy o tym popisac troszke
Muszę poprawić bo nie wytrzymam, jestem po prostu fanatykiem lotnictwa drugiej wojny światowej, Rudel został odznaczony jako jedyny żołnierz Wehrmachtu najwyższym odznaczeniem bojowym Złotym Wieńcem Liści Dębowych z Mieczami i Brylantami do Krzyża Rycerskiego Żelaznego Krzyża (das Goldene Eichenlaub mit Schwerten und Brillanten zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes) było to 1 stycznia 1945 roku.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

Pablo najwyzszym odznaczeniem z rodziny krzyzy zelaznych Wileki Krzyz Krzyza Rycerskiego i mial go dostac Goering za zdobycie Wielkiej Brytanii ale poniewaz mu sie to nie udalo krzyz nigdy nie zostal oficjalnie przyznany. Pomimo tego mozna sprawdzic na fotografiach (porownac jego wielkosc) ze krzyz ten nosil.

Rudel wedlug moich informacji dostal "Das Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit goldenem Eichenlaub, Schwertern und Brillanten" ktory wygladal wlasnie tak:

Obrazek

http://www.niniwa2.cba.pl/galeria%20szkopow.htm ---> tutaj sa wszystkie opisane zreszta na wikipedii tez...



I to jest w historii najfajniejsze ze kazdy wie co innego i kazdy moze to poprzec "swoimi" opracowaniami i ksiazkami... :)

Pablo pisze:Złotym Wieńcem Liści Dębowych...
Ale gdzie ty ten wieniec w nazwie widzisz to ja nie wiem :hm:
Pablo pisze:było to 1 stycznia 1945 roku
Wedlug moich informacji bylo to 29 grudnia 1944... :PP

a najwyzszym odznaczeniem był "Deutscher Orden des Großdeutschen Reiches "
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Currahee! pisze:"Das Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit goldenem Eichenlaub, Schwertern und Brillanten"
Dosłownie to znaczy: Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża ze Złotym Wieńcem Liści Dębowych z Mieczami i Brylantami, jest to, to samo odznaczenie o którym pisałem w poście wyżej :D po prostu zależnie od źródła, wyrazy są przestawione, to co ja napisałem jest z książki "Samoloty Luftwaffe" wydawnictwa Lampart, ale z taką samą pisownią spotkałem się też w biografii Rudla.
Currahee! pisze:Pablo najwyzszym odznaczeniem z rodziny krzyzy zelaznych Wileki Krzyz Krzyza Rycerskiego i mial go dostac Goering za zdobycie Wielkiej Brytanii ale poniewaz mu sie to nie udalo krzyz nigdy nie zostal oficjalnie przyznany.
Wiem o tym, tylko jak sam piszesz ten krzyż nigdy nie został oficjalnie przyznany, a my piszemy o najwyższym odznaczeniu bojowym PRZYZNANYM żołnierzowi Wehrmachtu.

[ Dodano: Czw 22 Lut, 2007 20:04 ]
Currahee! pisze:Ale gdzie ty ten wieniec w nazwie widzisz to ja nie wiem
Goldene Eichenlaub.
Currahee! pisze:Wedlug moich informacji bylo to 29 grudnia 1944...
Według biografii Rudla jest podana data 1 stycznia 1945, ale 29 marca 1944 roku otrzymał odznaczenie Wieniec Liści Dębowych z Mieczami i Brylantami do Krzyża Rycerskiego ( Eichenlaub mit Schwerten und Brillanten zum Ritterkreutz) może stąd ten błąd ktoś po prostu zamienił miesiące.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

