Obrazek

HW97 PG2+ (Vortek DIY kit)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MI-6
Posty: 122
Rejestracja: 15 paź 2012, 7:27
Lokalizacja: Gdańsk

HW97 PG2+ (Vortek DIY kit)

Post autor: MI-6 »

Naszła mnie chwila słabości i zamówiłem u naszych kolegów zza wielkiej wody ichni opatentowany system zamkniętej sprężyny.
Wysyłka z USA szybka, ale nasza Poczta i służby celne kazały mi czekać extra tydzień no i dosoliły co nie co na rzecz Państwa.
Mówi się trudno.
Dziś odebrałem...
Obrazek

A w środeczku : PG2+ module DIY kit do HW97, trzy zapasowe sprężyny, zapasowa uszczelka tłoka i lufy.
Obrazek

Zrobiłem małe porównanie fabrycznej, skracanej uszczelki tłoka i nowej, oraz uszczelek lufy.
Uszczelka lufy minimalnie grubsza i twardsza.
Uszczelka tłoka tak samo twarda jak oryginał, ma dodatkowe prowadzenie. Jest grubsza i ma minimalnie większą wargę do skracanej uszczelki HW.
Obrazek
Obrazek
Przy okazji okazało się, że uszczelkę lufy mam już trochę dojechaną, natomiast na uszczelce tłoka zero śladów zużycia. Weihrauch robi dobre uszczelki :) (uszczelki parę lat pracy już mają).

Jeszcze szybki rzut na mazidło, którego i tak nie użyję oraz podkładki dystansowe (zapewne od jakiegoś Johna D.)
Obrazek

Sprężyna dobre splanowana, średnica drutu 3.3mm, wymiar wewnętrzny 12.9mm.
Siedzi ciasno na prowadnicy wewnętrznej, prowadnica zewnętrzna luźna (co by sprężyna miała jak pracować). Całość zamknięta jakąś uszczelką, trudno się do tego dobrać...
... Ale to kiedy indziej, jak dojdzie do wymiany sprężyny.
Obrazek

Uszczelka lufy na swoje miejsce :
Obrazek
Okleinę carbon musiałem potem zdjąć, za ciasno cylinder wchodził do systemu.

Zmontowany tłok :
Obrazek

Czary, mary, moje magiczne smary (jak ja je lubię przyrządzać :lol: )

Po zmontowaniu zestawu (długość całego zestawu 232mm) - napięcie wstępne takie, że się palcami system skręca :
Obrazek

I gotowe :
Obrazek

Całość ponoć ustawione na 16J (około 240 m/s)
Sprawdzę jak wyjdę na polankę (mam tylko chrono bramkowe duże, więc dopiero na słoneczku sprawdzę).

Dębowy robi mi również swój zestaw zamkniętej sprężyny do HW97, więc niedługo będę miał porównanie. Rozwiązanie Maćka znam (mam już kit Dębowego w Prosporcie).
Są to dwa podobne, acz różne rozwiązania.

Patent Dębowego wydaje się jednak bardziej zaawansowany technologicznie.

Jak już będę miał oba, to porównam który jest lepsiejszy :D

[ Dodano: Nie 12 Lip, 2015 00:02 ]
No i dotarł do mnie zestaw zamkniętej sprężyny Dębowego (Maciek jeszcze zestawów nie robi, ale zrobił dla mnie wyjątek, obliczenia sprężyny wyszły OK, tj obliczona długość/grubość sprężyny i wynikowa z tej zależności prędkość wylotowa).

Konstrukcyjnie zestawy trochę się różnią, po rozebraniu obydwu stwierdzam, że ten Maćkowy jest lepiej i bardziej zaawansowanie zrobiony konstrukcyjnie, natomiast amerykański jest dużo ciaśniejszy (prowadnica i średnica wewnętrzna sprężyny), natomiast oba w działaniu są takie same.

Suma summarum, nie ma co przepłacać skoro dobre to co nasze :D

Dziś zrobiłem test śrutu (PEGI 18) :
https://youtu.be/EefTyw1v4mY

[ Dodano: Pią 17 Lip, 2015 19:27 ]
Tym razem włożony kit Dębowego.
Już tłumaczę dlaczego : Sprężyna z kitu Vorteka siadła o 4-5 mm, co przełożyło się na jakieś 222-223 m/s. Trzyma stabilnie, teraz muszę to pancerne ustrojstwo rozebrać i włożyć ze 3 podkładki.
Więc na testy poszedł zestaw Maćkowy.

O celności HW nie piszę, gdyż to praktycznie strzelec ogranicza ten sprzęt.

Mały test chrono (radeckowe) na śrucie, który lubię tuż zaraz obok Exacta i Crosmana Premier Lite (moje trzy ulubione śruty), czyli na RWS Superfield :

241.4
241.4
241.8
241.4
240.5
241.8

Robiłem testy na RWS-ie, bo lepiej trzyma wagowo względem Exacta.
Gdzieś już zresztą o tym pisałem.

Małe porównanie wizualne obydwu zestawów :
Obrazek
Kit Vorteka - grubszy drut, mniejsze napięcie wstępne.
Kit Dębowego - cieńszy drut, napięcie większe o około 20mm.

Oba zestawy montuje się bez wspomagaczy, czyli bezproblemowo można to zrobić ręcznie z rozbiórką karabinka, montażem zestawu i skręceniem w czasie około 5 minut.

[ Dodano: Pon 20 Lip, 2015 20:56 ]
Czas na dalsze testy z kitem Vorteka. Nie dawał mi spokoju.
Więc sprężyna siadła, znaczy ułożyła się. Skróciła się o jakieś mniej więcej 4-5mm.
Dałem podkładkę 6mm. Prędkość skoczyła z 222/3 m/s (po ułożeniu) na 249 m/s.
Karramba :!: :!: :!:
Szukam więc złotego środka.
Podkładka 4.1mm - mam.
Ale nie daję pod sprężynę, tylko pod kapelusz jako drugie łożysko. Ot tak sobie wymyśliłem.
240-241 m/s, innych wyników nie ma.
Cykl strzału jeszcze lepsiejszy. Może to poprzez dodatkowe łożyskowanie. Zobaczy się...

Teraz tylko nauczyć się strzelać :)

[ Dodano: Wto 11 Sie, 2015 20:20 ]
Przez miesiąc brak diesla.
Rozebrałem dziś HaWajkę po przebiegu 2 pudełek śrutu, żeby zobaczyć co tam w środku.
Na uszczelce tłoka zero smaru.
Stwierdzam więc z całą stanowczością, że w systemie zamkniętej sprężyny PET zbędny.
Za PETa robi zewnętrzna prowadnica sprężyny.
HW97KT + Burris Timberline 4.5-14x32
FWB LP100
ODPOWIEDZ