Obrazek

Wymiana Prowadnicy.

Ogi
Posty: 45
Rejestracja: 06 maja 2006, 17:12
Lokalizacja: Zdzieszowice

Wymiana Prowadnicy.

Post autor: Ogi »

Witam

Właśnie wymieniłem prowadnice troche się pomęczyłem bo pierwszy raz wogóle miałem rozebraną wiatrówkę w rękach. Mała niespodzianka sprężyna w Hatsanie 70 s był już fabrycznie zpiłowana (i to bardzo ładnie :shock: ). Prowadnice musiałem skrucić o 2 mm bo jednak nie łąpał spust, ale dzieki "sochim", od którego kupiłem prowadnice, złożyłem bez problemów. Wszysko nasmarowałem smarem Grafitowym i wyżuciłem jedną gumową yszczelkę która się znajdowała na starej prowadnicy, oraz jakąś metalową podkładkę. Zdjęcia wystawie jutro. Wszysko działa ale pierwsze strzelaie będzie jutro :lol: . Pozdrawiam i dziekuje "sochim", naprawde mi pomógł. a to jego strona jak by ktoś jeszcze nie wiedział. : http://www.sochim.republika.pl/ PA rotfl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

że wyżuciłeś gumę to ok, ale podkładke powinieneś założyć ponieważ sprężyna podczas cyklu naciągania i strzału ma tendencje do skręcania sie, także podkładka (a najlepiej dwie cieńsze dobrze nasmarowane) ułatwiaja jej to niwelujac skręcanie karabinka-choć jest minimalne ale jednak jest. Ja włożyłem także dwie cienkie do tłoka mimo wszystko ze tłok w nowych Hatsanach i tak sie obraca..
AA TX200 HC
Ogi
Posty: 45
Rejestracja: 06 maja 2006, 17:12
Lokalizacja: Zdzieszowice

Post autor: Ogi »

Kliknijcie na zdjęcie a bedzie dobrze widać. Pierwsze zdjęcie to uszczelka metalowa a drugie to prowadnica wraz z tymi uszczelkami których nie dałem. a to zdjęcie sprężyny
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wuki
Posty: 131
Rejestracja: 05 maja 2006, 16:50
Lokalizacja: K-Koźle

Post autor: wuki »

W moim wypadku oryginalna podkladka metalowa ze sprezyny nie wlazlaby na nowa prowadnice bez rozwiecania. Nie mialem innej. Dlatego dobrze nasmarowalem stopke prowadnicy. Sprezynka powinna sie na niej w miare slizgac.
H70 STG (t) + rdza + Albar 8X56
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

witam
najlepszym rozwiązaniem bedzie, jak do stopki prowadnicy włożysz taki krążek elastomerowy, a na niego dwie stalowe podkładki- (doszlifowałem okrągłym pilniczkiem zwykłe podkładki, kupione w markecie, )
krążek naprawdę pochłania dużo "kopa", a sprężyna swobodnie kręci się na podkładkach-nie niszcząc elastomeru.
taki zestaw-krążek i dwie podkładki dobrze jest też włożyć do tłoka, na drugi koniec sprężyny.
elastomery kupisz od hogana, albo na allegro (lukas81)
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

dodam jeszcze, że w tłoku dobrze jest zamieścić oprócz elastomeru, małą prowadniczkę z ertalonu, lub stalową- jak chcesz zwiększyć masę (raczej przy nowych, lżejszych tłokach-stalowa, ale to już kwestia kompromisu: moc/celność)
Obrazek
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
emanuel
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:27
Lokalizacja: Wawa<->Ryki

Post autor: emanuel »

Szymon pisze:witam
najlepszym rozwiązaniem bedzie, jak do stopki prowadnicy włożysz taki krążek elastomerowy, a na niego dwie stalowe podkładki- (doszlifowałem okrągłym pilniczkiem zwykłe podkładki, kupione w markecie, )
krążek naprawdę pochłania dużo "kopa", a sprężyna swobodnie kręci się na podkładkach-nie niszcząc elastomeru.
taki zestaw-krążek i dwie podkładki dobrze jest też włożyć do tłoka, na drugi koniec sprężyny.
elastomery kupisz od hogana, albo na allegro (lukas81)
pozdrawiam
Masz na myśli 2 zestawy elastometru i 2 podkładek na każdym końcu spręzyny? Czy tylko jeden zestaw od tłoka? Wg mnie jeśli mamy tylko jeden zestaw to lepiej włożyć go od strony kolby, wtedy siła przechodząca na cała witrówke przez kolbe bedzie mniej dynamiczna (wytłumiona przez elastometr), czyli zmniejszy się kopniecie . Choć to tylko moje rozważania, nie podparte praktyka, być może nie ma to żadnego znaczenia z której strony włożymy elastometr, niech jakiś "praktyk" się wypowie :roll:
turek, turek i tylko turek (przynajmniej narazie ;) )
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

