Obrazek

Smarowanie i konserwacja

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

pipak pisze:Tłok z zewnątrz smarujemy smarem molibdenowym. A jak jest z cylindrem, w którym ten tłok się porusza ? znalazłem 2 wersje : (a) bardzo cienka warstwa smaru molibdenowego, (b) olej sprężarkowy. Co jest bardziej wskazane ?
Tłoka w zasadzie nie masz co smarować, bo nie ma potrzeby. Możesz przejechać palcem ze smarem molibdenowym (MoS) w miejscu gdzie trze o cylinder, czyli w górnej-tylnej części.
Cylinder (tam gdzie pracuje uszczelka) umyj w benzynie ekstrakcyjnej (wanienka, szczotka do butelek i wio), następnie wysusz, nanieś niewielką ilość MoS na szmatkę i wetrzyj w powierzchnię cylindra. Po tym zabiegu weź inną, suchą szmatkę i wytrzyj tak, żeby nie było widać pozostałości po smarze.
Uszczelkę tłoka "zwilż" MoS-em i delikatnie włóż do cylindra.
Możesz zaobserwować delikatnego diesela przez jakieś 10-20 strzałów, ale później to minie.
Resztę smarowideł sobie odpuść.
Miedziowanym ewentualnie możesz posmarować tam, gdzie metal styka się z metalem, np. w kostce lufy, albo wspomniane miejsce tłok/cylinder.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
pipak
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2009, 20:26

Post autor: pipak »

Dzięki za odpowiedź.
Przyznam jednak, że wciąż nie dają mi spać te oleje. Z różnymi smarami, olejami itp. mam do czynienia w amortyzatorach rowerowych i tam odpowiednie smarowanie uszczelek o-ringów itp ma znaczenie dla ich żywotności. Ale z kolei tam nie ma diesla, choć w rowerze to może by się i przydał :)
rifleman

Post autor: rifleman »

Witam!
Przy ostatnim smarowaniu karabinka skonstruowałem (jakie to wielkie słowo :D) coś, co z pewnością ułatwia mycie i smarowanie komory sprężania. Jak wiadomo dostęp do czeluści komory jest trudny i większość z nas używała wspomnianej szczotki do butelek. Mnie ta szczotka doprowadzała do szewskiej pasji, bo zawsze byłem uciapany benzyną i resztkami smaru.
Przyrząd zmontowałem z pręta gwintowanego fi 6mm i wałka malarskiego z weluru.
Wygląda to tak:
Obrazek
Rolka może się zsuwać, więc można ją zablokować z obu stron małymi nakrętkami.
Nasączmy wałek benzyną i do dzieła. Bardzo ładnie zbiera smar i nie chlapie.
Do nasmarowania nanosimy ciut smaru na włosie i nacieramy cylinder. Przecieramy do sucha szmatką nawiniętą na wałek.
Koszt całości ok 5zł.
Pozdrawiam
Łukasz
luceq
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2010, 20:18

Post autor: luceq »

Jestem poczatkujacym 'dmuchaczem'. Jak poprawnie nasmarowac wiatrowke?(krok po kroku)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Przeczytaj pierwszy post w tym temacie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
wojtek.chor
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2010, 12:34

Post autor: wojtek.chor »

Witam. Jestem kolejnym nowym użytkownikiem 90 (dostałem w prezencie od żony), na codzień użytkuje broń palna, ale nie oszukujmy się, jest prosta w obsłudze i konserwacji. Mam pytanko: Czy jest ktoś z Opola albo okolicy (do 50km), który mojego hatsana doprowadził by do stanu do użytkowania, czyli standardowy tunning itd., przeczytałem wasz portal, zresztą bardzo rzeczowy, ale wolałbym oddać w ręce moją wiatróweczke w dobre ręce. Zaznaczam, że po po przesyłce z moją witrówką jeszcze nic nie robiłem. Proszę o namiary na kogoś rzeczowego, nawet jeśli musiałbym ją wysłać w drugą strone Polski. Pozdrawiam wszystkich!
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

Luki8998
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2010, 16:57

Post autor: Luki8998 »

Smarować uszczelkę tłoka od zewnątrz tylko tak?od wewnątrz czyli od strony tłoka nie, prawda? tak samo z uszczelką lufy?
rifleman

Post autor: rifleman »

Smarować, molibdenowym. Zasada jest taka tłusty od resztek smaru paluch wycieramy o uszczelkę (w zasadzie tylko o wargę).
Uszczelkę lufy najlepiej silikonowym lub od biedy tak samo jak tłoka. ;)
Pozdro
Ł
Luki8998
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2010, 16:57

Post autor: Luki8998 »

To po co jest np. olej do uszczelki tłoka lub olej silikonowy?
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Po to, żeby wyciągnąć od klienta pieniądze.
Wiatrówkę sprężynową spokojnie ogarniesz tylko smarem molibdenowym. Jak chcesz być akuratny, to zawias przy karabinie z łamaną lufą, albo miejsca styku cylindra z tłokiem (przy dolnym naciągu) możesz posmarować miedziowanym.
Basta.

Olej silikonowy jest do uszczelek w PCP i PCA.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
kacperski
Posty: 12
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: kacperski »

Z innej bajki zamieszczam tutaj bo nic podobnego nie znalazłem
Wczoraj kupiłem hatsana 90 wytarłem go ze smaru i postrzelałem sobie trochę po czym nocował w chłodnym miejscu.

Dziś ku mojemu zdziwieniu gdy go wziołem do łapek miał na sobie rdzawy nalot ;( :cisza: który można zetrzeć i zastanawia mnie czemu tak się stało :hm: Pomieszczenie jest chyba wilgotne, czy są jakieś zabezpieczające przed korozją smary bo nie chciał bym żeby mi go zjadło:) Czy to może wynikło z tego że nie umyłem benzyną tylko wytarłem ale z drugiej strony zostało przecież trochę smaru więc nie powinno zardzeweić.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

A gdzie znalazłeś dzisiejszej nocy "chłodne miejsce"? Pewnie jest sporo weilgoci w powietrzu i mogł być efekt rosy - wtedy rudy nalot murowany. Dlatego oksydę (czarną powłokę)zabezpieczamy wcierając olej PKB, Brunox, czy jakiś rzadki, dobrze penetrujący olej, a raczej oliwkę wypierającą wodę.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
kacperski
Posty: 12
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: kacperski »

Oksydę mam rozumieć cały metal, a osada to polimer? A to jak wetrę ten olejek to nie będzie tłusty karabinek? Hehe chłodne miejsce w kotłowni było:)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Będzie tłusty.
"Albo rybki, albo akwarium", wybieraj ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