Obrazek

QB 78 znowu, ale z magazynkami

Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: Corel »

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy wpis, ale od ponad roku śledzę bardzo dobre wątki na tym forum. Jednakże w temacie dla mnie najistotniejszym, czyli tani efektywny magazynek do QB 78, nie znalazłem zakończenia, również na innych stronach. Oczywiście, są bodajże dwie udane konstrukcje, jednakże koszt ich jest nieproporcjonalny do karabinka. Także wysokość jaką dysponuję pod lunetą (i jaką preferuję do strzelań o mocach QB) odbiegała od proponowanych.
Karabinek po sytym poprawieniu fabryki okazał się na tyle przyjemny w użytkowaniu, że podwinąłem rękawy do działania. Suwmiarka, myszka, corel. Wybór techniki (ploter laserowy, corel) uwolniły mnie od żmudnego nanoszenia drobnych poprawek i ponownego testowania. Jednocześnie udało się uzyskać powtarzalność konstrukcji. Samo pleksi jest też godnym materiałem.
Użyty materiał to pleksi ekstrudowana, wybrana z powodu tego, iż jest dostępna w zakresie grubości 0,3 - 12 mm. Mając możliwość splastrowania obudowy z warstw pleksi udało się dopracować płynność całego mechanizmu.
Trochę suchych danych:
pojemność 7 pelletek (8 komora dla dyspozycji popychacza),
wysokość między obudową lufy a tubusem wynosi 14 mm,
śrut 4,5 mm do długości 9 mm),
bębenek obracany ręcznie (paluszkiem),
indeksowany mechanicznie wszędobylską kulką z łożyska rowerowego i 1/3 sprężynki długopisowej,
montaż do szyny 11 mm,
mocowanie bębenka na śrubę imbus 3 mm,
całość jeździ na kropelce smaru teflonowego w komorze kulki i kropli na osi,
lakierowany sprejowo farbą 50% matu.
.. Całość testuję już od stycznia, mając przebieg 4 tys. śrutu dalej testuję. Używałem Crossman Pointed, JSB Exact, słowacki grzybek oraz jakiś ołowiany, stary brud od kolegi (najlepiej współpracował z systemem, ponieważ był tarczowy, płaski. Latał za to jak bączek i pobrudził lufę).
Z lenistwa wynaleźli koło, a ja z lenistwa chciałbym raz siąść na krzesełku i bez wstawania wypykać całość kartusza jaki fabryka podarowała. Tak więc magazynek w zamku, dwa zapasowe w kolbie, kilka luzem w kieszeni i pozostaje tylko skupić się na korekcie celowania. Polecam eksperymenty z użyciem programów graficznych wektorowych lub 3D. Pozwalają one łatwo przenieść fantazję na płaszczyznę pleksi, czy stali, dając jednocześnie powtarzalność wykonania.
A inspiracji nigdy brak!

Pozdrawiam wszystkich, a w szczególności właścicieli sprzętu na co2... wiosna idzie

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018, 13:04 przez Corel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pamuła
Posty: 386
Rejestracja: 21 lut 2010, 10:08
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Pamuła »

No kolego szacunek pełny :prosze: :prosze: :prosze: :prosze:
Myślisz nad produkcją masową ?
QB-79+Gamo 6-24X50 AOE
Deerhunter 0.45 (Luśnia)
Myśl miesiąca:
Głupota wymaga strzelby i szpadla
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Witaj ! :D

1. "QBiełka" bardzo zgrabna.
2. Magazynki działają jak trzeba.
3. Materiał tani i dostępny.
4. Konstrukcja niezbyt skomplikowana.
5. Zdjęcia czytelne, widać co i jak.
6. Nie zadawał "miliardów" pytań, tylko wziął i zrobił :D (od razu widać, że chłopak z Wrocławia :king: )

Takich "userów" jak najwięcej na forum !!! Gratulacje !!! 8)
( To się nazywa wejście :victoria: )
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Za takie posty Admini powinni dawać odznaczenia.
Gratuluję wejścia i pozwolę sobie podpiąć temat co by nie zaginął.
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

QB 78 znowu, ale z magazynkiami

Post autor: Corel »

