Obrazek

Browning Air Star 200

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Dany108 pisze:te kilka punktów może własnie być zasługą sprzętu
To prawda święta prawda . Piotrek w moim przypadku sprzęt dorzuca parę punktów i Tobie TX też spróbuj zrobić ten wynik z hatsana i to ma wykazać ten test śmieszny zresztą . Taka forma zabawy żeby starsze sprzęty kurzem nie zarosły w szafie ;)
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Szanowni koledzy, głupoty gadacie ;) Najlepszy strzelec nic nie zrobi jak karabinek sieje na 30m ... Najsłabszy może osiągnąć niezły wynik z super celnego zestawu. Widziałem takie sytuacje na zawodach. Miałem w grupie chłopaka co pierwszy raz przyjechał ze steyrem pożyczonym od wujka. Mierzył cały czas tak samo tj. 3/4 kilzony. Pucharka nie zdobył. ale był w pierwszej dziesiątce...

HW97 zapewnia mi podobne skupienie jak steyr. Problemy zaczynają się na odległościach od 35 do 40m. Tam lekki błąd w chwycie powoduje odskok o centymetr. Myślę, że tu PCP daje przewagę. Także przy pozycjach wymuszonych, gdzie nie można porządnie przytrzymać sprężyny, pecep będzie lepszy.

Niebawem zrobię porównanie AT-44 z HW97 - zobaczymy co z tego wyjdzie :hm:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Revolut
Posty: 1429
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:51
Lokalizacja: Sanok i okolice

Post autor: Revolut »

Najważniejsze jest dopasowanie karabinka do strzelca.

Jednemu leży HW 90 innemu Steyr a jeszcze inny przyjdzie z QB 78 i będzie mieć tyle samo punktów :D
Kupa złomu i trochę szczęścia :uzi:
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Revolut pisze:Najważniejsze jest dopasowanie karabinka do strzelca.
O i tym zapomniałem wspomnieć. Steyr jest, celnym brzydalem, który wielu osobom nie pasuje ;) Natomiast najlepsze wyniki miałem z S410, który nie posiadał regulowanej stopki, baki i palmrestu...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Odp;Browning Air Star 200

Post autor: Oko »

Panowie ;)

Zajrzyjcie do działu ‘’Tarcza HFT’’ tam macie porównanie karabinków, celowników itp. przy znanych odległościach i do tego każdy ze strzelców wybiera optymalne warunki na strzelenie swoich tarczek. Pytanie samo ciśnie się na usta, dlaczego tak mało strzelców bierze udział w tej rywalizacji. Odpowiedź niech każdy sobie sam wykoncypuje. ;)
Najwięcej satysfakcji mam wtedy jak karabinkiem za 1000zł wygrywam z kimś, kto ma strzeladło za osiem razy tyle złociszów, a o celowniku już nie wspomnę. Karabinek z którego strzelam jest w dalszym ciągu lepszy ode mnie i nie zamierzam się z nim rozstawać. :D
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Dzisiaj poświęciłem nieco więcej czasu na zabawę z Browningiem. Nie wygląda to tak kolorowo...
Zacznę od porównania go do innych karabinków. Na poniższym zdjęciu widać wyraźnie, że jest najdłuższy z całej trójki. Przypomina mi trochę HW35.

Browning vs HW97KT vs AT-44

Moją uwagę zwróciła kolba, o której już wspominałem / jest najmniejsza z całej trójki / oraz spust. Trzeba mieć długie palce by swobodnie do niego dosięgnąć.

Film - browning, HW97KT, AT-44

Ciekawą sprawą jest lokalizacja portu ładowania. Z jednaj strony można założyć dłuższą lunetę, a z drugiej trzeba mieć dłuugie ręce by włożyć śrut. Ponadto martwi mnie trochę dość duża tolerancja miejsca na śrucinę. Od góry jest co prawda taka kołyska, która ma to ustawić, lecz zachodzi obawa, że przy miękkim śrucie, a takim jest exact łatwo go zgiąć. Być może dlatego na niemieckim forum polecają twardy RWS :hm: Ja takiego nie posiadałem, więc strzelałem tylko z exact 4.51

Browning - port ładowania

Ciekawym rozwiązaniem jest elektroniczny bezpiecznik. Żeby strzelić trzeba ponownie nacisnąć przełącznik naciągania sprężyny, a jego stan sygnalizuje nam dioda.

