Obrazek

Montaż czy wysokość coś zmienia

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Daro_
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2006, 17:08
Lokalizacja: Szczecin

Montaż czy wysokość coś zmienia

Post autor: Daro_ »

Witam mam pytanie czy wysokość montaż. Czy zmienia coś w zestawieniu lunety z wiatrówka ??
Tzn. rozchodzi się o to że kupiłem montaż do lunet z obiektywem max 56mm a mam leapers'a 3-9X40.
Czy to w czymś przeszkadza :hm:
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
W ustawieniach lunety to nie ma żadnego znaczenia-po prostu inaczej wyregulujesz zero.
Jest jednak wpływ na wygodę strzelania-lunetę masz wyżej i przez co inaczej składasz się do strzału. Tak że baka może (na pewno jest) na nisko. W dużej mierze to też zależy od preferencji strzelca.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

zgadza się, chodzi o ergonomię strzelania, mi bardziej podchodzi montaż niski :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Jest jeszcze coś.
Należy dążyć do jaknajmniejszej odległości między osią lufy i osią optyczną lunety. Najlepiej, żeby się pokrywały - ale to jest niemożliwe.
Na małych dystansach /gdy można pominąć opad/ sytuacja ma się tak: linia strzału /oś lufy/ i linia celowania /oś lunety/ muszą przecinać się w środku celu. Przy małej odległości do celu i dużej odległości między lunetą, a lufą , kąt pod jakim biegną te linie jest już duży. Nieraz może zabraknąć regulacji lunety, żeby to zgrać na małym dystansie.
Teraz: jeśli cel się zbliży będziemy trafiać nie w cel, tylko pod, a jak cel znajdzie się dalej - trafimy powyżej.
Im mniejsza odległość między osią lunety, a osią lufy /niski montaż/ tym mniejszy błąd związany ze złą oceną odległości do celu.
Obniżać montaż, chyba, że strzelamy na kilkaset metrów. Wtedy nie to jest istotne.
Pozdro - Zygmunt

[ Dodano: 2006-11-28, 12:40 ]
Strzelałem w pomieszczeniu. Przed celem stała jakaś niska skrzynka, pomijalnie niska. Strzelałem stojąc, a później usiadłem na krześle. Cel doskonale widziałem w lunecie. Strzeliłem, a śrut utknął w skrzynce. Luneta widziała cel, bo była wyżej, a nisko patrząca lufa miała już cel zasłonięty skrzynką. To było moje oswajanie się z lunetą i odkrywanie niektórych prawidłowości.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

A to moze ja zadam takie simple question ;) Do Leapersa 3-9x40 niski montazyk bedzie pasowac ? czy tu juz sredni bedzie wymagany ?
Bezbronny
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Mikrus pisze:Do Leapersa 3-9x40 niski montazyk bedzie pasowac ? czy tu juz sredni bedzie wymagany ?
Niski powinien być w sam raz. Nie wiem jednak czy wejdą zakrywki.

A jeśli chodzi o wysokość montaży i oś luneta/lufa (podobny wątek w dziale obok)
Na bliskie odległości (do 20m) najlepiej sprawdza się montaż niski. Jednak na dalsze 40-50m najbardziej "płaską" trajektorię (tzn najmniej poprawek na siatce) uzyskuje się stosując montaż średni. Jak znajdę odpowiednie linki, żeby wyjaśnić to zjawisko to zapodam.

EDIT:
Kolega Yaro wyjaśnił to chyba najlepiej:
http://www.airbar.pl/viewtopic.php?t=22 ... soko%B6%E6
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Daro_
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2006, 17:08
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Daro_ »

dzięki za objaśnienie tematu bardzo mi się przyda :D. Poprzedni montaż jaki dostałem w bonusie był takiej jakości że jeszcze nie zdążyłem wyzerować lupki a on już się rozleciał :maruda:
Ale teraz zamówiłem montaż delty to chyba wytrzyma :D :D
Jeszcze raz dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