Obrazek

Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Nie musi być potwór, ale strzał z 5-15m do wiaderka ma je przedziurawić.
Więcej nie wymagam odnośnie mocy.
Sprężyna ma się ułożyć - w tokarce ją sciskalismy bo we dwóch nie było szans. Ja rozumiem scisnac 5cm różnica długości obu sprężyn 10cm to sporo do wciskania.
Odnośnie celności - obstawiam, że odchylenia spowodowane są kopem, bo z 10m z podparcia każdy strzał leciał gdzie indziej, a tylko kilka prosto w cel.
Jak wrócę na Śląsk to podjadę gdzieś na chrono i dam znać jaka moc.
Wtedy podpowiecie może co dalej.
A póki co wesołych świąt i do siego roku:-)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jeśli wciskaliście sprężynę w tokarce :zdziwko: to przesadziliście z MOCą..
Ta wiatrówka nie będzie celna z tą sprężyną.
Tak jak Spirit napisał:
Każdy joul ponad 15-cie to spore wyrzeczenie kosztem kopa i kultury pracy.
Niestety.. wiadro na 15m do przebicia wymaga FACa. Ale wtedy możeż mieć problem w to wiadro trafić.. :hihi:
Tu masz taki mały test przebijania desek jaki zrobiłem 3 lata temu po poście jednego z forumowiczów odnośnie przebijania na wylot calowego foszta z 25m.. :D
A tu: energia i powtarzalność tego samego karabinka prawie 3 lata później na tej samej sprężynie.. :)

Robota Dębowego - w moich rozentuzjazmowanych łapach w tamtym czasie pozwoliła mi na skupienie wielkości pudełka zapałek na 50m 8)

A! i jeszcze jedno: - Dopóki będziesz miał tą sprężynę w karabinku - nie zakładaj optyki.
Praktycznie żadna luneta tego nie wytrzyma.

Wesołych Świąt :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Za miesiąc ją wyjmiesz i okaże się że już jest nie 10 a 5 cm.

Ze sprężyny nie strzela się z podparcia bo tak jak napisałeś, każdy strzał będzie gdzie indziej.

Rozrzut to też często wina taniego śrutu.

Wiadro przestrzelić z h90? życzenie trochę na wyrost. Chyba że mówisz o plastikowym wiadrze.

Skoro sprężyna weszła i spust zaczepia to znaczy że zwoi jest tyle ile potrzeba, po prostu skok sprężyny jest duży. A takie sprężyny lubią sobie pęknąć jeśli jest za twarda lub poddać się jeśli jest zbyt miękka.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

a najlepiej dozbieraj kasy i kup ..... slavie !!! :hihi:
śpioch
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2014, 15:13
Lokalizacja: Kościan Wlkp.

Post autor: śpioch »

..Tak mocna sprężyna nie jest wyjściem. Jak wspominałem na trochę już zajechanej (ubitej) sprężynie i dotoczonej prowadnicy do 50m większość celów nie stanowiła problemów dla mocy i celności hatsana. .a po nad 17j (zbyt mocny spring) da Ci moc, której nie wykorzystasz (brak celności, rozwalona optyka)
..Jeśli dojdziesz do stanu ,gdzie trafiasz tam, gdzie chcesz (chociażby cele o śr. 6cm na 50m) i nie możesz ich przebić- to moim zdaniem, nie jest to winą sprężyny.
Hatsan kopie ,ale jeśli ten kop, znaczenie odbija się na celności, to masz zbyt silną sprężynę (a problem mocy tkwi, gdzie indziej)
Historia trochę z innej beczki: miałem airmastera 300,po jakimś czasie pękła mi sprężyna, zakupiłem zestaw z m. .ria. pl: sprężyna+uszczelka,po tygodniu karabinek nie mógł wypchnąć śrutu z lufy. .przez kilka tygodni walczyłem z (prawdopodobnie) nieszczelnym (obrotowym) portem ładowania. Jak się później okazało (po rozbiórce) sprężyna siadła, a uszczelka się rozpadła. Nigdy bym się nie spodziewał, że po tak krótkim czasie, padną świeżo zakupione podzespoły. .