Browning - bezpiecznik

Jak strzela ? Otóż tu cudów nie ma. Trzeba go dobrze trzymać, gdyż ma tendencję do podskakiwania do góry. Kopniak i odgłos strzału przypomina raczej hatsana niż dobrą sprężynę. Czasem udawało mi się zrobić jedną dziurę pięcioma strzałami na 25m, ale częściej był rozrzut w granicach 2x2cm.

[25m - pięć strzałów

Wystarczy nie przytrzymać go dobrze by strzał padł sporo wyżej niż się chciało. Być może wiąże się to także ze zbyt twardym spustem, którym się zajmę jutro... W każdym razie jeszcze sporo trzeba poćwiczyć by go opanować. Jednak myślę, że bez pomocy forumowego magika się nie obędzie.

Film - 20m

Podsumowując karabinek jest fajną zabawką z ciekawymi rozwiązaniami. Oddałem z niego ok. 200 strzałów nie czując żadnego zmęczenia, a akumulator nadal działa. Konieczne będzie dorobienie baki. Bez tego przyjęcie powtarzalnej postawy jest niemożliwe. Ale do strzelania ogródkowego w zupełności wystarczy. Bardzo fajne są przyrządy otwarte. Ich regulacja jest czytelna i prosta. Na końcu zrobiłem test na 10m i wyszło całkiem dobrze.
Ich opis i wyniki zamieszczę następnym razem.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Jaro, czy po odbezpieczeniu można po ponownym wciśnięciu zabezpieczyć karabinek?
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No i czy jest szansa zwolnić sprężynę bez oddawania strzału.. bo coś sobie tego nie wyobrażam..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Sprawdziłem to. Bezpiecznik działa jak w zwykłej sprężynie, np.HW97. Raz przełączony nie da się zablokować i trzeba oddać strzał żeby zwolnić sprężynę. Natomiast można przełącznikiem w kolbie wyłączyć zasilanie, co wszystko resetuje. Do czasu włączenia i ponownego naciśnięcia bezpiecznika nie można strzelać.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Nie wiem jak w HW 97 ale w TXie też się nie da zwyczajnie przełączyć bezpiecznika na "zabezpieczono" ..
Ale się da niezwyczajnie.. Po prostu trzeba go przełączyć dźwignią naciągu.. tak jakby się naciągało sprężynę.. i zaskakuje normalnie.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

A tu mam mały guziczek i się nie chwalę :PP Sprawdzę z ciekawości czy HW97 też tak można... Dzisiaj się zajmę spustem i poszukam w końcu kabelka do chrono. Jestem ciekaw pomiarów energii. Sądząc po opadzie nie będzie miał 17J.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Rezor
Posty: 458
Rejestracja: 05 sty 2012, 17:11
Lokalizacja: Sadowice (DST)

Post autor: Rezor »

Jarku jak doprowadzisz to "cudo" do "doskonałości" to daj znać chętnie wtedy popykam z tego:D
btw. A jak twoja zguba?? doszła bez problemów?
Rozglądam się ;)
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Zguba doszła bez problemów ;) Jeszcze się zastanawiam nad kolejnymi planami. Napiszę Ci na PW o co chodzi...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Rezor
Posty: 458
Rejestracja: 05 sty 2012, 17:11
Lokalizacja: Sadowice (DST)

Post autor: Rezor »

Czyli ostre telefony jednak pomogły :lol:
Rozglądam się ;)
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Ano, zwykle pomagają ;)

[ Dodano: Sob 01 Cze, 2013 14:44 ]
Uruchomiłem na prowizorycznym zasilaczu moje chrono. Wyniki testu mnie nieco zaskoczyły...
Pierwsze sprawdzenie na słońcu wykazało "parę" juli ponad limit.

Chrono na słońcu

Po przeniesieniu sprzęt w cień chrono się uspokoiło i obnażyło prawdę.
Prędkość wacha się w okolicach 190m/s, a więc nie przekracza 10J. To trochę mało...
Według katalogu nie powinno być mniej jak 220m/s.

Pomiar w cieniu

Teraz się zastanawiam czy nie odesłać go sklepu :hm: Póki co poczekam na opinię Waldka, któremu wysłałem link do schematu wiatrówki. Może będzie można coś z tym zrobić...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
ODPOWIEDZ