Obrazek

Vortex dylemat która luneta

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Dareksu
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2019, 18:51

Vortex dylemat która luneta

Post autor: Dareksu »

cześć,
poczytałem w różnych miejscach opisy dwóch lunet:
1. Vortex HP 4-16x42
2. Vortex Tactical 4-16x44 FFP

Mam dylemat którą z nich kupić w miejsce obecnego DOCa 3-9x40. Strzelam amatorsko w wolnych chwilach do tarczy i spinnerów na odległość w zakresie 15-50m. Nie mam zamiaru startować w zawodach :gwizd:
Na razie skłaniam się ku HP ponieważ ma wymiary podobne do DOCa wiec nie dociążę dużo HW97 oraz nie zasłonię komory ładownia. Waga ma znaczenie bo również mój 12 letni syn również z niej strzela (z podpórki).
Kosztowo w zakupie Tactical wychodzi taniej ale po dodaniu montażu koszt wyjdzie na taki sam jak cena samego HP (do HP wykorzystam obecny montaż na 1" z DOCa). Tactical to nowsza konstrukcja, większa średnica szkła więc więcej światła powinno wpadać ale produkcja China :hm:

Zastanawiałem się przez chwilę nad Vortex Crossfire II 4-12x40 AO, koszt przez pół tych co powyżej ale obawiam się że to nieznaczny wzrost jakości do DOCa, a lunetę kupuje na lata 8)
Beeman 11/HW45
HW 97 (full Hogan tuning) + V HD 4-16x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Mamutowicz »

Miałem HPka i bardzo go sobie chwaliłem.. I też bym się ku niemu skłaniał.
Krzyż w pierwszym planie przydaje się gdy często zmieniasz powiększenie, bo wtedy nie gubisz się w poprawkach na opad, ale jeśli przez większość czasu będziesz strzelać na jednym powiększeniu,to FFP jest niepotrzebne. Zwłaszcza że siatka w FFP jest .. moim zdaniem tragiczna. Do tego większe szkła..
Zrobisz jak uważasz, obie lupy są niezłe, ale HP jest moim zdaniem lepszym wyborem.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
zbisz41
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2015, 20:04
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: zbisz41 »

Mamutowicz pisze: 31 paź 2019, 9:56 .... ale HP jest moim zdaniem lepszym wyborem.
podzielam zdanie pana admina , dodam ze miałem FFP i nie powalił mnie na kolana bardzo szybko rozstaliśmy sie .
Jakoś mało wspomina ssie o dość sporym błędzie paralaksy i faktycznie krzyż powiedzmy taki specyficzny :D
WICHURA HFT TEAM
Steyr LG110 +Valiant HFT 4-12x40 -*-FWB-150 ­­­ ­­­­
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: rokasa58 »

Krzyż bdc i paralaksa od 27m,to tak średnio na wiatrówki.
Awatar użytkownika
zbisz41
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2015, 20:04
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: zbisz41 »

rokasa58 pisze: 31 paź 2019, 16:48 Krzyż bdc i paralaksa od 27m,to tak średnio na wiatrówki.
a tu kolego to różnie bywa :D miałem takowy , podobny w Burrisie ,Leupold ma B&C .
Wielu ,wielu kolegów do dziś uzywa i wygrywa co nie co :D
Ba nawet duplex jest używany a tam w ogóle cienko z tym i tamtym :lol:
To taki fajny krzyż nie za bardzo zagęszczony .
A co do 27 Yardów to tak wychodzi deczko ponad 20 m ostrzenia w sam raz i na zawody i do rekreacji
WICHURA HFT TEAM
Steyr LG110 +Valiant HFT 4-12x40 -*-FWB-150 ­­­ ­­­­
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Mamutowicz »

Czy BDC czy milldot nie ma znaczenia. Trzeba się tylko z nim ostrzelać. Ja preferuje BDC.. Jedno co mnie rozwala w tym krzyży z FFP to ta choinka z kropek... Wiem że idą święta i tak dlej, ale bez przesady.. 😂
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: rokasa58 »