Magazynki przeszły testy, strzela się płynnie, śrut rzadko się zacina. Zresztą 'napęd' jest grawitacyjny i wszystko zależy od śrutu. Generalnie śruty płaskie są stworzone do takich magazynków, a śruty grzybkowe trzeba obserwować przy dopychaniu rygielka. Raz na około 30 obrotów śrut trzeba 'pomiąchać' popychaczem, albo obrócić karabinek lufą w górę.
Pomysł magazynka powstał, gdyż przy strzelaniu z poz. leżącej bardzo żmudne jest ładowanie. Dlatego osada zawiera system szybkiej wymiany bębenka na dwa kolejne, umieszczone pod baką. 21 pyknięć dzieli wstawanie z karimaty. Magazynki są jak najbardziej masowe, narazie powycinane jest 12, montaże są w drodze.
Dodałem wygrawerowaną na bębenku ilość pozostałego śrutu w komorach. Widać ją z lewej strony, pod lunetą.
Zdjęcia poniżej, wiosna coraz bliżej.
[img][img]http://imageshack.us/a/img829/1513/imag0376r.th.jpg[/img][/img]
[img][img]http://imageshack.us/a/img18/8151/imag0378yk.th.jpg[/img][/img]
[img][img]http://imageshack.us/a/img22/2121/imag0380c.th.jpg[/img][/img]
marektinamax
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2015, 18:24

Pytanko

Post autor: marektinamax »

Piękna robota ja się z tym mecze już 2 tygodnie i nie ogarniam tematu mam pytanko czy można by rysunki techniczne z rozmiarami plisssssssssssssssss błagam lub też cenę i kupie magazynki od Ciebie.
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

Post autor: Corel »

Pomyślałem, że można odświeżyć temat, skoro projekt żyje i trochę się rozwinął przez ostatni rok.
Zmieniło się tylko wykonanie.
Technikę cięcia bryły w plastry zastosowałem nie do cięcia poszczególnych kształtów w płycie Plexi (jak na zdj. w pow. poście), tylko do ulepienia bryły w programie CAD.
Finalna bryła była jednak zbyt trudna dla frezarki CNC i amelinium, dlatego wybrałem kolejne tworzywo, czyli PLA i druk 3D.
Było wiele prób, ponieważ wydruk 3D jest specyficzny. Chodzi o układ warstwowy i o fakturę płaszczyzn, też o samą bryłę, która nie może mieć nawisów (drukarka nie drukuje w powietrzu..).
Udało się jednak osiągnąć 'konsensus' i to w dwóch kalibrach, 4,5 i 5,5.
Pozostała biała numeracja na bębenku, pomocna podczas strzelania (z magazynkami tak jest: zapomina się, ile jeszcze zostało w magazynku).
Solidna indeksacja kulką, dodany zatrzask magnetyczny na szynie montażowej.
Zachowana też jest niska wysokość, zgrywająca się z muszką i szczerbinką.
Teraz jest lżejszy i wytrzymalszy, niż nieco krucha Plexi. Opiera się mocnym upadkom, lecz to wciąż plastik.
Podczas produkcji zużywam mniej prądu, stosuję inne maszynki i napięcie:D
Wygląda bardzo podobnie do poprzedniej wersji. Jedyne, co się nie zmieniło, to śrut :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018, 13:06 przez Corel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: WojciechM »

Hej.
Czy byłbyś w stanie zrobić magazynek samoindeksujący? Tak to mniej więcej wygląda. Niestety nie posiadam żadnych rysunków więc pozostaje metoda prób i błędów.

https://plus.google.com/photos/11360565 ... dLlzbWe2QE
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: Corel »

