Obrazek

Luneta do QB78

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
janusz22551

Re: Luneta do QB78

Post autor: janusz22551 »

Gudyn pisze: 01 lip 2018, 13:30 Jest na alegro używane Hawke 4-12 za fajne pieniądze. Co sądzicie?
Mam i nie narzekam. Moim zdaniem, jeśli karabinek za bardzo nie wierzga, to Hawke 4-12 jest lepszą opcją niż DOC.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Janusz ma całkowitą rację :)
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta do QB78

Post autor: kamazek »

Jeżeli sprawdzony sprzedawca i dobra cena, to brać :)
Nowy taki Hawke z AO to ok.380 z gwarancją, więc twój wybór.
Jeżeli kupisz używkę po gwarancji a nie będzie trzymać "zera" to naprawa ok. 150
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Kupiłem tamtego Hawke 4-12x40 z alegro. Luneta jak nowa, żadnych śladów. Testowana, trzyma zero, wszystko super i montaż 2-częściowy w zestawie nieużywany (swoją drogą lepiej wykonany niż Delty).
I mam wrażenie, że nowa luneta jest bardziej stabilna niż DOC jak już się wstrzelałem. Trochę mi zero się przemieszcza od lewej do prawej w granicy ok 1 dot w ciągu kilkudziesięciu strzałów. Trochę to irytujące, ale może wynikać z pływania lufy QB, taki chyba jej urok, a może z nagrzewania lunety (z domu na gorące powietrze). Tym razem byłem pod wieczór i położyłem się w cieniu samochodu, wiatru też 0. Góra-dół trzyma wzorowo, z małymi odchyłkami energetycznymi. Generalnie to pływanie można zniwelować poprawkami, bo nie jest losowe, tylko tak sobie chodzi powolutku. Podobnie było w DOC, więc to raczej nie uszkodzenie lunety. Tak czy srak, cel 4cm/80m zaliczany w 80% praktycznie, więc jest duża poprawa względem DOC, z czegokolwiek to wynika. A może ja lepiej strzelam trochę? Chociaż zawsze się staram. Może to zasługa 12x, widać trochę lepiej małe cele na te 80m i łatwiej utrzymać. Dobrze że posluchałem koleów :D
Tak czy inaczej - zakup Hawke okazał się strzałem w 10. Krzyż jest identyczny chyba jak w DOC jeżeli chodzi o grubość, tylko gruba linia zaczyna się na 5 docie, a nie na 6,5 jak w DOC.
Pozdro!
Obrazek
Obrazek
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Wydaje mi się, że to pływanie zera na boki i w DOCu i Hawku to Twój błąd ułożenia i paralaksa.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Luneta do QB78

Post autor: rokasa58 »

Raczej termika daje znać o sobie.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Ci niby ma termika do tego jak w obu lunetach te same objawy i to w dodatku boczne. Ani Doc ani Hawk nie są pozbawione błędu paralaksy i to sporego.
Gudyn pisze: 04 lip 2018, 22:04 Tym razem byłem pod wieczór i położyłem się w cieniu samochodu, wiatru też 0.
Ustaw AO dokładnie na dystans jaki strzelasz, przypilnuj poprawnego i powtarzalnego ułożenie się i sprawdź.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Luneta do QB78

Post autor: rokasa58 »

Zagorek pisze: 05 lip 2018, 10:40 Ci niby ma termika do tego jak w obu lunetach te same objawy i to w dodatku boczne. Ani Doc ani Hawk nie są pozbawione błędu paralaksy i to sporego.
Gudyn pisze: 04 lip 2018, 22:04 Tym razem byłem pod wieczór i położyłem się w cieniu samochodu, wiatru też 0.
Ustaw AO dokładnie na dystans jaki strzelasz, przypilnuj poprawnego i powtarzalnego ułożenie się i sprawdź.
I na te 80m najlepiej strzel w tunelu.
Pozdrowienia od byłego strzelca wyborowego 4 Lubuskiej!
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Ze strzelcem wyborowym i to z 4 Lubuskiej nie będę polemizował.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Może jutro podskoczę spróbować znowu, póki co pogoda fajna, nie wieje. Będzie chłodniej to też się okaże, czy zero się ruszo, skoro ustawiałem przy 30*C. Chociaż z drugiej strony może się trochę przestawić przez lufę...
Tak czy inaczej, z takimi "problemami" się mocuję od dłuższego czasu, jeżeli się okaże że z Hawke jest lepiej, to bardziej wina lunety, może jest mniej podatna na temperatury po prostu.
Wiem, że może nie powinienem oczekiwać od zestawu tej klasy cudów, ale skoro widzę potencjał, to ciężko nie gonić za króliczkiem :P Trafiać w cel wielkości 0,5 dot na dłuższy dystans (jak na wiaterek) daje mi wielką satysfakcję...
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta do QB78

Post autor: Mamutowicz »

No tak, wszystko ładnie, ale jaką masz energię w tym QBusiu?
Jak oryginalną, to śrut leci dość wolno i na tym 80tym metrze każdy, nawet lekki powiew wiatru zepchnie śrut w bok..
Ja z 16,5J TXa jak strzelałem na 70Y to miałem opad prawie 3 doty.. starczyło delikatnie źle się złożyć albo leciutki powiei żeby śrut poleciał w siną dal.. Więc raczej nie podejrzewałbym nagrzewającej się lupy czy lufy.. Raczej szczelec :)
Pozdrowienia od strzelca wyborowego z Bielska ( Wyborową strzelaliśmy setkami.. ;) )
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

215 m/s na Exakcie, ale strzelam z Heavy i zgodnie z wyliczeniami, które się raczej sprawdzają, mam na nim koło 194 m/s, czyli 12,6 J. Luneta wyzerowana na 80m, zero na 25 czy 50 mija się z celem, i tak nie strzelam na takie dystanse. Fakt, jak są podmuchy to trochę znosi, ale bez tragedii. Zależy od siły wiatru, raz strzelałem na bardzo mocnym wietrze i nawet dawałem rady trafić w dno garnuszka ok 20 cm :PP Gorzej jeżeli przed górką piachu, która jest kulochwytem się robią jakieś zawirowania nawet przy słabym wiaterku, to też ew. może nosić śrutki losowo tak jak mi się to działo.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