Obrazek

HW97KT vs TX200HC

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

HW97KT vs TX200HC

Post autor: Jaro »

Poniżej znajdziecie porównanie dwóch wiatrówek z najwyższej półki. Być może pozwoli to osobom niezdecydowanym na właściwy wybór. Są to modele używane w różnym wieku i po pełnym tunningu. Pierwszy z nich już opisywałem. To HW97KT, zainteresowanych, proszę o przeczytanie poprzednich postów.
Drugi to produkt firmy AA TX200HC. Ma już swoje lata, ale jest po gruntownym "remoncie" i tuningu. Osada została odnowiona i zaolejowana. Dodano także regulowaną stopkę.

ObrazekObrazek


1. Pierwsze wrażenie


Karabinek TX200 jest nieco krótszy od HW. Różnica 4 centymetrów nie jest duża, ale widoczna. Spust tego pierwszego jest bardziej cofnięty, co jest zaletą dla osób o mniejszych rękach.

Dźwignia naciągu masywniejsza i krótsza. TX wymaga większej siły przy jej odciągnięciu. Natomiast system zapadek, blokujący tę dźwignię budzi większe zaufanie.
Problematyczny jest bezpiecznik, który trzeba przytrzymać by zamknąć port ładowania. Z jednej strony zabezpiecza przed przypadkowym strzałem w czasie wkładania śrutu, ale z drugiej jest nieco irytujący.

W HW97 dźwignia naciągu jest delikatniejsza, wykazuje nawet lekkie luzy, ale ładowanie jest, wyraźnie lżejsze i można to zrobić jedną ręką.
Wyważenie TX jest nieco lepsze. delikatnie ciąży na lufę, lecz nie tak mocno jak produkt niemiecki.

ObrazekObrazek

2. Osada i obsługa

Obie wiatrówki są w innej wersji, więc porównanie ich nie będzie obiektywne. HW z chwytem pistoletowym wydaje mi się bardziej przyjazne. Ponadto baka ambi jest uniwersalna dla strzelców prawo i leworęcznych.

Dużym plusem TX jest małe wycięcie przy porcie ładowania. Pozwala to na swobodniejsze włożenie śrutu przy długiej lunecie. W HW97 celownik o długości LS14x na montażu SM25 skutecznie to utrudnia.

Uchwyt za spustem w TX jest nieco masywniejszy i wygodniejszy. Nie doskwiera tak brak palmrestu. Szkoda tylko, że producent nie ma w swojej ofercie wersji Thumbhole.

ObrazekObrazek

3. Podsumowanie

Oba karabinki mają swoje plusy i minusy. Reszta jest subiektywnym odczuciem każdego użytkownika. Moim zdaniem TX200HC sprawia wrażenie bardziej dopracowanej konstrukcji. Odpowiada mi jego kompaktowość, masywniejsza osłona lufy i dźwignia naciągu. Przeszkadza mi natomiast bezpiecznik, który trzeba zawsze zwalniać by zamknąć port ładowania. Jego droższy "brat" Prosport już tej wady nie posiada.

Natomiast wspomniany uchywt Thumbhole HW97KT pozwala na lepsze opanowanie chwytu w każdych warunkach. U mnie przekłada się to na fantastyczne skupienie i wyniki w konkurencji HFT2.

ObrazekObrazek
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Jaro - to wycięcie na porcie w nowych TX-ach jest mniejsze... Ten egzemplarz ma takie udogodnienie :]
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

A mnie się zdaje że takie samo.. :) Obrazek Fakt faktem że przy założonym sunszaderku dostęp jest ograniczony - ale dawałem radę załadować śrut nawet w rękawiczkach.. takich białych z gumowymi kropkami ze spodu.. Obrazek.. a gołymi palcyma problymu nima.. :)
A co do niebezpiecznika.. to kwestia przyzwyczajenia.. ja jak strzelam z leżącej to zwalniam bezpiecznik i zamykam wajchę jedną i tą samą ręką .. kwestia wprawy.. - przychodzi po ok 20 peletkach :)

Miałem okazję widzieć w akcji i słyszeć HW97 na MŚ i dodam że odgłos strzału jest dużo przyjebniejszy w HW97 niż w TXie.. ale to może być zasługa tłumika..
Ostatnio z Mimutem testowaliśmy tłumik od HW100 FSB który pasuje też idealnie do TX'a HC.. i słychać dużą różnicę pomiędzy strzałem z tłumikiem i bez.. a strzał bez tej plastikowej wkładki to już w ogóle porażka na całej linii.. :)

A jak się ma Jarku Twoja opinia porównując wszystkie trzy?
Tzn.. Pro Sporta, TXa i HW97?
Prosiaka porównałeś do HaWuszki tutaj: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=11311 a jak się mają według Ciebie wszystkie 3 w kupie?
Bo tak w sumie to to właśnie jest górna półka sprężyn .. a poza nimi ciężko coś godnego znaleźć .. chyba że się mylę? :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Jest jeszcze parę karabinków, które można by do tej grupy doliczyć, lecz moim zdaniem nieco zostają z tyłu. Może kiedyś jeszcze dostanę w swoje ręce Walthera LGV to będzie można to sprawdzić...

