Obrazek

Skupienie

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Kuba OSG
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2019, 16:24

Skupienie

Post autor: Kuba OSG »

Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Otóż pierwsze strzelanie w tym sezonie rozłożyło mnie na łopatki. Ustawiłem tarcze na 10m pozycja leżąca z podpórką.
Warunki pogodowe: średni wiatr boczny
Stanowisko strzeleckie: polana z małym lasem
Karabinek: Gamo CFX Royal 4.5mm, luneta CP 4x16x42
Śrut: H&N Field Target Trophy.Gamo magnum, Gamo Match.
Tarcza 14x14 miała skupienie rzędu 2-2.5cm.
Na 5 strzałów średnio 42ptk.
Trafienia dookoła 10, wszędzie tylko nie 10.

W zeszłym roku na 15m miałem średnio 48ptk. 3x10, 2x9ptk).
Zastanawiam się nad tym wynikiem szukając racjonalnego wytłumaczenia. Miały miejsce pod koniec zeszłego roku dwa puste strzały. (port ładowania otwarty,karabinek naładowany). Być może konserwacja, stan lufy czy smarowamia.Wiatr również nie sprzyjał, jednak czy mógł mieć taki wpływ na tak krótkim dystansie.? Śrut z trzech jakie miałem przy sobie najlepiej spisuje się H&N. Strasznie niecelna jest.
Oddaliśmy łącznie około 120 strzałów. Na 20 metrów próbne 5 strzałów to jakieś 3 i 4 punktowe Trafienia.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: kamazek »

Mamy cztery elementy: strzelec, karabinek, luneta, śrut.
Strzelec o nieznanych nam umiejętnościach, a ze sprężyny to trzeba umieć strzelać.
Karabinek, delikatnie mówiąc, taki sobie, nie wiemy czy poprawiony po fabryce, czy prosto z pudełka.
Luneta CP też taka sobie, niekoniecznie odpowiednia do kopiącej sprężyny.
Śrut - firmy Gamo raczej do kosza, HN ok, ale nie wszędzie lata dobrze.
Może ktoś inny ma pomysł, jak rozwiązać problem Kolegi ?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: foxrysza »

Pierwsze strzelanie w tym sezonie.
No jak nie to co napisał Piotrek to może to co u mnie.
Ot po prostu trzeba więcej strzelać (częściej).
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: Robert J »

Może kup paczkę Exact 4.50 i postrzelaj na tym śrucie.Gamo CFX ma twardawy spust praktycznie regulacji tam nie ma rozwiązanie takie samo jak w Gamo Repley 10 problem może być przy ściąganiu języka spustowego za bardzo szarpiesz i ściąga przez to na bok. Montaż lunety powinien być niski ze względu na szynę RRR co się tak Gamon nią chwali :) baka w tym karabinku jest nisko + szyna RRR i wysoki montaż praktycznie niema za co oprzeć policzka za każdym razem inaczej się składasz co przekłada się to winkiem na tarczy . Czy kolega sprawdził może karabinek na chrono ?
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Kuba OSG
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2019, 16:24

Re: Skupienie

Post autor: Kuba OSG »

Panie i Panowie. Osobiście uważam, że gamo cfx jest udanym modelem. Napisz w takim razie dlaczego uważasz iż jest '' taka sobie''Niech będzie, że to średnia półka. Na drożdży mnie nie stać. Luneta może faktycznie za słaba. Wersja czysta bez przeróbek. Właśnie przymierzam się by wysłać ją na kontrolę i poprawki techniczno fabryczne. Śrut gamo lipa chociaż na 10 czy 20 metrach myślałem, że jakoś da radę. Nie ma porównania do H&N czy Exacta. Wszędobylskie szwy (nierówne) na gamo magnum i match czynią z niego śrut za 5 zł. Wrócę do domu za kilka dni i odpale tarcze na tym samym dystansie na wszystkich srutach jakie mam w składzie amunicji. Jeśli chodzi o uwagi kolegi Roberta. Tu również się zgodzę. Baka policzkowa nisko, dodatkowo utrudnia celowanie fakt iż jestem leworęczny i karabinek trzymam tam gdzie nie ma Monte Carlo. Z prawej ręki poprostu nie potrafię się złożyć do strzału. Kolejna sprawa to zapewne brak powtarzalności chwytu i również na pewno wpływ ma to iż spust jest dość twardy
. Nie mam sprawdzonego go na chrono. Może zapytam tego gościa od przeróbek czy ma możliwość sprawdzenia prędkości. Co tam jeszcze było... Aha stopień zaawansowania. Raczej zawodowcem nie jestem. Mógłbym umieścić się w średniej klasie :) nie mam wystrzelonego srutu w ilościach 5000. Pytanie jakie mi się nasuwa to czy można mieć tak różne efekty strzelając na tym samym dystansie 10 i 20m różnymi śrutami? Czyli H&N FTT JSB exact czy gamo pro magnum i gamo match? Czy śrut może tak namieszać na takim dystansie? Oczywiście pewnie najwięcej leży winy po stronie strzelca...
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Skupienie

