Obrazek

Uwaga kupuję QB 78 ;)

karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Witam wszystkich.

Pisałem już w dziale przywitań, że postanowiłem bardziej się zaangażować w strzelectwo. W ciągu kilki najbliższych dni mam zamiar przejść od słów do czynów ;) Brat namawia mnie na pistolet i karabinek. Początkowo miałem kupić Umarex Beretta na CO2, ale ostatnio bardziej się skłaniam ku karabinkowi z gwintowaną lufą. Po rozpoznaniu oferty padło na QB 78. Dodam, że jakieś mikro doświadczenie mam i mniej więcej wiem, czego się spodziewać. Posiadam Lidera 44 z którego boję się się strzelać ;) Strzelałem też z wiatrówki brata, która kiedyś była Corsmanem Summit oraz z różnych pistoletów.

Istotne dla mnie zalety:
* niezbyt drogi na początek
* zasilanie 2xCO2 12g - brak odrzutu, 2x12g nie zmusza do wystrzelenia całej paczki na jednym posiedzeniu
* 4 taktowy zamek - można strzelać na leżąco bez wiercenia się, wstawania, łamania lufy i innej akrobacji
* duża podatność na tuning, mody - można dorobić magazynek, przerobić na PCP itp

Wady?

Co warto zrobić z tym przed pierwszym strzelaniem? Jakieś wstępne regulacje?

Pozdrawiam,
Adam
QB 78
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Gudyn »

Już wstępnie nakładłem bratu co by mu odpowiadało. Sam też się przymierzam powoli do QB, bo qubusiowym świetnie mi się strzelało, chociaż właśnie nie pamiętam co dokładnie tam miał zrobione, bym prosił o jakieś dokładniejsze info :)
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Qbuś »

viewtopic.php?f=69&t=3599
viewforum.php?f=69&start=25
Zbyt wiele modyfikacji nie robiłem (link) poza wieczną walką z przepuszczającymi oringami i rdzewiejącym kartuszem, wiele modyfikacji jest opisanych " na beżowym", ale ja już się w to nie bawiłem ;) . Warto przerobić korek na tankowanie z gaśnicy śniegowej, znacznie obniża koszty strzelania.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Qbuś pisze: 15 maja 2017, 12:06poza wieczną walką z przepuszczającymi oringami i rdzewiejącym kartuszem
To rdzewienie to jakiś poważny problem? Oczyszczenie i zabezpieczenie olejkiem nie pomaga?
QB 78
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Qbuś »

No nie bardzo, CO2 z gó....nianym żelazem robi co chce :?
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Gudyn »

Ew. ocynk sprejem i porządnie nasmarowanie jakimś twardym i tłustym smarem? To rzeczywiście średnia sprawa :/
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

No i jest, dotarła. Pierwsze wrażenia pozytywne, choć widać, że nie jest to produkt najwyższej jakości.

Na plus ładna osada. Nie zauważyłem żadnych wad, a matowy lakier jakim jest pokrywa, bardzo przypadł mi do gustu.
Obrazek

Dalej już trochę gorzej. Widać brak precyzji w wykonaniu elementów metalowych. Różnego rodzaju rysy, zadziory itp. Przed strzelaniem na pewno będę musiał ją rozebrać, oczyścić i nasmarować. Obecnie nie grzeszy kulturą pracy ruchomych elementów. Na zamku i wewnątrz kartusza jest rdzawy nalot, co pokazałem na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec mocna wtopa. Śrubka zaciskająca 8-kę ma zjechany gwint. Lufa lata luźno, więc póki nie wymienię, to nici ze strzelania.
Obrazek

Myślę, że jak poświęcę jej troszkę czasu, to odwdzięczy się przyjemnym strzelaniem :)

EDIT.
Zdjęcie ze starym Liderem i docelową lunetą.
Obrazek

I z duperelami z militariów.
Obrazek
Obrazek

Czekam jeszcze na paczkę ze smarem molibdenowym, jutro kupię śrubkę na wymianę w 8-ce i może w weekend uda się postrzelać :uzi:
QB 78
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Mamutowicz »

