Obrazek

hatsan 75s - rozbiórka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
emanuel
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:27
Lokalizacja: Wawa<->Ryki

hatsan 75s - rozbiórka

Post autor: emanuel »

Wkońcu rozebrałem swojego hatsana 75 (kal. 5,5), z zamiarem zamontowania zestawu od hogana. Rozbiórka poszła całkiem sprawnie - może za wyjątkiem śruby mocującej lufe. Nie mogłem jej ruszyć (pewnie za kiepski śrubokręt miałem :glupek: ), ale po chwili namysłu rozwierciłem sworzeń którym dźwignia naciągu łaczy się z kostką. Rozwiązanie znacznie prostsze - ale teraz musze kupić odpowiednią śrubke w miejsce sworznia :] . Zdziwiłem się troche podczas demontażu bolca trzymającego prowadnice - spodziewałem sie mocnego wystrzału sprężyny razem z prowadnicą - a tu nic, wszystko tak jak bylo tyle ze bez bolca :|. Po wyjęciu sprężyny zobaczyłem przyczyne - sprężyna była bardzo krótka w porównaniu do otewy (gdzieś o 7 zwoi - 5cm), nie miala praktycznie napiecia wstepnego. Oczywiście końcówki też nie były obrobione :> . Myśle że importer/sprzedawca strasznie bał się limitu (jak wiadomo kaliber 5,5 jest bardziej sprawny) i dlatego tak bardzo skrócił sprężyne. W związku z tym mam pytanie: Ile po zamontowaniu standardowego zestawu od hogana ma juli karabinek kal. 4,5/5,5? Czy mój zmieści się w limicie?
turek, turek i tylko turek (przynajmniej narazie ;) )
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Akas gdzieś pisał że na hoganowym zestawie karabinek ma ok 14-15J w cal 4,5, ile w 5,5 nie wiem niestety. Co do sprężyny to raczej siadła lub karabinek miał włożoną od shorta-jest o 3 cm krótsza.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: hatsan 75s - rozbiórka

Post autor: Tomek242 »

emanuel pisze:Myśle że importer/sprzedawca strasznie bał się limitu (jak wiadomo kaliber 5,5 jest bardziej sprawny) i dlatego tak bardzo skrócił sprężyne.
Ostatnio sprężyny w każdym modelu są krótsze, większość z nas ostatnio modyfikując swoje wiatrówki stwierdzała, że po wyjęciu bolca sprężyny nie wyskakują. Było tak i u mnie, niestety nie porównałem jej z otevą, za szybko wziąłem się za składanie karabinka :wysmiewacz:
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
emanuel
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:27
Lokalizacja: Wawa<->Ryki

Post autor: emanuel »

stworek5 pisze:Akas gdzieś pisał że na hoganowym zestawie karabinek ma ok 14-15J w cal 4,5, ile w 5,5 nie wiem niestety. Co do sprężyny to raczej siadła lub karabinek miał włożoną od shorta-jest o 3 cm krótsza.
Moze i siadła - ma z rok, przebieg okolo 5000 peletek. Chociaż nie było widać żeby siadła (przynajmniej odległości miedzy zwojami były podobne jak w otewie-ale mogą być fabrycznie dłuższe). Mówisz 14-15 w 4,5, to w 5,5 bede blisko 17 jeśli nie przekrocze, trzeba bedzie sprawdzić prędkość wylotową :| .
turek, turek i tylko turek (przynajmniej narazie ;) )
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

W moim Hatsanie sprężyna także nie miała żadnego napięcia wstępnego. Może to przez to, że gdy ją demontowałem, była już w dwóch częściach... rotfl
Logan

Post autor: Logan »

Moja w H70 miała na tyle duże że się namęczyłem ze składaniem samodzielnym(robiłem tylko smarowanie, więc nie wymieniałem nic i montowałem zestaw fabryczny z niefabrycznymi smarami).
Herrmannek
Posty: 36
Rejestracja: 01 lip 2006, 20:55
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Herrmannek »

Moja prawie nie miała napięcia wstępnego i ja tak lubię. W Chince B1 mimo, ża słabiutka wstępne napięcie jest duże i samodzielne złożenie karabinka wymaga naprawdę dużo kombinacji(biorę deseczkę, w pozycji klęczac opieram tylnią część korpusu o podłoże, następnie ciężarem piersi wzmocnionej deseseczką opartą o przód korpusu wciskam bebechy do środka i wolnymi rękami wkładam/wbijam kołek :) ) . Sprężynę w swoim Hatsanie miałem obrobioną. Wątpie żeby importer zmieniał sprężyny. HATSAN oferuje założenie sprężyn zgodnie z limitami obowiązującymi w danym kraju.

Dla zabawy zrobiłem rysunek..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