Obrazek

2 Leapers'y który wybrać?

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Aaa regulamin, faktycznie :) Już myślałem że ustawienia się zmieniają czy cuś :] A w celownikach lepiej nie kręcić tak czy siak podczas strzelania wiem to z doświatczenieia...
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Właśnie myślałem o HFT, to teraz znowu nie wiem którą wybrać. Jeśli brałbym Leapers 5GEN 3-9x40 Mil-Dot TS z paralaksą ustawioną na 35 jardów to:
-> da się ją przefokusować na zakres 10-50m?
-> czy nie stracę po tej operacji gwarancji?
-> od jakiej odległości fabrycznie ostrzy?

Może wypowiedzą się użytkownicy ;).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Przy powiększeniu 4x ostrzy już od 10 metra ,na powiększeniu 7x (tak mam przeważnie ustawioną) zaczyna być ostro na dystansie 15-16 metrów co nie wyklucza całkiem strzelania na 10 m bo choć krzyż lekko się rozmywa na tym dystansie to jednak go widać ,według mnie nie ma potrzeby kręcić obiektywem.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Dzięki wszysktim za opinie i rady, zdecydowałem się na 3-9x40MD.

Pozdrawiam, Irek ;).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
ligi
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2007, 1:28
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: ligi »

Gdy sie przefokusuje lunete nie traci sie przypadkiem gwarancji?
AA S410 + SCP3-6245AOMDL + Big Wheel :)
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Tomku oczywiście ,że teoretycznie traci się gwarancję gdy przefokusujemy lunetkę ,piszę teoretycznie bo jak wykona to ktoś umiejętnie i nie pozostawi śladów swojej działalności to raczej trudno jest udowodnić ,że ktoś grzebał przy lunetce. Jednak sam też odradzam takie manewry z praktyki wiem ,że trudno jest nie pozostawić żadnych śladów takiej działalności. Ale w przypadku SCP-395FMD2 nie ma takiej potrzeby bo celownik jest fabrycznie ustawiony na dystanse wiatrówkowe.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

w karcie gwarancyjnej mojej Delty jest punkt:
Nabywca traci uprawnienia gwarancyjne w przypadku:
- samowolnej ingerencji nabywcy oraz innych nieuprawnionych osób we wnętrze produktu przekraczającej zakres normalnych czynności eksploatacyjnych.
więc myślę że przefokusowanie nie jest w moim przypadku podstawą do utraty gwarancji, jest to raczej normalna czynność eksploatacyjna którą umożliwia budowa lunety, jak jest w przypadku Leapersa nie wiem ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Jeszcze coś dodam. Na stronie Leapers'a http://www.leapers.com/pages/optics/mil ... fmd1-c.htm# ta lupka 3-9x40MD ma funkcję zero locking oraz zero reseting, na fotce widać trochę inne wieżyczki niż te na zdjęciu w kolbie http://kolba.pl/luneta-celownicza-leape ... p-271.html . Nasuwa mi się pytanie czy to nowa wersja tej lupki (bo coś mi się tak zdaje)?

Pozdrawiam, Irek :).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Moze ja taki lekki OT. Mowicie, ze luneta zalozmy ostrzy od 10 do 50, a pozniej jest obraz lekko zamazany albo krzyz. W moim belomo ostro mam od 25 do nieskonczonosci czyli hen hen daleko widze wszystko elegancko. Czy to normalne ? W innych lupkach tez tak jest, a ja poprostu zle zrozumialem to co piszecie ?
Bezbronny
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Mikrus pisze:Czy to normalne ?
Tak! To jest normalne!
Biełomo nie jest przeznaczone wyłącznie do wiatrówki, raczej do broni palnej i fabrycznie przystosowane jest do celowania na większe odległości.
Żeby strzelać np na 15 m należałoby ustawić ostrość na 15 m - czyli pokrecić regulacją AO, a jeśli tej nie ma to "przefokusować", czyli zrobić właściwie to samo, tyle, że ingerując w bebechy lunetki. Dlatego przefokusowanie robi sie raz ...i koniec.
W bazarowych, wiatrówkowych lunetkach przefokusowanie jest proste i można to zrobić łatwo - luzuje się pierścień kontrujący i trochę wykręca wewnętrzny pierścień z soczewką obiektywu, po czym znów się kontruje.
Wtedy lunetka może ostrzyć np od 10 do 50 m.
Są lunetki robione z przeznaczeniem dla wiatrówek i tak ustawione firmowo, że na dużych odległościach zaczyna być nieostro.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

irak pisze:ta lupka 3-9x40MD ma funkcję zero locking oraz zero reseting. Nasuwa mi się pytanie czy to nowa wersja tej lupki (bo coś mi się tak zdaje)?
Resetowanie zera to bardzo fajna sprawa, ale w dyscyplinie FT, gdzie na torze co chwilę kręcimy wieżami. Żeby mieć jakiś punkt odniesienia - tu np. zero mamy na 20m (tutaj też resetujemy wieżę) - wiemy ile klików żeby podnieść od tego "zera" i ile opuścić w zależności od tego na jakiej odległości jest figurka. Dla rekreacji czy HFT to raczej zabawka i bajer, bo tam się raczej często nie przestawia wieżyczek.
Lunetka, żeby bez przestawiania paralaksy dobrze ostrzyła od 10 do 50m misi mieć albo małą (20mm) średnicę wejściową (średnica obiektywu lub blendy), albo małe powiększenie 4-5x albo musi się nazywać Zeiss Diavari (pomijam tutaj cenę ;) :lol: ). Wybór jest raczej prosty.
Ja przefokusowywałem swojego Trophiego, bo ostrzył właśnie od 25m do nieskończoności. Teraz przy powiększeniu x7 mam ostro od ok 12m do ok43. Dalsze dystanse muszę już delikatnie regulować soczewką - ale tą swoją w oku ;), bliższe również.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
opusDead
Posty: 170
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:06
Lokalizacja: Czewa

Post autor: opusDead »

Wierzbin którego Ty masz Trophyego? Bo coś mi nie pasi z tym Twoim ostrzeniem. Od 25m mój ostrzy do nieskończoności bez problemów- bez fokusowania.
A Burris FF 3-9x na 7,5 ostrzy od około 22m do nieskończoności- co ważne nie traci drastycznie ostrości na 10m (mam patent- przekrzywiam lunetę i widzę ostry cel na tym dystansie- siatka ostra).
Pearl Jam - Chorzów 2007 - Spin the black...
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

opusDead pisze:Wierzbin którego Ty masz Trophyego? Bo coś mi nie pasi z tym Twoim ostrzeniem. Od 25m mój ostrzy do nieskończoności bez problemów- bez fokusowania.
Wierzbin pisze: Ja przefokusowywałem swojego Trophiego, bo ostrzył właśnie od 25m do nieskończoności.
Wcześniej ostrzył tak jak u Ciebie. Teraz trochę przybliżyłem ogniskowanie i strzela się wygodnie.
Mam Trophiego Filipińczyka.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