witam
pewnie, że masz rację-ważniejsze jest włożenie elastomeru do stopki prowadnicy (od strony kolby).
jak masz jeden krążek, to do tłoka możesz np. włożyć kawałek gumy-idealnie pasują takie białe krążki-uszczelki silikonowe do kranu, sprzedawane w każdym markecie na armaturze (za grosze) na ten krążek dwie stalowe podkładki, dobrze posmarowane i bedzie super (napięcie wstępne sprężyny zwiększy się bardzo nieznacznie.
wcześniej strzelałem bez takiego zestawu w tłoku i po rozbiórce karabinka-chciałem dorobić osłonkę pet (stary typ tłoka ma wyfrezowany na długości podłużny otwór naciągu i podczas naciągania wydostaje się smar do cylindra). z tą osłonką nie chciała wejść sprężyna-dałem więć tokarzowi, aby przetoczył parę dziesiątych milimetra wew. średnicę i jak odbierałem pokazał mi, że końcowy odcinek tłoka był przeorany rozkręcającą się sprężyną, dlatego warto jest zrobić tu takie łożysko oporowe z dwóch podkładek.
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

przerabiałem wkładanie takich gumowych podkładek-szczerze nie polecam, po strzale karabinek ma wyczuwalne drgania co nie jest przyjemne.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

co do gumowego krążka nie będę się spierał, ale elastomer i dwie podkładki powinno być lepiej, jak bez.
napewno stalowe podkładki w tłoku pełnią rolę łożyska ślizgowego.
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Szymon pisze:co do gumowego krążka nie będę się spierał, ale elastomer i dwie podkładki powinno być lepiej, jak bez.
napewno stalowe podkładki w tłoku pełnią rolę łożyska ślizgowego.
pozdrawiam
zgadza się-byle nie guma. Co do minimalizacji odżutu mam pewien pomysł, ale napiszę o nim jak się uda.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

nie zapomnij-napisz, bo na pewno sie przyda!
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 maja 2006, 21:41 przez Szymon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

witam
właśnie zrobiłem u siebie do końca tłok i prowadnice.
wcześniej wspominałem już, że mam pomysł wypróbować taką prowadnicę -stalowo ertalonową
Obrazek
Obrazek
tak to wygląda-
stalowa-typowo "sochimowa" z przetoczonym na fi 8 trzpieniem, na nią zakładana ertalonowa, wiercona fi 8 i średnica zew. o 0,2 mm mniejsza od wew. średnicy sprężyny.
dodatkowo na ertalonową nałożony jest krążek z elastomeru (pomarańczowy) i stalowa podkładka, a na koniec spręzyna, oczywiście oteva
Obrazek
na drugim końcu zakładam krótką prowadniczkę stalową (były próby z lekką z ertalonu, ale stalowa daje lepszą charakterystykę)- tu podobnie elastomerowy krążek i podkładka stalowa (podkładki)
Obrazek
i widok całości
Obrazek

tłok
założona uszczelka zetpo-jest o wiele trwalsza od zwykłej, a przede wszystkim zrobiona z elastycznego tworzywa, które dużo lepiej poddaje się i doszczelnia brzegi uszczelki do cylindra, nawet już w początkowej fazie ruchu tłoka, kiedy ciśnienie jest jeszcze stosunkowo niewielkie-wzrasta sprawność sprężania.
Obrazek
w tylnej części wytoczony rowek na pierścień ślizgowy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
lepiej zastępuje polerowanie tłoka, a przede wszystkim prowadzi tłok osiowo, nie "łamiąc" na uszczelce.
na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że to wszystko co mogłem zrobić w sprawie, tłoka i prowadnicy-lepiej, już chyba nie będzie ;-)
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Oli
Posty: 162
Rejestracja: 30 maja 2006, 17:48
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Oli »

Witam.Czy może mi ktoś podać wymiary prowadnicy do H 80?
NaJbardziej zależy mi na długości.
Mam zaprzyjaźniony warsztat gdzie chętnie mi to zrobią ale trzeba najpierw podać parametry :-/ czytając forum nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
HW 100T + MTC Viper 10x44 IRS
Był Hatsan 80s Tuning
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Długość niech będzie większa-ok. 170 mm.Załozysz do wiatrówki, bez sprężyny i dopasujesz, tak żeby tłok mógł się "naciągnąć"-tzn, żeby nie blokował się na trzpieniu prowadnicy.
Te kilka mm jak będzie za długa- utniesz brzeszczotem, pozostawiając ze 3 mm luzu.
Pamiętaj, jak będziesz robił przednią prowadniczkę-długości dopasujesz tak samo, żeby po "złożeniu" tłoka był minimalny luz między końcami prowadnic.
Średnica trzpienia-zmierz wew. średnicę sprężyny suwmiarką (kilka razy i weź średnią).
Średnica trzpienia musi być o 0,2 mm mniejsza, od wew. średnicy sprężyny.
Podstawa-daj najlepiej orginalną plastikową tokarzowi-dorobi na jej podstawie.


Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
ODPOWIEDZ