Obrazek

Barska Air Gun 2-7x32 AO Mil-Dot

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Traxxas
Posty: 69
Rejestracja: 12 sty 2013, 12:08

Barska Air Gun 2-7x32 AO Mil-Dot

Post autor: Traxxas »

Jako że nie znalazłem żadnego opisu lunetki Barska 2-7x32 AO na forum , to opisze ją w kilku słowach tak jak obiecywałem.

Poszukiwałem taniego celownika w przedziale cenowym 200-350 zł obowiązkowo ze zmienną głębią ostrości czyli AO . Ze względów oczywistych już w przedbiegach odpadła polecana przez wszystkich Delta Optical Classic 3-9x40 . Wybór wiec padł na sprawdzonego w bojach Leapers'a 3-9x32 AO , jednak po długich poszukiwaniach okazało się że lunetki praktycznie nie da się kupić . Doradzono mi abym zadzwonił do renomowanego i wszystkim znanego sklepu , tam na pewno mi coś doradzą. Po długiej rozmowie z przedstawicielem Cekaus'u , miły Pan Hiszpan63, zaoferował mi w/w Barską . Po krótkich rozmyślaniach zdecydowałem się na zakup , w końcu spełniała wszystkie wymagania . Wytrzymałość na karabinku Hatsan Mod 95 , AO i lekkość .

Lunetkę dostałem dobrze zabezpieczoną w folie bąbelkową :

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W środku tekturki znajdziemy oczywiście lunetę :

Obrazek


Makulaturę :

Obrazek


Ściereczkę (z mikrofibry?) do czyszczenia szkieł :

Obrazek

Obrazek


I zatyczki ochronne których gumka jest tak słaba ze jedyna rzeczą jaka utrzymuje je na miejscu to ze są idealnie dopasowane i trzymają bo są wciskane na styk :

Obrazek



Dane techniczne
Powiększenie: 2-7x
Średnica obiektywu: 32 mm
Pole widzenia [m/100m]: max powiększenie: 5 m/100 m
min powiększenie: 19 m/100 m
Odległość od oka [ogniskowa]: 89 mm
Długość całkowita: 296 mm
Średnica tubusa: 25 mm
Przesunięcie krzyża 1 klik: 1/4 cala
Krzyż: Mil-Dot
Wykończenie tubusa: Czarny mat
Waga lunety: 440 g

Wygląd:
Na pierwszy rzut oka , wykonanie lunety sprawia wrażenie solidnej . Nie ma zacieków ani odprysków , czarny mat przyjemny w dotyku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jednak po bliższych oględzinach zauważyłem delikatne nacieki koło obiektywu, jednak osobiście nie przeszkadza mi w niczym choć wygląda to mało estetycznie.

Obrazek


Optyka:
Szkło obiektywu powlekane jasno niebieską powłoką.

Obrazek


Szkło okularu jest bardzo delikatnie granatowe choć na zdjęciach tego nie widać .

Obrazek


Pokrętło powiększenia:
Pokrętło do regulacji zoomu działa poprawnie choć moim zdaniem powinno działać troszkę lżej . Nic nie hałasuje , trzeszczy , nie ma luzów . Wskazuje w miarę dokładnie dane ustawienie powiększenia.

Obrazek

Obrazek


Powiększenie x0

Obrazek


Powiększenie x2

Obrazek


Powiększenie x3

Obrazek


Powiększenie x4

Obrazek


Powiększenie x5

Obrazek


Powiększenie x6

Obrazek


Powiększenie x7

Obrazek


Powiększenie x16

Obrazek



Regulacja AO :
Regulacja AO płynna , ale z lekkim oporem , w sumie przyjemna, lecz dla mnie i tak powinna chodzić ciutkę lżej . Czy skala odpowiada rzeczywistej odległości ? Na obecną chwilę niestety nie posiadam miary geodezyjnej także ciężko mi to sprawdzić , zresztą wątpię by ktoś w celowniku tej klasy i tej cenie idealnie starał się ją wyskalować . Nie zapominajmy ze jest to wyrób mejd in czajna za 200 złociszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wieżyczki regulacji krzyża:
Pokrętła można osłonić zakrywkami które wykonane zostały z metalu (aluminium?)