[ Dodano: Pią 25 Gru, 2015 22:53 ]
Śrut jest ważny, szczególnie dla hatsana (mojego karmiłem exact 5.52)
..chociaż moje Hw95 na byle jakim (tomitex, crosman hodowpoint, ktk 4.5)robi podobne wyniki z otwartych :) na 50m :D
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Dzieki chłopaki za odpowiedzi.
Wiadro - oczywiście chodziło o plastikowe 10L po farbie do malowania ścian.
tego nie przebijał na początku mimo wymiany uszczelki.
obecnie przebija drzwi i okno robiąc w oknie jedynie małą dziurkę.

Finał zabawy z H90 kal.5,5:
Wiatrówka już jest u nowego właściciela:-)
H90 kal.4,5; cały w oryginale, mało używany już niebawem zagości u mnie z lepszą lunetą.
z pewnością nie włożę już tej "super mega mocnej" sprężyny.
Wiem już jak go rozebrać, co czyścić i szlifować, więc tą świeżynkę zrobię pod siebie by być z niej zadowolonym w pełni.

Tak jak piszecie co chwilę : "Nie moc, a precyzja się liczy", ale peta 1,5L musi przedziurawić!
sprzedany H90 5,5 był już trochę zmęczony życiem i zaczął mnie zniechęcać do tej zabawy stąd decyzja taka a nie inna.

Pozdrawiam i do usłyszenia
Kuba
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Witaj kolego
Poczytałem Twoje posty i jako że podjąłeś decyzję - słuszną zresztą - to pozwól że dam Ci jedną radę :)
W "nowym" Harnasiu na Twoim miejscu założyłbym zestaw tuningowy od jednego z naszych kolegów.
Obojętnie którego a masz ich kilku. Alchemik, Debowy, Skrzat.
Jeżeli w końcu doszedłeś do wniosku "lepsza precyzja niż moc" to uwierz że jest to najlepsze wyjście. Piszę z własnego doświadczenia. Ten sam sprzęt mam zrobiony przez Alchemika.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Dzięki za poradę.
Widziałem dużo bardzo dobrych opinii na temat tych zestawów.
Ogólnie budowa h90 nie jest skomplikowana.
Zakładam, że taki zestaw zawiera:
Nową sprężynę
Kapturek i prowadnice(to jestem w stanie sam zrobić na swojej tokarce)
Lepsza uszczelkę(jej wymianę opanowalem)
Reszta czyli mycie, smarowanie, szlifowanie zadziorow musisz zrobić sam.
Pytanie czy jeśli moc tego co do mnie przyjdzie będzie ok, to czy jest sens jej wymiany(może wystarczy usunąć zadziory i wstawić podkładki by sprężyna się obracala).

Z góry dzięki za opinie.
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

kuba_kato pisze:[...]
Pytanie czy jeśli moc tego co do mnie przyjdzie będzie ok, to czy jest sens jej wymiany(może wystarczy usunąć zadziory i wstawić podkładki by sprężyna się obracala).

Z góry dzięki za opinie.
Co Wy macie z tą Mocą.. ?Wiem, że była premiera Gwiezdnych Wojen, ale bez przesady..

Co u Ciebie znaczy " moc tego co do mnie przyjdzie będzie ok" ?
To znaczy że będzie:
a - przebijał beczkę po ropie z 50m?
b - rozwalał wiadro (ocynk) z 25m?
c - kładł figurkę siłą woli na 35m?

Moc nie ma sensu jak nie idzie w parze z Celnością - a ta ostatnia nie lubi wielkiej Mocy w tym karabinku..