Zerknij sobie tutaj: http://www.serwis.wiarus.org/qb-78-i-pochodne

Nawet ja sobie poradziłem z przeglądem zerowym.. i pierwszym.. i następnym.. a potem .. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Serwis Wiarusa już wcześniej znalazłem, wysłałem nawet maila, ale brak odzewu przez tydzień. Może wyjechali na urlop. Z pierwszym przeglądem sobie jakoś poradziłem, opiszę wieczorem.
QB 78
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Mamutowicz »

Podejrzewam że Miki już nie robi tuningów.. ale mogę się mylić ;)
Moda na QBty już chyba przeszła.. :hm:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Witam.

Szkoda, że przeszła, bo to chyba fajna wiatrówka.

Przygotowania do pierwszego strzelania zacząłem od rozłożenia wszystkiego, wyczyszczenia i opiłowania zadziorów oraz wygładzenia ruchomych elementów. Jak już wspomniałem, osada jest bardzo ładnie wykonana, nawet wewnątrz.
Obrazek

Niestety wiatrówka zbudowana jest tak, że podczas montażu i demontażu lufy niszczą się oringi. Podczas wciskania lufy w gniazdo zahaczają o gwintowany otwór na robaczka mocującego lufę. W takim stanie są teraz :/
Obrazek
Zamówiłem już nowe. Będę musiał zrobić sobie z śrubki zaślepkę wkręcaną w ten otwór, bo inaczej będę musiał je wymieniać przy każdym gruntownym czyszczeniu.

Wymieniłem też sprężynkę w spuście. Oryginalna była strasznie twarda. Wstawiłem sprężynkę od pierwszego długopisu, który wpadł mi w rękę. Nie jest ona tak sztywna jak oryginalna, więc po pierwszym strzelaniu ześlizgnęła się ze spustu i wyglądała tak.
Obrazek

Rozwiązaniem było wklejenie w spust pinu blokującego sprężynkę.
Obrazek
Strasznie twardy materiał. Pin miał być grubszy, ale żadne wiertło "do metalu" go nie brało, a z wierteł CNC miałem tylko 0.9. Za karę zwykłe wiertło "do metalu" poświęciłem i zrobiłem z niego pin ;)

I rezultaty pierwszego strzelania na 20m. Śrut Crosman Pointed. Pierwsze 2 tarcze poszły na wyzerowanie. Na trzeciej udało mi się uzyskać jako-takie skupienie. Biorąc pod uwagę, że zakres drgań mojej niewprawionej ręki był właśnie wielkości czarnego pola, to rezultat jest chyba całkiem niezły.
Obrazek
Na czwartą tarczę zabrakło już CO2 co widać po opadających trafieniach. Generalnie 2 kapsułki starczyły na ok 60 strzałów czyli chyba w normie.

Jutro jak pogoda dopisze spróbuję strzelania na leżąco :)

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam,
Adam
QB 78
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Mamutowicz »

Pamiętam jak wziąłem QBtke dla córy na pierwsze zawody w Górze.. Słonko grzało jak nawiedzone i w połowie toru QBtka przestała strzelać.. Ciśnienie tak poszło w górę że zbijak nie był w stanie otworzyć zaworu.. Na szczęście szliśmy razem z Tomkiem i Sylwią i Sylwia użyczyła karabinka młodej.. :) Stare dzieje..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: mimut »

Oj Panie to było dawno temu, kiedy jeszcze Grodzka waliła konia :hm:
krystianzach
Posty: 68
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:30
Lokalizacja: Zachełmie

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: krystianzach »

Kolega wiarus vel fantomusa z allegro ma bardzo niepochlebne opinie. Gość robi ludzi w balona.
Czy za dnia czy pora nocna,
butla piwa jest wszechmocna.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Mamutowicz »

Mariusz.. ja myślę że Grodzkiej jeszcze nie przeszło.. :hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