Obrazek

Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

Już wiem co to jest DOC :lol:
Ta ma gwarancję na 3 lata :) i same pozytywne komentarze , tylko brak regulacji paralaksy nie będzie przeszkadzać ?

Sory jakbym zadał głupie pytanie ale dopiero zaczynam :)
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Jednym przeszkadza innym nie. Zależy na jakie odległości będziesz strzelać. Możesz przed zamówieniem w Delcie poprosić o przefuksowanie na odległości wiatrówkowe, czyli 25-30m, koszt ok.60zł. A możesz też nauczyć się odpowiedniego składania wykorzystując "blęde" . Jak? To już Ci Qbuś chyba najlepiej wytłumaczy.
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

janusz22551 pisze:możesz też nauczyć się odpowiedniego składania wykorzystując "blęde" . Jak? To już Ci Qbuś chyba najlepiej wytłumaczy.
to by się przydało bo nie wiem na razie o co chodzi.

Strzelam na 60 - 80 m na razie w dno puszki po piwie z całkiem niezłym skutkiem. Niestety moja z tego co już się z orientowałem najwyraźniej gubi trochę zero (taką już kupiłem razem z slavią). więc muszę ją wymienić.
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Oczywiście nie kupuj tak na huraaaa bo jakiś Janusz Ci napisał, że DOC jest ok. http://www.e-tawerna.pl/viewforum.php?f=2 Masz tu mnóstwo o optykach. Poczytaj, pomyśl, zastanów się bo to też część tego hobby.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

zadzior pisze:Strzelam na 60 - 80 m na razie w dno puszki
To trochę za daleko, z wiatrówki powtarzalnie najlepiej do 50 metrów i cele dużo mniejsze od denka puszki. Blenda to przesłona z dziurką zakładana na obiektyw lunety, moja żona ma taką :
Obrazek

Powoduje, że za każdym razem trzeba oko ułożyć w osi lunety i wtedy nie ma błędów przy składaniu się do strzału i wiadomo jaką wysoką bakę zastosować, żeby wygodnie oprzeć się "kością policzkową". Przez tą blendę widać dużo ciemniej, ale nie stosuje się jej cały czas, tylko do wyrobienia nawyku układania głowy i oka w prawidłowej pozycji 8) .
Podwyższona baka może wyglądać np. tak: (mojej żony) :hihi:

Obrazek

Ale sposobów jest wiele i każdy robi jak potrafi i z tego co ma pod ręką :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
misioooo
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2012, 7:31

Post autor: misioooo »

Popieram, wszędzie są Janusze... Również Janusze Optyki się znajdą :)
DOC jest w pyte jeża, bieraj go! Bedziesz pan zadowolony.
Awatar użytkownika
Chleb0
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2016, 21:37
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Chleb0 »

Jestem posiadaczem DoC-a od paru dni dosłownie, niczego nie przefokusowywałem i na 10 metrów strzelałem w stodole jak wiał wiatr i nie było żadnego problemu, na 30 metrów na powiększeniu x6 też wszystko świetnie widać.
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

Decyzja zapadła w 99%, będzie DOC. Wolę oprzeć się na Waszym, na pewno niemałym doświadczeniu niż strzelać w ciemno, a potem żałować.

Co do blenda to tak podejrzewałem że chodzi oto by nauczyć się ustawiać oko na środku okulara :) .
Jeszcze odnośnie przefokusowania, to przefokusować ją na na 40-50 m ? bo o ile sprzęt mi pozwoli to raczej jednak będę strzelał na większe dystanse, jakiś taki syndrom snajpera mam czy cuś :hihi: Oryginalnie ustawiona jest chyba koło setki no nie ?

I jeszcze tak raczej z ciekawości, lepszy model od tego doca to co by było w miarę przystępnej cenie ?
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

W miarę przystępnej cenie to Delta Optical Titanium 4-16x42.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

Dzwoniłem do sklepu deltaoptical i gadałem z gościem, który będzie mi przefokusowywał lunetkę i dowiedziałem się że jak zrobi się to samemu na tyle umiejętnie żeby nie zniszczyć śruby to nie traci się gwarancji :) Więc będzie trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni kluczyk z jakiegoś twardego tworzywa sztucznego i na przyszłość samemu dokonywać poprawek przefokusowania :hihi:
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Kolego zadzior, to nie tak działa :lol: . Kiedyś owszem, bez problemu można było samemu rozkręcić obiektyw w DOC-u, teraz niestety gwinty są klejone i bez odpowiedniego "sprzętu" (serwis) nie do ruszenia (próbowali my) i lipa :nie: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Chleb0
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2016, 21:37
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Chleb0 »

Nie wiem czy jest sens to robić, naprawdę obraz bardzo dobrze widzialnyw całym zakresie, no chyba że na 5 metrów z x9 będziesz walił :D
HW97 black ''Dębowy'' + DOC
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

Kolego zadzior, to nie tak działa :lol: . Kiedyś owszem, bez problemu można było samemu rozkręcić obiektyw w DOC-u, teraz niestety gwinty są klejone i bez odpowiedniego "sprzętu" (serwis) nie do ruszenia (próbowali my) i lipa :nie: .
No to mnie trochę zmartwiłeś :/ , a już miałem nadzieję że się da. Z mojej rozmowy z tym kolesiem wynikało że nie ma większego problemu z rozkręceniem tego tylko trzeba uważać by nie zniszczyć śruby, ale też mogłem go nie do końca zrozumieć lub nie wszystko mi powiedział.

Swoją drogą ciekawe jak taki serwisowy klucz wygląda :hm: pewnie jeszcze do niego zadzwonię jak będę potrzebował.

Kurczę mogłem mu powiedzieć żeby nic nie kleił, wydawał się pomocny i był bardzo rozmowny więc może by się zgodził, ale już po ptokach.
Nie wiem czy jest sens to robić, naprawdę obraz bardzo dobrze widzialnyw całym zakresie, no chyba że na 5 metrów z x9 będziesz walił :D
z
ale tu chodzi o błąd paralaksy, zgadza się ? i w oryginale ustawiony jest na 100 ma my strzelamy dużo bliżej to chyba lepiej jest sobie to od razu przestawić jak jest taka możliwość i strzelać celniej.

Jutro będzie kurier :D :hihi:
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Serwis nic nie klei. Poklejony obiektyw wyjeżdża już z produkcji.
Za dawnych czasów można to było robić bez śladu ingerencji, bo kontra obiektywu nie była przyklejona, teraz lipa.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
zadzior
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2016, 8:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: zadzior »

:?:

Moja luneta, która będzie przefokusowana raczej nie wyjedzie z produkcji bo tam nikt by się z tym nie babrał, wszystko robią seryjnie na 100 m, człowiek z którym rozmawiałem pytał czy będę ją zamawiał bo jak tak to może mi to od razu zacząć robić i jeszcze dzisiaj wyślą. Czyżbym rozmawiał z serwisantem :?: :hm:
ODPOWIEDZ