Obrazek

Zoom a błąd paralaksy

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Witam. Jak w tytule. Mam DOCa. na wiatrówce Hatsan 55 sprężyna gazowa. Luneta Przefokusowana na 40m.średnia odległość strzelania 35m.
Końcowe zerowanie przy podobnej odległości. Zoom średni przy którym strzelam to. x 7-8.
Oczywiście ostrość ustawiona pod moją wadę.

Wszystko pięknie ładnie, do pierwszego grilla:)
Zmiana ostrości, zooma, wszelkie możliwe nastawy poszły w ruch:) bez kręcenia wieżyczkami. po imprezie ni hu hu nie mogę wrócić do swoich nastawów.(skupienia) Mam na myśli po ustawieniu zooma na poprzedni i ostrość pod swoją wadę nie trafiam jak przed kręceniem.
1. Czy po każdym przestawieniu zooma trzeba zerować optykę?
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: xork »

nie powinno, zobacz czy luneta w montażu ci się nie cofnęła o "pici kłak", vortex szarpie krotko ale mocno
Nie śpię, bo trzymam kredens!
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Dzisiaj sprawdziłem mocowanie lunety.
Montaż na prowadnicy trzyma się elegancko alleee... Za to na obejmach tubusu mogę bez większego oporu ruszać nią do przodu i tyłu. Ślizga się na rozpuszczonej okladzinie obejmy, jakiś klej...
Druga Sprawa- Zdemontowalem montaż i potelepałem lekko lunetą, z lunety dochodzi delikatne stukanie :( konkretnie w miejscu wierzyczek. Czyżbym zakatował DOCa???
Ostatnio zmieniony 13 lip 2017, 4:59 przez GHOST, łącznie zmieniany 1 raz.
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: Qbuś »

Wewnętrzny zespół soczewek jest dociskany do wieżyczek sprężyną płaską, przy telepaniu mogło brzęknąć, ten klej z montażu usuń jakimś rozpuszczalnikiem (alkoholem) i skręć na sucho. https://www.optykamysliwska.pl/image/fa ... niczej.pdf
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, piszesz mogło brzęknać, mogło tzn. Jest to normalne czy nie powinno nic się wewnątrz telepać??? ? Dzwoniłem do Delty to niezbyt miły Pan z serwisu stwierdził że nie powinno. Aczkolwiek jeśli uważam że coś jest nie tak z Lunetą prosi przesłać. Ma ktoś DOCa aby mógł sprawdzić czy coś lata w środku? np przy wieżyczkach
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: rafik »

Ja mam DOC , nic nie rusza się w środku oraz nie brzęczy u mnie siedziała na H80 jeszcze bez zestawu alchemika , pancerna lunetka , odeślij do serwisu (nawet jak nie masz gwarancji / papierów) to oni sprawdzą i odeślą
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Dzięki. Mam wszystkie dokumenty. Kupiłem nową u nich rok temu. Wysyłam
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Po konsultacji z fachową obsługą techniczną z Delty zdecydowano że nie powinny dobiegać z lunety żadne odgłosy . wymienili na nową i jest cicho. Ps. Czyżby trefna luneta mi się trafiła:) czy wiatrówka ją skończyła....?
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
janusz22551

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: janusz22551 »

Trudno powiedzieć. Vortex mimo wszystko nie jest taki delikatny dla optyki.
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: rafik »

GHOST pisze: 27 lip 2017, 8:48 Po konsultacji z fachową obsługą techniczną z Delty zdecydowano że nie powinny dobiegać z lunety żadne odgłosy . wymienili na nową i jest cicho. Ps. Czyżby trefna luneta mi się trafiła:) czy wiatrówka ją skończyła....?
Swój DOC reklamowałem następnego dnia po za kupie ,też na Hatsanie + vortex w limicie (nie dało się jej wyzerować , po 2tyg wróciła przefuksowana na 50m jak prosiłem ,od tamtej pory trzyma 0 jak zamurowana) co do błędu paralaxy w DOC nauczyłem się korygować to , po prostu zbliżam oko bliżej do lunetki co pozwala strącać kapselki o butelek PET z 45m :)
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Cyt. Janusz 22551 Trudno powiedzieć. Vortex mimo wszystko nie jest taki delikatny dla optyki.