Prosport ma najlepsze z całej drużyny wyważenie. Wymaga największej siły do naciągania, ale sam strzał wydaje mi się łagodniejszy niż w TX200. Sam "kopniak" jest nieco inny. Można trzymać karabin jedną ręką, a on tak nie ucieka do góry jak TX i na boki jak HW.
Osobiście uważam, że PS jest nadal liderem w tej lidze.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Zabezpieczenie, które pozwala zamknąć port ładowania w TX jest denerwujące. Ale, jak pisał Piotrek, można się przyzwyczaić. Mnie bardziej wkurza bezpiecznik w HW97KT. Przy Thumbhole jest, łagodnie mówiąc, niewygodny. Niemiecki karabinek ma jednak jeszcze jedną zaletę. Można kupić wersję w polimerowej osadzie

P.S. Jaro, porównaj wiatrówki, gdy dostaniesz osadę od Darasa. Będzie uczciwie ;)
P.S.2 Co zrobiłeś ze śrubką do regulacji spustu w HW???
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Spust w moim HW97 jest robiony na zamówienie przez Mercurego. Stąd nie ma wystającej śrubki regulacyjnej, charakterystycznej dla Recorda.
Bezpiecznik natomiast jest normalny, nie widzę tu żadnego problemu.

Osada polimerowa w HW, faktycznie spełnia swoje zadanie. Byłem tym nieco zaskoczony, gdyż nie ma żadnej różnicy pomiędzy bukową. Hatsan powinien się tu nieco poprawić.

Daniel z tym sprowadzeniem na testy LGV może być mały problem. W Opolu rozmawialiśmy o tym z Witbojem. Kolega, który się tym zajmował u dystrybutora zmienił pracę, więc chwilowo akcja, związana z testami jest zawieszona.

Dzisiaj postrzelałem trochę z TX200 na 25 m. Jednak HW97KT nadal jest liderem celności ;) Być może to wynika z faktu, że nie przywykłem do zwykłej osady, no i należy pamiętać, że w tym porównaniu słabszy okazał się także Prosport i Theoben.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
witboj
Posty: 149
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

Jaro pisze:
Daniel z tym sprowadzeniem na testy LGV może być mały problem. W Opolu rozmawialiśmy o tym z Witbojem. Kolega, który się tym zajmował u dystrybutora zmienił pracę, więc chwilowo akcja, związana z testami jest zawieszona.
Nie do końca się zrozumieliśmy. Skontaktujcie się z Pawłem Minorowiczem i powinno się udać. Ale w przypadku LGV-a osada plastikowa to jakiś koszmar jest i całkowicie mylne wrażenie można odnieść.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Dzięki za info. Daniel masz czas do 22 czerwca 8)
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

To trudno, w lipcu raczej ja nie dam rady... Może będzie jeszcze okazja na jakiś zawodach...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Jarek z LGV to taka dziwna sprawa , (zaznaczam nie mam bladego pojęcia o budowie i takich tam sprawach związanych z działaniem ) ale ze zdziwieniem obserwuję wysyp tych karabinów na rynku wtórnym .
Nawet w tej chwili wisi na beżowym w wielce atrakcyjnej cenie (nawet dwie sztuki )
I co można o tym myśleć :?:
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Ano, Krzysiek myślę o tym samym. Dlatego się jeszcze wacham przed jego zakupem :hm:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jarek.. No jak to.. No przecież Ty jesteś naszym forumowym testerem ..
Kupić - obfocić - opisać - potestować - wygrać zawody - sprzedać.. :)
To jakże to tak.. że się wąhasz przed zakupem .. ;( :?:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6433
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

"Miszczu" podpuszczania :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Mam takie pytanie " co zrobić żeby wygrać biatlonówkę " :hm:
Może kupić LGV :?: Ale ja nic nie sugeruje i zapewniam żłośliwy też nie jestem i właściwie mnie tu nie ma :maruda:
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

yamrt pisze:co zrobić żeby wygrać biatlonówkę
Może kupić sobie hatsana :hm:

[ Dodano: Nie 26 Maj, 2013 18:08 ]
Mamutowicz pisze:Kupić - obfocić - opisać - potestować - wygrać zawody - sprzedać.. :)
Mamut, a może by jakie składkowe na ten cel zrobić :?:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
ODPOWIEDZ