Obrazek


Wieżyczki regulowane palcami. Dosyć wysokie. Nie ma problemu z regulacją nawet dla osób z grubymi palcami. Kręceniu pokrętłami towarzyszy cichy, choć wyraźny klik. Wieżyczki chodzą z umiarkowanym oporem, który jest w pełni wyczuwalny.
Oznaczenia na wieżyczkach są jak najbardziej czytelne i dokładnie wykonane

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Podsumowanie:
Luneta kosztowała mnie dokładnie 200 zł . Jest to typowy wyrób budżetowy , i jak zapewniał mnie Hiszpan63 luneta jest o klasę wyżej niż Point Precision który jest w tej samej cenie . Czy wytrzyma ? Czy będzie trzymać zero ? Czy uda się ja w ogóle wyzerować ? Czy nie zrobi się z niej grzechotka zanim karabinek trafi do Alchemika i czy wytrzyma po Alchemizacji ? Czas pokaże . Dzisiaj pierwsze testy . Trzymajcie kciuki !
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, 18:28 przez Traxxas, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan MOD 95 SAS QT

SPORTSMATCH TO4C

Barska 2-7x32 AO
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

cienki krzyż to spora zaleta, przełoży się na wyniki.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
mariaczi
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 10:27

Post autor: mariaczi »

Koniecznie coś napisz po strzelaniu o tej lunetce. Też mam na nią chrapkę.

Co do wytrzymałości to się nie obawiam bo posadzę ją na hoganowej hw30. Bardziej by mnie interesiło od i do ilu metrów ładnie ostrzy.
HW77, HW30S Seniorita, Slavia 631, Walther CP99C

Zapraszam na www.knives.pl
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

mariaczi pisze: Bardziej by mnie interesiło od i do ilu metrów ładnie ostrzy.
Od około 2,5m do ... nieskończoności ... :hihi:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
mariaczi
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 10:27

Post autor: mariaczi »

Od jakiegoś czasu i ja mam to szkiełko. Muszę przyznać że trochę się bałem kolejnej taniej lunetki ale bardzo miło mnie zaskoczyła. Jakość wykonania w sumie standard, nie ma do czego się przyczepić ale za to wyśmienity obraz. Kryształ uzyskuję już na 4m na x6. Jest czysto, wyraźnie. Nie ma mleczka czy nieostrości jak w przypadku na przykład PP.
Jednak co Przemek powie to święta prawda.
Wydaje mi się że w tym przedziale cenowym nie ma konkurencji dla niej pod względem jakości obrazu.
HW77, HW30S Seniorita, Slavia 631, Walther CP99C

Zapraszam na www.knives.pl
lykon
Posty: 6
Rejestracja: 07 lis 2010, 13:09
Lokalizacja: staszów

Post autor: lykon »

Cześć
Mógłby ktoś powiedzieć jak cienka jest siatka w tej lupie np w porównaniu do burisa timberline, rv9/7 lub dot/doc.
Są może modele ze zwykłym plexem?

Jakie dajecie jej szanse na hw90 ~17J (podobno po Hoganie).

Pozdr
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

Kolego ... krzyż jest ciut cieńszy niż w DOC-u ... porównywalny do DOT-a . Ale pamiętaj , że to jest chińska lupa :!: ... testowaliśmy co prawda , na 17-sto Julowej BSA , ale gwarancji na wytrzymałość to nikt nie da na 100%. To jest budżetowy celownik za 200 zł i nie ma z niczym konkurować ... nooo , na pewno nie z Burrisem czy RVxx ...
lykon pisze:Jakie dajecie jej szanse na hw90 ~17J (podobno po Hoganie).
... takie same jak DOC-owi czy innej lupie do 500 zł. na tanim montażu .... przeżyje .... albo nie .. :lol:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
lykon
Posty: 6
Rejestracja: 07 lis 2010, 13:09
Lokalizacja: staszów