Pamiętaj, że Tuning karabinka ( w przeciwieństwie do tuningu fiata 126p) nie polega na podnoszeniu Mocy tylko na poprawieniu kultury strzału. a to po to - by Móc trafić w cel z pełną dostępną Mocą .. :)

I Zapamiętaj jedno: - Nie MOC ( P ) tylko Energia karabinka w Dżulach ( J )
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Ja założyłem zestaw od alchemika i po ok.300 strzałach sprężyna osłabła nie mierzyłem na chrono ale było słabo opad śrutu coraz większy, musiałem celować coraz wyżej na 30m, po rozebraniu okazało się że Alchemikowa spręzyna zrobiła się krótsza od fabrycznej ok. 5mm więc założyłem sprężynę oryginalną Hatsan z Alchemikową prowadnicą, podkładkami i korkiem, dzięki koledze Majecha76 wiem że teraz mam 16,8J

[ Dodano: Sro 06 Sty, 2016 20:34 ]
Do tego przy spuście zastąpiłem twardą sprężynkę miękką sprężynką od długopisu.
Awatar użytkownika
MI-6
Posty: 122
Rejestracja: 15 paź 2012, 7:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: MI-6 »

A czy przypadkiem sprężyna nie "ułożyła się" :?:
Każda sprężyna mniej więcej po 1/2 - paczce śrutu "siada", a potem trzyma stabilnie.
Ja bym nie marudził, tylko wyregulował energię i cieszył się ze strzelania.
HW97KT + Burris Timberline 4.5-14x32
FWB LP100
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Do @Mamutowicz:
Poprzedni h90 nie przebił butelki pet 1,5l z 5m.
Po wymianie uszczelki nadal sobie nie radził.
Nowa sprężyna dała kopa/"moc" ale brak celności totalny.

Jak nowy h90 będzie po wstępnej obróbce celny i powtarzalny a do tego przebije peta 1,5l to spełni moje oczekiwania :-) niczego więcej nie wymagam, choć sama celność i powtarzalność trafień to duże wymaganie.
Ps. Nie wrzucajcie mnie do worka z osobami które chcą mieć 20J+ i zero celności z 10-20m.

Pozdrawiam
Kuba
Ostatnio zmieniony 07 sty 2016, 7:36 przez kuba_kato, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Po zamontowaniu sprężyny na 30m jak strzeliłem dżwięk śrutu uderzającego w cel był natychmiastowy gdy zauważyłem znaczny opad śrutu (ok 15cm) dżwięk było słychać z opużnieniem mniej więcej tak jak teraz na oryginalnej sprężynie strzelę na ponad 40m. po wymontowaniu okazało się że sprężyna skróciła się o 2cm. Oryginalna sprężyna miała ok 2mm luzu nie miała napięcia wstępnego, wystrzelałem na niej ok 1000 śrutów i cały czas strzelała z jednakową mocą nie musiała się układać. Teraz z dłuższą prowadnicą i korkiem ertalitowym na oryginalnej sprężynie opadu śrutu nie zauważyłem mam 16,8J.

Jak się wstawia zdjęcia to wstawię. są 3 sprężyny koło siebie zestaw z allegro (prowadnica ma taką samą długość jak plastikowy oryginał) , Alchemik i oryginał. Na sprężynie z alegro było mocno i mocno kopało więc nie zakładałem lunety. Na Alchemiku przestało kopać i szybko osłabło. http://www.fotosik.pl/zdjecie/918b9865fa24ac7a
1) zestaw z allegro po ok 1000 strzałach
2) Zestaw Alchemika (korek został w tłoku)
3) Oryginał po ok 1000 strzałach

[ Dodano: Sro 06 Sty, 2016 23:53 ]
Kiedyś próbowałem przestrzelić kilka petów 2L z wodą to 2 na wylot a w 3 śrut został ale nie pamiętam z jakiej odległości ok 2-3m
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Michals35,
A u mnie od peta śrut się odbijał!
Szyby 5mm nie potrafił przebić z kilku m.
Ale to już przeszłość.
Teraz czekam na nową zabawkę i zobaczymy:-)

Ps. Po twoim opisie dot. Sprężyn nie jestem w stanie wyciągnać żadnych konstruktywnych wniosków. Chyba że nie czytam że zrozumieniem po świątecznym resecie u tescia.
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Ja mam uszczelkę Alchemika prowadnicę + korek sprężyny Alchemika a sprężynę oryginał Hatsan jak mi siądzie sprężyna to też kupię oryginalną. Sprężynę mam już drugą pierwsza wystrzeliła ok 4500 śrutów i pękła w 2 miejscach przy dnie prowadnicy, wiatrówka była na gwarancji więc sprzedawca dał mi nową bez robienia problemu
ODPOWIEDZ