Pablo Eichenlaub to nie jest wieniec tylko liscie debu (od niemieckiego Eiche - dąb i laub-listowie) wedlug Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazny_Krzy%C5%BC Nazwa tego odznaczenia to:
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego ze złotymi liśćmi dębu, mieczami i brylantami (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit dem Goldenen Eichenlaub mit Schwertern und Brillanten). Jedynym odznaczonym był Oberst Hans-Ulrich Rudel.
:D
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Currahee! pisze:Eichenlaub to nie jest wieniec tylko liscie debu (od niemieckiego Eiche - dąb i laub-listowie)
Zgadza się dosłownie tak się to tłumaczy ale w wielu opracowaniach przyjmuje się właśnie nazwę Wieniec Liści Dębowych, albo Wieniec Dębowy, od kształtu w jaki te liście są ułożone na żelaznym krzyżu.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

No niech i tak bedzie :) Po doglebnym przeanalizowaniu sprawy wyrazu Eichenlaub mozemy zakonczyc klutnie :)


trzeba jakis nowy temat wymyslic bo nudy na forum :)
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Według mnie to nie była kłutnia tylko dogłębna analiza :hm: z której na pewno kilka osób skorzysta, nie jestem zbyt mocny w odznaczeniach wojskowych, ale gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć o samolotach drugiej wojny światowej szczególnie Luftwaffe to chętnie służę :D, o broni pancernej też mogę trochę opowiedzieć, głównie aliantów, ale o niemieckiej włoskiej i japońskiej też trochę czytałem.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

To Pablo ja mam biznes w tym temacie :) mozesz mi powiedziec

- Gdzie zostalu uzyte Heinkle 111 i Dorniery 17 we wrzesniu 39 roku? Najlepiej by bylo nazwy miejscowosci... i liczby lotow ktore wykonaly (Nie bardzo qwiem gdzie to zdobyc a potzrebne by mi to bylo...)

- I jak masz ksiazke Skalskiego "Czarne krzyze nad Polska" tam gdzies jest podpis pod zdjeciem z samolotem zestrzelonym pod Olkuszem. I jak bys mi mogl podac co to za samolot byl i jaki polak go zestrzelil. bo nie mam tej ksiazki w domu aktualnie...
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Pierwszego dnia wojny He 111 z KG 4 bombardowały lotniska pod Krakowem i Lwowem, następnego dnia KG 4 zbombardowała lotnisko w Dęblinie, w późniejszych dniach He 111 poszły na Warszawę, co do Do 17 to 1 września pierwszy był zaatakowany most kolejowy w Tczewie, samoloty z KG 3 miały zbombardować stanowiska saperów i zapobiec wysadzeniu mostu, pozostałymi celami były lotniska m.in Kraków-Rakowice lotnisko było tak zasnute dymem po wcześniejszym nalocie He 111, że dowódca rozkazał zrzut z 50m przez co część samolotów została uszkodzono własnymi bombami. KG 77 wykonał nalot n lotniska Krosno i Moderowka, KG 76 atakowała lotniska Radom, Łódż, Tomaszów i cele leżące na obszarze Skierniewic, Kielc i Czstochowy, KG 2 bombardowała lotniska Płock Lida i Biała Podlaska 2 września samoloty z KG 124 zapobiegły wysadzeniu mostu na Warcie pod Radomskiem ostrzekiwały z broni pokładowej pozycje Polskich saperów uniemożliwiająć podłożenie ładunków, samoloty DO 17 brały też udział w największym nalocie na Warszawę 25 września.
KG- Kampfgeschwader - pułk bombowy
Niestety tylko tyle udało mi się wyszperać.
Większość materiałów mam o sprawach technicznych, a wiedzę historyczną uzupełniam z biblioteki.
Co do książki Szklarskiego to niestety nie mam jej i nie pamiętam tego zdjęcia.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

Dzieki Pablo teraz przygotowanie lekcji na historie bedzie duuzo latwiejsze a ksiazke Skalskiego sobie pozycze z biblioteki :)

I jeszcze jedna sprawa masz moze ksiazke Bohdana Arcta " Powietrze pełne śmiechu" bo szukam tej ksiazki i nigdzie znalesc nie moge :/
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Currahee! pisze:bo szukam tej ksiazki i nigdzie znalesc nie moge
Nie tylko ty ;(
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
ODPOWIEDZ