Post autor: lykon »

Dzięki za odpowiedź
Zdaję sobie sprawę, że żółty produkt to loteria, ale jak wspominasz w Twoim egzemplarzu siatka była delikatniejsza od doc-a co daje nadzieję, że w najgorszym wypadku w mojej sztuce nie będzie dużo grubsza.
Cóż, nie pozostaje nic innego jak na własnej kieszeni sprawdzić, jak ta barska radzi sobie z gas ramem.
Szkoda że nie robią z fine plexem.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

lykon pisze:ale jak wspominasz w Twoim egzemplarzu siatka była delikatniejsza od doc-a
... nie w moim , tylko w każdym jednym , który sprzedaję ... :lol:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
Mariusz 1984
Posty: 27
Rejestracja: 22 kwie 2012, 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mariusz 1984 »

Mam i ja. Uważam, że to bardzo przyzwoita lunetka.Tym bardziej, w tej cenie...
Na razie jestem rozbrojony, więc wypowiadam się jedynie w kwestii optyki - miałem DOT-a i stwierdzam, że dla amatora takiego jak ja to nie trzeba nic więcej. Robiłem testy w imadle: Lunetę owinąłem szmatką i wsadziłem w grubej gumie delikatnie i z wyczuciem do imadła, następnie zaznaczyłem przy x7 na ścianie budynku(38m) flamastrem punkt/środek krzyża, a następnie kręciłem do woli AO i powiększeniem, na koniec wracając do pierwotnego.
Punkt był oddalony od pierwszego dokładnie o ...... grubość krzyża :zdziwko:
(H25 supercharger i HW90k) "Dębowe"
ganek12
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2013, 17:24

Post autor: ganek12 »

Fajna lupka. Ciekawe tylko jak będzie z wytrzymałością.. U mnie padł wybór na PP 3-12x42 ao. Czytałem trochę na forum i chyba da rade na hatsanie 90 ( w tym momencie u Pana Alchemika). Korzystając z okazji może wypowie się ktoś kto miał z nią do czynienia bo nie za dużo jest o niej informacji :hm:
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Lupka OK :hihi:
A na poważnie to jest naprawdę kupa tematów na ten temat. Sam temat o PP ma kilka.... stron.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
ganek12
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2013, 17:24

Post autor: ganek12 »

A tak wogóle to witam wszystkich na forum :) No się okaże jak z tą lupką będzie, rozglądałem się za leapers'em lecz nie znalazłem. Co do PP dobrze że ma na 2 lata gwarancje 8)
Hatsan 90 (alchemik) + PP 3-12x42 AO
robchojnacki
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2012, 16:28

Post autor: robchojnacki »

Lunetę mam kilka dni. Miał być DOC albo Leapers - 3-9x40. Oglądałem również w sklepie Hawke'a i już prawie byłem zdecydowany. Ale w końcu kupiłem Barską i jak na pierwszą lunetę do rekreacji jest super. Zero ustawione na 30 m tak mnie więcej , "z ręki". Udało mi się położyć "szczura" z killzone'em 40mm z 40m dwa razy pod rząd - jak na mnie nie mały wyczyn. Obraz jasny, nawet po zachodzie słońca. Naprawdę lunetka warta każdej złotówki. Pytanie czy wytrzyma? :). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

robchojnacki pisze: Pytanie czy wytrzyma?
Hiszpan63 pisze: pamiętaj , że to jest chińska lupa ... testowaliśmy co prawda , na 17-sto Julowej BSA , ale gwarancji na wytrzymałość to nikt nie da na 100%. To jest budżetowy celownik za 200 zł i nie ma z niczym konkurować ..
... swoją drogą od lat nikt nie reklamował , ale też znam tylko jeden przypadek :!: kiedy ten celownik się rozleciał po 5-ciu latach eksploatacji na wszelakich karabinkach . Zmęczenie itp ... tak rozlecieć może się każdy celownik bez względu na cenę ...
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
ODPOWIEDZ