Hej.
Jestem w nieustającym stanie zrobić wszystko. Jednak ten stan ulega czemuś silniejszemu: sens.
Kiedy projektowałem ten magazynek stanąłem przed pytaniem: samoindeksujący czy obracany ręcznie.
Projekty, które wtedy powytwarzałem pokazały mi dwie możliwe drogi: albo trzeba ingerować w zamek wiatrówki
(czyli wiatrówka ulega nieodwracalnej zmianie, to niełatwe), albo magazynek wygląda jak wielki narzut na zamku.
W pierwszym przypadku wystarczy spojrzeć na którąkolwiek wiatrówkę z seryjnym magazynkiem.
Okrągły w przekroju zamek QB nie nadaje się do tego.
Drugi przypadek potwierdzają istniejące konstrukcje. Czeski patent składający się z trzech mechanizmów i
zajmujący zamek po obu stronach portu, czy znany, pudełkowy QBmags na kulki ołowiane.
Znam każdy magazynek do QB78 sprzedawany na rynku. Jest ich bodajże 7. Ostatnio pojawił się na ebaJu.i produkt
sygnowany "Genuine SMK". Z ciekawości zakupię ten magazynek.
I jest on też obracany ręcznie. Tyle lat minęło, QB jest już tak starą wiatrówką, i technika poszła do przodu,
a tu znowu ręczne indeksowanie.
Można jeszcze pójść inną drogą. Opierając projekt na precyzyjnych maszynach, można z pomocą techniki
i pomysłu wykonać samoindeksującą konstrukcje do 78. Paru polskich konstruktorów deklarowało się, śledzę..
Jednak sam nakład pracy, skomplikowanie takiej konstrukcji, precyzyjna i droga produkcja może minąć się z sensem,
bo magazynki już od lat są na rynku. Samoindeksujące i ręczne.
A i cena narzuca pewne ramy.
Mówimy tutaj o magazynku samoindeksującym, takim, który będzie możliwy do produkcji powtarzalnej/seryjnej
i który chętnie będzie kupować grono użytkowników i który będzie działał.
Wtedy, podczas projektowania, wybrałem rozwiązanie, które: sprawdza się x cena = sens.

Magazynek czeski ze zdjęć, jakie przesłałeś, jest świetny. Chociaż nie strzelałem osobiście zeń, to jestem jego Fanem.
Bo jest pomysłowy. Bo obszedł dookoła (skutecznie) to wszystko, co napisałem wcześniej. Bo działa i jest już długo
w sprzedaży. Bo jest tak konkretny, że ma swój patent i swoją sławę.
Kopiowanie tego pomysłu odpada. Zwłaszcza, że żeby zrobić coś samemu i dla frajdy to tylko od nowa!

Tak na marginesie, mam studio prototypowo-wytwórcze. Jak jest pomysłowy projekt to stajnia służy, prototyp zawsze jest możliwy. Za prototypem idzie produkcja.

Z QB 78 jest trochę dziwnie. Jest najtańszą wiatrówką na rynku. Jest kopią, ale udaną. Można nauczyć ją kultury.
Ale najważniejsze jest, że wielu z Nas pokupowało je w swoich czasach i spersonalizowało je do tego stopnia, że są miodasami.
Wiatrówki zawsze są zamieniane na nowe, lepsze, ale QB jest jedną z tych, które zostają i nierzadko blokują kupienie nowej..
I właśnie magazynek jest ostatnią rzeczą poszukiwaną do końcowego upgrejdu.
Dlatego fajnie, że zadałeś takie pytanie, może znowu coś się ruszy. Bo wielu posiadaczy QB nie kupi ani czeskiego magazynka, ani żadnego innego, tylko będzie czekać na konkret.
Szybki
-#nowy
-#nowy
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2017, 14:14

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: Szybki »

Witam, jestem nowym użytkownikiem i nie mogę wysyłaś pw, dlatego odkopuję temat. W najbliższej przyszłości kupuję sobie QB 78, najprawdopodobniej 4,5 mm. I tu pytanie do autora tematu, projekt jeszcze żyje? Linki do zdjęć już są nieaktywne, także niestety nie wiem dokładnie o czym mowa, ale sobie wyobrażam i byłbym zainteresowany takim magazynkiem. Na szczęście też jestem z Wrocka, także jak by co chętnie pomacam na żywo/pomogę w produkcji. Majsterkować lubię, ale niestety zaplecze sprzętowe nie pozwala mi na sensowne próby spłodzenia magazynka samodzielnie.

