Obrazek

Obcinka i koronowanie

Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Powyższy sposób jest od pradziejów na stronkach o koronowaniu, ale żeby to dobrze zrobić, trzeba mieć trochę tokarskiej praktyki i dużą tokarkę.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
No z tym smarem to nie chodziło mi p zapaćkanie lufy tylko o jej przetarcie , u nas na zakładach tokarze często tak robią aby zabezpieczyć powłokę przed zarysowaniem i nie chodzi tu bynajmniej o ślad po szczękach tylko raczej o możliwe powstanie tych zarysowań przy wkładaniu lub wyciąganiu przedmiotu z uchwytu.
Natomiast jak raz zasugerowałem aby czymś owinąć lufę to patrzyli się na mnie z dość żałosnym politowaniem.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Zamocowanie w uchwycie ma zapewnić przeciwstawianie się wszelkim siłom pochodzącym od obróbki. Zamocowanie - im silniejsze tym lepsze.
Smarowanie przedmiotu lub szczęk, to łatwiejszy poślizg i ułatwione wymykanie się z uchwytu.
Najmniej narażamy lufę na zarysowanie, gdy zastosujemy tulejkę, lub uchwyt zaciskowy.
Dobrze wykonane owiniecie lufy nie wprowadzi bicia.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
kilerpulawy
Posty: 56
Rejestracja: 27 lip 2008, 22:06
Lokalizacja: Puławy

Post autor: kilerpulawy »

Witam tak się wtrącę :D A jak zabezpieczyć pózniej czysty metal po obcince i koronowaniu przed korozją,bo przecież nie opłaca się kupować preparat do oksydowania na tak małą powierzchnie.Poradzcie mi coś, bo myślałem nad rozgrzaniem końcówki lufy i zamoczyć w oleju silnikowym.Tak podobno zabezpieczali przed korozją dawno temu.
Harnaś 55+zestaw alchemik,Magnum 4,5+gamon 3-9x40,Crosman 3576, QB78 + BSA 3-12x40,
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: foxrysza »

Nie musisz zabezpieczać nikomu miejsce obcinki chyba nie zkorodowało jeszcze (przynajmniej nie na tyle co by były jakieś szkody).
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6436
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

kilerpulawy pisze:A jak zabezpieczyć pózniej czysty metal po obcince i koronowaniu przed korozją
:?: :?: :?:

Nie "obiło mi się o uszy" żeby coś takiego robić,mam 3 lufy po koronowaniu (nie zabezpieczone niczym ) i śladów korozji nie widać nawet pod lupą,ale może ktoś to robił i poda jakiś przepis ?
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamilenski
Posty: 162
Rejestracja: 29 lip 2008, 9:03
Lokalizacja: Kopenhaga / Malmo

Post autor: kamilenski »

Czarny pisak.
Moze nie zabezpiecza ale likwiduje "surowy" kolor metalu.
Hatsan 125, 5.5mm, Walther 4x32, prowadnica ertalon...
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Można kupić "oksydę na zimno", ona nie bardzo nadaje się do czernienia całego żelastwa, ale na małą powierzchnię... - może bądzie równo pokryta. Tylko to nie jest zbyt tanie.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
kilerpulawy
Posty: 56
Rejestracja: 27 lip 2008, 22:06
Lokalizacja: Puławy

Post autor: kilerpulawy »

Dzieki chyba sobie odpuszcze to zabezpieczanie i zostanie tak jak jest.
Harnaś 55+zestaw alchemik,Magnum 4,5+gamon 3-9x40,Crosman 3576, QB78 + BSA 3-12x40,
Awatar użytkownika
kamilenski
Posty: 162
Rejestracja: 29 lip 2008, 9:03
Lokalizacja: Kopenhaga / Malmo

Post autor: kamilenski »

Albo czarny spray. Całkowicie matowy.
Ja tak calutka lufe potraktowałem.
I TRZYMA!
Hatsan 125, 5.5mm, Walther 4x32, prowadnica ertalon...
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jak nie zależy ci na czerni, to możesz wziąć pastę polerską i dobrze wypolerować (najlepiej jakąś wiertarką). Pasta jest na tyle tłusta, że zabezpieczy metal. Znam kilka przypadków, gdzie cały karabin był zdarty z oksydy i zabezpieczony właśnie w ten sposób.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
organista18
Posty: 46
Rejestracja: 11 mar 2008, 8:34
Lokalizacja: Lębork/Słupsk
Kontakt:

Post autor: organista18 »

Mam pytanko.

Chcę obciąć lufę tzn. miejsce gdzie była mocowana muszka, w celu zamontowania tłumika. Z tym, że czy po obcięciu zmieni się celność albo czymś mogę zaszkodzić?? Bo trochę się boje za to brać.

Z góry dzięki z rady
Hatsan 80 STG+tunning + Delta Optical3-9x40MD
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Ucięcie tylko tego małego kawałka to troszke przy mało, będziesz miał strasznie długi karabinek z tłumikiem. Zaszkodzić zawsze możesz np. ucinając nieosiowo lufę i źle robiąc koronę. Mój Hatsan z tego co pamiętam miał około 23-25cm lufy (tak plus minus), zrobioną koronę oraz założony tłumik i celność się nie pogorszyła.
Bezbronny
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Wierzbin pisze:Jak nie zależy ci na czerni, to możesz wziąć pastę polerską i dobrze wypolerować (najlepiej jakąś wiertarką). Pasta jest na tyle tłusta, że zabezpieczy metal. Znam kilka przypadków, gdzie cały karabin był zdarty z oksydy i zabezpieczony właśnie w ten sposób.
Możesz coś bardziej szczegółowo??
Jaka pasta polerska??
Może linki.
Bo może by tak zmontować błyszczące 49a - narazie oksyda odpada, ale zawsze potem można by fachowo poczernić. Zależy jak bardzo tak wypolerowany system będzie stawiał czoło rdzy.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Szukam na forum iweb i nie mogę znaleźć.
Pamiętam ktoś zdarł oksydę z chinki i zabezpieczył właśnie samą pastą polerską - były zdjęcia. Karabinek nie rdzewiał.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