Obrazek

Smarowanie i konserwacja

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: kamazek »

Kolego Sympatyczny :)
Skoro jednak nie chcesz sam poszukać informacji na temat różnicy w smarowaniu i konserwacji wiatrówek z klasyczną drucianą sprężyną a tzw. sprężyną gazową to podpowiem tylko...
Oba rodzaje wiatrówek smaruje i konserwuje się tak samo ! :)
Różnica dotyczy jedynie napędu, klasyczną drucianą sprężynę smaruje się odpowiednim smarem a gazową nie, bo jest bezobsługowa.

Zacznij wreszcie korzystać z informacji na temat smarowania wiatrówek,
dostępnych dosłownie na tony bajtów w internecie !!! :cisza:

A jak napotkasz na problem z Twoim egzemplarzem, to pytaj, pomożemy jak umiemy :spoko:
Pomoc taka może polegać na konkretnej odpowiedzi lub ... wskazaniu linka do istniejącej odpowiedzi :P
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Mamutowicz »

siwyck pisze: 19 lut 2019, 16:19 [...]
To że broń z zewnątrz trzeba oczyścić, pociski zalać olejem lub wyczyścić osuszyć przed strzelaniem to juz wiem.

Pozdrawiam
Tu masz dobry, profesjonalny film instruktażowy dotyczący czyszczenia wiatrówki:
https://www.youtube.com/watch?v=abZsoV1H2TM

Pocisk przed strzelaniem polecam dobrze wyczyścić żeby pozbyć się resztek poprodukcyjnych.
Ważne jest wyczyszczenie (np wacikiem do uszu) wnętrza kielicha pocisku, w celu usunięcia farfocli i kłaczków.. Szczególnie istotne gdy ktoś zamiast w pouchu trzyma Pociski w kieszeni.. (jak ja np)
Co do czyszczenia lufy to jak najbardziej wymagane jest po każdym strzale, w celu usunięcia sadzy i nagaru powstającego po spaleniu resztek ojeju w którym moczyły się Pociski.

Mam nadzieję że ci pomogłem. Jeśli tak, daj plusa :)
PS.
siwyck pisze: 22 lut 2019, 7:01 [...]
to nie jest wiatrówka sprężynowa!!!
Błąd.
Hatsan 90 to JEST wiatrówka sprężynowa, tyle że zamiast sprężyny drucianej ma gazową.. i tylko taka mała różnica. cała reszta ( tłok, naciąg, komora tłoka itp) jest dokładnie taka sama
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Qbuś »

Wiedziałem, że ten "film" komuś się przyda :D :up:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
janusz22551

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: janusz22551 »

Łał! Mam " broń wiatrowo-sportową " 😎 Proponuję od dziś dawać bana, za używanie słowa "spust". To się nazywa CYNGIEL 😂
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Zagorek »

Zmieniam harmonogram dnia, trzeba 3 godzinki na konserwację wygospodarować zwłaszcza w okolicach cyngla
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: foxrysza »

😂😂😂😂
Idę się nchlać.
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Mamutowicz »

rrwa.. pienć komenaży i ani jedynego lajka.. sie qrde poddaje. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
janusz22551

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: janusz22551 »

Mamutowicz pisze: 23 lut 2019, 1:33 rrwa.. pienć komenaży i ani jedynego lajka.. sie qrde poddaje. :/
To masz podwójnego :up:
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: kamazek »

Podwójnego ? :zdziwko:
Chyba dałeś go, jak stałeś przed lustrem ? :hm: :hihi:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
janusz22551

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: janusz22551 »

kamazek pisze: 23 lut 2019, 7:57 Podwójnego ? :zdziwko:
Chyba dałeś go, jak stałeś przed lustrem ? :hm: :hihi:
:lol: :lol: :lol:
jarulek
-#nowy
-#nowy
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019, 18:45

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: jarulek »

Witam serdecznie, parę dni temu wyciągnąłem chińską wiatrówkę która ma pewnie z 10 lat. Postanowiłem ją wyczyścić jako że leżała tyle lat. Sugerowałem się filmem https://www.youtube.com/watch?v=vqFcZS1TLl4. wyczyściłem i złożyłem ją, strzela :) Jednak zastanawiają mnie dwie rzeczy. Końcówka tłoka jest jakby poszarpana, nie wiem z czego jest wykonana ale nie taka jak na tym filmie,coś skóro/drewno podobne. Czy powinienem coś z tym zrobić albo wymienić?
Obrazek
Obrazek

Druga sprawa to otwór w cylindrze jest niepełny, została nadlewka, usunąć ją? Jakieś porady jak to zrobić żeby było ok?
Obrazek
Obrazek