Według mojego odczucia większe drgnięcie wiatrówką powstaje przy zamykaniu lufy (portu) niż podczas strzału. Znajomy ma taką samą wiatrówkę tyle że z fabryczną zwykłą sprężyną i znacznie mocniej kopie niż moja..


rafik:
Na jakim sprzęcie siedzi DOC?


Ps. Chyba mam jakiegoś pecha....
wczoraj wróciła luneta i dziś Zerowanie. i ni chu chu.. Nie idzie wyzerować.
Kręcę wieżami nawet po jednym obrocie i krzyż w tym samym miejscu.
Luneta przykręcona dobrze a tu taka niespodzianka.
Jeszcze na weekendzie dobrze sprawdzę, ale myślę że 20min wystarczyło abym zauważył różnicę w reakcji wieżyczek na kręcenie
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: rafik »

U mnie na H80 + vortex w limicie + zepto + dociążenie kolby ok 600g podkładek .
Odrzut mam minimalny .
Co do do
"drgnięcie wiatrówką powstaje przy zamykaniu lufy (portu) niż podczas strzału. "

trzaskasz Hatsanem jak drzwiami od samochodu ? <lol>

Delikatnie ja zamykam i delikatnie złamie lufę do ładowania .

jakiś tydzien temu ,wiatróweczka + doc przewróciła mi się podparta w koncie , jak koty zaczeły się wściekać, myślałem szkło do kosza już , ale nie dalej zero trzyma :)
GHOST pisze: 27 lip 2017, 9:41
Ps. Chyba mam jakiegoś pecha....
wczoraj wróciła luneta i dziś Zerowanie. i ni chu chu.. Nie idzie wyzerować.
Kręcę wieżami nawet po jednym obrocie i krzyż w tym samym miejscu.
Luneta przykręcona dobrze a tu taka niespodzianka.
Jeszcze na weekendzie dobrze sprawdzę, ale myślę że 20min wystarczyło abym zauważył różnicę w reakcji wieżyczek na kręcenie

zdemontuj z karabinka z montażem DOC'a ,wkręć delikatnie w imadło + jakiś filc lub coś podobnego abyś nie porysował montażu , wystaw przez okno i kręć wieżyczkami dla pewności (na karabinku lekko ci drgnie i nie będziesz widział zmian)
janusz22551

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: janusz22551 »

GHOST pisze: 27 lip 2017, 9:41 Cyt. Janusz 22551 Trudno powiedzieć. Vortex mimo wszystko nie jest taki delikatny dla optyki.

Według mojego odczucia większe drgnięcie wiatrówką powstaje przy zamykaniu lufy (portu) niż podczas strzału. Znajomy ma taką samą wiatrówkę tyle że z fabryczną zwykłą sprężyną i znacznie mocniej kopie niż moja..
Piszę z własnego doświadczenia z vortexem. Z fabryczną sprężyną wiadomo jak jest, ale po założeniu bebeszków od Alchemika, vortex niezbyt korzystnie wyglądał (strzelał).
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: GHOST »

Cyt rafik:
..trzaskasz Hatsanem jak drzwiami od samochodu ? <lol>

Delikatnie ja zamykam i delikatnie złamie lufę do ładow



Pisze GHOST:
Jakoś za specjalnie nie obchodzę się z karabinem.
Myślę że Idento jak w poniższym filmie z linku oglądając od 80 sekundy

https://youtu.be/bqGbJmqNExc


cyt: rafik

zdemontuj z karabinka z montażem DOC'a ,wkręć delikatnie w imadło + jakiś filc lub coś podobnego abyś nie porysował montażu , wystaw przez okno i kręć wieżyczkami dla pewności (na karabinku lekko ci drgnie i nie będziesz widział zmian)
[/quote]

Pisze GHOST:
Nie czaje o co kaman z tym eksperymentem:(

Bez ściągania widzę że nie reagują
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Zoom a błąd paralaksy

Post autor: rafik »

GHOST pisze: 27 lip 2017, 10:37 Nie czaje o co kaman z tym eksperymentem:(

Bez ściągania widzę że nie reagują
tak tylko dałem propozycję stabilizacji lunetki, skontaktuj się z serwisem delty czy ją sprawdzali przed odesłaniem
ODPOWIEDZ