Post autor: rokasa58 »

Kuba masz fajny sprzęt,tylko trzeba go dopracować.Jak sam nie potrafisz,to zadzwoń np. do Eresa (superwiatrówki.pl).
W ubiegłym roku Wintorez jak pokazał tarczki z 50m to beżowym specnalsom szczeny opadły - "no świetnie, a co było robione"
To tyle,pozdr.
Kuba OSG
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2019, 16:24

Re: Skupienie

Post autor: Kuba OSG »

Dostałem taką wiadomość od superwiatrowki.pl
Zakres prac jaki proponują do mojego Gamo:

Mycie
Smarowanie
Prowadnica + korek
Osłona PET
Poprawienie korony lufy
Poprawienie portu ładowania
Obrobienie sprężyny
Ślizg na tłoku
Czy sugerujecie by to był komplet czy jeszcze coś można za jedną wysyłką zrobić?

Starałem się znaleźć wszystkie odpowiedzi jednak nie wiem co znaczy obrobienie sprężyny czy slizg na tłoku. Gdyby ktoś mógł mi to łopatologocznie wytłumaczyć :).
Tak samo nie wiem na jakiej zasadzie ma działać poprawienie portu ładowania.
Wracając do tematu. Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie. Czy jakikolwiek karabinek fabryczny (z kartona) nie może mieć ładnego skupienia??
Może zrobić test na kilku dystansach przed i po modyfikacjach?
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Skupienie

Post autor: rokasa58 »

Tutaj mały instruktaż co i jak można poprawić.
http://nasze-wiatrowki.pl/printview.php?t=1730&start=0
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: kamazek »

Ideałem by było, jakby każdy, kto chce kupić wiatrówkę w posiadanym przez siebie budżecie,
przewertował przed zakupem inetrnety lub porozmawiał o sprzęcie z doświadczonymi użytkownikami osobiście.

Niestety sugerowanie się hurra-optymistycznymi opowieściami sprzedawców ze sklepów stacjonarnych
lub internetowych(np. Malaria.pl) kończy się często rozczarowaniem.
Kupując karabinek za 300-500 zł można spodziewać się, ze będzie on klasy rekreacyjnej,
ale już od plujki od tysiaka w górę większość początkujących oczekuje, że będzie perfekcyjnie celna.

Niestety, tak nie jest, poprawiać trzeba właściwie każdą wiatrówkę.

O ile sprzęt markowy (np. Air Arms, Weihrauch, Walther, Steyr, Daystate) wymaga zazwyczaj tylko poprawek kosmetycznych,
to niestety wszelkie Crosmany, Hatsany czy Gamo ( pomimo że potrafią kosztować całkiem sporo) wymagają sporego nakładu pracy, własnej lub kupionej, aby strzelanie z nich było przyjemnością.
Miałem okazję postrzelać z kilku Gamo prosto z pudełka i niestety to była porażka: duży kopniak, słaba celność, twardy spust, odgłosy jak z sieczkarni :(

Po kompleksowym tuningu da się z nich coś wykrzesać, ale często w cenie ok. 1000 zł można upolować używany markowy karabinek,który i tak zawsze będzie bił je na głowę celnością i kultura pracy.
Np. używane, dopieszczone HW 50 można trafić za 800-1000 zł i strzelanie z niego to przyjemność a i w zawodach można wystąpić :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: Robert J »

:)
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Kuba OSG
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2019, 16:24

Re: Skupienie

Post autor: Kuba OSG »

Zrobię w wekend test na 10 i 20 metrach na wszystkich śrutach jakie mam. Mam wrażenie jakby coś nie działało. Dlaczego? Dziwnym jest fakt, że nie wbijam 10 na dystansie 10 metrów tylko wszystko ładuje dookoła.
Słuchajcie a jest jakiś sposób na zmniejszenie odrzutu w tym konkretnym modelu?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie

Post autor: kamazek »

Najpierw "ucywilizuj" karabinek np. u Eresa, to poprawi się jego celność nawet jak strzelec jest doopa ;)
A zmniejszyć odrzut można zwiększając masę karabinka.
4,5 kg jest już ok :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Kuba OSG
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2019, 16:24

Re: Skupienie

Post autor: Kuba OSG »

Tak też zrobię :) jutro karabinek będzie wysłany :)
wodziszmark
Posty: 21
Rejestracja: 30 wrz 2019, 12:25

Re: Skupienie

Post autor: wodziszmark »

to jest jak z wszystkim, bez treningu się zapomina i zawsze jest się gorszym ;)
ODPOWIEDZ