Obrazek

SS z Burkiem..

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

SS z Burkiem..

Post autor: Mamutowicz »

Już dawno temu się miałem zabrać za obfotkowanie Burka, a właśnie SS się dokulał ..

Burris Timberline 4,5-14x32 B-Plex - pow x10 AO@25m :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

SWFA SS 10x42 - pow x10 AO@25m

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Strasznie trudno się robi fotki przez lupki.. zwłaszcza bez statywu i w pośpiechu..
Obrazek

Sami przyznacie że w takich warunkach nie da się zrobić fajnych fotek..
Dla tego też zapodałem je w żłobku, bo i tak nie będzie szkoda jak wsiąkną.. A mam w planach podejść poważniej do tematu.

Zarówno Burek jak i SS mają świetną głębię ostrości, na fotkach ciężko to uchwycić, bo dużo też zależy od tego na co się akurat aparat wyostrzy.. Również z tego powodu ciężko mi było zrobić dobre fotki krzyża w SSie.. Baardzo cieniutki.. ale wyraźny.. nie zauważyłem żeby się gubił..
Ale coś czuję po kościach że będę miał nie lada kłopot z podjęciem decyzji którego zostawić.. :)
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2013, 1:32 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Wiesz.. z Burkiem już jestem "na Ty" .. a SSa mam jeszcze w puzderku bo nie mam montażu..
Zamontuję, postrzelam i wtedy coś napiszę na ten temat.
Jedno jest pewne - SS ma większy błąd paralaksy od Burka.. Ale tak po prawdzie to która nie ma? :hihi:
No nie wiem czy sie znajdzie taki lupek co Burka pod tym względem przebije.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ale fotki dupiate.. :)
Jak zrobię lepsze to zapodam.. a w ogóle to chcę porobić sesje całej menażerii w tych samych warunkach o ile to możliwe dla lepszego porównania - tylko sobie muszę sklecić jakiś attachment do statywu coby mi się łatwiej lupki ustawiało do aparatu..

A, ważna sprawa.. praktycznie wszystkie fotki robiłem na lekkim zoomie w aparacie.. coby łapał większe pole w lupce i też dla tego w Burrisie krzyż taki gruby wyszedł.. normalnie jest taki cieniutki + .. a w sumie jeszcze nawet troszkę cieńszy.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Mamut!!! Ja mam zupełnie inny krzyż :!: Czyli klasyczny MD. :PP

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 9697a.html


P.S. Warto byłoby zrobić także porównanie z DOTem - w końcu w tym budżecie jest najczęściej spotykany w rekreacji.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Piotrek, porównanie do DOTa zrobię jak se Mimut lupkę kupi bo mu pożyczyłem na razie..
Coś mnie korci jednak żeby pyknąć SSowi fotkę przez okno na tą samą scenerię co mam DOTa z DOCem.. jakieś porównanie by było..
Ale tak na szybko oceniając to moim skromnym zdaniem DOTowi kapkę brakuje do Burrisa.. a SS to Burkowy konqrent.. więc.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Patrząc, moimi ślepymi oczami widzę sporą różnicę z korzyścią dla SS. Zapewne trudniej zrobić dobre zdjęcie na obiektywie Burisa, ale to i tak nie nadrobi tego obrazu.
Ciekaw jestem jak by wypadło porównanie z moim LS-sem :hm:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Jaro pisze:Patrząc, moimi ślepymi oczami widzę sporą różnicę z korzyścią dla SS
I tu się zgodzę. Zanim zdecydowałem się na SSa, patrzyłem/strzelałem przez wiele lupek i wyszło na to, że ideałem do HFT byłby BE 3200 10x40....ale brak AO...i wyszło na SSa. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Niestety zdjęcia nigdy nie oddadzą tego co widać w celowniku gołym okiem.
Nawet jeśli luneta ma lepszy kontrast czy rozdzielczość od innej, to optyka aparatu i tak to spłaszczy i wyjdzie, że parametry są prawie takie same.
Także subiektywne testy tylko organem - leptycznie :D
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No tu Marek trafiłeś w KZ. ;)
Na prawdę źle się robi fotki aparatem, zwłaszcza jak się człowiek upiera żeby paralaksą nie kręcić..
Postaram się w miarę możliwości zrobić lepsze fotki, bo te które wkleiłem są na prawdę tragiczne.
Zwłaszcza że obydwa celowniki mają na prawdę świetny obraz..

Jedno co mnie zastanawia, to to, że w SS gdy mam paralaksę na 25m a patrzę na coś bliskiego z mnóstwem drobnych elementów.. np krzak tui na 5m czy ściana garażu (na 8m) obłożona drobnymi kamykami - to czasem układają się w takie jakby okręgi.. ciężko to opisać.. przynajmniej takie mam wrażenie.. W Burrisie tego efektu nie mam :hm:
Co ciekawe wszystkie proste linie pozostają proste.. nie zakrzywiają się.. ale to może mi się coś ze zwrokiem pier.. psuje .