Poprawi to energię albo celność? Obecnie mierzyłem sobie energię poprzez nagrywanie dźwięku i liczenie czasu w audacity a następnie po przeliczanie to wyszło mi 7-8J. Wiem, że ta wiatrówka to szmelc ale jest do przydomowej rozrywki więc fajnie by było poprawić jej parametry i żywotność niewielkim kosztem(jeśli się da). Serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie. Cylinder nasmarowałem olejem do sprężarki bo taki akurat miałem a sprężynę smarem do prowadnicy pilarki spalinowej, ujdzie ?:) Uszczelkę i cylinder poruszający się po łożu można smarować olejem kujawskim? :) Czy zalecacie jakiś inny łatwo dostępny?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: kamazek »

Qbuś, przeca Kolega zadał zapytanie w temacie, do którego go odsyłasz :P
Myślisz, że tym razem przeczyta ? :zdziwko:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: Mamutowicz »

jarulek pisze: 27 lip 2019, 19:09 [...] Wiem, że ta wiatrówka to szmelc ale jest do przydomowej rozrywki więc fajnie by było poprawić jej parametry i żywotność niewielkim kosztem(jeśli się da). [...]
Hej:) Masz rację, ten złom to szmelc i nie ma sensu w niego nic inwestować..
Uszczelka jest skórzana i nie mam pojęcia czy i czym ją smarować, ale jeśli już, to olejem sprężarkowym, bo każdy inny będzie wybuchał przy strzale (efekt Diesla) a to przypali uszczelkę i ją do reszty zniszczy.

Ten otwór po prostu rozwierć, ale wiertłem mniejszym niż 4.5mm .. Inaczej śrut może przypadkiem wpaść do komory tłoka i wbić się w uszczelkę.. Możesz też spróbować wyłamać tego farfocla.. :hm:
Czy to zwiększy energię.. ? Nie sądzę. Może minimalnie.. ale raczej wątpię.

Co do "Kujawskiego".. :lol: byle z pierwszego tłoczenia. :lol:
A tak na poważnie - to nie.
Cylinder po zewnątrz delikatnie jakimś smarem, tak, żeby tylko nie zgrzytał przy przesuwaniu i tyle.
Co do uszczelki to już pisałem.
Dobrze by było zrobić osłonę PET do tłoka, inaczej smar czy cokolwiek czym pomażesz tłok, przy strzale będzie się strzepywać na dno cylindra przez tą szparę, wsiąkać w uszczelkę i powodować dizla..

A! tam gdzie jest otwór w cylindrze ( do którego wchodzi lufa po zamknięciu) powinna być taka lejkowata plastikowa uszczelka - bez niej powietrze będzie przy strzale uciekać pom lufą a cylindrem co drastycznie zmniejszy energię.

Jeszcze jedno.
Uważaj z tą wiatrówką. One są znane z przypadków przycięcia / obcięcia kawałka palca podczas ładowania śrutu.
Tam nie ma żadnych zabezpieczeń, więc za każdym razem jak ładujesz śrut trzymaj jedną ręką dźwignię naciągu, bo jak spust puści to to będzie jedyny sposób na powstrzymanie zamknięcia się komory ładowania!!

I taka rada na koniec - Zezłomuj to badziewie.
Za niecałe 300 kupisz Hatsana Airtact który z pudełka będzie pod każdym względem lepszy od tego B3 czy co to tam jest, a za ok 450 masz Hatsana 90 który będzie chyba najlepszym rozwiązaniem cena/jakość
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
jarulek
-#nowy
-#nowy
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019, 18:45

Re: Smarowanie i konserwacja

Post autor: jarulek »

Qbuś pisze: 27 lip 2019, 19:24 viewtopic.php?f=106&t=38
kamazek pisze: 27 lip 2019, 19:54 Qbuś, przeca Kolega zadał zapytanie w temacie, do którego go odsyłasz :P
Myślisz, że tym razem przeczyta ? :zdziwko:
Pytałem o zamienniki, które mogę posiadać u siebie bez kupowania olejów i smarów których nie zużyje nawet 1/50 a przekroczą połowę wartości wiatrówki albo nawet więcej. Przede wszystkim moje pytanie dotyczyło tych dwóch "wad", gdyby nie one to nie zawracałbym głowy.

Mamutowicz Dzięki za meteoryczną odpowiedź. Co do osłony PET to zapoznaję się właśnie z informacjami w internecie jak to się robi.
Mamutowicz pisze: 27 lip 2019, 20:33A! tam gdzie jest otwór w cylindrze ( do którego wchodzi lufa po zamknięciu) powinna być taka lejkowata plastikowa uszczelka - bez niej powietrze będzie przy strzale uciekać pom lufą a cylindrem co drastycznie zmniejszy energię.
Chodzi Ci o tą uszczelkę w której właśnie mam nadlewkę? ona właśnie ma lejkowate wgłębienie i w nią wchodzi otwór lufy w który wkładam śrut.
Obrazek

Dzięki za informacje żebym uważał! Zwróciłem już na to uwagę zapoznając się z informacjami o tych tanich chińskich wiatrówkach i teraz zawsze trzymam. Po strzale wylatuje z lufy zawsze trochę białego dymu.
ODPOWIEDZ