Obrazek

Luneta do QB78

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Cześć.

Zastanawiam się nad kupnem jakiejś niedrogiej lunetki do posadzenia na QB78.
Interesuje mnie strzelanie raczej 50m+ więc AO nie jest aż tak ważne, chociaż mile widziane. Powiększenie raczej min. 9x w górnym zakresie zmienności. Siatka Mil-Dot jest obowiązkowa, chyba że będzie jakaś podobna, z porządną podziałką. Cena powiedzmy do 300-350 zł. Ideałem byłoby kupienie używanego DOCa, bo taki póki co na QB siedzi, ale potrzebuję drugiej lunetki.
Na oku mam albo Leapers 3-9x32 AO MD albo PP 3-12x42 AO MD, jeżeli chodzi o nówki ze sklepu.
Ważna też jakość obrazu i względnie małe kropki na podziałce i cienki krzyż. Nie wiem jak to jest w wyżej wspomnianych lupkach, pamiętam że w PP kropki były raczej dość spore, a obraz całkiem ok. Odniesienie mam właśnie do DOCa, więc wg takich norm się wzoruję :lol:
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Jeżeli na 50+ to raczej AO będzie niezbędne lub nie będziesz mógł strzelać na bliskich dystansach. Na te dystanse to również powiększenie x9 będzie za małe chyba, że cele będą minimum typu denko puszki. Ponadto założenie dystansu 50+ dla QB78 jest dość optymistyczne.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
zbisz41
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2015, 20:04
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Re: Luneta do QB78

Post autor: zbisz41 »

Polecę w kasie co kolega ma może deczko drożej bo poniżej 400 PLN
Hawke Vantage 4-12x40 AO , strzelałem na 50 m i dało sie :D ....ale z QBetki to chyba raczej tak do 40m ? :hm:
WICHURA HFT TEAM
Steyr LG110 +Valiant HFT 4-12x40 -*-FWB-150 ­­­ ­­­­
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

400 trochę dużo, a jak z obrazem i krzyżem?
Myślałem też o najtańszym Hawke 3-9x40 za ok 330 zł, ale nie wiem nic o obrazie.
QB po tuningu daje radę w wieczko od Exacta 10/10 na 80m B-)
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
zbisz41
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2015, 20:04
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Re: Luneta do QB78

Post autor: zbisz41 »

Krzyż mil-dot , moje subiektywne odczucia stawiają ja wyżej DOC .
Żeby nie było bicia piany DOC poza obrazem nie oferuje nic a błąd paralaksy dla mnie nie do przeskoczenia .
Hawke ładnie wykonane AO i x12 .
Tu na moim Logun
Obrazek
WICHURA HFT TEAM
Steyr LG110 +Valiant HFT 4-12x40 -*-FWB-150 ­­­ ­­­­
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Luneta do QB78

Post autor: Zagorek »

Również poleciłbym Hawka, powiększenie x12 spoko.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Zastanawiam się bardzo nad lunetą, właściwie myślę pomiędzy:
Hawke Vantage 3-9x40 MD AO - ok. 330 zł
Hawke Vantage 3-9x40 MD bez AO - ok. 270 zł
Point Precision 3-12x42 MD AO - ok. 250 zł

Nie mam aż tyle kasy na lepsze Hawki 12x, poza tym nie potrzebuję aż 12x.
Zastanawiam się na ile są fokusowane Hawki bez AO? W DOCu standardowo mam na ok 80 m i na takie dystanse strzelam, więc jest idealnie i nie potrzebuję AO. Hawke bez AO jest troszkę tańsze, znowu do DOCka zawsze marzył mi się regulowany AO, więc trochę mnie kusi. Nie wiem na ile kręcenie AO miesza zerem.
Hawki wiem, że obraz mają świetny, bo kiedyś chyba patrzyłem przez 3-9x40 (cudowny cienki krzyżyk i doskonała jakość). Znowu PP ma obraz nie najgorszy, ale do DOCa daleko, dość grube kropki MD, ale za to 12x (ciekawe jaka przewaga względem 9x ) i AO za bardzo niską cenę. Taki trochę wół roboczy, pancerny nawet na sprężyny Hatsanowe.
Lubię strzelać na dalekie dystanse, więc małe kropki MD są ważne, DOC przyzwyczaił mnie do bardzo dobrego obrazu, AO sam nie wiem. Póki co bardziej jestem za Hawke niż PP, ze względu na jakość obrazu. Wiem też że PP ma dość słabe powłoki na obiektywie.
Wytrzymałość lunety nie gra roli, bo na CO2 odrzut jest minimalny, a w razie "w" wiem, że Hawki przesiadują też na sprężynach.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta do QB78

