Obrazek

Wiatrówka a nieletni na rok 2015

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Wiatrówka a nieletni na rok 2015

Post autor: PCSzymon »

Witam,
chciałbym się zapytać czy strzelanie na swoim podwórku (miejsce prywatne) z wiatrówki poniżej 17 J oczywiście bezpiecznie przez nieletniego jest legalne czy nielegalne?

Takich tematów jest sporo ale zazwyczaj są z przed kilku lat i w tym czasie mogło się coś pozmieniać w prawie więc pytam się teraz.
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

Legalne.
***** ***
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Post autor: PCSzymon »

Legalne?
Czyli mogę strzelać na swoim podwórku z wiatrówki limitowej?
Jeszcze się spytam czy przy tym muszę mieć opiekuna dorosłego czy nie muszę?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jak komuś zrobisz krzywdę.. albo sąsiad zadzwoni na Policję że się bawisz wiatrówką bez opieki.. to może być kłopot.. ale jeśli nie narobisz głupot to nie będzie problemu..

Ps..
Już widzę te nagłówki:
"Wyborcza" - "..Dziecko pozostawione bez opieki wzięło broń i postrzeliło sąsiada w kulkę.."
"Życie na gorąco" - ".. Nieodpowiedzialni rodzice kupili dziecku wiatrówkę i zostawili samemu sobie - ucierpiała duma sąsiada.."
"Naj" - ".. Pozbawiony skrupułów nastolatek terroryzuje osiedle.." ..

:hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Post autor: PCSzymon »

Raczej nie terroryzuje osiedle bo mieszkam na wsi :)

A czy jest takiego jak poręczenie przez rodziców że mogę legalnie bez opieki strzelać?
Awatar użytkownika
MetalSlug
Posty: 224
Rejestracja: 23 lut 2015, 6:30

Post autor: MetalSlug »

Wiatrówka do 17J zgodnie z ustawą nie jest bronią. W zasadzie to nie jest niczym i równie dobrze możesz strzelać z pistoletu na wodę. Ważne aby nie podpaść pod inne paragrafy, czyli zabezpieczyć teren. Chodzi o to abyś nie sprowadzał zagrożenia utraty zdrowia lub życia, nie strzelał do jakichkolwiek zwierząt (znęcanie się i/lub kłusownictwo) i nie zniszczył mienia. Nie musi być przy tym pełnoletniego opiekuna, ani pisemnego poręczenia ale lepiej aby takowy wiedział, że strzelasz. Prędzej druknij sobie z netu parametry konkretnej wiatrówki (z jakiegoś sklepu) aby nadgorliwi policjanci wiedzieli, że nie przekracza 17J. Ogólnie liczy się myślenie o konsekwencjach.
Mamutowicz pisze: Już widzę te nagłówki:
"Wyborcza" - "..Dziecko pozostawione bez opieki wzięło broń i postrzeliło sąsiada w kulkę.."
"Życie na gorąco" - ".. Nieodpowiedzialni rodzice kupili dziecku wiatrówkę i zostawili samemu sobie - ucierpiała duma sąsiada.."
"Naj" - ".. Pozbawiony skrupułów nastolatek terroryzuje osiedle.." ..
:hihi:
"Fakt" - "Niebezpieczny snajper poluje na ludzi za pomocą karabinu wyborowego kal 4,5mm"
"Gość Niedzielny" - "Wiatrówka, jako nowy wymiar satanizmu..."

Trzeba się pilnować bo ludzie mają tysiące wiatrówek a jak tylko znajdzie się jakiś kretyn co strzela do ludzi, gołębi albo okien to afera się na cały kraj robi. Taka medialna wersja rzeczywistości i demonizowanie naszego hobby. Lemmingi łykają to od razu. Na szczęście zdrowe myślenie dominuje i tzw "dziennikarze" mają mało pretekstów do zajmowania się tym ważnym społecznie problemem.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2015, 19:09 przez MetalSlug, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Post autor: PCSzymon »

Mam akurat za posesją jest pole pod górkę i ścieżka 42 metry więc nawet jak ni trafię to śrut leci w ziemię z domu łatwo mnie zobaczą rodzice gdy strzelam czy to jest legalne?
Awatar użytkownika
MetalSlug
Posty: 224
Rejestracja: 23 lut 2015, 6:30

Post autor: MetalSlug »

Legalne. Nie ma żadnych prawnych wymogów dotyczących miejsca, czy zabezpieczeń dla wiatrówki do 17J. Czyli teren zabezpieczasz tak, aby było dobrze i tyle.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Tak, jest legalne.
Tylko się tak trochę nabijamy.. znając paranoiczne i złaknione sensacji podejście tabloidów.. :/

Jeśli Rodzice wiedzą i się zgadzają - nie ma żadnych przeciwwskazań - baw się bezpiecznie i będziesz miał masę radochy.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Post autor: PCSzymon »

No piszę to bo moja siostra stryjeczna ma męża policjanta typowy policjant wie tylko jak mandaty wystawiać nic więcej. Mówił mi że to broń i nie wolno mi strzelać ja mu mówiłem że wiatrówka jest limitowa on nawet nie wiedział o co chodzi. Rodzice nic nie mają przeciwko.
Awatar użytkownika
MetalSlug
Posty: 224
Rejestracja: 23 lut 2015, 6:30

Post autor: MetalSlug »

Czytając tekst ujednolicony Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. a dokładniej Rozdział 1, Art. 8 dowiesz się, że bronią pneumatyczną jest urządzenia, którego energia kinetyczna przekracza 17J. Poniżej 17J nie jest to broń, więc takiej wiatrówki ustawa nie obejmuje. Zawsze możesz sobie wydrukować ustawę i się na nią powołać.
Obrazek
Rogers1337
Posty: 9
Rejestracja: 24 gru 2014, 14:00

Post autor: Rogers1337 »

Ja też mieszkam na wsi.Strzelam do różnych rzeczy,tych latających też. U nas nikt na takie "bzdety" uwagi nie zwraca ;).
Awatar użytkownika
MetalSlug
Posty: 224
Rejestracja: 23 lut 2015, 6:30

Post autor: MetalSlug »

Rogers1337, może nie zwraca, ale nie chwal się tym publicznie. Niehumanitarne, nielegalne itp :bicz:
Obrazek
PCSzymon
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2015, 13:48

Post autor: PCSzymon »

MetalSlug tego mi było trzeba wydrukuje to i jak ktoś się przypieprzy to mu to wyrecytuje. jeśli ktoś się do tego przyczepi za własnym podwórkiem strzelać z wiatrówki na polu nie mogę to jest chamstwo. Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Rogers1337 pisze:Ja też mieszkam na wsi.Strzelam do różnych rzeczy,tych latających też. U nas nikt na takie "bzdety" uwagi nie zwraca ;).
Doprecyzuj proszę..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