Obrazek

Ciekawostki militarne, imponujące bronie, pojazdy

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

chodzi ci o link Kuby odnośnie możliwości kałaszka :?: jeśli tak to jest 7,62 ;)
AA TX200 HC
krystian85
Posty: 371
Rejestracja: 21 sty 2007, 10:57
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian85 »

"Świat jest mały, ale należy do wielkich"
przemek83
Posty: 126
Rejestracja: 28 mar 2007, 10:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: przemek83 »

Coś ten odrzut za mały mi się wydaje jak na ten kaliber...choć może strzelec ma już taką wprawę, że jedną ręką potrafi go utrzymać na auto ;)
Awatar użytkownika
Kanox
Posty: 98
Rejestracja: 11 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Konin

Post autor: Kanox »

Ten żołnierz miał szczcęście http://www.youtube.com/watch?v=nB4YhFMcRQ4 :) chciałbym mieć takie szyby w domu hehe
Hatsan 80 STG + zastaw Alchemika + 1kg nakrętek ;)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

przemek83 pisze:kalasznikow 7,63mm.... :hm:
7,62 ;)
Od 74 roku kałachy szturmowe produkowane były (i nadal są) w kalibrze 5,45mm. :)
Pozdrawiam.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
przemek83
Posty: 126
Rejestracja: 28 mar 2007, 10:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: przemek83 »

No i to wiele wyjaśnia :) Nie wiedziałem , że kalasznikowa od tak dawna robią w tym przyjemnym kalibrze. W naszym woju niestety ciągle standartem jest 7,62 :P Czy te 5,45 mają też inny ładunek prochowy? i czemu 5,45 a nie 5,56 jak w NATO?? Muszę koniecznie kupić sobie jakąś książeczkę :)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

przemek83 pisze:W naszym woju niestety ciągle standartem jest 7,62 :P
Wygląda na to (niestety nie miałem przyjemności być w wojsku), że WP strzela jeszcze z AK47 i jego kaliber to właśnie 7,62.
AK74 to już 5,45 - konstrukcja identyczna. Niewielka różnica to wylot. W AK47 była "łycha", a w AK74 jest cylindryczny separator.
przemek83 pisze:Czy te 5,45 mają też inny ładunek prochowy?
Niestety, tego nie wiem. Oba systemy chodzą na nabój 39.
przemek83 pisze:czemu 5,45 a nie 5,56 jak w NATO?
Od zawsze zbrojeniówka rosyjska (+Układ Warszawski) produkowała swoje kalibry i różne od kalibrów "przeciwnika". Takie już mają zasady ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

A później przeciwnika łatwiej zmienić niż kaliber!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Gdzieś czytałem że AK w 5.45mm były mniej humanitarne, ze względu na masę pocisku. Był lżejszy i odbijał sie rykoszetami od kości powodując większe obrażenia (czytaj: sieczke w brzuchu).
Klakier

Post autor: Klakier »

Maniek pisze:Gdzieś czytałem że AK w 5.45mm były mniej humanitarne, ze względu na masę pocisku. Był lżejszy i odbijał sie rykoszetami od kości powodując większe obrażenia (czytaj: sieczke w brzuchu).
I o to właśnie im chodziło, aby jednym pociskiem nie zranić a zabić. Pociski 7,62 przelatywały przez cel bez tendencji do grzybkowania a 5,45 posiada tą właściwość. Wiem to, bo akurat dzisiaj na Discovery Civil. był program poświęcony karabinom maszynowym na przestrzeni wojen.
Awatar użytkownika
Kanox
Posty: 98
Rejestracja: 11 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Konin

Post autor: Kanox »

Michał pisze:
Maniek pisze:Gdzieś czytałem że AK w 5.45mm były mniej humanitarne, ze względu na masę pocisku. Był lżejszy i odbijał sie rykoszetami od kości powodując większe obrażenia (czytaj: sieczke w brzuchu).
Pociski 7,62 przelatywały przez cel
A potem przebijały jeszcze ściane i zabijały kogoś za nia. hehe też oglądałem to chodć troszke dawniej
Hatsan 80 STG + zastaw Alchemika + 1kg nakrętek ;)
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Pociski do AK są stworzone do przebijania, a nie zadawania jak największych ran dla żywego celu.
Flagowym pociskiem przeciwpiechotnym jest np. M855 stosowany w karabinach M16A2.
Obrazek
Te pociski zaczynają koziołkować tuż po wejściu w miękki cel i pękają w połowie swojej długości. Po pęknięciu rozpadają się na kilka-kilkanaście drobin robiąc nieporównywalne obrażenia już wewnątrz. M193 to pierwowzór stosowany w M16A1 i rozpadała się zaledwie 1/3 długości pocisku po koziołkowaniu.
Nabój do AK74 praktycznie przelatuje przez miękkie cele na wylot i zaczyna koziołkować dopiero po przebyciu ok 30cm w ciele. Tymi nabojami można jednak razić przeciwnika schowanego np za drzewem, bo się nie rozpadnie i przebije pień na wylot.
Ot technika :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

Panowie ale trzeba sobie zdać sprawę że nie każdy pocisk ma zabijać, przez większość wojen konstruowano pociski tak żeby przeciwnika unieszkodliwić a nie zabić, dopiero stosunkowo niedawno coś sie pozmieniało w tej dziedzinie :)
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Pomysłów było wiele, pociski półpłaszczowe itd. A i pewnie karabiny też zostały wycofane ze względu na swoją zbyt dużą moc. A mam dla was pytanie czy wolno samemu produkować amunicje w Polsce?
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

KM88 pisze:Pomysłów było wiele, pociski półpłaszczowe itd. A i pewnie karabiny też zostały wycofane ze względu na swoją zbyt dużą moc. A mam dla was pytanie czy wolno samemu produkować amunicje w Polsce?
Nie... Chyba że masz pozwolenie, i sam ją elaborujesz. Ale to nie produkcja.
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
ODPOWIEDZ