Co do głębi ostrości to jednak Burek ma pod tym względem lekką przewagę, a nawet jeśli ma trochę ciemniejszy obraz.. to ja jakoś tego za bardzo nie mogę wyłapać..

Na pewno żadnego z nich z domu nie pogonię.. nie ma takiej opcji.. ;)
Jeszcze będę chciał sprawdzić w SSie powtarzalność nastaw.. o ile mi się uda..
Fajna opcja jest z zerowaniem wieżyczek.. Po wyzerowaniu popuszczam 3 robaczki, ustawiam "0" na kresce i dokręcam.. ciekawe czy będzie trzymać zero jak pokręcę wieżami we wszystkie strony.. ;)
Sprawdzę to zapodam info.

I jeszcze jedna mała uwaga a'propos zerkania przez lupki..
Jakbyście patrzyli w sklepie przez lunetę wyjętą z pudłełka - to o ile jest taka możliwość popatrzcie przez lupkę przykręconą do karabinka, czy takiej "dummy" osady jak to czasem się zdarza..
Duża różnica, na prawdę.. Może doświadczony strzelec tego nie odczuje, ale ja widzę dużą różnicę pomiędzy jakością obrazu podczas patrzenia przez lupkę "z ręki" a z karabinkiem..

Edit.
Porobiłem tak na szybko jeszcze parę fotek..
Niestety w pośpiechu nie pokombinowałem za bardzo z aparatem i znowu wyszły kiepskie.. Ale dla porównania zrobiłem fotki SSowi, Burrisowi, DOCowi i Leapersowi.. niestety DOTa nie mam pod ręką.. ale jak tylko będzie to postaram się o lepszą sesję.. ;)
Nie wiem czemu ale Aparat coś pieprzy z kolorami.. dzisiaj podbił strasznie niebieski.. a ostatnio każdy biały kolor był poróżowiały.. chyba czas go zmienić. :hm:

Tutaj jest link do albumu: Lupki
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Ladne stadko , godne pozazdroszczenia. Tyle ze nie zazdroszcze Ci teraz dylematu "ktory" ma przykucnac na tx-ie :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Niestety miałem ostatnio małe problemy z burkiem.. zaczęło mi (chyba) uciekać zero - piszę chyba, bo nie sprawdziłem tego dokładnie. Teraz nie mam czasu przed zawodami, ale nie mogę mu zaufać, więc na MŚ pojadę z SSem.
Do tego regulacja paralaksy w burku działa trochę niepewnie.. Nie jest to tylko moja opinia, bo Mimut też ma takiego samego burka i zauważył podobne objawy.. do tego w burku potrafią się "zawiesić" regulacje wież.. Np, widzę że strzelam trochę w lewo, więc klikam parę klików, ale dalej strzelam w tą sama dziurkę, znowu parę klików - a tu dalej to samo, jednak po następnych paru klikach strzelam już ponad 2cm za daleko w prawo.. :maruda:
Nie wiem czy to sprawa mojej lunety, czy więcej użytkowników tak miało.. :?:

Może to moja lupka padła - może, ale jak już pisałem, nie mam tego kiedy na razie sprawdzić.
A może to ja nie umiem (choć umiałem wcześniej) się z nim dogadać..
:hm:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

W dwóch lupach na różnych karabinach w tym samym czasie te same objawy to raczej niemożliwe .
Wionę smrodkiem a nie mówiłem .
Piotrek w moim burku " kręcadełka" w wieżach tez są nieprecyzyjne , takie gumowate bez wyraźnego "kliku" ale jak o tym napisałem to dostałem w łeb .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ale jak przeklikasz to efekt masz na tarczy od razu?
Qrde, wolałbym żeby się okazało że to mój burek się zepsuł - bo to się da naprawić, ale jakby to miała by być "wada wrodzona".. ;(

Szkoda, byłem naprawdę bardzo zadowolony z tego celownika.. ;(
Ale na wszelki wypadek nie pisz Krzysiek już że burki są OK.. przynajmniej do czasu aż się to wyklaruje.. :!:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Mamutowicz pisze:Ale jak przeklikasz to efekt masz na tarczy od razu
Te "kliki , nie kliki "są nie precyzyjne w mim odczuciu to raczej ruch płynny . W porównaniu z innymi lunetami wypada to blado . Burek siedzi na S 400 i zeruje go tylko przy zmianie paczki śrutu .
Stary Ty masz w tym roku pecha albo jesteś przewrażliwiony albo przetrenowałeś .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

:hihi: albo wszystko po trochu.. :lol:

Dla tego tez napisałem że te moje "spostrzeżenia" nie sa jeszcze do końca potwierdzone..
Choć nie zdziwił bym się, gdybym burka zakatował na txie z uszkodzonym tłokiem..
Zwłaszcza że zanim doszedłem do tego, że mam popuszczony zaczep spustu, to szalałem z podkładkami, żeby tylko po ..nastu strzałach okazało się że Vo znowu zdechła pon220.. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