Post autor: kamazek »

Zapomnij o PP, jedyna jego zaletą to cena ;)
Jeżeli na dalekie dystanse to Hawke x 12 z AO, z lupek względnie tanich a z fajnym obrazem i krzyżem :)
Trafisz za niecałe 4 stówki, więc przepaści cenowej od 3-9 z AO nie ma :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Luneta do QB78

Post autor: zulusj23 »

A może pomyśl o Kandarze ze złotymi napisami. Od kilku tygodni mam taką lupę i powiem, że jest całkiem ok i chwilowo DOC leży w szufladzie. Zamawiałem z Chin i kosztowała mnie 209 PLN. Obraz całkiem ok a krzyż zdecydowanie cieńszy niż w Delcie.
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta do QB78

Post autor: Mamutowicz »

O.. a u nas na forumie takie fajne lunety na sprzedaż..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta do QB78

Post autor: kamazek »

A które to w budżecie założonym przez Gudynia ? ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Że tak powiem - 3-9x40 z AO to już jest szarpnięcie się na budżęt, bo są inne wydatki :D A lunetę muszę mieć drugą, bo mam dwa karabinki i jedno szkło, a taki system nie bardzo się sprawdza, bo przekładanie, zerowanie w kółko macieju to durnota. Więc jeden z karabinków leży i się kurzy niestety od długiego czasu. Znowu nie chcę brać byle czego, bo to luneta na lata, więc stawiam na Hawke. A wiem, że będę zadowolony, tego co czytałem, widziałem (dawno) i co koledzy mówią.
Ten Kandar to powtarzalny jakiś? Szkła dobre? Powiększenie realne? Nie chcę trochę ryzykować nieznajomych nowości, tym bardziej że o Kandarach jako marce mam dość kiepskie zdanie. Ale cena dość ciekawa. Przydałyby się jakieś fotki albo testy, może warto wypromować w osobnym temacie, jeżeli rzeczywiście warta uwagi.
Na K/S nie ma chyba nic w moim budżecie :P Jak się pojawi jakiś Hawke albo DOC to pewnie bym zapolował. W końcu swojego tam znalazłem za naprawdę super cenę, ale taka okazja raczej się nie powtórzy :)
Znowu, nie wiem czy mój DOCek od dłuższego czasu nie domaga, czy taka natura sprzętu z niższej-średniej półki, czy moja wina... Niekiedy mam dobrą serię i na te 80m trafiam w spinnera 4cm raz za razem, a po 10 strzałach znowu trafienia krążą w promieniu 5cm...
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta do QB78

Post autor: kamazek »

A czy te 80 m i cel tej wielkości to troszku nie za duże wyzwanie dla karabinka klasy rekreacyjnej :hm: ?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta do QB78

Post autor: Mamutowicz »

Gudyn pisze: 29 cze 2018, 20:26 [...]
Znowu, nie wiem czy mój DOCek od dłuższego czasu nie domaga, czy taka natura sprzętu z niższej-średniej półki, czy moja wina... Niekiedy mam dobrą serię i na te 80m trafiam w spinnera 4cm raz za razem, a po 10 strzałach znowu trafienia krążą w promieniu 5cm...
Ja mam tak samo.. Ostatnio w Emley mój TX przestał wtrafiać.. Przez 30 targetów przerobiłem ok 15 teorii, z czego po zawodach na "zerówce" okazało się że wszystkie były błędne.. Karabinek trafiał w punkt.. To tylko mnie oszukał teren i rozłożył brak treningu..
😒
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Luneta do QB78

Post autor: Gudyn »

Może i za duże wymagania, pewnie też w tym moja wina, bo nie sądzę żeby DOCek padł. Krążenie zera też chyba inaczej się objawia.
Jest na alegro używane Hawke 4-12 za fajne pieniądze. Co sądzicie?
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