Obrazek

Optyka na Hatsana

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Honda »

Posiadam H55 przerobionego w debowewiatrowki.pl Już przy strzelaniu z 20 metrów, szczerbinka musi być skręcona na maxa w dół, a i tak trzeba celować pod cel. Generalnie, wydaje mi się, że wiatrówka strzela trochę za wysoko, a przynajmniej ze wspomnianej odległości, raczej nie jest to wina strzelca ;) ponieważ zamontowałem ją na dwóch "stojakach", z czego tylni to statyw, gdzie regulowałem położenie góra/dół, a następnie blokowałem, aby muszka i szczerbinka ustawiły się w idealnej linii na celu. Mimo wszystko, śrut leci kilka/kilkanaście centymetrów za wysoko i nie mogę już na to nic poradzić, ponieważ jak wspominałem szczerbinka jest absolutnie na samym dole.
Czy mogą być jakieś problemy po zamontowaniu lunety i strzelaniu głównie z odległości 20 metrów? Chodzi mi o to, czy będzie można ustawić, aby cel dokładnie pokrywał się z "krzyżykiem" lunety, aby nie trzeba było celować pod cel. I czy w ogóle opłaca się kupować taką lunetę jak Delta Optical Classic 3-9x40 MilDot, do strzelania niemal wyłącznie na odległości około 20 metrów (w tarczę rzecz jasna)?
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
Awatar użytkownika
pawel 2171
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 851
Rejestracja: 31 lip 2006, 9:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: pawel 2171 »

Strzelanie z lunetą to inna bajka . Kwestia ustawienia lunety nie powinna stwarzać problemów .Dobry montaż najlepiej z kołkiem i będzie ok np. Sportsmatch . Ja na sprężynę osobiście polecał bym DOTa małego ale to nie ta półka cenowa choć na beżowym można wyrwać używkę za fajną kaskę ;) . DOC jest troszkę słabsza . Ustawienie krzyża w punkcie przestrzeliny to jest normalne zerowanie .I ustawisz na każdej odległości .
Tu masz przykład : http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=149 ... 74#1499519
dobra luneta + fajna cena ;)
Walther + MTC
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli muszkę masz wkręconą na max, a śrut dalej bije kilkanaście cm nad punkt celowania, to wygląda na bananową lufę.
http://met.e-tawerna.pl/?hasla=banan
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Honda »

Dzięki za odpowiedzi. Generalnie będę musiał założyć osobny temat, ponieważ wydaje mi się, że coś jest nie tak z tą wiatrówką (śrut leci zdecydowanie za wysoko) i nie wiem czy brnąć w to dalej (dokupować montaż, lunetę itd.), czy oddawać na reklamację.
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Wyjścia masz dwa.
Albo oddajesz na reklamację; choć nie wiem, czy tzw. banan to powód do reklamacji - szczerze wątpię.
Lub wsadzasz mechanizm (kostkę z lufą) do imadła i delikatnie lufę naprostujesz - wyginasz w dół, bo na tym polega naprawianie tej dolegliwości.

Możesz też oddać fachowcowi, co zrobi to za Ciebie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

Najpierw daj komuś postrzelać zanim coś włożysz w imadło i będziesz odginał.
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Honda »

Czy montaż Sportsmatch OP15C, plus luneta Point Precision 3-9x40AO, to pasujące połączenie?
http://cekaus.pl/pl/montaze-srednie-1/2 ... op15c.html
http://www.zielonysklep.pl/luneta/535-L ... x40AO.html
Czytałem w jakimś starym temacie na innym forum, że producenci montażów nie uwzględniają w specyfikacji średnicy pierścienia regulacji paralaksy.
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
mikolaj2000
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2014, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mikolaj2000 »

Ta lupka: http://m.kolba.pl/item/3134313937 wytrzymam na harym 90QT??
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

tak.
Co nie znaczy że będziesz z niej zadowolony.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
mikolaj2000
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2014, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mikolaj2000 »

Wiem że to pytanie powtarza się 17362819378raz ale przeczytałem cały temat o optyce i mam mętlik w głowie.W takim razie jaka jest najlepsza lupka na hatsana do 250zł wraz z monatrzem
raptowny
Posty: 51
Rejestracja: 22 cze 2015, 19:55
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: raptowny »

Najlepsza z najtańszych to będzie Point Precision 3-9x40 (~230zł z montażem) zmieścisz się w budżecie i masz 2 lata gwarancji. Lub dorzuć 50 zł i kup PP 3-12x42. Najdroższa opcja to Delta Optical Classic 3-9x40.

W tym temacie nic odkrywczego nikt nie wymyśli (pisane było już a tych lunetach jak sam napisałeś wiele razy). Kupując tanią lupkę zapewnij sobie możliwość jakiegoś sprawnego serwisowania w razie co (gwarancja).
mikolaj2000
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2014, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mikolaj2000 »

Wielkie dzięki
crazy.xcbiker
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2015, 18:45
Lokalizacja: Białystok

Post autor: crazy.xcbiker »

siemka, deczko odkopię ;)
we środę kupiłem H90 4,5 z Vortexem i poszukuje lupki, ale im dłużej czytam o nich tym większego nabieram przekonania, że do 200zł niczego rozsądnego nie znajdę ;/
Vortex ma mniejszy odrzut, czyli nie daje tak po szkle ...
czy takie "códo" nie padłoby na gazowej:
códo
czy celować w PP
PP
każda rada mile widziana ;)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6433
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

crazy.xcbiker pisze:każda rada mile widziana
Przeczytaj ten temat od pierwszej strony, nic się nie zmieniło :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
crazy.xcbiker
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2015, 18:45
Lokalizacja: Białystok

Post autor: crazy.xcbiker »

wydawało mi się, że dla Vortexa jest jakaś taryfa ulgowa i poradzi i tańsza luneta ;)
ODPOWIEDZ