@zbisz41-akurat używam lunety z duplexem,tylko spróbuj trafić 15mm na 40m.Z siatką mildot jest prościej a w bdc doty wychodzą pomiędzy belkami i to mnie akurat wkurzało.
Obrazek
Dareksu
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2019, 18:51

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Dareksu »

W poniedziałek zamawiam HP, dziękuję za opinie ;-)
Beeman 11/HW45
HW 97 (full Hogan tuning) + V HD 4-16x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 31 paź 2019, 21:56 @zbisz41-akurat używam lunety z duplexem,tylko spróbuj trafić 15mm na 40m.Z siatką mildot jest prościej a w bdc doty wychodzą pomiędzy belkami i to mnie akurat wkurzało.
Nie ma wielkiej filozofii, Jak się ostrzelasz i zapamiętasz poprawki to każdy krzyż się nada - nawet dupleks.
W żadnym nie jest "prościej".
To, gdzie masz konkretne poprawki zależy od wielu czynników.
Wysokości montażu, prędkości początkowej, odległości zerowania.. Każdy ustawia pod siebie i nawet na tej samej lunecie może mieć poprawki trochę inaczej..
Ja w burku np ( krzyż bdc) mam zero na 25Y, 35Y strzelam pierwszą kreską, 40Y pierwszą w górę kz a 45Y pomiędzy pierwszą i drugą, tak samo jak 10Y. Dalej, 50Y drugą kreską w dół kz a 55Y druga ciut ponad. I tyle filozofii. Przyzwyczaiłem się i gdy przesiadam się na Leopolda z mildotem to się czasem gubię.. ;)
Dla mnie najważniejsze jest, żeby krzyż był czytelny ( nie za dużo przeszkadzajek) i wyraźny, czyli na tyle gruby, by nie znikał w ciemnych miejscach, a jednocześnie na tyle cienki by nie przeszkadzał w celowaniu do małych celów.
Na przykład krzyż MillQuad z SS10x42 jest świetny gdy chcesz ze 100m odstrzelić komarowi prawe jajko bez dotykania lewego, ale do HFT się kompletnie nie nadaje, bo łatwo można pomylić doty np, strzelić drugim zamiast pierwszym czy coś, albo kompletnie go zgubić w cieniu.. W Szkocji tak miałem.. kosztowało mnie to sprężynowe drugie miejsce na podium na 20th SARPA Anniversary..
Jak ktoś ma słabą pamięć, to można sobie poprawki napisać na kartce i przykleić do zakrywki od środka, czy włożyć w okienko maty..
Tak szczerze.. To najlepsze krzyże ci nie pomogą jak nie będziesz znał odległości.. :)
Przy strzelaniu rekreacyjnym - nie ma problemu, ale przy HFT, umiejętność czytania odległości jest ważniejsza niż najlepsze krzyże świata.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Zagorek »

Mamut dobrze prawi. Miałem kilka vortex-ów. Crossfire - bardzo dobry na początek za przyzwoite pieniądze (strzelałem pierwszy sezon 2017), Diamondback - półka wyżej i dobry prawie w każdych warunkach (2018), HP - świetna lupka i jak dla mnie idealna do HFT. Po zmianie na HP wyniki znacząco mi się poprawiły. W tym roku chciałem jeszcze "poprawić" i strzelałem z FFP, Viper HST, sprawdzałem PST i wyniki mocno gorsze. Nie dla mnie te gęste i drobne siatki. Miesiąc temu wróciłem do HP i od razu poprawa wyników. Z wyborem optyki jest zdecydowanie trudniej doradzić bo to mega indywidualne sprawy. Może kiedyś zmienię na inną ale na pewno będzie to BDC.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Dareksu
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2019, 18:51

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Dareksu »

lunetka już u mnie, niestety aura nie pozwoli jutro wyzerować i postrzelać :uzi:
pierwsze wrażenia :up: :up: :up:
Beeman 11/HW45
HW 97 (full Hogan tuning) + V HD 4-16x42
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Vortex dylemat która luneta

Post autor: Zagorek »

Podczas skręcania w montażu uważaj bo vortex-y mają delikatny tubus.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
ODPOWIEDZ