Pozdrawiam!
999Przemek
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2017, 15:30
Lokalizacja: Głogow

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: 999Przemek »

Na allegro są jakieś pozycje z magazynkami, zerknij:

https://allegro.pl/listing?string=qb%20 ... o-1-2-1003

Nie wiem czy to się opłaca czy nie :P Płacić około 100 zeta za magazynek.
Slavia 631, Iż 53M Tuning, Crosman 357.
Corel
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 105
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:25
Lokalizacja: Wrocław / Sobótka

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: Corel »

Witam,
tak, temat żyje. I ponownie się rozwinął..
Po ostatnim poście kolegi Wojciecha postanowiłem pójść trochę dalej.
Więc pozdejmowałem oferty z serwisów i zacząłem grubszy projekt.
Na dzień dzisiejszy jest już dostępny nowy, mocno usprawniony magazynek.
Pozostał w trybie ręcznego obrotu, a najlepsze cechy, czyli: prostota, mocna indeksacja kulką, współpraca z różnymi śrutami, powtarzalność i numeracja pozostałego śrutu zostały polepszone.
Zmieniłem sposób osadzania magazynka na montażu.
Dodałem nowe funkcje, jak: miejsce na montaż optyki na przedniej szynie 11mm, obsługa jedna ręką (przy zdejmowaniu i zakładaniu) i możliwość strzelania zeń wraz z otwartymi przyrządami QB78/79.
Oprócz tego nowy magazynek pasuje doskonale do Crosmana 1377, 1322, 2240, 2250 (z plastikowymi zamkami i z metalowymi), Kandar CP1 (wersja bez fabrycznego magazynka). Pasuje z otwartymi przyrządami i tam, gdzie się da to z celownikami.
Strzelamy tylko z otwartych na ten czas z każdego z wymienionych modeli. Z CP1 i Crosmana 2240/1377 nie trzeba kasować chwytu ręki dominującej po strzale/przy przeładowaniu. To był jeden z mocniejszych zamysłów, po co magazynek dopasowywać to tych modeli. Jeden chwyt-jedna tarcza-7 dziur.
Przypuszczam, że będzie też pasował do Artemisa, do Benjamina Discovery, Crosmana 2300 i do SMK 501.
Do AA S400 dowiem się.
Kolejną zmianą jest forma wytwarzania. Druk FDM zostaje zamieniony na SLS. Za tym idzie lepsza jakość i powtarzalność.
A za dosłownie moment w skali roku nastąpi zmiana na technologię wtrysku, co znacząco uwolni kwestie kosztów sprzedaży, no i ilości.
Pierwsze serie teraz są w produkcji (do końca stycznia/połowy lutego).
Kosztowało to ponad 4 miesiące i mnóstwo prototypów. Teraz leci mnóstwo śrutów.
Nabyłem pozostałe magazynki (z Chin i UK) i jestem zadowolony, skromnie mówiąc.
Nabyłem wszystkie popularne kształty, nie marki, śrutów w obu kalibrach. Nawet Szakale od Umarex'a (a to ciekawy śrut dla płynności działania).

Czy kolega zakupił już sprzęt?

Pomoc przyda się. Trzeba robić, testować i strzelać.
Powstało tutaj małe Zagłębie Magazynkowe. Możliwe, że studio niedługo wychyli się z podziemi i zajmie jakąś zacną halę nieopodal. Tematów wiatrówkowych tutaj jest dość sporo..

Tutaj zdjęcia wersji magazynka do QB 78 4,5 mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kuzik71
Posty: 70
Rejestracja: 28 sty 2016, 1:02

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: kuzik71 »

https://www.youtube.com/watch?v=coV4Dl6kOhc

A takie coś da radę ogarnąć?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: Qbuś »

kuzik71 pisze: 09 sty 2018, 7:53 https://www.youtube.com/watch?v=coV4Dl6kOhc

A takie coś da radę ogarnąć?
Kolego kuzik71 na tym filmie z "QB 78" została tylko lufa i osada, ale skoro "gość" to ogarnął, to znaczy, że można, tylko pytanie: za ile i po co ? :D
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
kuzik71
Posty: 70
Rejestracja: 28 sty 2016, 1:02

Re: QB 78 znowu, ale z magazynkami

Post autor: kuzik71 »

A, np żeby miec fajny sprzęcik plus butelka z regulatorkiem coś na wzór QB 79... chociażby po to,a jak widzć swiat poszedł daleko do przodu i technologia też...
ODPOWIEDZ